Autor Zpráva
CZghost
Profil
Moderátor Chamurappi: Vytrženo z „SEO“ naopak, kde se probírá zapomínání v Googlu.


Ono se taky jedná o odkazy na sociální profily (Facebook, Twitter, Google+). Facebook má někde v hlubině nastavení pro vyhledávače, jestli bude profil nalezitelný či nikoliv, jenže málokdo o tom ví. Já jsem vyhledávačům zakázal indexaci svého profilu, jenže, zda to má nějaký účinek, nevím. Zkoušel jsem najít svůj Facebookový profil pomocí Googlu, neukázal se, není však vyloučeno, že se ve výsledcích nemůže objevit, může být zapadlý někde na sté stránce výsledků. Já bych se na toto moc nespoléhal a doufal, že se nenajde někdo tak trpělivý se probírat tisíci stránkami nalezených odkazů. Určitě ale evropský soud udělal velkou chybu, když umožnil mazání indexů z vyhledávačů samotnými žadateli. Tímto se otvírá cesta k monopolům, kdy jedna firma zažádá o odstranění indexu konkurence. Politická scéna tím může utrpět také jistou újmu, dejme tomu, že se někdo bude chtít zbavit všech odkazů a informací o jisté politické straně, která by tímto mohla skončit. Zvlášť nebezpeční jsou podvodníci, co se vydávají za "poškozeného". I když Google zažádal o průkaz totožnosti (kterým může být i cestovní pas), není zaručeno, že svou totožnost prokáže skutečně tatáž osoba (stačí například zfalšovat doklady, z naskenovaného materiálu nepůjde poznat, jestli je doklad pravý).
LudekBrno
Profil
CZghost:
Ono se taky jedná o odkazy na sociální profily (Facebook, Twitter, Google+). Facebook má někde v hlubině nastavení pro vyhledávače, jestli bude profil nalezitelný či nikoliv, jenže málokdo o tom ví.

Jenže pokud si někdo vědomě vytvoří profil na FB či G+, tak musí počítat s tím, že ty informace veřejně vystavuje na internetu. Je opět nesmysl chtít, aby nebyl profil nalezitelný vyhledávači, když ve veřejném prostoru internetu existuje. Vyhledávače by naopak měly mít nařízeno, že jako veřejná služba nesmí zamlčovat žádné odkazy a (ne)nalezitelnost by měla vycházet čistě z technických okolností a transparentních podmínek vyhledávače, nikoliv z jakýchkoliv rozhodnutí kohokoliv. V okamžiku, kdy vyhledávač bude zobrazovat nějaké nelegální informace/obsah, mělo by to být řešeno výhradně přímo se zdrojovým webem. To by bylo jediné korektní řešení.
Amunak
Profil
LudekBrno:
Chceš tedy naznačit, že by věci jako robots.txt neměly existovat? Ono to má občas i docela praktické využití. Já jsem naopak rád, že u FB jde zakázat vyhledávání přes vyhledávače - když už mě někdo hledá, ať si dá alespoň tu malou práci a hledá přímo na FB.
CZghost
Profil
LudekBrno:
Já nemám profil založen ve veřejném zájmu, ale pouze pro mé kamarády a příbuzné. To bych si musel nastavit všem informacím, statusům, fotkám, videím a odkazům veřejné zobrazení, aby byl můj profil plnohodnotně veřejný. Je v pořádku, že si člověk chrání své soukromí, na internetu je plno podvodníků, kteří si právě pomocí Facebooku studují chování toho, za koho se chtějí vydávat. Sbírají informace o tom, co mám rád, jakou politickou stranu preferuju, jaká hudba, filmy, knihy se mi líbí, s kým se přátelím, koho mám v rodině. Když omezím okruh uživatelů, kteří si tyto informace mohou zobrazit, zvyšuju tak svoje soukromí. Když navíc zakážu nalezitelnost profilu, zvýším tím šanci, že se na můj profil nedostane někdo zvenčí, takže jsem zase o krok dále k anonymitě. Jestliže dám na Facebook nelegální obsah, jistě se budu snažit, aby to nebylo veřejně vidět, takže dám přísnější ochranu soukromí (chci-li obsah utajit předevšemi, dám to tam jen pro sebe, nikdo jiný to nebude moct zobrazit). Ona to není stoprocentní ochrana, protože policie má oprávnění vniknout na účet bez předchozího varování, samozřejmě potřebují úřední povolení, které jim dává státní zastupitelstvo. Ale to jsem odbočil. Veřejná je jenom profilová fotka a fotka úvodní, která se zobrazuje všem, kteří příjdou na stránku mého profilu. Uvidí pár informací (například pohlaví, společní přátelé, pokud nějací jsou, nebo všichni moji přátelé), uvidí pár statusů, které jsem se nestyděl povědět světu a to je asi tak vše. Nebezpečí číhá nejen ve vyhledávačích, které umožňují si tipovat oběť podvodného jednání (s tím, že podvodník převezme identitu sledované oběti), ale také ve veřejných sítí LAN a WiFi (i když zde je riziko minimalizované globálním zprovozněním SSL zabezpečení serverů Facebooku, které nelze vypnout). Kdyby byl soukromý profil zahrnut jako veřejný zájem uživatelů inernetu, otevírala by se tak vrátka stalkerům, což asi nikdo z nás nechce. Já si na internetu veřejně vystavuju jenom jméno a podobu, což nijak neukazuje můj charakter. Klidně si, pokud máš profil na Facebooku, zapni indexaci profilu na Googlu, ale až ti přijde zpráva, že jsi vykradl banku (přičemž to asi pochopitelně nebudeš ty, ale někdo, kdo ti je hodně podobný a proklepl si tvůj profil), tak změníš názor. S tímhle si není radno zahrávat. Na jednu stranu to škodí, protože jak se někdo objeví v novinách, tak se veřejnosti takhle nedá zbavit, ale na druhou to je zase užitečné, protože se tak dá alespoň částečně zamezit krádeži identity. Dejme tomu, že si někdo objedná identitu někoho velmi podobného. Vyfotí jeho tvář a hledá podobné osoby pomocí Googlu. Najde tebe a usoudí, že jsi perfektní kandidát. Zjistí si tvé jméno, bydliště (já jsem ho na Facebook ani nedával) a kde pracuješ. Vytvoří falešné doklady tomu, kdo si nyní tvou identitu objednal. A tys pak vykradl banku. Scénář jako z kriminálky, ale není vyloučeno, že stát se to může. Takže pozor.


Amunak:
Děkuju :-)
Chamurappi
Profil
Reaguji na CZghosta:
Ono se taky jedná o odkazy na sociální profily (Facebook, Twitter, Google+).
Vážně? Na to jsi přišel jak? Příspěvek #4 jsem nečetl, moc dlouhé, neformátované, nevypadá to k věci, je to asi o Facebooku…
Edit: V tomto vyčleněném vlákně už to k věci je. Přečetl jsem si to, i když je to pořád ošklivě nenaformátované… :-)

jedna firma zažádá o odstranění indexu konkurence“ … „zbavit všech odkazů a informací o jisté politické straně
Nesmysl. Firmy ani strany nemají nárok na ochranu soukromí.
CZghost
Profil
Chamurappi:
Vážně? Na to jsi přišel jak?
Pointa dotazu? V příspěvku [#4] jsem povídal o možnosti zneužití nalezitelnosti osobních soukromých profilů na sociálních sítích. Když si založím profil na Facebooku, jistě ho nezakládám za účelem zviditelnění se, ale pouze pro usnadnění komunikace s kamarády, rodinou a komunitou, do které jsem se zařadil (například hráči). Veřejné profily na Facebooku také existují, ale pokud nejsem celebrita, potom to nemá smysl.

Příspěvek #4 jsem nečetl, moc dlouhé, neformátované, nevypadá to k věci
Tak to jedině ukazuje tvůj přístup k věci. Ano, týká se Facebooku, ano, neformátoval jsem to, jenže formátování není v tomto ohledu důležité. Tvoje posedlost formátováním ti zřejmě zatemnila zdravý úsudek. To, že to nevypadá k věci, je tvůj názor, a já ho respektuju, ale nic měnit nebudu. Zkus se na ten problém podívat z pohledu jedince, který si přeje chráněné soukromí a zůstat v anonymitě. Jestliže bude můj profil dohledatelný vyhledávačem, tak se o soukromí připravuju.

Nesmysl. Firmy ani strany nemají nárok na ochranu soukromí.
Uvedl jsem příklad, který nemusí úplně dávat smysl, nicméně stát se to může. Jestli Google žádosti vyhoví, je věc jiná, ale jsou firmy, které se prostě chtějí zbavit konkurence, a tento nástroj jim celkem slušně nahrává. Potom stačí uvést pádný argument, proč by měla být odstraněna z výsledků vyhledávání (například kvalita výrobků nebo klamání spotřebitele) a Google může na žádost přihlédnout. Jestli je argument pravdivý, se ukáže až potom.
Joker
Profil
CZghost:
Když si založím profil na Facebooku, jistě ho nezakládám za účelem zviditelnění se, ale pouze pro usnadnění komunikace s kamarády, rodinou a komunitou, do které jsem se zařadil (například hráči).
Na tom až tak nezáleží. Jakýkoliv obsah umístěný na Facebooku může být potenciálně veřejný a je nutné se tak chovat.
Brát profil na Facebooku jako soukromý a psát tam citlivé soukromé informace je velmi nebezpečné.
Už jen kvůli tendenci Facebooku tlačit uživatele k co největšímu zveřejňování co nejvíce svého obsahu.

Mimochodem, samozřejmě všichni s účtem na Facebooku před registrací četli podmínky užití, takže připomínat takové věci, jako že:
- udělili Facebooku souhlas se zpracováním vymezených osobních údajů a jejich poskytování třetím stranám,
- udělili Facebooku licenci na libovolné použití čehokoliv co na Facebook umístí, nebo
- odstranění obsahu znamená jen jeho nezobrazování jiným uživatelům, ne fyzické smazání
je nošení dříví do lesa.

Tvoje posedlost formátováním ti zřejmě zatemnila zdravý úsudek.
Upřímně, já taky četl jen začátek, nedokázal jsem se přinutit to číst celé.
Chamurappi
Profil
Reaguji na CZghosta:
jsem povídal o možnosti zneužití nalezitelnosti osobních soukromých profilů na sociálních sítích
Ty profily si spravuje sám jejich vlastník. Může je kdykoliv smazat, ne? Žádný vnější zásah nedává smysl, ani při zohlednění rozsudku ESD. Vytvořit a udržovat si vlastní stránku o sobě a pak se právní cestou domáhat, aby na ni vyhledávač zapomněl, by bylo poněkud praštěné.

Zkus se na ten problém podívat z pohledu jedince, který si přeje chráněné soukromí a zůstat v anonymitě.
Tím jedincem jsem já, už deset let se toulám internetem víceméně anonymně. Vyhledávač jsem nikdy nevnímal jako problém. Co nechci zveřejnit, to nikdo nenajde. Používám fiktivní jména, fiktivní adresy… dokonce mám i víc poštovních schránek s různými jmény.

stačí uvést pádný argument, proč by měla být odstraněna z výsledků vyhledávání (například kvalita výrobků nebo klamání spotřebitele)
Rozsudek ESD mluví zcela jasně o ochraně soukromí občanů, formulář Googlu také. Tvé rozšíření na firmy je absurdní fikce.
CZghost
Profil
Joker:
Mimochodem, samozřejmě všichni s účtem na Facebooku před registrací četli podmínky užití,
Řekni mi, kdo čte podmínky registrace? Většinou se jedná o dlouhosáhlé právní spisy, na které nemá nikdo ani dost času je číst celé, takže prostě jenom zaškrtnou políčko a dokončí registraci, bez jakéhokoliv čtení. Zatím se můj profil neobjevil na žádném veřejně přístupném serveru kromě Facebooku, takže tvoje citace je v podstatě bezpředmětná.

Brát profil na Facebooku jako soukromý a psát tam citlivé soukromé informace je velmi nebezpečné.
Určitě tam nebudu psát všechny svoje pocity, kdy jsem masturboval, a tak dále. Kdo to dělá, tak by se měl léčit. Facebook neslouží jako deníček, nýbrž jako pomůcka ke kontaktu s kamarády, známými, rodinou (například někdo má tetu v Americe) a/nebo s komunitou. Pořídil jsem fotky na nějaké akci, tak je dám do alba a sdílím s přáteli, nic složitého. Někoho označím na fotce, přidám nějaký vtipný a trefný popisek, označím místo pořízení.

Chamurappi:
Tvé rozšíření na firmy je absurdní fikce.
Kdo říkal, že ESD a tím pádem Google rozhodnutí nezmění a neexpanduje rozsudek?

Tím jedincem jsem já, už deset let se toulám internetem víceméně anonymně.
Vsadím se, že ani nemáš Facebook. To, že používáš přezdívky, fiktivní jména, adresy a máš dokonce poštovní schránky na různá jména, to nic neznamená. Počítače nejsou anonymní, odesílají IP adresu, podle které se dá dohledat vlastník, takže se v podstatě dopouštíš podvodu. Ta se dá také zfalšovat, ale málokdo ví jak, včetně mě. Ani se o to nebudu pokoušet.
Joker
Profil
CZghost:
Řekni mi, kdo čte podmínky registrace?
Přesně tak. Jenže čí je to problém? To je jako ty lidi, kteří podepisují smlouvy aniž by je četli a pak se hrozně diví, že rozhodující je obsah smlouvy a ne jak oni si to představovali.

Pořídil jsem fotky na nějaké akci, tak je dám do alba a sdílím s přáteli, nic složitého. Někoho označím na fotce, přidám nějaký vtipný a trefný popisek, označím místo pořízení.
To je samozřejmě v pořádku, když si zároveň uvědomuji dvě věci:
1. Facebook má právo ty fotky a další obsah dál používat
2. O existenci a neexistenci toho obsahu bude rozhodovat Facebook a já to už nemám plně pod kontrolou.*

To se ostatně netýká jen Facebooku, ale i dalších sociálních sítí.
Právě proto mi přijde trochu komické nejdřív svěřit obsah čistě do rukou sociální sítě a potom řešit, že by ho třeba mohl najít někdo kdo nechci aby ho našel. O tom bylo možná lepší přemýšlet předtím, než jsem kontrolu nad tím obsahem svěřil sociální síti?

to nic neznamená. Počítače nejsou anonymní, odesílají IP adresu, podle které se dá dohledat vlastník
Ze samotné IP adresy normální člověk moc nezjistí. Maximálně jakého dotyčný má poskytovatele připojení (a možná odkud zhruba je).
Zato když si někdo umí dávat informace do souvislostí, je až neuvěřitelné, co všechno se dá zjistit i o někom, kdo se snaží být anonymní. O tom se ostatně přesvědčilo už několik zdejších spammerů a dalších potížistů.

* Zrovna třeba Facebook docela ochotně dodá původní verzi smazaného statusu, když si někdo moc pustí pusu na špacír a úřady se pak rozhodnou ho popotahovat.
LudekBrno
Profil
CZghost:
Já nemám profil založen ve veřejném zájmu, ale pouze pro mé kamarády a příbuzné. To bych si musel nastavit všem informacím, statusům, fotkám, videím a odkazům veřejné zobrazení, aby byl můj profil plnohodnotně veřejný. Je v pořádku, že si člověk chrání své soukromí, na internetu je plno podvodníků, kteří si právě pomocí Facebooku studují chování toho, za koho se chtějí vydávat. Sbírají informace o tom, co mám rád, jakou politickou stranu preferuju, jaká hudba, filmy, knihy se mi líbí, s kým se přátelím, koho mám v rodině. Když omezím okruh uživatelů, kteří si tyto informace mohou zobrazit, zvyšuju tak svoje soukromí. Když navíc zakážu nalezitelnost profilu, zvýším tím šanci, že se na můj profil nedostane někdo zvenčí, takže jsem zase o krok dále k anonymitě.
Ano, já určitě nemám nic proti tomu, aby si člověk sám takto co nejvíce omezil nalezitelnost informací o sobě už při jejich vytváření. Nicméně omezení viditelnosti informací probíhá na straně zdroje informace a ne až vyhledávače, takže je to v pořádku a nezavání to cenzurou. Za cenzuru bych považoval třeba případ, kdy někdo spáchá trestný čin, je odsouzen, média o tom případu informují a ten dotyčný není schopen soudně dosáhnout odstranění informace ze samotného informačního webu (protože se jedná o prokazatelně pravdivou informaci), tak se obrátí na google a řekne, že chce být zapomenut, protože se mu nelíbí, že je jeho případ nalezitelný a poškozuje ho to.

Jinak existují i zcela privátní způsoby komunikace. Pokud někdo k privátnímu spojení s přáteli využije Facebook, jeho základním principem je minimálně zveřejnění základních informací, tak by jednoznačně měl počítat s tím, že informace budou nalezitelné a to nejen přes vyhledávače a takové případy by určitě vyhledávač blokovat neměl.
CZghost
Profil
LudekBrno:
V případě trestného činu by to bylo rovněž zneužití, navíc by to moc nepomohlo, vzhledem k rychlosti informací a schopnosti lidí tyto informace nasávat. Jednoduše už je pozdě, všichni si začnou ukazovat a basa je téměř jistá. Spoustu lidí se na internetové zprávy dívá ráno, na mobilu během cesty do práce, většinou ta osoba si všimne článku až po nějaké době, takže potom žádá o napravení, ale neuvědomí si, že už se to dostalo ven, takže média to sice mohou smazat (nebo skrýt), ale případným předsudkům a potažmo trestnímu stíhání za pomoci občanů pomocí médií už potom neuteče.

Teď je v Českém Středohoří jistá kauza, chtějí zde těžit a nemalá část lesů v CHKO má zmizet, mělo by se to dotknout i lesů za naším domem, táta je myslivec, v oblasti budoucí těžby má krmeliště, vsadím se, že se připojí i další lidé k podepsání petice, která ještě vzniká. Máme v záměru případ medializovat, aby oslovil co nejvíce lidí. Oslovit regionální zpravodajce Novy, Primy a místní noviny.
Chamurappi
Profil
Reaguji na CZghosta:
Kdo říkal, že ESD a tím pádem Google rozhodnutí nezmění a neexpanduje rozsudek?
Právní systém. Těžko můžeš ochranu soukromí zásahem soudní moci dramaticky rozšířit na ochranu před poškozením obchodního jména. V případě soukromí orgány EU přijaly nějakou direktivu, členské státy ji více či méně zavedli do svých zákonů… a teď ESD akorát vyhodnotil, jak by se ta direktiva měla implementovat v krajním případě.
Korpohumanizace je zatím možná jen v sitkomu :-)

Vsadím se, že ani nemáš Facebook.
Pokud tím myslíš účet nazvaný vlastním občanským jménem používaný ke komunikaci s přáteli, tak ten opravdu nemám.
Mám ale Twitter, ten mi celkem vyhovuje. Nikomu nemusím troubit své osobní údaje a co tam napíšu, to je prostě veřejné a basta.

takže se v podstatě dopouštíš podvodu
Osobní informace vnímám jako druh platidla. Užitečné (ne nutně oficiálně pravdivé) dostane jen ten, kdo mi dá něco hodnotného nazpátek. Nevnímám to jako podvod a doporučil bych stejný postup každému.
Lidé sdílející se světem celé své já mi připadají … chudí.

mělo by se to dotknout i lesů za naším domem, táta je myslivec
Na ohrožení soukromí nepotřebuješ Facebook. Už vím, jak se jmenuješ, kdy přesně ses narodil, jaké jsou tvé záliby, co dělá tvůj otec, s trochou snahy bych možná dohledal i tvé bydliště. Ještě bych prosil číslo občanky, abych to měl kompletní :-)
CZghost
Profil
Chamurappi:
Smysl pro humor ti opravdu nechybí :-) Koukám, že nemá cenu se o tom dohadovat, takže přeju hezký den ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0