Autor Zpráva
JardaB
Profil
Zdravím,

rád bych tu probral možná řešení, jak alespoň částečně eliminovat propad mého projektu http://eartikl.cz
Jde o jednoduchou verzi vyhledavače zboží, kdy tento projekt vznikl na žádost některých mých klientů. Logicky chápu, že u takového webu bude určitá penalizace ze strany google díky zboží, které je dá se říct duplicitním obsahem. S tím jsem ale tak nějak počítal, spíše bych rád odstranil další možné aspekty, které by mohly ovlivňovat propad webu.

Web je nový, spuštěn někdy červenec/srpen/2013, kdy cca po měsíci jsme měli zhruba 1200 vyhledávacích dotazů z google a cca měsíc a půl se to drželo, poté pomalu propad až na 370 dotazů a stále klesá. Bohužel asi neposoudím, zda je to efekt nového webu, kde nové weby jsou indexovány a vedeny v jiném databázi a po přesunu to spadlo, nebo zda došlo postupně k penalizaci, příp. zda se zkombinovalo obojí. Nyní sleduji i pokles indexů z 950 tis na 850 tis.

S duplicitou asi nic neudělám, ale předpokládám, že tam budou i jiné nedostatky s kterými by se dalo něco dělat. Napadlo mne, že třeba něco z níže uvedeného není zcela optimální. Příp. pokud někoho napadnou další věci, rád si vyslechnu názor

- používám přímé odkazy z každého produktu klienta na jeho cílovou stránku produktu (neodkazovat přímo?? nebo přidat parametr nofollow?)
- při zobrazení položek načítám obrázky z webu klienta, tedy nejsou u mne na serveru
- používám sociální pluginy u každého z produktů (FB, G+, Tweet)
- podporujeme i erotické produkty (zda by nebylo vhodné zakázat jejich indexaci roboty?)
- klienti umisťují naše odkazy, ikony na své weby a blogy, někteří mají tendenci dávat i na fóra a jinam v domnění že za to získají pozici
- snažím se směřovat vyměněné odkazy na tematicky související kategorizační strukturu, jen cca polovina odkazů směřuje na title page
- některé produkty mají příliš krátké obsahové sdělení, vynechat tyto produkty a neindexovat?
- zobrazuji reklamy adsense

Předpokládám, že hlavní reakce budou na tu duplicitu a na to, že je web hodně mladý na to, aby se dalo cokoliv posuzovat.. Nicméně bych rád předem odstranil případné problémy.
peta
Profil
- Pomer text/html mas kolik? ja vidim 4k/40k.
- Google stranky 40k a vic zahazuje. Co kdybys udelat stranku se zakladnim kodem a dalsi veci jako mene dulezita tlacitka doplnil pres js? Treba duplikace strnkovani nahore dole muzes tez delat pres js. Hold, bez js se zobrazi jen jednou.
- Proc treba linky na shopy neodkazuji na idecko, ale maji v url more dalsich adres? To je dalsi html kod, ktery neni plain/text. Mozna bys mohl odkazovat ty na sve link.php?id=1234 a to by presmerovalo na shopy. Podobne odkazy pro srovnej. Podobne obrazky produktu. (Vim, stoupne trochu zatez na tvuj server)
- Proc tam mas class a style? dalsi html kod...
class="product-dostupnost" style="color: #990000;"
- Jaky ma smysl davat tam class, kdyz pak pro dalsi polozky davas dalsi class a navic style?
<div class="box-artikl">
<div class="img_pr"><img src="..." alt="..." title="..."></div>
<h4 class="product">...</h4>
<div class="description">...
         <br>
        <p><span class="product-dostupnost" style="color: #990000;">...</span></p>
<span class="product-cena">...</span>

  
        </div>
Treba, kdyz delam menu, tak mam <div class=menu> a pak uz jen <ul>, <li>, <a>, mozna <li class=selected>, ale zadne dalsi class nepotrebuji, pouzivam ruzne tagy.
JardaB
Profil
peta:
Něco by tak určitě šlo, hlavně soc. pluginy, pokud se dají přes js vyřešit. Říkáš tedy, jak je html nad 40k to google zahazuje? Nebo jak je to přesně myšleno, nebo pokud je poměr nad 40k? Příp. jakým nástrojem to měříš? Určitě jsou tam stránky, kde je poměr text/html opravdu mizerný.
Plaváček
Profil
peta:

Google stranky 40k a vic zahazuje

Co to, prosím? To je nějaký vtípek?
Joker
Profil
peta:
Google stranky 40k a vic zahazuje.
Je tohle tvrzení něčím podepřené?
Dovolím si tvrdit, že to je úplná blbost. Google zjevně stránky větší než 40 kB nezahazuje a některé z nich zobrazuje vysoko ve výsledcích vyhledávání.
Hlavní stránka Novinky.cz má zhruba 57 kB kódu, článek o České republice na Wikipedii má zhruba 90 kB (Pozn.: Myšleno en.wikipedia.org/wiki/Czech_Republic ).
JardaB
Profil
Mě se to taky nějak nezdá...
peta
Profil
Zalezi na tom, jestli spravu stranky nechas na googlu nebo mu podstrcis sitemap.
JardaB: Otevres stranku, das Ctrl+A, otevres noteapd, das Ctrl+V, ulozis. Mas html soubor, mas text soubor. Php na to ma funkci pro odstraneni tagu, tusim striptags().
JardaB
Profil
sitemap je generován každý den, kde jsou odkazy jak na kategorizační strukturu, tak na koncové produkty

nicméně tu prozatím nikdo kromě tebe nepotvrdil teorii obsáhlejšího html, když mrknu na jiný weby co jsou na špici, tak toho kódu tam mají i 2x více. Kód jistě postupně doladím, já to úplně nekódoval, psal jsem hlavně skripty, ale nevidím v tom asi ten nejzásadnější problém.
Joker
Profil
JardaB:
Pro jistotu upozorním, že peta tu je vyhlášený schopností prezentovat úplné nesmysly jako samozřejmé pravdy. Párkrát už za to měl dočasný ban (pro více informací tu stačí vyhledat „peta“). Takže vůči jeho radám doporučuji ostražitost.

peta:
Zalezi na tom, jestli spravu stranky nechas na googlu nebo mu podstrcis sitemap.
Vzhledem k výše uvedenému, lze ta tvrzení podložit důvěryhodnými zdroji?
peta
Profil
Tak je mozne, ze jine weby maji lepsi ovladani pro uzivatele. Mi treba a stranka nepripada zajimava a desil bych se tam neco vyhledavat. Zkus to porovnat s nejakymi jinymi. A nebo treba tva adresa neni zajimava, v tv se dost casto rika slovo slevomat a pres to se vyhledava zbozi.
Joker: To sem uz delal tolikrat, odkazoval primo na stranky google, ze mne to nebavi. Zvlast ne moderatorum jako ty, chamu, petr a pod.
JardaB
Profil
Joker:
Takže vůči jeho radám doporučuji ostražitost.

Díky za upozornění... Po několika příspěvcích jsem sám váhal, zda vůbec mohou být jeho rady užitečné...
geoloko
Profil
...mňam...mňam....no tak v duchu mojej zrušenej diskusie o katalógoch zo včerajška, ti môžem vrelo doporučiť jedno: Vzdať to! Tvoja stránka je zbytočná, lebo už tu je heureka. A ty, s tvojim linkovým profilom asi ťažko sa s ňou budeš ťahať za prsty. Takže asi toľko na úvod.

avšak niečo zo spomienok na affiliate marketing by som mohol spomenúť, keďže tu, špeciálne na tomto fóre veľmi dobre funguje takzvá pridaná hodnota, preto rád by som chcel pomôcť, lebo sa to jednoducho patrí, i keď to skôr bude označené ako neuskutočniteľné blúznenie.

- caching images. Používaš obrazky predajcov. Základ by mal byť v ich ukladaní na tvoj web, ich premenovaní a používaní ako tvojich vlastných obrázkov. Keď už nič iné aspoň možno dostaneš traffic z google images....prinajhoršom

- čo som ja robil posledne, keď som riešil affiliate datafed, naprogramoval som si aplikaciu, ktorá cez regex rozbila opis /description/ do viet a nahodne ich poukladala naspäť v náhodnom poradí, viem moralisti si otrú ústočká, avšak žiadne penalty od googlu neprišli.

- unikátne titles, viem utópia, manualne prerábať nápisy, ale ktovie, možno si raz otvoríš vlastný eshop, a tieto body ti pomôžu.
lorin
Profil
Kdybychom všichni přistupovali ke světu jako ty, měli bychom jednu značku automobilů, jeden vyhledávač, jeden stát a jednoho boha. Mnoho dobrých produktů vzniklo i přes to, že jsou ve větší či menší míře kopií už něčeho hotového s přidanou hodnotou, větší snahou autorů nebo jednodušším (funkčnějším) ovládáním a vzhledem. Namátkou třeba produkty Google (vyhledávač, Android, Chrome)

To že momentálně nemůže konkurovat jiným zaběhlým vyhledávačům zboží vůbec nevadí, co není teď, může být časem.
geoloko
Profil
Múdro lorin, veľmi múdro. Dáš aj Jardovi rady?
JardaB
Profil
Jenže já to nespustil abych někomu konkuroval. Určitě ne v téhle fázi. S obrázky to je samozřejmě asi jasné, zatím nemám možnost ta kvanta obrázků zpracovat, protože je v systému 1,2 mil položek. Určitě se o tom ale uvažuje a logicky by to bylo přínosem.

Nenechám se tímto odradit, souhlasím s lorinem, běží to 4 měsíce a už nyní je schopné si to vydělat na provoz a něco navíc, proč hned někomu konkurovat? Mám 4 vlastní e-shopy, které jsem měl na heuréka a zboží, konverze nebyly závratné pokud člověk neplatil, navíc nyní tam musí platit všichni, což se některým mým klientům nelíbí a dali podnět k tomuto. Mým cílem není pojmout veškeré eshopy v ČR, ale především mé klienty a jejich partnery. Prozatím se nebráním žádné registraci.
Když vezmu že heuréka může mít 5 tis e-shopů a návštěvnost 100 tis/den, tak podobnou účinnost může mít systém s 300 eshopy a 5 tis UIP za den.

Hlavní problémy vidím v tom, že je web nový a v obsahu, kdy jde o obsahy, které budou pravděpodobně vyhodnocovány jako duplicita.

O rady typu vzdej to atd.. jsem myslím vůbec nežádal, tak by bylo fajn se držet tématu.. Obrázky byly zodpovězeny a nyní mne zajímá hlavně ten zbytek ze seznamu který jsem uvedl při založení vlákna.
peta
Profil
Googlu taky nic neplatis :) To je totiz nejvetsi opruz, hlidat si to, jestli nekomu pravidelne posilas penize a kdyz neposles, tak ti to stahne ze seznamu a ty pak mas milionove ztraty, protoze lidi nenajdou tve zbozi v seznamu.
Vubec, penize by se meli zrusit :)
Ja v tom webu vidim prinos. Kdyz nic jineho, nauci se delat katalogy, vytvaret exporty z cms a importy do jineho, sveho. Stranka uz nejaky cas bezi, tak vi, jestli je pro nej prinosem nebo ne. Naopak, kdyz to nekdo kritizuje, je to podezrele, jestli on sam nema konkurencni stranku a nechce se ho zbavit.
Joker
Profil
geoloko:
v duchu mojej zrušenej diskusie o katalógoch zo včerajška, ti môžem vrelo doporučiť jedno: Vzdať to! Tvoja stránka je zbytočná, lebo už tu je heureka.
To je bohužel zásadní nepochopení té diskuse o katalozích.

Náš hlavní argument u katalogů nebyl příliš velká konkurence, ale neexistence poptávky (po tom konkrétním typu katalogů).
Podobně jako kdyby někdo viděl skvělou obchodní příležitost v doručování telegramů, neviděl bych hlavní protiargument v existenci České pošty, ale v tom, že telegramy už dneska skoro nikdo ani používat nechce.

JardaB v [#1] píše, že projekt vznikl na žádost jeho klientů a že „už nyní je schopné si to vydělat na provoz a něco navíc“, takže ten problém zjevně nemá.

Tolik mi přišlo užitečné na to téma dodat a dál je asi zbytečné to více rozebírat.
geoloko
Profil
JardaB:
.. jsem myslím vůbec nežádal, tak by bylo fajn se držet tématu..
Tak čakaj na pomoc, ľudia ti tu pomôžu. Nepochybne.
JA som to spomenul, z toho pohľadu, že google nestrieľa len middle man, nejakych affiliatesov, MFA chlapcov. Už poľuje aj po vlastníkoch eshopov, ktorí si vzájomne konkurujú, a predávajú to isté "zboží". Veď to je pre nich tá najlepšia skupina potencionálnych zákazníkov.
Ešte raz pardón, ak som použil zlý slovník. Asi ma zmiatol titulok tohto topiku.
JardaB
Profil
Vyjmenoval jsem tam několik věcí, které mne zajímaly, ve kterých vidím problém. Kromě jedné reakce s obrázky se každý spíše vyjádřil možná k souvisejícímu, ale ne pro mne podstatnému. Možná vidím zrovna já problém v tom nesprávném i to se nevylučuje. Spíš opravdu uvítám možná rady, nápady, tipy než odrazování... odrazovali mne i od e-shopů a jiných projektů, které nyní fungují..
peta
Profil
Kdyz jsi pripomnel obrazky, tak mam pocit jsem zahledl debatu o tom, ze vyhledavace postihuji stranky, ktere nezobrazuji vlastni obsah, cili, treba obrazky z cizich stranek. Je to spis postih pro vykradace. Ostatne, zkousel jsi stranku testovat google analyzatorem?
http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0