Autor Zpráva
mirio
Profil
Ahoj,

dokončuji stránky pro zadavatele - poskytuje služby - a chtěl bych se zeptat: zvažuji rozšířit doménový název o název města, kde se daná služba provozuje, čili z sluzba.cz na sluzbapraha.cz.

Můj dotaz zní - bude to mít nějaký dopad na SEO, respektive pozici ve vyhledávačích?

Děkuji.
panther
Profil
mirio:
Ne.
mirio
Profil
Stručná odpověd. :-)

Název lokality tedy nemám na pozici vůbec žádný vliv?
panther
Profil
mirio:
nazev domeny nema na pozici vliv. Zbytecne ji tim jen prodlouzis, bude se hure pamatovat.
mirio
Profil
To jsem si myslel. Je to tedy jen o lidském faktoru - někdo se snaží zadat adresu "na tvrdo" a čeká, že vypadně očekávaný výsledek (místo hledání podle slov "zubař praha", zadá zubarpraha.cz do prohlížeče...).
Marek Prokop
Profil
Ano, bude. (Abyste ty odpovědi neměl tak jednostranné :-)
mirio
Profil
Marek Prokop: A jaký, prosím? :-)
Marek Prokop
Profil
Mirio, buď Vám to pomůže, protože název bude výstižný, relevantní a snadno zapamatovatelný, nebo uškodí, protože bude naopak zavádějící a snadno zaměnitelný. Obecně, aniž bych ten konkrétní název a web znal, Vám asi víc neřeknu.

Pravděpodobně bude dost záležet i na tom, zda chcete použít množné či jednotné číslo a zda firma má nějaký jiný vlastní název/značku. Dále samozřejmě záleží na strategii té firmy, zda opravdu chce navždy působit jen v tom jednom městě atd.
Cody
Profil
Marek má pravdu a já dodávám, že pokud bude poskytovat služby pouze v Praze asi bych to i zvážil. Pokud ne, nedělal bych to.
Petr ZZZ
Profil
Marek Prokop:
„Dále samozřejmě záleží na strategii té firmy, zda opravdu chce navždy působit jen v tom jednom městě atd.“

Jako konkrétní příklady k nenápadnému „atd.“ bych doplnil, že třeba Pilsner Urquell a Budweiser mají název města ve značce a prodávají do celého světa. :-)
Amunak
Profil
Petr ZZZ:
Nevím jestli je to úplně dobrý příklad, protože to je prostě zažitá značka piva. Nemají přeci web plzensky-pivovar.cz nebo pivo-budejovice. Stejně tak když budu dělat web o Karlově mostě, asi nebude mít adresu prazsky-most, ale spíš karluv-most (protože se to tak prostě odjakživa jmenuje) :)
Petr ZZZ
Profil
Amunak:
„...protože to je prostě zažitá značka piva“

...která jednoho dne kdysi dávno byla úplně nová a nezažitá. Řeknu to slovy Marka Prokopa: Záleží na konkrétních okolnostech, na cílech a finančních i časových možnostech zadavatele. Bez znalosti detailů lze dát nanejvýš obecnou radu. A ta zní: Název města v doméně je nutno dobře zvážit. Podle okolností může být užitečný, nebo bez významu, nebo dokonce kontraproduktivní. A podle okolností jednou může a jindy nemusí mít význam, zda chce daný subjekt podnikat jen v tom jednom městě nebo i v zahraničí.
mirio
Profil
Jedná se o taxislužbu, v názvu je příjmení majitele a expanzi do jiného města nepředpokládám. Z hlediska zapamatování je určitě lepší www.taxinovak.cz, ale jestli nějak pomůže mít v doméně i město, klientovi to doporučím. Sám se neumím rozhodnout.

Co tedy zvolit?

1) www.taxinovak.cz
2) www.taxinovakpraha.cz

Názvy jsou vymyšlené. Až to spustím, dám odkazy i sem.

Díky.
jenikkozak
Profil
mirio:
Co tedy zvolit?
Koupit obě a jedné přesměrovávat na druhou. Ale nevím, jestli zrovna taxík je službou, kde by hrálo jméno provozovatele nějaký zásadní vliv. Proto bych se asi nesnažil za každou cenu do domény příjmení umístit.
mirio
Profil
Jái bych volil nejradši kombinaci www.taximesto.cz nebo www.taxi-mesto.cz, ale ani jedna varianta není volná. Kombinace www.mestotaxi.cz a www.mesto-taxi.cz volné jsou, ale ty už mi tak líbivé nepřijdou.
Marek Prokop
Profil
Mirio, zatím se ptáte dost nešikovně. Nejdřív jste mluvil o kombinaci služba-město, ale pak z toho vylezlo, že vlastně uvažujete o kombinaci služba-značka-město. V tom je obrovský rozdíl. Jedná se aspoň opravdu o taxislužbu? To je hodně specifická služba a muselo by se o ní uvažovat dost jinak než o jiných službách.

A pokud se opravdu jedná o taxislužbu, jak veliké je to město, kolik je v něm konkurentů a jakou pozici má/chce mít Váš klient? Je-li taxi-město obsazeno, drží ho konkurent, nebo někdo jiný? Bez jasných odpovědí na tyhle otázky se správně rozhodnout nejde.
mirio
Profil
Omlouvám se.

Ano, jedná se o taxislužbu, ve 100 tisícové městě, konkurentů je mnoho (cca deset větších, ale úroveň webové prezentace nevalná), klient chce "samozřejmě na první místo" :-). Doménu nedrží konkurence, ale předchozí správce webové prezentace a domluva není možná.
pepperos
Profil
Pokud je to služba poskytovaná v jednom městě, nebo v různých městech je služba poskytovaná jinak, zvolil bych taximesto.cz. Ale kdybych byl například aaataxi.cz, určitě bych nevolil doménu aaataxipraha.cz ani jiné. Má totiž smysl obsah sjednotit na jeden web.
mirio
Profil
Web je hotov a v provozu - www.taxihadas.cz.

Vlákno s kritikou webu je pak zde: Kritika webu taxislužby

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0