Autor Zpráva
smiesek
Uvažuju o vytvoření vlastního souboru sitemap, nikde se mi však nepodařilo dohledat a nebo dočíst, jakým způsobem se následně tento soubor styluje a resp. že bude součástí stránky (například zde) a nikoliv pouze holým údajem - který si lze online vygenerovat?
mimochodec
Jedna věc je soubor, který se typicky pojmenovává sitemap.xml. Ten samotný nelze nijak stylovat, obsahuje pouze strukturovaná data, určená strojům. Druhou věcí pak je výše linkovaná stránka, obsahující obdobná data, ale nastylovaná pro lidi, tzn. několikaúrovňový UL seznam.
juriad
mimochodec:
Většina prohlížečů umí provést připojenou xsl transformaci k xml souboru. S trochou snahy se dá stvořit něco kloudného.

Na druhou stranu generovaná sitemapa není určená lidem, mapa stránek pro lidi by měla být hlavně přehledná a pohodlná, uživatel by neměl být zaplavený seznamem/seznamy tisíců odkazů. V mapě určené lidem nemusí být všechny stránky, stačí jen ty hlavní.
smiesek
mimochodec:
A jakým způsobem se prosím převádí sitemap.xml soubor do UL seznamu?
K tomu jsem se taky někde dočetla, že je to pomocí toho UL seznamu, ale neumím si nyní představit, jakým způsobem to dostat do stránky.

juriad:
Ano, ráda bych do ní zahrnula nejhlavnější kategorie, ale nevím jak to z toho xml souboru dostat prosím?

Nebo si to úplně pletu a UL seznam nemá nic společného s xml souborem? Jakože, pokud udělam nějakou změnu v xml souboru se automaticky neprojeví v html/php souboru?
juriad
smiesek:
Sice to lze vygenerovat, ale to by ses musela naučit programovací jazyk XSL, který je vážně divný.
Nebo nejspíš k tomu existují i nějaké nástroje.

Nebo prostě zapomeň na to, že máš ten xml soubor a vytvoř novou stránku.
Na příklad mapy jako seznamů se podívej (do zdrojového kódu) tady: Mapa stránek Jak psát web

Automatické generování je možné:
http://stackoverflow.com/questions/6973400/looking-for-a-great-simplexml-tutorial-xml-to-ulli-list
http://stackoverflow.com/questions/6087369/sitemap-as-folder-structure (toto se týká jak z prostého seznamu udělat vnořené seznamy na základě struktury URL)
smiesek
juriad:
ano, jak tvořit seznamy chápu, ale jde mi o to, jestli je to nyní myšleno tak, že změnu, kterou udělám v xml se přenesla i do html/php stránky a nebo jsou tyto dvě věci na sobě nezávislé a mohou obsahovat různé údaje?
juriad
Může a nemusí obsahovat stejné údaje. Důležité je rozhodout se, jakou variantu chceš; se všemi jejími výhodami a nevýhodami.

Pokud chceš mít mapu, která má smysl pro člověka, tak nejspíš nemá smysl ji automaticky generovat (maximálně vygenerovat poprvé, promazat, poupravit a později jen doplňovat podle potřeby).

Pokud ale opravdu chceš generovat mapa.php podle sitemap.xml, tak si nastuduj XSLT: http://stackoverflow.com/a/6973799/4052811
Nebo to také můžeš udělat běžnými knihovnami pro práci s xml (pokud s nimi máš nějakou zkušenost).
smiesek
juriad:
děkuju, už mi to začíná být srozumitelnější, vždy jsem měla za to, že ten UL seznam na stránkách vychází z xml souboru a nikoliv, že xml je pro "vyhledávače" a php/html pro návštěvníky stránek :-)

tedy vyhledávače berou data z xml souboru, nikoliv co bych já samovolně dle uvážení vecpala do html/php stránky, ano?
juriad
Vyhledávače berou všechno, jen ten sitemap.xml je určený přímo pro ně a je tedy stravitelnější. V podstatě se chovají jako běžný návštěvník, který postupně prochází všechny stránky, a časem můžou dojít k závěru, že to už stačilo. Vyhledávač na tvůj web přijde nějakým odkazem a pak se po něm nějak potlouká. Souborem sitemap.xml ho usměrníš a říkáš: „toto jsou stránky, které považuji za důležité a měl bys o nich vědět.“
Jak píše Yuhů:
V rozhraní můžete Googlu vnutit tak zvanou sitemap = mapu stránek. To je soubor ve zvláštním formátu (upřímně řečeno těch formátů je víc) obsahující všechny adresy (URL) stránek, které chcete, aby Google Indexoval. Pomocí sitemapy tak můžete Googlu pomoci odhalit některé vaše stránky, které zatím neviděl. Sitemapa je důležitá hlavně pro velmi velké weby, které Google prochází pomalu nebo špatně. U menších a dobře proklikávatelných webů není potřeba sitemapu zakládat.
smiesek
juriad:
v rozhraní..., to je prosím myšleno někde v těch nástrojích pro webmastery?

Takže je to špatně mít jinak strukturovaný soubor xml a php/html chápu správně? Protože google bude brát v úvahu oba dva s tím že xml bude pro něj přednější?

Není třeba zakládat píšete, ale kdybych zase ráda dala vědět vyhledávači, aby indexoval moje stránky (reps. podstránky)
juriad
smiesek:
Ano, to se týká nástrojů pro webmastery.

Není to chyba, záleží na tom, co od nich očekáváš. Pokud mapa není ve formátu xml, Google si o ní bude myslet, že je to jen obyčejná webová stránka s hromadou odkazů a jako taková pro něj také může být užitečná.
sitemap.xml podle mě nemá moc smysl u webů, u kterých se na libovolnou stránku z libovolné jiné dostaneš třeba do pěti kliknutí.
Podívej se třeba na Jak psát web, ten sitemap.xml nepotřebuje; všechny stránky jsou rychle přístupné skrz menu.
Ta HTML mapa ( Mapa stránek Jak psát web) má pro mě tři použití:
1) Pokud znám titulek stránky, tak ji najdu rychleji vyhledáním na stránce pomocí Ctrl+F.
2) Vidím okolí nalezených stránek - nenajdu přímo co hledám, ale vím, že je to ve stejné sekci.
3) Můžu si ji ve volném čase přečíst a vybrat si články, které jsem ještě nečetl, nebo přiklady, které jsem přeskočil.

Horší je to třeba u eshopů, kde na stránku produktu nemusí vést žádný pevný odkaz, produkt je dostupný až výsledkem vyhledávání nebo filtrování. Tam má smysl Google upozornit na všechny produkty souborem sitemap.xml.
Nebo zdejší diskuse; jakkoli staré je vlákno, každé z nich je důležité - může někomu pomoci, a přesto na něj může vést jen jediný odkaz, a to ze seznamu vláken po dvacetinásobném odstránkování. Podívej se na zdejší sitemap.xml: Každý měsíc se uloží sitemapa pro daný měsíc a všechny sitemapy jsou odkazovány z té hlavní. Jen aktuální měsíc je řešen formou skriptu. Nechtěla bys doufám generovat HTML stránku obsahující 152887 odkazů (aktuální počet témat) a doufat, že to nějakému člověku pomůže.

Jedná-li se ti o stránky, které máš odkázané v profilu, tak tam vidím jako problém nedostatek textu, proto se podle mě neukazují ve vyhledávači. Google o všech těch stránkách ví (https://www.google.com.au/search?q=site%3A+http%3A%2F%2Fwww.hockeyclub-zlin.xf.cz%2Findex.html&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&gfe_rd=cr&ei=_0EvVLe3BcKN8Qel2IHgBQ#rls=org.mozilla:en-US:official&q=site:http:%2F%2Fwww.hockeyclub-zlin.xf.cz), ale nemyslí si, že jsou užitečné.
Ten web obsahuje tak málo stránek a všechny jsou dostupné dvěma kliky, že s indexací stránek nejsou problémy. V sitemapě máš 65 odkazů (vidím tam na první pohled jednu duplicitu - stránku / a /index.html) a Google jich zná celkem 63. Tam není co zlepšit.

Zkus si třeba nechat poradit, jak je zlepšit jejich umístění. A také ten design - bílé písmo na světle modrém pozadí se mi hodně špatně čte. A také mi vadí, že obrázek v headeru není odkaz - musím hledat ten mrňavý Home vpravo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: