Autor Zpráva
hw3
Profil
Potřeboval bych poradit s následujícím problémem:
Firma má jednu hlavní doménu - např. www.firmax.cz . A pak několik vedlejších domén s obory podnikání - např. www.obor1.cz , www.obor2.cz . Z domén s obory jsem nastavil přesměrování (s hlavičkou 301):
www.obor1.cz -> www.firmax.cz/obor1
www.obor2.cz -> www.firmax.cz/obor2 etc...
Co všechno je potřeba udělat pro to, aby ty domény měly kromě lepšího zapamatování pro lidi také nějaký smysl ve vyhledávačích? Prostě aby na dotaz "obor1" ve vyhledávači vypadla hlavně stránka www.obor1.cz (která by měla mít asi lepší umístění?) a ne www.firmax.cz/obor1 . Mám tedy třeba v menu odkazovat na ty domény oborů místo na podstránky? Asi jo - jak by se o nich mohl jinak vyhledávač dozvědět? Nebo dát na každou stránku "seznam" všech domén s obory (třeba někam do zápatí, kde to nebude rušit, ale vyhledávač nalezne odkazy)? Jak se toto řeší v praxi?
Přestože myslím, že to není nic zvláštního, když má firma více domén, nenalezl jsem žádný článek o tomto konkrétním problému.
Předem děkuji za odpovědi.
Centralni_mozek_lidstva
Profil
hw3

Pokud jsou ty stranky hlavni te firmy kvalitně vyrobeny a optimalizovany, pak to bude i kvalitne vyhledavat ty dane obory i v hlubši struktuře webu te firmy (jmeno adresare postacuje), prakticky z pohledu SEO je to uplne jedno (fulltextove hledani pres vyhledavace i když nektere vyhledavace maji radi klic. slovo v domene, ale i tak to nic nezarucuje oproti dobre napsanym strankam na domenu bubu.cz a pod.).

Z pohledu pro katalogy, ti to muže prinest lepsi sance , diky tomu, ze ty domeny zaregistrujes vicekrat nekde v katalogu tridenym v sekcich konkretniho oboru. Tím to urcite neco navic prinese, ale muže nastat riziko s tim, že by si mohl v určite situaci vyhledavaci robot myslet, že domena www.obor1.cz nebo www.obor2.cz jsou duplicitni k domene www.firmax.cz a pak jednu vybrat a ostatni vyradit z hledani jako duplicitni (to pak je velka skoda, protoze se muze stat ze by to vyhodilu hlavni domenu a tim by se prislo o PageRanky a podobnou havet + i dosaženou pozici na fulltextech - což je obvykle katastrofa ) - musely by se ty obsahy uplne oddelit.

Ja osobne radeji použivam 1 domenu a pokud jsou již zaplacene jine, tak je pouze presmerovat a nechat je byt. Duplicita poskodi web vice jak relativne vetsi sance na vice uživatelu na vice domenovych jmen.
hw3
Profil
Centralni_mozek_lidstva
Díky mnohokrát za odpověď!
Ještě jsem o tom trochu přemýšlel. Určitě nebudu mít problém s duplicitou, to řeším přesměrováním 301. Ale napadlo mě, že bych možná měl trochu upravit to přesměrování. Nevím, jestli by nebylo lepší místo hlavičky 301 použít 302? Jestli to dobře chápu, tak v případě přesměrování 301:
www.obor1.cz -> www.firmax.cz/obor1
vyhledávač zaindexuje adresu www.firmax.cz/obor1 . Kdežto kdybych použil 302, zřejmě by měl indexovat www.obor1.cz . Ale na druhou stranu jsem to ještě nikdy nepoužil, jen se o tom někdo zmiňoval v nějaké diskusi - a mně se to zdá jako prasárna, protože chyba 302 by snad měla znamenat "dočasně přesunuto", ale v tomto případě to bude "přesunuto nafurt" :-) . Nebo ne?

Ještě mě napadá jedna možnost:
v menu odkazovat na www.obor1.cz , www.obor2.cz atd., přičemž nedocházelo by k přesměrování, ale uživateli by byl podstrčen obsah www.firmax.cz/obor1 (na který by neexistoval odkaz) - čili adresa v adresním řádku prohlížeče by zůstala www.obor1.cz ...
Co si o tom myslíte?
Centralni_mozek_lidstva
Profil
hw3

vse radeji pres 301.

tereticky by to fungovalo, prakticky se muze stat vsechno a pokud to i pod tou hlavni adresou bude nalezeno je to duplicita (pokud by se to osetrilo pres mod_rewrite, aby se pres tu hlavni domenu nezobrazil obsah tech podadresaru, pak by se to dalo o tom bezpecne uvažovat) - ale delal bych to jen z nouze.
hw3
Profil
Centralni_mozek_lidstva
Ok. Nechám to tedy jako přesměrování 301 z www.obor1.cz -> www.firmax.cz/obor1 .
Jen ještě jednou k těm odkazům - myslíte si, že je perspektivnější odkazovat (např. z menu atd.) na www.obor1.cz nebo www.firmax.cz/obor1 ? Přičemž vlastní doménu mají tři ze sedmi oborů. Ostatní budu samozřejmě odkazovat klasicky na "podadresář". I když - nebude to naopak mást uživatele (myslím odkaz na jinou doménu)?
Díky za Váš čas!
Centralni_mozek_lidstva
Profil
hw3

plati co jsem psal dirve, nejlepsi je mit hlavni adresu a služby v ni pod jednou strechou, posiluje se tim celkove domenove jmeno (napriklad tim, ze vyhledavace zaindexuji vice stranek z jedne adresy a kdyz je to vse spravne prolikovano ... ), mact by to urcite mohlo, tezko zakaznikovi vysvetlovat ze sluzbu A od firmy XY najdete na adrese 1 a sluzbu B od stejne firmy na adrese 2 :)

Vy se prilis spolehate na vyznam domenoveho jmena, seznam.cz ho sice uprednostnuje ale i tak v porovnani s dobre napsanou strankou jej lze snadno prekonat.
Proste si web rozdelite na vice kousku , tim oslabite hlavni adresu na ukor vzniku par adres novych ...
Pokud jsou ty služby natolik odlišne že si zaslouži vlastni adresu, pak je jiste tam umistte, ale pokud jde o přibuzne služby nebo podskupinu te hlavni (ktera bude na hlavni adrese), ktere se doplnuji, pak urcite ne.
hw3
Profil
Centralni_mozek_lidstva
Dobře, udělám to tak. Nebudu odkazovat na vedlejší domény. Je pravda, že bych tím oslabil hlavní doménu. No a web je snad z hlediska SEO napsán dobře - alespoň jsem se snažil :-)
Ještě jednou díky za rady a přeji pěkný den.
Centralni_mozek_lidstva
Profil
hw3

pokud se zobrazuje na jedno z hlavnich slov / frazí, ktere nejčasteji uzivatele zadavaji k hledaní, tak je napsal dobře :)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0