Autor Zpráva
moldow
Profil
Ako je vhodnejsie strukturovat web?

www.domena.sk
www.domena.sk/cz/
www.domena.sk/pl/
www.domena.sk/eu/

alebo

sk.domena.sk
cz.domena.sk
pl.domena.sk
eu.domena.sk

Ktory sposob lepsie pochopia vyhladavace, google webmaster tool a ktory sposob je podla vas intuitivnejsi?
H13
Profil
Ahoj, já myslím, že vyhledávačům je to úplně jedno.

První varianta se spíš používá, když překládáš stránky "doslova", kdy každá stránka má svůj ekvivalent v jiným jazyku.
Druhá tam, kde každá jazyková verze má vlastní obsah (kdy se jazykové verze liší obsahem)

Ale pravidlo to není.
Keeehi
Profil
moldow:
Ta druhá taky může mít jednoduše vice serverů které pak mohou mít geograficky blíže k návštěvníkům. Ale tak daleko asi nejsi.
Tomášeek
Profil
moldow:
Ještě třetí varianta, pro různé obsahy, lepší net misto subdomen, jsou solo domény.

Polák automaticky bude na konci chtit psát ".pl", adresa ve tvaru "pl.example.sk" je komplikovana a těžko srozumitelná.
Chamurappi
Profil
Reaguji na moldowa:
Pokud bych potřeboval různé weby pro různá území, použil bych různé domény druhého řádu, protože to je tak nějak normální. Ta tvoje druhá varianta mi přijde dost hnusná, nesystémová.
Pokud bych potřeboval různé jazykové mutace stejného webu, použil bych pravděpodobně první variantu (se složkami cs, pl, sk, en atd., tedy se zkratkou jazyku, nikoliv se zkratkou státu, jazyk cz neexistuje), protože to, jakým jazykem návštěvník mluví, pravděpodobně nemá souvislost s vlastnostmi spojenými s doménou – jmenovitě na cookies (s nastavením jazyka, s přihlášením, s jakýmkoliv dalším osobním nastavením), na nastavení práv (ke geolokaci, k fullscreenu apod.), na bezpečnostní certifikáty apod.
Vít Rabiňák
Profil
Souhlasím s Chamurappi

Web pro různá území jiná doména
Jazyková verze složky

Ty subdomény se někdy používají pro ty různá území. Do toho bych asi šel jen v případě, že bych potřeboval určitou doménu, která by nebyla dostupná v daných národních koncovkách. Pokud se ty subdomény použijou třeba pro jazyky, tak pak je dost blbé když chcete udělat normální subdoménu blog.domena.cz a teď musíte již použít ty jazyky do složek, což pak může být nekonzistentní.
Keeehi
Profil
Vít Rabiňák:
a teď musíte již použít ty jazyky do složek, což pak může být nekonzistentní.
Proč by musel? Existují domény 4. řádu. Teoretický maximální limit je subdoména 127. řádu takže prostoru je dost.
M02
Profil *
Měl bych na zřeteli i technické hledisko. Subdomény zcela oddělují jmenné prostory webů, které jinak můžou často mít fyzicky sdílené prostředky. Komplikovat se pak bude sdílení cookies, kešování a obsluha AJAXu.
Vít Rabiňák
Profil
Keeehi:
Ok nemusíte, ale pak budete mít domény typu:
cs.domena.cz
sk.domena.cz
blog.cs.domena.cz
nebo případně cs.blog.domena.cz

Zdá se Vám to nějak přívětivé?
Keeehi
Profil
Vít Rabiňák:
Psal jste, že se musí použít složky, což není pravda a dával to do vztahu s konzistencí. O přívětivosti nikdo nic nepsal. Ale dobrá, přijde Vám snad blog.domena.cz/cs přívětivější než cs.blog.domena.cz? Dlouhé je to úplně stejně a přívětivé je to dle mě taky stejně.
Vít Rabiňák
Profil
Keeehi:
Ok, neměl jsem psát musíte. Nicméně kolik znáte webů s řešením struktury domén cs.blog.domena.cz? Jde o to, že tím, že to budete dělat jen nutíte uživatele přemýšlet. Plus samozřejmě budete muset řešit i nějaké technické věci, při cs.blog.domena.cz asi budete muset analytiku trochu více nastavovat oproti blog.domena.cz/cs/

Konzistenci jsem myslím tím, že můžete využívat celkem jednoduše blog.domena.cz/cs/, ale i domena.cz/cs a máte identifikování jazyka na stejném místě v adrese, naproti tomu u subdomény budete mít jednou cs.domena.cz, pak cs.blog.domena.cz nebo případně blog.cs.domena.cz což tedy nevidím jako moc dobré řešení. A to nepočítám, ještě to že to někdo podělá a přehodí to a pak máte cs.blog.domena.cz a jinde blog.sk.domena.cz.

Jak jsem psal někdy se tomu vyhnout nelze, ale preferuji řešení se složkami pro jazyky a doménu 3 řádu si nechávat na specifické věci, jako blog, soutez, dotaznik apod.

Je tedy ještě pravdou, že možná ani to blog by nemělo být jako subdoména, jelikož se k tomu vyhledáváče staví trochu jinak.

Ještě mě napadá jedna taková drobnost, ale s tím si nejsem zcela jist. V případě vepisování domény asi nelze moc dobře zajistit, chybu v rámci špatně napsané subdomény příklad cz.domena.cz (krom redirectu pro konkrétní chybu), kdyžto u domena.cz/cz to celkem jednoduše může padnout na nějakou chybovou stránku s možností pokračování.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0