Autor Zpráva
mimochodec
Profil
Zákazník po mně chce web, tvořený jednou stránkou. Jde o řešení typu dlouhá nudle, kdy nahoře je zafixované menu a v něm když klikám, přescrolluju na dané místo nudle. Vidím tam dvě nevýhody - jednak ta stránka bude datově docela velká (v mém případě kolem 3 MB) a za druhé se tím připravuju o "normální" interní odkazy bez kotvy, které by byly v menu. Škodím si tím ve smyslu SEO hodně?

(ještě doplním druhý dotaz: používá se pro ten typ webů nějaký zaběhnutý název? Hledám nějakou pěknou šablonu a nevím, co vlastně hledat)
Marschmallow
Profil
mimochodec:
Škodím si tím ve smyslu SEO hodně?
Až tak hodně ne, ale není to úplně nejlepší. Protože http://example.com je pro vyhledávač stejné jako http://example.com/#kontakt, nebo http://example.com/#reference.

používá se pro ten typ webů nějaký zaběhnutý název?
Nevím, ale zkusil bych hledat scroll anchor web template
mimochodec
Profil
Marschmallow:
„Škodím si tím ve smyslu SEO hodně?“
Až tak hodně ne, ale není to úplně nejlepší. Protože http://example.com je pro vyhledávač stejné jako http://example.com/#kontakt, nebo http://example.com/#reference.

Jistě, právě na to se ptám.


Nevím, ale zkusil bych hledat scroll anchor web template
Docela úspěšné bylo i hledání "css template one page".
Cody
Profil
Z pohledu SEO je jednostránkový web hodně špatné řešení. Jedna jediná vstupní stránka pro vyhledávače. Fakt to stačí?
Marschmallow
Profil
mimochodec:
Já bych do toho nešel. Zkus to zákazníkovi nějak rozmluvit ohledně SEO. Nebo ho odkaž na tuhle diskusi, ať si to promyslí. Ano, jednostránkové weby sice možná vypadají dynamicky, profesionálně i vzhledově hezky, ale z pohledu SEO je to nešťastné rešení.
Martin Kolčaba
Profil
pokud neřeknete o jaký web jde a čím se zabývá, nelze říct, zda je to dobré nebo špatné řešení. Někdy je dostačující, jindy zcela nevhodné. Ale už jen to, že ta stránka má mít 3MB napovídá, že to bude buď nevhodné a nebo špatně zpracované řešení.
rovi
Profil
Myslím si, že zákazník je pán a platí... Když bude chtít downgrade, udělám mu downgrade. Co se týká konkrétního dotazu, tak problém bude už u velikosti stránky. Jak bylo zmíněno, bylo by lepší ho přemluvit, upravit velikost obrázků a zapnout kompresi.
Marschmallow
Profil
rovi:
Myslím si, že zákazník je pán a platí... Když bude chtít downgrade, udělám mu downgrade.
To ano, ale pokud bude chtít jednostránkový web s kotvami a k tomu drahé SEO (které třeba mimochodec nabízí) a následně mu bude SEO k ničemu, budu to vnímat jako špatně odvedenou práci - i když lépe odvést nejde. Proto bych o tomto „riskantním“ kroku nejprve informoval a pak začal s prací na webu.
mimochodec
Profil
Ono je to tak, že současná verze webu je špatná. Existuje jeden konkurent, se kterým nemá cenu soupeřit, pak je asi pět webů, které mi připadají dost odbyté a překonatelné a pak ten web, jehož komplet novou verzi mám dělat. Tak uvidím. Asi to risknu a budu spoléhat na kvalitní obsah a další věci. Díky za rady.
Petr ZZZ
Profil
rovi:
Myslím si, že zákazník je pán a platí... Když bude chtít downgrade, udělám mu downgrade.
Zákazník ovšem platí nejen za čas, který firma zakázce věnuje, ale v první řadě za její odbornou kompetenci (prostý čas si může koupit od kdekoho). Upozornit na závadu v zadání vnímám jako samozřejmou součást nabízené, neřkuli zaplacené práce, a chtít jednostránkový web velký 3 MB je s velkou pravděpodobností vadné zadání. Webdesigner by měl základy SEO ovládat a rozhodně by si neměl dovolit nechat zákazníka naběhnout tím, že by ho na možné problémy s požadovaným řešením alespoň neupozornil.
Taurus
Profil
Petr ZZZ:
Upozornit na závadu v zadání vnímám jako samozřejmou součást

Doplním – je to součást dobré (spolu)práce, nikoli běžné.

*Pro moderátory: poněkolikáté v poslední době mi blbne označení textu pro citaci, naskakuje tam navíc řádek výš.
anonymníí
Profil *
mimochodec:
Ono není při dlouhodobé SEO spolupráci dobré spoléhat na to, že konkurence má staré a špatně udělané weby.

Teď nějak s tou one-page prezentací uspěješ. Co pak budeš dělat za měsíc, dva, až každá konkurenční firma vyrukuje s novým webem s kvalitním obsahem? Řekneš, že jsi teď zvolil špatnou cestu a budeš žádat hromadu dalších peněz (nebo trávit svůj čas nápravou zdarma, to je jedno)?
mimochodec
Profil
anonymníí:
Souhlasím. Varování, že jedna stránka není dobré řešení, bylo hned v mé první analýze, kterou jsem jim udělal (ještě než jsem se tady ptal). V zájmu stoprocentně čistého svědomí bych to mohl ještě připomenout a zdůraznit, ale to je tak asi všechno. A samozřejmě pokud dojde k tomu, co píšeš, si nápravu nechám zaplatit.
anonymníí
Profil *
mimochodec:
A samozřejmě pokud dojde k tomu, co píšeš, si nápravu nechám zaplatit.
Nemyslel jsem, že to budeš dělat zadarmo, spíše jsem nechtěl, aby to vyznělo ve smyslu, že děláš práci tak, aby ti generovala další peníze z oprav.

Jediné správné je říct klientovi důrazně, že to má nevýhody a uvést i příklad s konkurencí, který jsem zde dal. Pokud bude trvat na svém, jeho věc, nicméně toto by mělo zaznít. Výslovně a důrazně.
rovi
Profil
Je hezké, jak se tu citují úryvky vytržené z kontextu. Doplnil bych, že jsem uvedl, že je lepší ho přemluvit. Ale finální slovo má zákazník. A když se mi jeho koncept nebude líbit, tak si ho prostě neuvedu do referencí. Nebo zdůrazním to, že to bylo silně individuální a na přání.
Petr ZZZ
Profil
rovi:
finální slovo má zákazník
Kdyby tohle platilo na stavbě, polovina domů by během dvou let po dokončení popadala.

(Technická poznámka: V rámci diskuse na jedné stránce dost dobře z kontextu nic vytrhnout nejde.)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: