Autor Zpráva
přez dívka
Profil *
Dobrý den,

může mi někdo prosím říct, proč google u webu www.hlavolam.maweb.eu zobrazuje jiný titulek ve vyhledávání, něž je uvedený v mezi <title></title> (konkrétně se to týká asi všech podstránek)? Co udělat pro to, aby mi google zobrazoval přesně to co je mezi <title></title>, když přesně tu stejnou frázi mu dám vyhledat? Neboli jak se zbavit toho dovětku hlavolam má web za každým hlavolamem ve vyhledávači (nějak efektivně, nehodlám to někde v gwt přepisovat ručně).
Str4wberry
Profil
To si Google tak upravuje. S oblibou si hraje s názvem webu a podobně (třeba přidá název, když v <title> není). Dosáhnout shodného titulku s obsahem značky <title> by možná šlo tak, že byste převzal ten titulek z Googlu. :–)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
„S oblibou si hraje s názvem webu a podobně (třeba přidá název, když v <title> není).“
Nebo odebere, když se na více stránkách opakuje. :-)
Str4wberry
Profil
Tak tak. :–)
přez dívka
Profil *
Zvláštní. Nikde jinde jsem neviděl, že by si to google upravoval jak se mu zlíbí (je pravdou, že jsem tuto "podivnost" testoval jen na několika webech, např. tematicky spjatých). Natvrdo se mu nedá říct co zobrazovat jako titulek? (u pár stránek bych mu to dal natvrdo, ty ostatní ať si upravuje třeba do aleluja)
Petr ZZZ
Profil
Vyhledávač dává do svého nadpisu výsledku hledání řetězec, který považuje za relevantní vůči hledanému výrazu. Nadpis výsledku vyhledávání se proto vůbec nemusí shodovat s nadpisem vyhledané stránky. Vyšší (ale taky ne stoprocentní) pravděpodobnost shody mají jen výsledky na předních pozicích, protože tam bývá shoda hledaného výrazu s hlavním tématem (a nadpisem) nalezené stránky výrazná.
přez dívka
Profil *
Petr ZZZ:
Vyšší (ale taky ne stoprocentní) pravděpodobnost shody mají jen výsledky na předních pozicích, protože tam bývá shoda hledaného výrazu s hlavním tématem (a nadpisem) nalezené stránky výrazná.
<offtopic>Což o to, hlavní téma (a nadpis) může být shodné s hledaným výrazem, jen mi tam google navíc přidává nežádoucí dovětek, kterého bych se rád zbavil (viz otázka v příspěvku 5).</offtopic>
Fisir
Profil
Reaguji na přeza dívku [#5]:
Tak to můžeš vidět u mně, hledej slovo „Fisir“. Najde ti to mé stránky (www.fisir.tk) a u nich zobrazí titulek „Fisirovy osobní stránky: Vítejte!“. Přesto je na stránce již od začátku titulek „Vítejte! | Fisirovy osobní stránky“.
Petr ZZZ
Profil
Přeze dívko, když se podívám třeba na podstránku Dino Cube / XCube, tak ten řetězec, který se ti nelíbí, odhlédnu-li od chybějící mezery v doméně, máš v adrese a v kódu <div id="header"><span id="logo-text"><a href="/">hlavolam má web</a></span>. Nějak mi není úplně jasné, co vlastně řešíš – snad se nebojíš, že ti viditelný brand srazí návštěvnost? :-)
přez dívka
Profil *
Petr ZZZ:
Čili beru to tak, že vnutit mu natvrdo nejde :-(

Nějak mi není úplně jasné, co vlastně řešíš
Pokud to nebyla řečnická otázka, pak jak přimět google, aby zobrazoval za titulek to, co je mezi <title></title> (seznam s tím, zdá se, problém nemá).
_es
Profil
Fisir:
zobrazí titulek ‚Fisirovy osobní stránky: Vítejte!‘. Přesto je na stránce již od začátku titulek ‚Vítejte! | Fisirovy osobní stránky‘.
To je ale predsa ku prospechu, že algoritmus vyhľadávača automaticky odmietol či upravil tak nevhodný titulok stránky.
Fisir
Profil
Reaguji na _es [#11]:
Mně to ale nevadí.
_es
Profil
Fisir:
Tak prečo si ten titulok neupravíš aj na stránke?
Fisir
Profil
Reaguji na _es [#13]:
Já nevím, přišlo mi, že je lepší uživatelům nejdříve zobrazit, na jaké stránce se nacházejí (nadpis) a až potom na kterém webu (což koneckonců mohou poznat z favicony). Nepřipadá mi ale tragické ani to, že se to ve vyhledávání zobrazí opačně, možná je to v tom kontextu i lepší.

Ale to už je off-topic.
_es
Profil
Fisir:
že je lepší uživatelům nejdříve zobrazit, na jaké stránce se nacházejí (nadpis)
No ale to ty nerobíš, najprv im („|“) oznamuješ aby „vítali!“, čo teda naozaj ten web nevystihuje. Robí to až Google, ktorý ten „spotvorený“ titulok dá do normálnejšieho tvaru.

Ale to už je off-topic.
Nie, ukazuje to na konkrétny príklad, kedy je v elemente title niečo horšie, než to, čo zobrazí Google.
pavuk
Profil
Fisir:
To je ale predsa ku prospechu, že algoritmus vyhľadávača automaticky odmietol či upravil tak nevhodný titulok stránky

A podle čeho se rozhodl že je nevhodnej? Podle mě to spíš ukazuje, že Google ví líp než autor webu, co chce světu sdělovat. Pravděpodobně za pár let takovej web vyhodnotí jako nevhodnej a úplně ho vyřadí z výsledků (proč by taky zobrazoval myšlenky autora webu, má přece svoje, samozřejmě ty "správnější") a možná vytvoří automaticky jeho mnohem lepší verzi... Resp. ho spíš zcela smaže. Prostě dneska vyměníme titulek, zítra název, za týden web nahradíme vlastní verzí. Taky co s webem kterej si Google "musí" sám měnit aby se mu líbil...

Já to nepovažuju za promakanej algoritmus, já to považuju za obyčejnou drzost. Už chybí jen "nevhodný" <title> nahradit místo vlastní verze reklamou...
_es
Profil
pavuk:
A podle čeho se rozhodl že je nevhodnej?
Podľa teba je vhodný? Aby bolo prvých 11 písmen z textu, ktorý by mal čo najstručnejšie vyjadrovať web Vítejte! |?
Str4wberry
Profil
Já to nepovažuju za promakanej algoritmus, já to považuju za obyčejnou drzost. Už chybí jen "nevhodný" <title> nahradit místo vlastní verze reklamou...

Ale no tak. Pokud má být vyhledávač něco víc něž funkce pro hledání řetězce v řetězci nad miliardami souborů, tak nějaké hádání, co autor webu chce sdělovat a co hledající člověk chce najít, je nezbytné.
Petr ZZZ
Profil
Začínat slovem „Vítejte!“ v tagu <title> vidím podobně jako _es, nezdá se mi to vhodné.

Reaguji na pavuka:
„A podle čeho se rozhodl že je nevhodnej?“
Tipnul bych si, že algoritmus dal dopředu méně hojný výraz a ten profláklý vyhodnotil statisticky jako – inu, profláklý, a proto ho dal na konec. :-)

Zda Googlu přísluší, aby cizí stránky „vylepšoval“? Tak to mu samozřejmě nepřísluší. Otázka je ale, zda lze nadpis ve výsledku vyhledávání považovat za součást nalezené stránky. Zrovna tak lze říct, že ten nadpis vyjadřuje to, jak téma stránky shrnul Google, a to se nemusí nutně shodovat s tím, jak považuje samotný autor stránky za vhodné svou stránku nadepsat. Podobně by bylo možné se ptát, zda má vyhledávač "právo" nabízet stránky s výrazem v jiné gramatické podobě, nebo stránky obsahující synonyma, ale ne přímo hledaný výraz.
Fisir
Profil
Reaguji na pavuka [#16]:
Obávám se, že mi přisuzuješ výrok _esa. Drzost to podle mně není, se zítřejším upgradem Sunlightu to změním podle Googlu.

Reaguji na Petra ZZZ [#19]:
Začínat slovem „Vítejte!“ v tagu <title> vidím podobně jako _es, nezdá se mi to vhodné.
Jenže, jaký jiný nadpis pro úvodní stránku webu?
_es
Profil
Fisir:
Jenže, jaký jiný nadpis pro úvodní stránku webu?
Vhodný je asi aj taký, aký je, len bez nadbytočností, teda „Fisirovy osobní stránky“. Slová na uvítanie a pod. patria do úvodného bežného textu, nie do titulku či nadpisov.

Vaše odpověď


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0