Autor Zpráva
wizard
Profil
Jak moc vadí (z hlediska SEO) to, že v elementu
<a></a>
nic není. Respektive: <a> je definováno s displayem block a ten má pozedí, na kterém je obrázek s textem odkazu.

Napadá mě řešení, vepsat do <a> ještě <span style="display: none;">, ale nevim co na to roboti.

Dík za jakékoliv postřehy.
Timy
Profil
wizard
imho není jediný důvod, aby mu to vadilo, ale tohle nechápu: <a> je definováno s displayem block a ten má pozedí, na kterém je obrázek s textem odkazu. -- když je tam "text odkazu", tak proč v <a> není cíl odkazu? Nebo mi něco uniklo?
wizard
Profil
no cíl odkazu by byl, ale konkrétní zápis vypadá zhruba takto:
<a href="http://www.neco.cz" style="background: url("obrazek_s_textem_odkazu.png")"></a>
wizard
Profil
jako, jestli mu nevadí, že s této stránky nevedou odkazy na stránky v nižší úrovni stromové struktury. Respektive, vadilo by to mě, pokud by to tak bylo a tušim, že to tak je, jen chci poradit s řešením, díky.
Timy
Profil
wizard
aha, jsem to špatně pochopil. Jsem myslel, že v elementu nic není znamená, že je bez atributů;-)

Ne, nevadí, je to standardní postup. Jen obvykle se tam vkládá alespoň mezera &nbsp;
wizard
Profil
a jak třeba googlebot přijde na ty stránky, které jsou níž?
Radek Hrabůvka
Profil
a jak třeba googlebot přijde na ty stránky, které jsou níž?
Vidí <a href="http://www.nekam.cz"

zápis vypadá zhruba takto: style="background: url("obrazek_s_textem_odkazu.png")
Jestli si nám nedal celý kód kvůli žjednodušení, a děláš CSS rollover, tak to bylo rozebráno, jinak ti stačí dát do odkazu obrázek s atributem alt.

Terazky mě napadla kulišárna, co jsem nikde neviděl, co tak tam šoupnout úplně průlhledný gif s atributem alt? (pozor, to je dotaz, jestli to může k něčemu být, nebo je to blbost) A takhle nic neskrývám, není to "potenciálně penalizovatelná technika" :-)))
habendorf
Profil
wizard: A co ti brání tam něco dát?
wizard
Profil
Reaguji na Radka Hrabůvku(a):
Ten průhlednej gif neni špatnej nápad, zkusím.
Ano, jde o CSS rollover, pokud to bylo řešeno, omlouvám se, že neumím hledat

Reaguji na habendorfa:
protože element <a> má pozadí ne kterém je obrázek s textem. Pokud dám něco mezi <a> </a>, tak to bude vidět, a popere se to s tim pozadim.
Petra
Profil
wizard: Pokud uděláš image replacement (viz Google), tak ne. Já nevim, že se musí každý zabývat kdejakou prkotinou kvůli SEO, ale že třeba lidi co na ten web přijdou neuviděj navigaci, to už nikomu nevadí.
wizard
Profil
Reaguji na Petru:
No jistě, pokud bude mít někdo vypnutý styl, tak nic neuvidí, to se dá vyřešit tím, že do elementu <a> vložím span s display: none. To už není takový problém, ale něco mi říká, že Google se na text s displayem: none bude dívat stejně jako, že tam není
Petra
Profil
wizard: Já spíš měla namysli uživatele s nedostupnými obrázky. Googlebot je robot, nedívá se na ostylovaný web, dívá se na zdrojový HTML kód. Tohle pozná zatím jen člověk. Prázdným odkazem se ale připravíš jednak o klíčová slova textu odkazu, jednak je samozřejmě vždycky možné (i když to tak teď zrovna nemusí být), že vyhledávač dá nižší váhu odkazu bez textu nebo ho bude třeba i ignorovat. Prostě tam ten text dej a hotovka :-)
wizard
Profil
Reaguji na petru:
Ale jak? Jak ho tam mam dát aby byl neviditelnej, ale aby ho robot vzal? :)
habendorf
Profil
wizard:
protože element <a> má pozadí ne kterém je obrázek s textem. Pokud dám něco mezi <a> </a>, tak to bude vidět, a popere se to s tim pozadim.

Když to uděláš šikovně tak ne. Proto říkám, ať tam něco dáš.
habendorf
Profil
<a href="#">Libovolný text<span></span></a>


a {

position: relative;
display: block;
height: 98px;
width: 311px;
}
span {
display: block;
position: absolute;
left: 0;
top: 0;
height: 98px;
width: 311px;
background: url("./img/logo.gif") no-repeat left top;
}


Třeba.
Radek Hrabůvka
Profil
Image replacement, řešení, které radí Petra je podle mého názoru nejvýhodnější. Princip je ten, že v divu, je text (může být odkazem). Přesně nad ním je napozicovaný další div, který má background-image. Poprvé jsem o tom četl v Pixyho článku. Přiznám se, že to neumím, a sám to udělat si netroufám. Jeden z problémů je třeba, aby text nepřečuhoval zpod obrázků, protože klasické "overflow: hidden" znepřístupní část textu těm, co si vypli obrázky. <ot> budu se to muset naučit</ot>
habendorf
Profil
Radek Hrabůvka: ale to je víceméně přesně to, co jsem sem dal já. Ty sice mluvíš o divech, já tam mám <a> a <span>, ale jsou display:block, princip je shodný a zápis kratší.
Radek Hrabůvka
Profil
[b]habendorf[/b] Jasně, když jsem použil slovo "princip", nechtěl jsem rozepisovat nic konkrétního, protože jsem to předtím nezkoušel, nechtěl jsem psát bláboly.

Před chvíli jsem to zkoušel, ale abychom měli roleček, musí mít background "a". Pak je text nad obrázkem. Laboroval jsem se z-indexem a neuspěl jsem.
Druhý problém je přečuhující text. Když je obrázek malý a text dlouhý, nevím, co s tím. Overflow nevidím jako ideální řešení.
habendorf
Profil
Radek Hrabůvka: Radku to přece není problém, stačí dodefinovat

a:hover span {
background: url("jiny-obrazek.jpg") no-repeat left top;
}

Z-index netřeba. Ale aby to pochopil i IE, je třeba udělat nějakou akci pro a:hover, jinak to nefunguje.
Nejlépe nějakou neškodnou neutrální, třeba
a:hover {
visibility:visible;
}

Takže celé:
a {
position: relative;
display: block;
height: 98px;
width: 311px;
}
a:hover {
visibility:visible;
}
a span {
display: block;
position: absolute;
left: 0;
top: 0;
height: 98px;
width: 311px;
background: url("./img/logo.gif") no-repeat left top;}
a:hover span {
background: url("./img/logo2.gif") no-repeat left top;}

Co se týče overflow, nic jiného nezbývá. Ale tohle by se stejně použilo někde v menu, kde nejsou odkazy bůhvíjak dlouhé. Kdyby dlouhý byl, nezbývá než malé písmo + overflow.
Radek Hrabůvka
Profil
habendorf Máš tam sice drobnou chybičku, nešoupeš pozadím, ale to si snad každý upraví. Stejně někdo posunuje nahoru, někdo doprava, takže to nelze jen tak skopčit. Doplnit overflow je brnkačka.
Diky, vysvětlils to tak že to chápe taková lama, jako já, hlavně s tou akcí pro IE, na to bych nepřišel.
wizard
Profil
Napadá mě napsat tam text odkazu a stylem ho posunout uplně mimo, třeba někam pod nějaký obrázek... díky všem
habendorf
Profil
Radek Hrabůvka: Máš tam sice drobnou chybičku, nešoupeš pozadím, ale to si snad každý upraví.

No popravdě rečeno, já tam mám dva různé obrázky, takže šoupat netřeba. Ale šlo by to i s jedním a se šoupnutím, prostě Pixyho "rychlé rollovery bez preloadu".
Radek Hrabůvka
Profil
habendorf Když jsem neviděl změnu background-position, tak jsem změnu url() přehlídnul :o
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0