Autor Zpráva
velkej@velkej.cz
Profil *
Ahoj všem,

dělám mobilní verzi pro web a narazil jsem na jednu věc, s kterou si nevím rady ani se mi nedařilo vyGooglit nějaké informace o tom. A sice jedná se mi o to, že budu mít teďka dvě verze webu - jedna klasická a druhá mobilní. Mám obavu, aby ve výsledcích vyhledávání nevracely vyhledávače (hlavně Google a Seznam) mobilní verzi když člověk hledá na PC / notebooku apod.

Proč ? Jednak proto, že mobilní verze vypadá při zobrazení na normálním monitoru dost blbě. Jednak pro to, že mobilní verze webu bude jen část a tak by se totyčný návštěvník jež se přes vyhledávač proklikl ani nedozvěděl o zbylé části webu. Jednak obava z toho, že klasický web jakš takš už generuje nějaké příjmy z reklamního systému AdSense a že ač mobilní verze bude mít ty malé banýrky pro mobil (320x50 px), ale míra prokliku by asi na velké obrazovce byla mizivá. A jednak také obava, že se jedná o duplicitu obsahu - klasické verze stránek vs. mobilní verze.

Existuje nějaký např. META tag, který by specifikoval, že "toto je klasická verze - tu zobrazovat ve výsledcích vyhledávání pouze pro PCčkáře" a další který by říkal "toto je mobilní verze, dávat do výsledku vyhledávání jen na mobilech / tabletech" ? Předpokládám, že META viewport asi nebudou takto chápat roboti ? Či ano ?

Případně existuje nějaký META tag, který by při návštěvě klasické verze webu robotovi řekl, kde najde alternativu pro mobilní zobrazení ?

Ještě podotknu, že mobilní verze běží na jiných URL a v podadresáři. Tzn., že neservíruju dle user agenta mobilní či klasickou verzi. A toho se týká moje druhá otázka - a sice, toho bych se dost obával, protože vracet jednou takový obsah jednou makový mi přijde, aby to vyhledávače nebraly jako zrovna jeden z tech nejhorších SEO dirty tricks. Druhá věc je, že nemohu navázat 1:1 každou klasickou ku mobilní stránce neb byť obsah je třeba stejný, můžu mít třeba už jen jiné stránkování - např. klasická verze 30 článků / stránku, mobilní 10.

Za každou radu dopředu díky.
Cody
Profil
Zkus si přečíst http://www.lupa.cz/clanky/jak-svuj-web-pripravite-na-mobilni-revoluci-prichazi-cas-pro-mobilni-seo/ tam najdeš odpovědi na tvé dotazy. V klasické verzi budeš mít alternaci, v mobilní kanonizaci. Stejně tak je třeba upravit mobilní sitemap.xml. Obecně skvělou nápovědu má Google na https://developers.google.com/mobile/. A Seznam? Ten je už od roku 2005 5 let za Google:-)
velkej@velkej.cz
Profil *
Díky za radu, pročtu to.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0