Autor Zpráva
Jiří Kroužek
Dobrý den,
Prosím o radu. Na webu hlidacky.cz používáme komprimovanou mapu webu:
hlidacky.cz/sitemap/sitemap_index.xml.gz

Chtěl bych se zeptat, zda s tou komprimací může být hypoteticky problém? Odkaz na mapu webu je vložen v Google Webmaster Tools a Google s tím zřejmě žádný problém nemá, ale co Seznam? Na tu mapu webu navíc nikde neodkazujeme.

Jde nám hlavně o to, aby byly dobře indexovány stránky jednotlivých lokalit (i menších). V této souvislosti mě napadlo tu mapu webu nechat být a udělat raději stránku se seznamem všech měst (pouze města), kde by se uživatelům zobrazil rozbalovací seznam a mohl by si zde naklikat své město dle vzoru kraj/okresní město/město. Na tuto stránku bychom odkazovali z patičky každé stránky webu. Potenciálním problémem ale je, že by se na některé vyhledávací dotazy tato stránka se seznamem měst mohla zobrazovat ve vyhledávači před stránkou dané lokality, což by nebylo ideální. Co si o tom myslíte?
Děkuji za reakce.
Jirka Kroužek
Petr ZZZ
Zkusil bych najít odpověď na otázku, zda seznam měst uživateli k něčemu bude. Bude-li odpověď „ano“, bude vhodné, aby se objevoval i ve vyhledávání, podle logiky „je-li to k něčemu, mohl by to někdo chtít hledat“. Bude-li odpověď „ne“, je otázka, zda takovou stránku vůbec zakládat. Mezi těmito dvěma možnostmi je ještě jedno řešení, takové nemastné, neslané — stránku vyrobit, ale dát jí <meta name="robots" content="noindex">.

Osobně si myslím, že takový seznam může být užitečný a tedy by měl být i dohledatelný. Snížit dohledatelnost takové stránky nebo ji omezit jen na málo frází lze ovšem i tím, že na ni umístíte minimum indexovatelného obsahu (minimum textu a žádné obrázky).
Jiří Kroužek
Pokud bych tu stránku se seznamem měst zakázal indexovat, tak nám pak nepomůže v indexaci dalších stránek, na které bude odkazovat, např. stránka https://www.hlidacky.cz/hlidani-deti/24-prachatice, https://www.hlidacky.cz/hlidani-deti/272-hluboka-nad-vltavou apod.
Petr ZZZ
Jirko, ty chceš kulatou hranatou kočkokrávu, která nemá mňoukat a má dávat kozí mlíko. Buď stránka se seznamem měst bude mít hodnotu, chceš-li, pagerank, a tedy budou mít i odkazy z ní na ostatní stránky webu algoritmický efekt, potom ale i ta stránka samotná bude nalezitelná ve vyhledávání. Nebo k ničemu nebude, nebude nalezitelná, ale potom ani odkazy z ní nebudou mít valnou váhu.

Dej na seznam měst minimum textu. Vyhledávače nebudou mít podle čeho stránku najít a nemusíš ji zakazovat. — Mám podobnou situaci se svou galerií brouků. Na seznamu stránek je minimum textu a je nalezitelný jen na málo hesel, vycházím ale z toho, pokud tu stránku někdo přes vyhledávač skutečně najde, že mu k něčemu taky bude. Pro zajímavost dodám, že když jsem tu stránku tvořil, nevěděl jsem o SEO skoro nic. Vyrobil jsem ji, protože jsem ji považoval za užitečnou pro lidi. Dokonce jsem ji vyrobil duplicitní – jednou se jmény a podruhé s náhledy fotek – a kromě toho, že Google nabízí jen jednu z obou variant, jsem si nevšiml, že by to něčemu vadilo.
Jiří Kroužek
Děkuji za reakci. Já rozhodně nechci vytvářet stránku jen pro vyhledávače. Ale ona ani ta užitečnost pro uživatele není tak triviální otázka, jak se může zdát. Já si myslím, že pokud bychom v patičce webu pod odkazy na největší města uvedli ještě odkaz na stránku se seznamem měst, tak to někteří lidé ocení, protože třeba nechtějí svoji lokalitu hledat vyhledáváním a jinak se tam dostat nedá. Kolega má ale opačný názor. Nicméně už asi vím, jak to uděláme. Díky.
Petr ZZZ
Jiří Kroužek:
Nicméně už asi vím, jak to uděláme.
Tak se pak doufám podělíš. :-)
Jiří Kroužek
Petr ZZZ:
Ano. Chci to udělat tak, že vytvoříme stránku se seznamem měst a normálně ji necháme indexovat. Po čase vyhodnotíme, zda ji někdo používá a uvidíme, jak dál

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: