Autor Zpráva
wakqui
Profil *
Zdravím,
mám na webu adresy ve tvaru web.cz/stary-nazev/neco a potřebuji je změnit na web.cz/novy-nazev/neco.

Jak to udělat tak aby to nemělo vliv na seo a nepokazilo mi to pozice a zaindexované stránky u googlu? Případně jak tyto problémy se seo minimalizovat?

Děkuji předem za rady a pomoc
anonymníí
Profil *
wakqui:
Proč chceš změnu URL provádět? Propad nastane a nejlepší doporučení je na strukturu adres nesahat. Máš pro ni dostatečně pádný důvod? Jaký? Pokud už chceš strukturu adres měnit, pak za pomoci přesměrování s kódem 301.
PetrPp
Profil *
Používám woocommerce a mám tam standardní adresu web.cz/product-category/neco a web.cz/product/nejaky-produkt. Chtěl jsem to změnit na něco kratšího a hlavně českého, třeba web.cz/produkty/neco a web.cz/produkt/nejaky-produkt.

Nevím, jestli by to nepomohlo SEO, pokud by to bylo česky.

Díky


Omlouvám se, odpovídal jsem z jiného PC.
Martin Kolčaba
Profil
tohle jsem vcelku podrobně popsal v článku Když se mění URL aneb jak nezabít své SEO, snad pomůže.

Další informace najdete přímo tady na JPW:
Jak se vyhledávače staví k přesměrování
Přesměrování stránky
wakqui
Profil *
Díky, prostuduji.

Jinak má smysl to dělat z toho důvodu, který jsem uvedl? Pomůže to SEO?

Web se totiž začíná pomalu indexovat a začíná na něj chodit první návštěvnost. Takže pokud to má smysl, tak bych to udělal raději teď na začátku, když ta návštěvnost ještě není až tolik velká. Ale zase pokud to smysl nemá a ničemu to nepomůže, tak bych to raději nedělal, abych si začátky ještě více nezkomplikoval, nezpomalil a nepřišel už o to co mám.
swisst
Profil
PetrPp:
Myslím, že když se "product-category" nahradí českým "produkt" tak to ničemu nepomůže, protože lidi nehledají slovo "produkt". Kdyby tam bylo konkrétní označení produktu (telefon, sáňky, domácí-špek), tak by to stálo za úvahu.
Martin Kolčaba
Profil
wakqui: moc ne, spíš vám to pomůže ke srozumitelnějším a čitelnějším URL. Na to abych řekl zda to má smysl mám moc málo informací, ale pokud nad tím uvažujete, určitě lepší teď než později s plně zaindexovaným webem a návštěvností.
wakqui
Profil *
No jde mi hlavně o přístupy z vyhledávání, pochybuji že uživatel bude řešit složitost adresy a adresu samotnou.

Je možné to nějak obecně v htaccess napsat, abych nemusel pro každý produkt vytvářet zvlášť pravidlo. Jde totiž o několik stovek produktů, několik desítek kategorií a několik desítek - stovek tagů. Takže by to chtělo nějak hromadně změnit tu část za adresou webu. Třeba z product-category na kategorie atd. Problém je, že kategorie mají i vnořené podkategorie, takže nevím, jestli je možné to pomocí nějakých proměnných všeobecně zapsat?
Chamurappi
Profil
Reaguji na wakquiho:
pochybuji že uživatel bude řešit složitost adresy a adresu samotnou
Proč myslíš, že ji bude řešit vyhledávač? Nezajímá ho pravděpodobně o nic víc než uživatele. (Což neznamená, že ho nezajímá vůbec.)
Není v zájmu vyhledávače řadit výsledky podle faktorů, které uživatele vyhledávače nezajímají…
Myslím si, že stabilita adres je mnohem důležitější než jejich krása. Ale nevíme, jak je tvůj web starý…

Je možné to nějak obecně v htaccess napsat, abych nemusel pro každý produkt vytvářet zvlášť pravidlo.
Ve tvém případě se už nějaký přepis adres používá, takže spíš než přelepit jej dalším přepisem bys měl hledat, jak upravit ten existující. Až to najdeš, mělo by tam jít doplnit i přesměrování starých adres na nové…
wakqui
Profil *
swisst:
Myslím, že když se "product-category" nahradí českým "produkt" tak to ničemu nepomůže, protože lidi nehledají slovo "produkt". Kdyby tam bylo konkrétní označení produktu (telefon, sáňky, domácí-špek), tak by to stálo za úvahu.

To není špatný nápad a vlastně by to i šlo :) Jen otázka. Kdybych měl adresu web.cz/telefon/modrý-telefon-lorem-ipsum nemohl by to google hodnotit i nějak negativně, že by si třeba myslel, že je adresa schválně tapetována klíčovými slovy? Přijde mi to totiž lepší, než tam dávat product/...

Chamurappi:
Ve tvém případě se už nějaký přepis adres používá, takže spíš než přelepit jej dalším přepisem bys měl hledat, jak upravit ten existující. Až to najdeš, mělo by tam jít doplnit i přesměrování starých adres na nové…
To se ve wordpressu upravuje v nastavení trvalých odkazů, jen to nastavení přesměrování tam není. Ale díval jsem se a našel jsem nějaké pluginy jako "Redirection" kde stačí zadat tu část jako regulární výraz a zadat novou část. Pak to funguje a bez problému se to přesměrovává. A jako http kód se tam dá nastavit typ "301 - moved permanently". Což by mělo snad stačit a fungovat.


Jo jinak nevím, jak s tím souvisí stáří webu. Web je zatím starý tak 1-2 měsíce.
Chamurappi
Profil
Reaguji na wakquiho:
nemohl by to google hodnotit i nějak negativně, že by si třeba myslel, že je adresa schválně tapetována klíčovými slovy?
Stále předpokládáš, že ho slova v adrese zajímají nějak zázračně víc než běžné uživatele…
Dlouhým adresám hrozí, že je něco usekne, nebo rozpůlí, nebo se z nich něco vynechá, pokud je člověk napíše třeba do nějaké diskuse nebo na sociální síť. Také se hůř diktují.

Jo jinak nevím, jak s tím souvisí stáří webu.
Jakákoliv změna adres škodí. Čím kratší (či zbytečnější) historii mají starší adresy, tím menší škody změnou vzniknou. Vždy je otázka, zda přínos bude větší než tyto ztráty…

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0