Autor Zpráva
Amunak
Profil
Zdravím, něco jsem si už přečetl v jiném tématu, ale i tak se zeptám.

Je nějaký rozdíl v pěkných adresách ve tvaru example.com/pekna-adresa a example.com/pekna-adresa/? Která adresa je podle vás vhodnější pro návštěvníky, která je hezčí? Záleží na tom, jestli se poslední část adresy tváří jako adresář (končí lomítkem) nebo jako soubor bez přípony? Mají nějaký vliv různé oddělovače v adrese (místo znaku minus třeba plus, tečky, podtržítka nebo mezery)?

Ještě dodám, že bych stejně přesměrovával z jedé varianty na druhou aby návštěvník nemusel řešit jestli tam to lomítko má být nebo ne a aby vyhledávač neviděl duplicity (prakticky jde totiž o dvě odlišné adresy).

Co si myslíte o vkládání "id" článku do adresy example.com/436.pekna-adresa/ tak, že si stačí zapamatovat jen to číslo? Myslíte, že to využije dostatečné množství lidí na to, aby se vyplatilo to implementovat a s tím že se adresa o trochu prodlouží?

Díky za odpovědi.
joe
Profil
Amunak:
Která adresa je podle vás vhodnější pro návštěvníky, která je hezčí?
Má lomítko na konci nějaký význam? Tak proč ho tam dávat... je tam zbytečné. Když se budeš podobnou úvahou řídit i v jiném rozhodování, neuděláš chybu.

"Cool" adresy se od jisté doby nějak rozmohly, vyhledávačům je jedno, jaká adresa bude a návštěvníkům někdy nepomůže ani právě taková "cool" adresa. Všeho s mírou, předpokládám totiž, že tohle si málokdo zapamatuje: example.com/category/horror/best-of/my-favourite-horror-name

Co si myslíte o vkládání "id" článku do adresy example.com/436.pekna-adresa/ tak, že si stačí zapamatovat jen to číslo?
Proč ne, ale pak už je zase podle mě celkem zbytečné mít cokoli za tím číslem :-) A také je třeba nezapomenout kontrolovat i řetězec za tím číslem. Pak by se totiž lehce mohlo stát, že adresa example.com/436.to-je-ale-pekny-nesmysl povede na stejnou adresu a vzniká tak duplicita, i když ne přímo veřejná, ale může uškodit. Tímto nedostatkem bohužel trpí mnoho webů.
DJ Miky
Profil
Amunak:
Co si myslíte o vkládání "id" článku do adresy example.com/436.pekna-adresa/ tak, že si stačí zapamatovat jen to číslo? Myslíte, že to využije dostatečné množství lidí na to, aby se vyplatilo to implementovat a s tím že se adresa o trochu prodlouží?

Smysl to má, pokud se může stát, že dvě stránky (články, texty, cokoliv) budou mít stejný název, resp. tvar pěkné URL, tedy je potřeba je podle něčeho rozlišit.
Str4wberry
Profil
ale pak už je zase podle mě celkem zbytečné mít cokoli za tím číslem

Cokoliv za číslem je vhodné, že lze z tvaru URL částečně odvodit obsah cíle. A samotné číslo si lze zapamatovat. A pokud v rámci webu značí číslo jakousi chronologii apod., tak může být vhodné ho v URL mít. Na druhou stranu mít u zboží v e-shopu v adrese nějaké číslo v řádu statisíců bude asi k ničemu. Zde ale hraje další roli fakt, že je třeba zajistit unikátnost názvu URL stránek a řešit případné přejmenování – kdy bez neměnného ID je třeba mít převodní tabulku.
Amunak
Profil
joe:
"Cool" adresy se od jisté doby nějak rozmohly, vyhledávačům je jedno, jaká adresa bude a návštěvníkům někdy nepomůže ani právě taková "cool" adresa. Všeho s mírou, předpokládám totiž, že tohle si málokdo zapamatuje: example.com/category/horror/best-of/my-favourite-horror-name
Pravda. Tady vidím spíš výhodu v tom, že než kliknu na odkaz, vím, kam vede. Taky když už jsem na stránce, můžu snadno odhadnout pozici na webu (v tomto konkrétním případě alespoň kategorii). Pro to zapamatování bych tam spíš vkládal právě to číslo - ono kolikrát je problém zapamatovat si i čtyřslovný název článku naprosto přesně.

Proč ne, ale pak už je zase podle mě celkem zbytečné mít cokoli za tím číslem :-) A také je třeba nezapomenout kontrolovat i řetězec za tím číslem.
S kontrolou počítám, a nemusí to být zbytečné třeba tehdy, když je nadpis delší a nevejde se celý do titulku stránky (který je třeba ve Chrome vždy omezený na asi 40 znaků). Jinak viz první bod - vím, kam odkaz vede. Napadá mě ještě jedna výhoda - pokud by někdo chtěl odkaz sdílet třeba na Twitteru, určitě bude radši, když bude možnost použít "zkrácenou" adresu.

DJ Miky:
Nedokážu si představit moc webů, kde by něco takového mělo smysl. Když už se zabývám naprosto stejným tématem, tak to přeci doplním do předchozího článku. Pokud informuji o pravidelné akci, stejně musím doplnit datum. Pravda ale je, že se to z tohoto důvodu taky může hodit.
Keeehi
Profil
Ještě nikdy jsem si nezapamatoval z adresy nic víc, než doménu a i tam jen do úrovně třetího řádu. Když to vezmu obecně vlastně málo kdy vůbec něco píšu do adresního řádku což mě přivádí k tomu, že mnoho uživatelů ani neví, co to adresní řádek je natož aby v něm něco měnili.

Další věcí je, jak někoho vůbec napadne, že ke zobrazení článku stačí jen to číslo. I když se to někde vyskytuje, buď to nefunguje úplně, nebo to nefunguje správně.
Nefunkční
novinky.cz
zpravy.tiscali.cz

Funkční, ovšem s problémy
idnes.cz - tvar není pěkné URL, nepřesměrovává => duplicity
aktualne.centrum.cz - tvar není pěkné URL, nepřesměrovává => duplicity
lidovky.cz - tvar není pěkné URL, nepřesměrovává => duplicity
ihned.cz - nepřesměrovává => duplicity

Funkční
blesk.cz

A i když to funkční je, kolikrát jste to už použili? Třeba například na tom twitteru, když si twitter sám ty odkazy zkracuje na délku kolem 30ti znaků?

Takže smysl bych viděl v tom, že je vidět, kam takový odkaz vede a to, že do adresy dostanete text pro vyhledavače.


Tímto neříkám, že to odsuzuji nebo že je to špatné. Sám to také tak mám, jen mi většina těch důvodů přišla zcestných.
Amunak
Profil
Keeehi:
Máš pravdu, něčeho takového jsem se prostě obával - většina lidí o tom asi ani neví a když, tak má spíš špatnou zkušenost z výše zmíněných webů (mimochodem díky za průzkum; netušil jsem, že významné zpravodajské weby to mají takhle "rozbité" a nevadí jim duplicity).

Abych pravdu řekl, něco takového jsem tušil a trochu jsem doufal, že mi to někdo vyvrátí - nejsem si jistý, jestli to vůbec má cenu implementovat.

Občas pro návštěvníky u některých článků nebo položek vypisuji permalinky, tam by se taky dala užít ta zkrácená verze. Mělo by to výhodu, kdyby se pak url někdy v budoucnu třeba měnila. Jenže to tam stejně nechám přesměrování...
jenikkozak
Profil
Keeehi:
Takže smysl bych viděl v tom, že je vidět, kam takový odkaz vede a to, že do adresy dostanete text pro vyhledavače.
Adresa slouží k odkázání na konkrétní soubor. Nejde o náhradu starých meta keywords.

Když to vezmu obecně vlastně málo kdy vůbec něco píšu do adresního řádku což mě přivádí k tomu, že mnoho uživatelů ani neví, co to adresní řádek je natož aby v něm něco měnili.
Je to tak. Učitel informatiky na nejmenovaném gymnáziu se na všechny stránky dostává tak, že zadá Soubor > Otevřít, napíše www.s“, vybere „http://www.seznam.cz“ a do vyhledávacího pole zadá URL domény.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0