Autor Zpráva
gedeon
Profil
Dobrý deň,

mám situáciu:
web mám na doméne: domena.sk
web optimalizovaný pre mobily: mobil.domena.sk

obsah na oboch doménach je ten istý

Nebude teraz Google penalizovať web kvôli duplicite obsahu? Ako toto riešiť?

ďakujem
Chamurappi
Profil
Reaguji na gedeona:
Proč je stejný obsah na dvou různých adresách?

Nebude teraz Google penalizovať web kvôli duplicite obsahu?
Za duplicitu se nepenalizuje, duplicitou si sám sobě konkuruješ, pokud na ni vedou odkazy.
gedeon
Profil
Chamurappi:
Obsah je rovnaký lebo ten na subdoméne je taký istý, ale je optimalizovaný pre mobilné zariadenia.
Chamurappi
Profil
Reaguji na gedeona:
Odmyslíme-li si vyhledávače — co se stane, když z mobilu pošlu odkaz na zajímavou stránku někomu desktopovému? Dostane se na mobilní verzi?

Moc nerozumím tomu, proč se mobilní verze dávají na jiné adresy. Bývaly doby, kdy možná byli uživatelé zvyklí zadávat m.example.com, když chtěli rovnou na mobilní verzi example.com, ale myslím, že tenhle zvyk už dnes většina mobilních brouzdalů ani nezná.

Ako toto riešiť?
Mít stejný obsah na stejné adrese. Nějakou detekci mobilů asi stejně provádíš, tak proč přesměrovávat, když můžeš mobilně optimalizovaný obsah naservírovat rovnou?
Nebo můžeš v mobilní verzi zakázat indexaci.
breeta
Profil
Nejlepší když uděláš responzivní web a nemusíš používat žádnou detekci, web se přizpůsobí velikosti obrazovky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na breetu:
To nemusí být nejlepší, pokud s sebou bude v mobilní verzi tahat tuny zbytečných desktopových javascriptů. Navíc asi neplánuje kvůli tomuto problému dramaticky předělávat mobilní i desktopovou verzi a používání detekce, kterou už používá, mu patrně nečiní problémy.
Amunak
Profil
breeta:
Špatně udělané responzivní weby jsou daleko větší zlo, než dvě verze. Kolikrát se stane, že s tabletem přijdeš na stránku, a ta se mi "vyresponzuje" do mobilní verze, která je pro tablety nevhodná. Nebo se to naopak stane na mobilu. Navíc - co když jsem zvyklý na ten běžný, "široký" layout z desktopu a chci ho zpátky? Já bych mobilní verze nezahazoval. m.example.com a odkaz na plnou verzi jsou pořád moje nejoblíbenější řešení, ikdyž možná nejsou úplně in.

gedeon:
Ako toto riešiť?
Zakázat indexaci mobilního webu; přesměrovávat vyhledávače na nemobilní verzi, anebo zkusit nastavit meta-doménu (nevím teď, jak přesně se tomu říká). Domnívám se ale, že většina vyhledávačů pochopí, že jde jen o nějakou variantu hlavního webu a zaindexuje ho správně.
margin
Profil *
Chamurappi:
Odmyslíme-li si vyhledávače — co se stane, když z mobilu pošlu odkaz na zajímavou stránku někomu desktopovému? Dostane se na mobilní verzi?
Zkusil jsem (na desktopu) se, jak to řeší weby iinfo.cz, test jsem dělal na root.cz.
Pokud mi přijde odkaz na mobilní verzi, vedím zjednodušenou stránku (a bez reklam), dole je odkaz "Přepnout na plnou verzi", pokud na odkaz klepnu, dostanu se na desktopovou verzi a volba se zapíše do cookie, pokud znova natrefím na odkaz na mobilní verzi webu, díky sušence jsem přesměrován na desktopovou verzi.
Předpokládám (netestoval jsem), že obdobně jsou přesměrováváni uživatelé se sušenkou mobilní verze.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Amunaka:
Já bych mobilní verze nezahazoval. m.example.com a odkaz na plnou verzi
Ale má nějakou výhodu mít je na různých adresách?


Reaguji na margina:
vedím zjednodušenou stránku (a bez reklam), dole je odkaz "Přepnout na plnou verzi"
Když by člověk nevěděl, jak vypadá desktopový root.cz, možná by ho nenapadlo, že se může na něco přepnout.
breeta
Profil
Chamurappi:
To nemusí být nejlepší, pokud s sebou bude v mobilní verzi tahat tuny zbytečných desktopových javascriptů.
To snad není dobrý ani u normálního webu, pokud je web dělaný s rozumem že se načítají jen potřebné data na stránku tak výkon dnešních mobilů je dostačující ...

Navíc - co když jsem zvyklý na ten běžný, "široký" layout z desktopu a chci ho zpátky?
Nevím co tím myslíš, responzivní web jde snad udělat na jakoukoliv obrazovku ...

Amunak:
Špatně udělané responzivní weby jsou daleko větší zlo, než dvě verze. Kolikrát se stane, že s tabletem přijdeš na stránku, a ta se mi "vyresponzuje" do mobilní verze, která je pro tablety nevhodná.

Tak když něco uděláš blbě tak je jasný že to nebude ono :-)

Nejlepší je pro to nějaký nástroj např bootstrap nebo Foundation
Amunak
Profil
Chamurappi:
Ale má nějakou výhodu mít je na různých adresách?
Pokud se tam dá dostat podobně snadno, tak asi ani ne. Ale potěší mě, když jen napíšu m. před sadresu a jsem na mobilní verzi. Na populárnějších, zahraničních stránkách je to skoro norma, a je to pohodlnější než třeba i hledat odkaz na mobilní verzi někde v patičce, když autodetekce nefunguje správně.
JanJanuska
Profil
gedeon:
Na URL s obsahom pre mobil treba použiť tzv. "canonical tag":
<link rel="canonical" href="http://domena.sk">
Na URL určenej pre desktop rel="alternate":
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)" href="http://mobil.domena.sk">
Príklad som vzal z odporúčania od Google: https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/details#separateurls

Amunak, Chamurappi:
Ak zakáže indexáciu mobilného webu, bude sa aj vo vyhľadávaní na mobile zobrazovať verzia pre desktop.
Amunak
Profil
JanJanuska:
Tak to ale má být. Vyhledávač přece neposílá lidi na různé verze stránky podle toho, jestli vyhledávají z mobilu nebo desktopu.
JanJanuska
Profil
Amunak:
Nemusí to tak byť vždy, ale áno, posiela. Skús si na mobile vygoogliť nejaký Twitter účet. Zobrazená URL bude zrejme http://mobile.twitter.com/ucet. Ale je pravda, že na URL až tak veľmi nezáleží, keďže z verzie pre desktop môže byť užívateľ presmerovaný na "mobilnú" URL.
Každopádne, keď vyhľadávač vie, že web je optimalizovaný aj pre mobil, môže ho na mobilnom zariadení uprednostniť.
Amunak
Profil
JanJanuska:
Myslím, že jde hlavně o to, aby vyhledávač zbytečně nerozděloval rank mezi verzemi a aby desktopové uživatele neposílal na mobilní verzi. Většinou je lepší, pokud ti někdo vleze přímo na tu mobilní stránku - ikdyž detekce si třeba myslí, že jde o desktop - ho nepřesměrovávat rovnou na nemobilní verzi, protože si jí uživatel pravděpodobně z nějakého důvodu vyžádal. A asi nebudeš chtít, aby běžní brouzdalové chodili na osekanou mobilní verzi.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0