Autor Zpráva
Ovocňák
Profil *
Lze někam googlu a seznamu prásknout praktiku, kdy jedna firma v ne příliš konkurenčním oboru, který má dvě hlavní vyhledávací fráze, na tyto dvě fráze "vytapetovala'' výsledky celkem 12 weby? Pro jistotu nikde neuvádí adresu provozovny, jen telefonní číslo nechali všude stejné... Ještě před časem ty jejich weby skutečně zabíraly celou první stránku Seznamu, teď tak 60-70% a u Googlu 30-40%. Je to fuj, rád bych jim pomohl se polepšit.
No1isPerfect
Profil
To jim brzy "spadne"...
Ovocňák
Profil *
Uz to delaji pres rok a drzi se...
Plaváček
Profil
Ovocňák:

Konkrétní uikázka by nebyla?
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Ovocňáka:
„Lze někam googlu a seznamu prásknout praktiku...“
To zní, jako kdyby to dělali z nekalého úmyslu (asi i dělají, nevím, nedal jsi odkaz), nicméně příčinou něčeho takového může být i prostě nedokonalost vyhledávače v kombinaci s chybou webmastera, která ani nemusí být chybou, ale může vyplývat z nějakého nadřazeného kritéria.

Prvních několik měsíců existence mého webu jsem v Googlu při hledání obrázků tapetoval prvních třicet až šedesát (!) pozic na hledání mého jména. Měl jsem sto stránek, na každé jednu fotku a v <title> vedle názvu fotky moje jméno. Když jsem si toho všiml poprvé, byl jsem na sebe patřičně hrdý, to nepopírám :), ale zároveň jsem byl překvapený, protože jsem to vůbec nezamýšlel a předtím jsem se s vytapetováním výsledků hledání jedinou doménou nesetkal a tento fenomén jsem ani neznal.
Marek Prokop
Profil
Tohle bývá typický příznak absence lepšího obsahu. Takže spíš než práskat bych ten lepší obsah udělal.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
To zní, jako kdyby to dělali z nekalého úmyslu (asi i dělají, nevím, nedal jsi odkaz)
Řekl bych, že úmysl je si přitáhnout víc zákazníků. To je „nekalý úmysl“?

Ovocňák:
No, pokud mají 12 webů a všechny mají lepší obsah než ty ostatní, okupují celou první stranu vcelku oprávněně.
Vidím to podobně jako Marek Prokop. To mají v daném oboru 12 webů, každý je jiný a každý z nich je obsahově lepší než ten Váš?
Petr ZZZ
Profil
Joker:
Neřekl bych, že to je až tak jednoduché. Přitáhnout víc zákazníků „nekalý úmysl“ samozřejmě není, ale někde začíná porušování hospodářské soutěže zneužitím dominantního postavení, a to už by mohl řešit zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Těžko říct, zda by se dal uplatnit i na manipulaci vyhledávače – osobně mi to dvakrát hezké nepřipadá, když někdo cíleně vytlačuje konkurenci tapetováním výsledků vyhledávání. Soudně se to asi dosud neřešilo, to by tu někdo věděl (nebo se brzy někdo ozve :), to ale může znamenat také jen to, že kvalitní konkurenci tímto způsobem z vyhledávání dost dobře "vyhnat" nelze (vyhledávač si to nenechá líbit) a ta nekvalitní, právě proto, že není kvalitní, nemá důvod ani prostředky tahat spolusoutěžitele k soudu.

„No, pokud mají 12 webů a všechny mají lepší obsah než ty ostatní, okupují celou první stranu vcelku oprávněně. “
S tímhle ovšem nelze než souhlasit.
Joker
Profil
Petr ZZZ:
porušování hospodářské soutěže zneužitím dominantního postavení
Tohle v daném kontextu nemá smysl.

Jinak pochybuju, že by se někdo soudil kvůli tomu, že konkurence má lepší web, ale pokud ano, nechal bych ho zaplatit náklady řízení a poslal ho domů.
Petr ZZZ
Profil
Joker:
„pochybuju, že by se někdo soudil kvůli tomu, že konkurence má lepší web“
Však tak nějak jsem to myslel: nekvalitní konkurence nemá důvod se soudit.
Str4wberry
Profil
nekvalitní konkurence nemá důvod se soudit

Ehm, vážně vám přijde, že v dnešním světě nemá více či méně nekvalitní konkurence důvod se soudit?

Je nekalý úmysl nabízet ve svém operačním systému jen svůj vlastní software? Nebo je snad nekalý úmysl dovolit si takovou drzost jako nabízet něco zdarma? V kontrastu toho zažalovat Google, že nabízí výsledky jen z jednoho webu nevypadá až tak absurdně, že ne? :–)
Petr ZZZ
Profil
Str4wberry:
Jsem přesvědčen o tom, že antimonopolní aktivity zákonodárce mají svoje opodstatnění; nezávisle na tom je ovšem v dnešním světě možné ledacos. Nicméně myslel jsem to tak, že pokud někdo odtapetuje konkurenci z první stránky vyhledávače, nejspíš to bude tak, jak píšou Marek Prokop a Joker – že ty stránky na prvních místech prostě budou asi opravdu lepší. A je-li ta odtapetovaná společnost slabá na kvalitní web, pak bude slabá i na to, aby někoho hnala k soudu, navíc s nejistým výsledkem. Neměl jsem mimochodem na mysli, že by slabší konkurent žaloval vyhledávač, ale tu tapetující konkurenci, která vyhledávač (údajně) manipuluje.
Ovocňák
Profil *
Nejedná se o moji konkurenci. Teprve se chystám do tohoto oboru vstoupit, ale už delší dobu ho sleduji. Jak jsem napsal, je to velmi málo konkurenční obor, mininika. Ani ve větším krajském městě (Brno např.) nenajdete dohromady deset firem, které se tím zabývají. Těch 12 webů nemá každý víc jak tři čtyři stránky stejného, jen jinak přežvýkaného textu. A o užitečnosti pro lidi nemůže být ani řeč, některé věty vůbec nedávají smysl. Zkuste 12x napsat těch samých pár vět... Samozřejmě, že jakmile do toho oboru vstoupím, tak všech jejich 12 webů skončí až za mým. To bude hrozně snadná práce. Proč ale čekat a už teď takové ''filuty'' větší konkurenci nevystavit trochu je i nevytrestat? Je to hnusná praktika, podle mě.
jenikkozak
Profil
Ovocňák:
Proč ale čekat a už teď takové ''filuty'' větší konkurenci nevystavit trochu je i nevytrestat?
Řekl bych, že se dostatečně vytrestají tím, že zjistí, že je možné s trochou víc než dvanáctinou nákladů získat lepší pozici, v níž jsou vložené prostředky daleko efektivněji využity. Uvědomte si, že pokud si vyberou jediný web, do kterého budou investovat několikanásobně víc než do stávajících webů, bude podstatně těžší se ve výsledcích vyhledávání nad ně dostat.

A další věc - píšete, že se jedná o dvě hlavní vyhledávané fráze. Na „zdravém“ webu ale součet vyhledávání dvou nejhledanějších frází tvoří tak pod 5 % všech příchodů z vyhledavačů. Zaměřte se spíše na těch zbývajících 95, bude to účinnější a do budoucna také stabilnější.
Joker
Profil
Ovocňák:
Aha. No, stejně jako jenikkozak bych řekl, že v takovém případě se vlastně vytrestali sami. Protože k čemu jim těch 12 webů je? Podle toho co píšete je jejich pozice založená prakticky na tom, že jiné weby na dané téma vlastně ani neexistují. Navíc mi připadá, že to pro zákazníky působí docela neseriozně… alespoň já kdybych našel firmu co má spoustu podivných nesrozumitelných webů, asi bych si řekl, že to jsou nějací podvodníci a držel se od nich dál.
Ovocňák
Profil *
Joker:
Podle toho co píšete je jejich pozice založená prakticky na tom, že jiné weby na dané téma vlastně ani neexistují.

Existují, ale je to pole neorané, ty ostatní weby neví ani co je Title....

A další věc - píšete, že se jedná o dvě hlavní vyhledávané fráze. Na ‚zdravém‘ webu ale součet vyhledávání dvou nejhledanějších frází tvoří tak pod 5 % všech příchodů z vyhledavačů.

Tohle je jedna z nejomílanějších frází, ale platí pouze na část internetu. Ano, v případě eshopů, prodejců zájezdů a mnohých jiných existují tisíce dotazů. Pak jsou tu ale desítky velmi úzce zaměřených oborů, hlavně služeb, kde jedna dvě (nebo několik málo) vyhledávací fráze tvoří drtivou většinu zákazníků. Ostatní zdroje vč. katalogů, sebecílenější reklamy na odborných servech, kontextové reklamy,... je daleko za nimi.
jenikkozak
Profil
Ovocňák:
Tohle je jedna z nejomílanějších frází, ale platí pouze na část internetu.
Když se tak mýlím, jsem ještě zvědavější na konkrétní příklad.
Ovocňák
Profil *
jenikkozak:
Když se tak mýlím, jsem ještě zvědavější na konkrétní příklad.
To víte že vám ho neřeknu :) Existuje zkrátka několik mikrooborů, na kterých se dá s minimální námahou něco trhnout. Jsou to ale malé výdělky, asi by vás to ani nezajímalo..
jenikkozak
Profil
Ovocňák:
Jsou to ale malé výdělky, asi by vás to ani nezajímalo..
Neptal jsem se s vidinou snadného zisku, spíše mě zajímalo, v jaké oblasti by se nedal udělat web s long tailem.
Petr ZZZ
Profil
Ehmmm, omíláme, prosím, pokud možno, s měkkým í. Mohl by to někdo v #16 a #17 opravit? Nemůžu se na to dívat. Kdysi jsem se učil pravopis hojným čtením tak nějak nevědomky a nerad bych tady stejnou metodou chytil špatné návyky. Děkuji.
Moderátor Str4wberry: Budiž.

Ovocňák:
„To víte že vám ho neřeknu :) “
Vezmu-li v úvahu, že přechody mezi žádnou a velikánskou nikou jsou plynulé a že mikronika se pohybuje někde v těsném sousedství žádné niky, potom se obávám, že o mnoho nepřijdeme, když nám tvou mikroniku neprozradíš. :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0