Autor Zpráva
marvays
Profil
Dobrý den.
Již dlouho řeším otázku rozdvojení svých webových stránek. Dělám weby a k tomu fotografuji. Fotografie byla mým koníčkem, ale postupem času je větší a větší zájem po focení svateb. Tak jsem se rozhodl pro fotografii udělat zvláštní web. Už z pohledu seo optimalizace bude asi lepší mít weby odděleně. Co se týče návštěvníků, nevím a nemám jasno, jestli je lepší mít to odděleně, nabo aby viděli, že dělám dvě věci.

Nicméně jsem se rozhodl pro to to oddělit. Na doméně nechám webdesign a pro fotky udělám nový web. Ted ale marně dva dny uvažuji, jestli udělat úplně novou doménu, třeba podle mého příjmení. Nebo si udělat na mé doméně subdoménu typu foto.marvays.cz

Budou tuto subdoménu brát vyhledávače jako samostatný web? Neuškodím si tím nějak? Nebo mám na subdoménu hodit i webdesign a na index dát rozcestník. Po internetu kolují tisíce fotek s kopyrightem marvays.cz . . . . . . tak mě napadlo udělat na index jen jednu stránku s kontaktem a nějakým popisem a na subdomenu přesunout foto.marvays.cz; svatebni-foto.cz; tvorba-www.marvays.cz

výsledkem by bylo, že bych mohl všude prezentovat jednu www adresu a návštěvník by se sám rozhodl, do které sekce se podívá. Druhou výhodu vidím to, že mohu každou subdoménu optimalizovat na něco jiného a ve fulltextu se mi zobrazí vždy daná subdoména. Nebo se pletu? Jsem SEO začátečník. Dělám weby hlavně pro lidi, ale trochu teorie o SEO by nebyla na škodu :)

Můžete mi prosím sdělit vaše případné názory a postřehy? pletu se v něčem. píšu blbosti? moc to řeším?

Jak bude ve fulltextu vypisovat výsledky hledání. Při hledání svatebních fotografů zobrazí mou subdoménu, nebo index marvays.cz?

Předem Vám děkuji za Váš čas, který mi obětujete v této uspěchané době :)
Petr ZZZ
Profil
Rozdělením na dvě různé (sub)domény by mohly být problémy s navigačními dotazy, když bude někdo hledat tvoje jméno, protože (sub)domény by si navzájem konkurovaly (pokud tedy nemáš stovky jmenovců typu Jan Novák – tam už na tom nesejde, nevím, jak se jmenuješ).

Rozdělením na dvě na sobě nezávislé domény bys teoreticky mohl získat „výhodu“ pro případ, že bys na jedné z domén vyfasoval penalizaci za nějaké nedovolené optimalizační kusy, ale to bys nesměl domény navzájem provázat odkazy, což by byla příliš vysoká cena. Nehledě na to, že pokud bys optimalizoval v rozporu s pravidly vyhledávačů, činil bys tak nejspíš na obou webech a potom by beztak hrozila penalizace tam i tam, i bez ohledu na to, zda by byly weby navzájem propojené.

Já bych volil variantu vše pod jednou střechou. Udělal bych hlavní stránku s krátkými texty k oběma činnostem a s odkazy na příslušné podstránky (přičemž bych řekl, že není důležité, zda to budou subdomény s adresami www.foto.marvays.cz a www.web.marvays.cz nebo jedna doména s podstránkami a adresami www.marvays.cz/foto a www.marvays.cz/web). Pokud z každé podstránky dáš odkaz na hlavní stranu (na tu s rozcestníkem k oběma činnostem), dosáhneš s velkou pravděpodobností toho, že na navigační dotaz budou vyhledávače posílat lidi právě na tu úvodní stránku. Bude to mít výhodu i v tom, že kdo tě bude hledat jako fotografa, dozví se, že děláš i weby a naopak.
Plaváček
Profil
marvays:

Na doméně nechám webdesign a pro fotky udělám nový web.

To je dobrý nápad. Jde o dvě různé činnosti.

Nebo si udělat na mé doméně subdoménu typu foto.marvays.cz.

To není úplně špatné řešení, pokud hodláš budovat brand na "marvays.cz".

Budou tuto subdoménu brát vyhledávače jako samostatný web?

Ano, budou to brát jako samostatný web.

Už z pohledu seo optimalizace bude asi lepší mít weby odděleně.

"SEO optimalizace" neexistuje.

Dělám weby hlavně pro lidi.

To není tak docela pravda. Proč mi třeba na webu zakazuješ použít pravé tlačítko myši?
anonymníí
Profil *
Petr ZZZ:
Promiň, ale počítat s penalizací je trochu divný přístup, jak budovat značku nebo se rozmýšlet, jakou strukturu odkazů, resp. adres, zvolit.

K čemu je u fotografa vědět, že dělá i weby a naopak? U mě to naopak vzbuzuje nedůvěru, jeden člověk nemůže být profesionál ve více, na sobě nesouvisejících, odvětvích. Zpravidla, výjimky existují.

marvays:
Pokud máš co říct, na adrese zpravidla nesejde, přestože logické dělení je (zjednodušeně řečeno): jsou to samostatné weby -> subdomény, je to je web, kde nabízím více činností -> složky/samostatné stránky v rootu.

Ale jak říkám, bez obsahu na tom nesejde, s obsahem to je celkem buřt.

Petr ZZZ radí, abys udělal na root rozcestník. Pokud tam nemáš co říci a chceš to udělat skutečně jen jako rozcestník (dobrý den, vyberte si X nebo Y), nedělej to.
_es
Profil
marvays:
Okrem pravého tlačidla myši je znefunkčnené aj označovanie/vyberanie textu myšou. Prečo? To nie je práve dobrá vizitka pre „tvorbu internetových stránok“ - dať si tam takúto „protikopírovaciu ochranu“.
Petr ZZZ
Profil
anonymníí:
Neradím nikomu, aby počítal s penalizací, nýbrž aby se penalizaci vyhnul, a na rozcestník radím dát obsah. Zkus si laskavě můj příspěvek přečíst ještě jednou.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Rozdělením na dvě různé (sub)domény by mohly být problémy s navigačními dotazy, když bude někdo hledat tvoje jméno, protože (sub)domény by si navzájem konkurovaly (pokud tedy nemáš stovky jmenovců typu Jan Novák – tam už na tom nesejde, nevím, jak se jmenuješ).
Pokud tím konkurováním si myslíš, že ve výsledcích bude jen jedna z několika subdomén, domnívám se, že nemáš pravdu. Na jedné stránce vyhledavače zobrazí poměrně ochotně více stránek ze subdomén v rámci jednoho doménového jména.

marvays:
Při hledání svatebních fotografů zobrazí mou subdoménu, nebo index marvays.cz?
Nejspíše ani jedno. Zobrazí konkrétní podstránku, kterou bude považovat za nejvhodnější pro daný dotaz. Bude mu lhostejné, jestli web využívá doménu třetího řádu.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na jenikakozaka #7:
Ano, ve výsledcích může být i víc (sub)domén, budou ale na horších pozicích. Mám na mysli tříštění ranku, podobně jako se na mém webu například o klíčové slovo „Carabus“ bije několik stránek o několika různých druzích tohoto jednoho rodu. V průběhu posledních pěti let jsem měl několik desítek stránek pravidelně na prvních pozicích na hledání rodového jména, téměř vždy se to ale týkalo rodů, ze kterých mám jen jednu stránku o jednom druhu. Tam, kde mám několik stránek o několika druzích jednoho rodu (namátkou Saperda, Anthaxia, Carabus), mám na hledání rodového jména pozice o poznání horší, protože stránky si na to jedno klíčové slovo navzájem konkurují. (Můj web je německy, týká se to hledání na Google.de nebo Google.at.)

Podobné tříštění síly bych očekával u dvou (sub)domén jednoho člověka s dvěma podnikatelskými aktivitami, pokud jde o hledání samotného jména. Proto si myslím, že je lepší dát obě aktivity na jednu úvodní stránku s krátkými texty o těch aktivitách a s odkazy na detaily. Odkazy z podstránek na společnou úvodní stránku by pak měly zajistit, že na navigační dotazy bude vyhledávač posílat lidi na tu úvodní stránku, a spojené síly této oběma činnostem společné stránky podpoří její pozice v SERPu.
_es
Profil
Petr ZZZ:
... jednoho člověka s dvěma podnikatelskými aktivitami, pokud jde o hledání samotného jména.
Praktický význam má snáď skôr hľadanie podľa oboru činnosti než hľadanie podľa mena. Skôr sa hľadajú fotografovia, než nejaký konkrétny fotograf - ten je už vtedy predsa vlastne nájdený a keď je hľadaný, tak často aj s informáciou, že ide o fotografa.

je lepší dát obě aktivity na jednu úvodní stránku s krátkými texty o těch aktivitách a s odkazy na detaily.
Prečo by malo ísť práve o „úvodnú“ stránku a nie trebárs na (pod)stránku určenú na kontakt?

na navigační dotazy bude vyhledávač posílat lidi na tu úvodní stránku
Vyhľadávač asi nepovažuje za veľmi dôležité, či niekto považuje nejakú stránku za „úvodnú“ - pošle ho tam, kde si myslí, že je obsah, ktorý hľadá.
Hitman
Profil
marvays:

Nevidím důvod proč to neudělat jako subdoménu pod příjmením. Pokud chceš budovat pro fotografování vlastní značku, pak je to něco jiného - foto-solutions-trade.marvays.cz by asi nebylo to pravé ořechové. Pokud půjde jen o foto.marvays.cz tak bych v tom neviděl žádný problém.

Jak bude ve fulltextu vypisovat výsledky hledání. Při hledání svatebních fotografů zobrazí mou subdoménu, nebo index marvays.cz?

Budou to dvě nezávislé stránky, subdoména není ze samostatnou doménou nijak svázána. Čili se pochopitelně zobrazí subdoména, resp. třeba i některá relevantní podstránka na subdoméně.
marvays
Profil
Díky moc za názory. Prozatím jsem si 100% jist že činnosti rozdělím. Samozřejmě se u webdesignu zmíním že fotíma jsem schopen na stránky nafotit téměř vše potřebné. U fotografování naopak nabídnu možnost vytvoření online fotogalerie.

A určitě vím, že nebudu zakládat druhou doménu.

Otázkou zbývá, jestli udělat rozcestník (varianta první) . . . nebo nechat webdesign na hlavní doméně a fotografování dát na subdoménu (varianta druhá).

Pokud se rozhodnu pro rozcestník, asi bych to z mého pohledu vidět na podsložky než subdomény. . . . . .

Když si to tak představím . . . tak se mi asi bude líbit spíš varianta druhá.

PS: jinak, jmenuji se richta. A těch moc není . . . nějaký pradávný vědec a filosof za první republiky . . . . dokonce mám doménu richta.cz a na webu richtovi.cz jsem nachystal manželce blog, kde chtěla psát jakousi kroniku a dávat fotky a videa.


možná mi ani tak nejde o to rozdělit to, kvůli tomu, že bych vypadal neprofesionálně . . . spíš aby se to nemotalo.

každý druhý fotograf se neživí jen fotografováním. hodně si jich myslí, že je profík jen proto, že má drahou výbavu. ve skutečnosti ale maká u soustruhu, na lešení a podobně :) Mám takové kamarády :)
Petr ZZZ
Profil
_es:
Praktický význam má snáď skôr hľadanie podľa oboru činnosti než hľadanie podľa mena.
Záleží na obchodní strategii. Kdo chce budovat značku, měl by tomu přizpůsobit i architekturu webu. Domnívám se, že v rámci dlouhodobé strategie dává smysl, aby na navigační dotaz posílal vyhledávač lidi na úvodní stránku (která samozřejmě musí existovat, být pro tento účel vhodně vytvořená a v rámci webu odkazovaná).

„Vyhľadávač asi nepovažuje za veľmi dôležité, či niekto považuje nejakú stránku za „úvodnú“ - pošle ho tam, kde si myslí, že je obsah, ktorý hľadá“
V případě navigačního dotazu je tím, co člověk hledá, velmi často právě úvodní stránka webu (v mém textu tady nahoře je hned v první větě odkaz na stránku, na které je vysvětlené, co je navigační dotaz :-).
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Domnívám se, že v rámci dlouhodobé strategie dává smysl, aby na navigační dotaz posílal vyhledávač lidi na úvodní stránku (která samozřejmě musí existovat, být pro tento účel vhodně vytvořená a v rámci webu odkazovaná).
Toto naopak považuji za chybu. Podobný zbytečný rozcestník by byl jen překážkou mezi uživatelem a informacemi, které hledá. Návštěvníci weby málokdy používají podle představ jeho tvůrce. Úvody, přivítání, výpis celého obsahu webu a podobné záležitosti je nezajímají. Chtějí se co nejdříve dostat k hledané informaci. Pokud jim k ní neumožníš snadný přístup, začnou z webu utíkat.

Tam, kde mám několik stránek o několika druzích jednoho rodu (namátkou Saperda, Anthaxia, Carabus), mám na hledání rodového jména pozice o poznání horší, protože stránky si na to jedno klíčové slovo navzájem konkurují.
Než nějaké pozice by bylo lepší sledovat návštěvnost těch stránek.
Petr ZZZ
Profil
jenikkozak:
Chtějí se co nejdříve dostat k hledané informaci.
Celou dobu tady píšu o navigačních dotazech. Jejich odlišnosti oproti informačním dotazům jsou na výše odkázané stránce vysvětlené.

„Než nějaké pozice by bylo lepší sledovat návštěvnost těch stránek.“
Děkuji za tip.
_es
Profil
Petr ZZZ:
Celou dobu tady píšu o navigačních dotazech. Jejich odlišnosti oproti informačním dotazům jsou na výše odkázané stránce vysvětlené.
Ich „odlišnosť“ je trebárs v tom, že sa adresa namiesto do adresového riadka prehliadača napíše do vyhľadávacieho poľa vyhľadávača, alebo si hľadajúci, ak použije vyhľadávač úmyselne, trebárs nie je istý časťou za poslednou bodkou v názve servera. Na základe toho sa rozhodovať v budovaní základnej štruktúry webu je asi pochybná stratégia.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Celou dobu tady píšu o navigačních dotazech.
Tím se nic nemění.
Petr ZZZ
Profil
_es:
„Hledání“ URL patří sice také k navigačním dotazům, pozorný čtenář si ale jistě všiml, že zde píšu o hledání jména provozovatele webu.

_es, jenikkozak:
Přátelé, já vám váš názor neberu. Vyjádřil jsem názor svůj. Jak si to kdo přebere, to se mě už netýká.
marvays
Profil
pánové, jak se mám teď rozhodnout, když se tu tak "hádáte" :)
Petr ZZZ
Profil
Máš názory a argumenty, tak si nějak budeš muset vybrat. V mém případě ber v potaz, že se neživím ani tvorbou webů ani marketingem. Nabízím v první řadě intuici a selský rozum. To nemusí být nutně v souladu s názory lidí, kteří se v příslušných oborech pohybují profesně (nevím, zda je to případ tady kolegů), zároveň to ale samo o sobě ještě neznamená, že se musím nutně mýlit.
marvays
Profil
No, abych to tedy shrnul......

Weby rozdělím určitě.

Oproti předchozímu postu se mi to do rána trochu rozleželo v hlavě . . . Rozcestník dělat nebudu, takže webdesign dám na stávající doménu s jakousi historií, byť chabou. Fotografování udělám zvlášť.

Jen zbývá vyřešit, jestli na subdomenu marvays.cz nebo na solo doménu. Teď je otázkou, jestli pro fotografii použít muj nick marvays (ještě jsem na druhého nenarazil), nebo doménu richta.cz (moc richtů taky není).
Určitě na stávající web hodím na nějaký čas po-up okno s informací o novém webu, aby lidi co na muj web chodí kvůli fotkám věděli, že si mají uložit jinou adresu.

Taky mě napadlo, oslovit dejme tomu dvacet kamarádů a zeptat se na jejich názor coby obyčejného návštěvníka stránek. A znát taky názor laiků. To by tak mělo svou váku, protože pro ně to vlastně dělám :)
geoloko
Profil
Naozaj som si to neprečítal celé, avšak určite by som veci riešil cez subdomény. Z pohľadu SEO: Je jednoduchšie získať trust rank - dôveru vyhľadávačov z jednej domény - subdomény sa potom na to "zvezú". 60 dolárov za ďalšie domény môžu pokryť počiatočné výdavky napr. na hosting. Hawk.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0