Autor Zpráva
Taps
Profil
Zdravím,
pro webové stránky používám redakční systém. K příspěvku mohu přiložit soubor(typ PDF) a u příspěvku nastavit datum platnosti. Po ukončení platnosti již není článek na webu viditelný. Bohužel však google dohledá fyzickou cestu k souboru, jenž byl k příspěvku přiložen a daný soubor je možné zobrazit. Je možné nějak zamezit přístup z google k předmětnému souboru? Potřebuji, aby po skončení platnosti nebylo možné z google vyhledávače soubor zobrazit.


Děkuji
Str4wberry
Profil
Blokovat přístup jde souborem robots.txt. Je samozřejmě otázka, kdy si Google všimne, že je soubor blokovaný, pokud není vyhovující ho pro vyhledávač blokovat od začátku.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Tapse:
Jako správné řešení by mi na první pohled přišlo smazat i ten soubor, pokud opravdu nemá být dostupný. Co když na něj odkáže někdo další? Zjistit cestu k PDF a odkázat přímo na něj dokáže kdekdo, v tom nemá vyhledávač žádnou výhodu.

Je možné nějak zamezit přístup z google k předmětnému souboru?
Standard robots.txt určitě znáš.
Ještě existuje HTTP hlavička X-Robots-Tag jako univerzální ekvivalent značky <meta name="robots">, která jde použít jen v HTML (ale nevím, jakou má podporu).
Marek Prokop
Profil
Jedna velmi důležitá zásada webu zní, že nemáte rušit to, co již jednou bylo zveřejněno. Pokud původní obsah již neplatí, můžete ho aktualizovat nebo nahradit vysvětlením, proč už ho nejde dále publikovat, ale nikdy byste ho neměl zcela odstranit.
Taps
Profil
Marek Prokop:
Dokumenty jsou vyvěšování v rámci elektronické úřední desky městského úřadu a ve většině případů platí pravidlo, že mají být dostupné v rámci omezené časové doby.
_es
Profil
Taps:
Akosi nerozumiem, prečo má byť dostupnosť starších dokumentov takého účelu vnímaná ako negatívum.
To mestu nevadí, že si ich hocikto prečíta, dokonca ich aktívne zverejňuje v elektronickej forme a neskôr to už zrazu vadí? Tí čo si ich uložili na svoj počítač - s nimi čo? Mesto ich vyzve, aby si ich urýchlene vymazali? Tak ako môže niekto odkázať na súbor dokumentu, tak isto môže odkázať na nejakú jeho kópiu na inom mieste a tú predsa vyhľadávač nájde tiež.
Marek Prokop
Profil
Taps:
platí pravidlo, že mají být dostupné v rámci omezené časové doby

Kdybyste chtěl úřední desku nasimulovat na webu co nejvěrněji, měla by asi "viset" na jednom, stále stejném URL a jen by se aktualizoval jeho obsah. Jako občan bych ale určitě uvítal, aby byly dostupné i všechny staré dokumenty, samozřejmě s jasně vyznačenou dobou platnosti.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0