Autor Zpráva
Skogen
Profil *
Zdravím,

Jako odkaz ke stažení souborů mi slouží stále stejný opakovaně používaný obrázek, kterému dle názvu souboru, na který odkaz vede, načítám alt.
Je možné, že by toto mohlo být penalizováno? (Obrázek samotný s altem nesouvisí, souvisí s ním ale odkaz, který je obrázkem zastupován.)

Díky za odpověď.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Skogena:
Atribut alt by měl obsahovat text smysluplně zastupující obrázek v daném kontextu, nikoliv obecnou alternativu dotyčného obrázku. Kdyby textová reprezentace obrázku měla být s obrázkem nerozlučně spjata, vznikla by pro ni před dvaceti lety speciální HTTP hlavička. To se nestalo, alternativu vždy zajišťuje tvůrce stránky (nikoliv tvůrce obrázku), takže je na něm, aby posoudil, zda se význam obrázku uvnitř stránky mění.

Příklad: kdybys měl na své osobní stránce fotku nějaké ženské, mohl bys jí během let měnit alt „moje spolužačka“ – „moje dívka“ – „moje snoubenka“ – „moje manželka“ – „moje vdova“. Pořád by to byla stejná fotka, ale její význam v kontextu by se měnil v čase. Proč by to mělo někomu vadit? Uživatelům vyhledávače by to pravděpodobně bylo jedno, takže i vyhledávačům…
Skogen
Profil *
Chamurappi:

Díky za vyjádření, měl jsem za to, že alternativní popis vždy zastupuje obrázek jako takový, což je v případě měnící se role mé ženy stále v pořádku - je to konkrétní žena na obrázku a obsah popisu v altu přímo k tomu obrázku náleží.

V případě piktogramu je to jiné - obecný symbol, který když vyhledávače ztotožní s konkrétním popisovaným objektem v altu (třeba s „mou ženou ke stažení“), nebude to dávat smysl, a když někdo na dotaz „moje žena ke stažení“ obdrží od vyhledávače obrázek piktogramu, asi ho to nepotěší (na okraj - mě pak spíše ano ;)

V tomto smyslu jsem to chápal jako možnou nežádoucí praktiku - podsouvat o obrázku v podstatě zavádějící informaci. I když v kontextu mi jde o samotný odkaz, kterému bude chybět klíčový text mezi <a></a>.

Jaké jsou samotné technické možnosti penalizovat, tím si nejsem jistý.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Skogena:
je to konkrétní žena na obrázku a obsah popisu v altu přímo k tomu obrázku náleží
Obecně to je nějaká žena a k určení, jaký má vztah k tobě, je zapotřebí ten kontext dodaný stránkou, stejně jako obrázkový odkaz je nějaký puntíkošipkočudlík a jeho funkce je také určena v kontextu a může být proměnlivá.

když někdo na dotaz ‚moje žena ke stažení‘ obdrží od vyhledávače obrázek piktogramu, asi ho to nepotěší
A co by třeba měl dostat na dotaz „moje žena“? Asi nedostane fotky svojí ženy (to by vyhledávač musel vědět víc, než je zdrávo).

V tomto smyslu jsem to chápal jako možnou nežádoucí praktiku
Mně to připadá docela přirozené. To, že vyhledávač nemusí kontext stoprocentně pochopit, je už jeho problém a neměl by tě za to trestat.
Zamyslel bych se nad tím, jestli by vůbec ten piktogram měl být <img>.
Skogen
Profil *
Chamurappi:
Dám na názor zkušenějšího :) Děkuju.
Marek Prokop
Profil
Když je obrázek odkazem, napište do altu to, co byste napsal do textového odkazu, kdyby v něm obrázek nebyl. Velmi jednoduché pravidlo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0