Autor Zpráva
barkel
Profil
Dokončil som osobný web monetálne ladím ešte nejaké drobnosti.

Keďže som vývojár mám ho plný roznych skratiek a slov ktorým nemusí rozumieť bežný laik, ktorý sa v tejto oblasti nepohybuje.

Vyriešil som to tak že sa tie cuzdie slová snažím prelinkovať buď na homepage technológie (ak je) u všeobecných pojmov ako JavaScript odkazujem na slovenskú wiki u pojmov ktoré nie sú na slovenskej wiki (trebárs MVC) odkazujem na anglickú Wiki.

Niektoré odstavce sú tak plné odkazov, že skoro každé druhé slovo odkazuje na nejaký web (vyzerá to tam skoro jak na wikipédii). Otázka je či to nemôže zmiasť vyhľadávacieho bota. Či sa nemôže stať že bot odíde na iný web a nmamiesto mojho webu bude indexovať ten druhý web? A či nemám radšej na odkazy ktoré neukazjú na moje projekty použiť rel="nofollow" ?
Tomášeek
Profil
barkel:
Otázka je či to nemôže zmiasť vyhľadávacieho bota. Či sa nemôže stať že bot odíde na iný web a nmamiesto mojho webu bude indexovať ten druhý web?
Bude indexovat oba weby, Wikipedii už stejně v indexu asi mít bude. Otázka je, jestli potřebuješ být dohledatelný na frázi "MVC [cokoliv]", asi nepotřebuješ a ani nebudeš. Takže netřeba to řešit.

A či nemám radšej na odkazy ktoré neukazjú na moje projekty použiť rel="nofollow" ?
Zbytečné. Ale...

Vyriešil som to tak že sa tie cuzdie slová snažím prelinkovať buď na homepage technológie (ak je) u všeobecných pojmov ako JavaScript odkazujem na slovenskú wiki u pojmov ktoré nie sú na slovenskej wiki (trebárs MVC) odkazujem na anglickú Wiki.
... proč tam ty zkratky jsou? Jsou pro klienta důležité? Dozví se z nich něco? Bude tu Wikipedii číst? Asi nebude, že? Neumíš podat to, co nabízíš, lidsky?

Keďže som vývojár mám ho plný roznych skratiek a slov ktorým nemusí rozumieť bežný laik, ktorý sa v tejto oblasti nepohybuje.
Tady bude asi kámen úrazu. Proč máš web plný něčeho, čemu klient nerozumí a ani ho nezajímá? Určitě si nebude studovat, co ty zkratky znamenají a raději osloví někoho, kdo mu řekne lidsky, co nabízí.
Joker
Profil
barkel:
Otázka je, jak velký přínos bude pro běžného laika, který se v dané oblasti nepohybuje, odkaz na anglickou Wikipedii. Hlavně když to bude pro každé druhé slovo v textu.

U velké části těch termínů by pravděpodobně stačilo krátké vysvětlení pár slovy (možná jen co ta zkratka znamená), což by asi bylo lepší udělat např. přes title.

Či sa nemôže stať že bot odíde na iný web a nmamiesto mojho webu bude indexovať ten druhý web?

Vyhledávací robot ne, ale je dost možné, že se tak budou chovat návštěvníci.
Po mně kdyby nějaký text chtěl nejdřív nastudovat 5 stránek na Wikipedii, asi bych se k tomu původnímu textu už nikdy nedostal :-).
barkel
Profil
Tomášeek:
... proč tam ty zkratky jsou? Jsou pro klienta důležité? Dozví se z nich něco? Bude tu Wikipedii číst? Asi nebude, že? Neumíš podat to, co nabízíš, lidsky?

Skúsim to trošku upresniť. Nie som freelancer a neživí ma ani LAMP ani si nehľadám koncových zákazníkov ktorí sú laici.

Som frontend developer, momentálne som zamestnaný v jednej IT firme okrem toho mám vlastnú sročku. A jediné na čom chcem pracovať sú dlhodobé veľké projekty pre zabehnuté IT firmy. Ak príde zaujímavá ponuka možno niekedy zmením zamestnávateľa.

A samozrejme keď niekto hľadá zamestnanca tak chce vedieť aké jazyky, frameworky a technológie ovláda. Tie odkazy sú tam viacmenej zbytočné, ale predsa len som ich tam dal, keby (náhodou) ten web preklikávala nejaká sekretárka a robila výcuc pre šéfa, alebo zamestnanec personálneho oddelenia, ktorý nevie kde je sever a možno tie informácie potom postúpi ďalej niekomu kto tomu rozumie, nejakému potencionálnemu teamleaderovi, či supervisorovi (a tí sú vačšinou tiež programátori alebo exprogramátori ktorí tie skratky poznajú).

Určite tam tie skratky chcem mať. Ja keby som si hľadal programátora, tiež by ma zaujímali v prvom rade technológie, jazyky a algoritmy, ktoré ovláda a na akej úrovni, nie či vie napísať peknú slohovú prácu, to mne je úplne ukradnuté.

Tady bude asi kámen úrazu. Proč máš web plný něčeho, čemu klient nerozumí a ani ho nezajímá? Určitě si nebude studovat, co ty zkratky znamenají a raději osloví někoho, kdo mu řekne lidsky, co nabízí.

ja o nejakých koncových zákazníkov, ktorým to treba po lopate vysvetliť nemám záujem. Zákazníkom to majú vysvetlovať account manageri. Ja sa chcem venovať programovaniu, nie zákazníkom.

Joker:
U velké části těch termínů by pravděpodobně stačilo krátké vysvětlení pár slovy (možná jen co ta zkratka znamená), což by asi bylo lepší udělat např. přes title.

Toto je inak dobrý nápad, ďakujem... len nato si musím nájsť viac času alebo možno niekoho zaplatiť kto to urobí za mňa. A medzitým tam nechám tieto odkazy.

Vyhledávací robot ne, ale je dost možné, že se tak budou chovat návštěvníci.
Po mně kdyby nějaký text chtěl nejdřív nastudovat 5 stránek na Wikipedii, asi bych se k tomu původnímu textu už nikdy nedostal :-).

ja ten web necielim na laikov, ten web je určený ľuďom z IT firiem ktorí si hľadajú potencionálneho zamestnanca. Ale ani IT profesionál nevie vždy všetko. Takže tie vysvetlivky sú tam skôr pre istotu.
Tomášeek
Profil
barkel:
Pokud je web určeny odborníkům, a tedy lidem zkratky znajicim, jsou odkazy zbytečné. Buď je odstraň a nech jen zkratky, nebo je vhodně dopln, jak píše joker. Odkazování na Wiki je blbost.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0