« 1 2
Autor Zpráva
jenikkozak
Profil
otakar:
Nemohli vědět že jde o šílené výplody, když to nečetli.
Já jsem ten text četl celý. (Abych prošel testem bláznovství.) Přesto nejsem schopen říci, o čem ten text je. On totiž vlastně není o ničem.
Odcituji jeden odstavec: „Pro řadu z nás je velmi těžké poznat, zda je plyšák vyroben z kvalitního materiálu nebo zda jde o zdraví škodlivou hračku. Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor při nákupu plyšových hraček? O tom si povíme v odstavci níže.“ Celý tento odstavec slouží k tomu, aby se čtenář dověděl, že se z něj nic nedoví. Horší je, že posláním následujícího odstavce je být nudnou vatou pro uvedení odkazu na jeden článek.

A je to velká škoda. Protože ten odkázaný článek je podle mého názoru úžasný. Jsou v něm užitečné informace, zajímavosti, je rozčleněný a díky zvýraznění přehledný. Trochu bych jej zkrátil (vyházením omáčky), nechal zkouknout někomu, kdo si všimne chyb, možná doplnil ilustračním obrázkem, a máte úžasný obsah.

Podobně by se dal třeba zpracovat jakýsi nákupní rádce. Dejme tomu, že chci šestiletému synovci koupit dárek, ale nevím, jaký motiv by ho zaujal. Mají kluci a holky oblíbené stejné plyšáky? Ocení čtyřleté děcko, když mu koupím obřího tygra, nebo dá přednost hračce z oblíbeného seriálu za zlomek ceny?

Článek s nejprodávanějšími hračkami by mohl u každého roku obsahovat více hraček, aby člověk, který vybírá dárek, měl další vodítko. Mě by třeba v životě nenapadlo, že se může medvídek Kuky někomu líbit. :)
Růžena
Profil *
jenikkozak:
Máš pravdu, je to děs. Nějak to předělám a použiji tvé podněty. Ale nejsem zrovna psací tip. Nenašel by se někdo šikovnej, kdo by těch pár řádečků vymyslel? Nemám na to mozek a nechci být neustále kritizovaná. Bylo by to vysvobození z negativních komentářů. Je Vás tu dost, tak mě prosím pomozte. Děkuji za každý řádek..
ts_istudio
Profil
Růžena:
Nenašel by se někdo šikovnej, kdo by těch pár řádečků vymyslel?

Existuje celý obor podnikání, kterému se říká copywriting. Google určitě pomůže.
peta
Profil
Mne na eshopu tez nezajima text. Ja si ted treba vybiral notebooka pr hry. Zajimala mne:
- cena
- disk
- ram
- graf. karta
- velikost displeje a rozliseni
- vyrobce
- jaky ma operacni system
- dalsi technicke parametry
- kdy si ho muzu vyzvednout (nechal jsem si ho dorucit na prodejnu)
Na tsbohemia.cz uvodni stranka stoji za houby. Trvalo mi dlouho, nez jsem v te zmeti nesmyslu nasel jediny odkaz "notebooky". Ale pak to zacalo byt uz zajimavejsi. Je mozne primo vybrat kategorii herni notebooky nebo tridit podle velikosti displeje a jinych parametru.
Pak mne zajimal uz jen kosik a jeho obsluha. Pripadne seznam prodejen, kde a kdy maji otevreno.
Zadny dalsi text jsem k nakupu nepotreboval. Ale, ja sem na jisto, jen na tyhle stranky a jen za ucelem si koupit skoro konkretni vec. Jako nahodny navstevnik bych si mozna prolistoval i par stranek s texty, mozna zkoukl propagaci typu nejprodavanejsi, nejnovejsi.
Takze si v celku myslim, ze vase stranky jsou pouzitelne a slusne usporadane. Urcite by se naslo i par veci, ktere jdou vylepsit. a zadny text jsem necetl, jen to prelitl ocima.
Petr ZZZ
Profil
Otakare, když napíšeš ve dvou přísudcích, vztahujících se na jeden a tentýž podmět, jednou měkké i a jednou tvrdé y („Nemohli vědět že jde o šílené výplody, když to nečetli. Prostě koukly na plyšáky“), nechápavě nad tím kroutím hlavou, ale beru to tak, že pravopis neovládáš a pokud si na texty nikoho nenajdeš, prostě tam ty hrubky budou. Ale vysvětli mně prosím tebe, jaká interplanetární pohroma zapříčiní vznik takovéhle věty:

„Zakoupení plyšák Kuky v Říčanech u Prahy možné.“

Zakoupení plyšák? Co to u všech všudy má být?

Ohledně zakoupení plyšák si prosím uvědom, že vyhledávače už dlouho umí skloňovat, a ohledně tvrdého y a měkkého i se prosím tě koukni aspoň na polopatickou pomůcku, nebo lépe na podrobný výklad na stránkách Ústavu pro jazyk český:

Shoda přísudku s podmětem jednoduchým
Shoda přísudku s podmětem několikanásobným
Složitější případy shody přísudku s podmětem

Vzhledem k povaze a frekvenci gramatických i pravopisných chyb bych se vůbec nedivil, kdyby na propadu vašeho webu měla podíl úprava signálu, posuzujícího pravopis. Netuším sice, zda nebo které vyhledávače takový signál skutečně používají, ale předpokládám to (skloňovat každopádně umí). Mohou posuzovat kvalitu textu a stránky vůbec i nepřímo, třeba přes míru opuštění stránky nebo přes dobu, kterou uživatel průměrně na stránce setrvá, nebo na kolik dalších stránek domény se ještě podívá atd.
_es
Profil
Růžena:
Očakával by som, že ak kliknem na konkrétny výrobok, tak sa si o ňom zistím/prečítam nejaké podrobnejšie informácie, no je to úplne naopak. Zobrazí sa len názov výrobku a aj ten krátky nevhodný popis v štýle ....plyš...hračka...plyš...mäkučká...hebká...darček... zmizne.
Růžena
Profil *
Kamarádi předělala jsem tex na titulce. http://www.plysove-hracky-eshop.cz/ Dá se to číst, přesvědčilo by vás to k nákupu? Napadá vás co tam ještě chybí..
Martin Kolčaba
Profil
peta:
Mne na eshopu tez nezajima text. Ja si ted treba vybiral notebooka pr hry. Zajimala mne:
- cena
- disk
- ram
- graf. karta
- velikost displeje a rozliseni
- vyrobce
- jaky ma operacni system
- dalsi technicke parametry
- kdy si ho muzu vyzvednout (nechal jsem si ho dorucit na prodejnu)

a to bylo řečeno jinak než textem?

Jinak pokud víte, podle čeho si herní notebook vybrat, stačí vám více méně jen technické údaje + důvěryhodně působící obchod. Musíte ale brát v úvahu i to, že vy nereprezentujete všechny uživatele e-shopu, a tak zatímco vám pomůže samotný výčet technických parametrů, jiný člověk ocení například informaci o tom, že daný notebook je nejvvýkonnější ve své kategorii a zvládá i náročné hry (nebo jinou v podobném duchu, samozřejmě).
jenikkozak
Profil
Růžena:
Kamarádi předělala jsem tex na titulce.
Jestli myslíte ten text od poštovného k dárku, tak bych řekl, že je to lepší. Mrknu na to, vidím, že jde o informace, které se mi hodí. Přečtu si to, a mám jasno. Bez zbytečných řečí kolem.

Ubral bych ale vykřičníky. Tři vykřičníky za jednou větou jsou na jediného zákazníka moc. Raději bych použil tečku.
Stojí za úvahu, jestli by nebylo lepší dávat dárek automaticky. Zákazník by neměl pocit, že se musí o něco doprošovat. Dá se asi předpokládat, že věc zdarma nikoho nenaštve. A pokud by tam byl navíc moment překvapení, možná by to ještě víc podpořilo zákazníka v tom, aby si Váš obchod zapamatoval. A navíc nejspíš obdarovaný nebude zjišťovat, jakou má dárek hodnotu, že vlastně stojí jen necelou dvacku. Ale nejsem obchodník; nevím, jestli to takto funguje…
_es
Profil
Růžena:
řesvědčilo by vás to k nákupu? Napadá vás co tam ještě chybí..
Tá kombinácia znakov „plyš“ je tam predsa len trochu nadbytočná.
Růžena
Profil *
Děkuji za podněty. Vikřičníky zrušíme a dárky rozdávat budeme. Doufám, že se po této změně nepropadneme v serpu.
jenikkozak
Profil
Růžena:
Doufám, že se po této změně nepropadneme v serpu.
Možná ano. Ovšem SERP Vám nedá ani korunu. Platbu provádí zákazník. A tomu je jedno, zda použil cestu, kterou považujete za nejlepší Vy. (Tedy že by vstoupil na stránku vyhledavače, naťukal „plyšové hračky“, vybral čtvrtý výsledek, dostal se na úvodní stránku obchodu, přečetl si text nahoře, přečetl si text dole, kliknul v menu na kategorii, vybral si hračku a… A jejda! Vybral jsem si „Plyšová kočka zrzek 18cm“. Je údajně skladem, ale nemohu ji vložit do košíku. A přitom by se tam jistě vešla, protože 30cm kočku do košíku dát mohu.) Možná se na stránku dostal jen souhrou spousty náhod. Podstatné je, že jste ho dokázali přesvědčit, aby si vybral, objednal, vyzvedl, zaplatil, nevrátil a netvářil se nespokojeně.
_es
Profil
Růžena:
Je to stále nejako „preoptimalizované“. Napríklad, čo si sľubujete od mätúcich odkazov v texte v www.plysove-hracky-eshop.cz/jak-poznat-nezavadne-a-kvalitni-plysove-hracky-/?
Růžena
Profil *
_es:
Upraveno, předěláno. Děkuji za připomínku..
Jiří Polášek
Profil
Předpokládám, že už je vše v pořádku, protože na zmíněný dotaz se mi plyšové hračky zobrazily na Seznamu jako první.

Nicméně ze všech výsledků vyhledávání je titulek a popis vašich hraček jeden z těch (nej)horších. Srovnejte :

Plyšové hračky, plyšáci - velké plyšové hračky eshop
Plyšové hračky Otto toys. Velké plyšové hračky, maxi plyšáci nad 100cm. ATESTOVANÉ HRAČKY. … Hračka plyšová puma z jemné plyše.
plysove-hracky-eshop.cz/ - Pardubice Zobrazit na mapě

Mně se líbí mnohem více třeba:

Plyšové hračky, Maxíkovy hračky
Velmi populární skupinou hraček jsou plyšové hračky. Správně zvolená plyšová hračka je velmi vhodným dárkem, zejména v okamžicích, kdy si absolutně …
maxikovy-hracky.cz/katalog/plysove-hracky

Bohužel, na SEO to (zatím) nemá vliv.

Osobně bych to u vás řešil např. takto:

Neuveřitelně velké heboučké plyšové hračky (eshop)
Specializovaný obchod na plyšové hračky. Nabízíme kvalitní, atestované plyšáky Otto toys. V nabídce máme všechny druhy včetně maxi plyšáků větších než 100cm, které jsou ideálním dárkem. Každé dítě si u nás vybere svého kamaráda.

Jak se dívám na ty stránky, tak tam by se dalo optimalizovat pár dalších věcí.
jenikkozak
Profil
Jiří Polášek:
Osobně bych to u vás řešil např. takto:
Neuveřitelně velké heboučké plyšové hračky (eshop)
To nepovažuji za nejlepší volbu. (Ovšem já nejsem SEOoptimalizátor, takže si mohu dovolit se mýlit.)
Vyhledavač se k délce nadpisu staví podobně jako člověk.
- Pokud hledám „plyšové hračky“, kliknu ochotněji na text „plyšové hračky“ než „bla bla bla plyšové hračky bla“, všechno okolo mě ruší. Pokud mě chce autor donutit k tomu, abych od prohlížení výsledků přešel ke čtení, musí mě donutit buď slovem, které na mě bude působit jako červená na býka („zdarma“, „sleva“…), v horším případě přísudkem či podmětem, abych se měl při prohlížení čeho chytit. Řetěz přívlastků tohle nedokáže. Pokud si někdo myslí, že výsledky vyhledavače čtu tak, že bych začal u prvního slova nahoře vlevo a skončím u posledního dole vpravo, tak nepochopil způsob, jakým lidé s webem pracují.
- Každý nehledá jen velké hračky. Někdo chce koupit jen malou. Tento obchod nabízí spoustu i těch nejmenších. Myslím si, že nadpis „neuvěřitelně velké“ by mnohé od kliknutí mohl odradit.
Vyhledavač má raději, když je fráze psána jako celek. „Velké plyšové hračky“ hledá větší skupina lidí než „heboučké plyšové hračky“ či „velké heboučké plyšové hračky“.
- Není správná úvaha, že čím víc slov se podaří „nacpat“ do titulku, tím větší vliv bude titulek mít. Spíše je to tak, že význam jednotlivých slov v titulku se dělí jejich počtem. V této politice by na frázi „plyšové hračky“ pouhý titulek „plyšové hračky“ odpovídal ze 100 %, zatímco název „Neuveřitelně velké heboučké plyšové hračky (eshop)“ by odpovídal jen ze 30.
- „Plyšové hračky“ hledají lidé více než 20× častěji než „velké plyšové hračky“. Přidáním slova „velké“ sice můžete ovládnout 5 % hledajích, ale riskujete ztrátu z části z 95. A to se nevyplatí.
- Proč uvádět, že jde o e-shop? Když někdo hledá plyšové hračky, neshání opravnu, návod, příslušenství nebo recept. Hledá obchod. Není proto potřeba mu vykládat, že se dostane do obchodu nebo že je na internetu, on to moc dobře ví.
Já bych proto titulek úvodní stránky nechal na „plyšových hračkách“ a vše ostatní bych u ní považoval za kontraproduktivní. Nadpis „velké plyšové hračky“ bych si nechal pro podstránku, která se zabývá (pokud možno výhradně) velkými plyšovými hračkami. (V dalších textech si pak mohu samozřejmě pohrát s dalšími synonymními pojmenováními.)
Jiří Polášek
Profil
jenikkozak : v podstatě souhlasím. Já jsem chtěl uspořádat to, co už v titulku a descriptionu trochu jinak, ať jde vidět že se to dá napsat i souvislými větami (za předpokladu že si vyhledávač nepřiszpůsobí title/desc podle sebe, viz jiné vlákno). Včetně toho (eshopu) - i když, nekdy prostě hledám něco a do eshopu nechci. Pak mi takový titulek pomůže (a neopak eshopu logicky ne - ale tvoříme obsah pro čtenáře :-) :-)

Jinak jsi to pěkně rozvedl včetně toho, že kdo nehledá "velké plyšové hračky", tak toho může teoreticky titulek odradit.

Niméně tak jak to máš velmi pěkně technicky zanalyzováno (a bylo by fajn, kdyby to tak fungovalo a možná i funguje), tak stejně to jsou spíše drobnosti, které vyhledávač bere v úvahu oproti zpětným odkazům. (Neříkám tím, že by title nebylo důležité, ale kdo ví jak moc google apod. řeší to, kolik je tam slov).

Vycházím z toho, že některé stránky s docela nesmyslnými titulky jsou pořád výše než ty "správné"....

Ale zrovna na tomto eshopu si majitelé s titulky a descriptiony mohou celkem dost vyhrát tak, aby byly pěkné, chytlavé a hlavně čitelné (nikoli změti klíčových slov - což je použito všude v eshopu)
Plaváček
Profil
Jiří Polášek:

Ale zrovna na tomto eshopu si majitelé s titulky a descriptiony mohou celkem dost vyhrát tak, aby byly pěkné, chytlavé a hlavně čitelné

To mohou. Problém ale je, že nepromyšlený a neuvážený zásah do TITLE stránky může znamenat bolestivý propad pozic.
Jiří Polášek
Profil
Plaváček - máte nějaký konkrétnější příklad, kdy a jak k tomu došlo ?

Mě by to celkem zajímalo, protože situací, kdy by si měli tvůrci stránek dát titulky do kupy je mnoho. Např. některé eshopy s automaticky generovanými titulky apod.
Plaváček
Profil
Jiří Polášek:

TITLE stránky je pro každý vyhledávač ten nejdůležitější element. I změna slovosledu v titulku může být nepříjemná, protože vyhledávač donutí znovu se na stránku podívat, a zařadit ji případně do jiných souvislostí, a také na jiné místo v SERP na spoustu různých dotazů. Proto se domnívám, že nutit majitelku e-shopu měnit TITLE jenom proto, že tobě se nezdá dost dobré, bez hlubší analýzy, může být riziková záležitost. Zvláště u hodně konkurenčních frází.
Jiří Polášek
Profil
Plaváček
"nutit majitelku e-shopu měnit TITLE..."

...samozřejmě, ideální je to nastavit dobře hned při nastavování eshopu, vytváření jednotlivých kategorií a vkládání produktů.

Nicméně, prošel jsem si teď případy, kdy jsem měnil title+description (bez ohledu na SEO) a pozice vy vyhledávačích na konkrétní výraz se nezměnila. Budu sledovat dál...
LudekBrno
Profil
Jiří Polášek:
Já mám konkrétní zkušenost a přitom by člověk řekl taková maličkost. Původně jsem měl v title 2 dvouslovné fráze svého oboru + název webu a cílení tak bylo celorepublikové. Pozice v SERP na ty dvě hlavní fráze celkem slušná. Pak jsem ale naznal, že většina zájemců o mé sluzby se ozývá ze vzdalenějších lokalit, kam se mi nevyplatí jezdit. Tak jsem se rozhodl, že zacílím na Brno. Přidal jsem na konec title ještě Brno a během pár týdnů jsem se na hlavní frázi propadnul o několik stran dozadu. Nedělal jsem nic jiného, než pridal do title až na konec to jedno slovo, takže jich tam je 6 místo pěti. Samotné fráze ani nic jiného jsem neměnil. Naštěstí poměrně brzy google pochopil, že to jedno slovo udává lokalizaci a i když jsem ztratil pozici celorepublikově, naopak mi naskočila místni, což je pro mě ve finále efektivnější. Takže ano, i malá změna v title dokáže výsledky ve vyhledávání pěkně zamíchat. Proto je potřeba velmi promyslet, zda a jak title měnit. Samozřejmě v případech, kdy má někdo na všech podstránkách stejný title, bude každá změna k lepšímu.
« 1 2

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0