« 1 2
Autor Zpráva
Marek Prokop
Profil
Obava Googlu z relativních URL je celkem logická, protože díky relativním URL vzniká mnoho chybných odkazů. Někdy za to může nepozornost autora, jindy chyby CMS či jeho implementace. Někdy může vniknout i dost nepřijemné rekurse. Pokud je ovšem relativní odkaz správný a nevede na duplicitní obsah (což se u relativního odkazu může stát snáze než u absolutního), žádný vliv na ranking neexistuje.

Mimochodem, příklady z H1 a Dobrého webu, které uvádí Timy, tj. URL s lomítkem na začátku, se obvykle terminologicky řadí mezi absolutní URL, resp. absolutní cesty. Relativní cesty neobsahují kořenový adresář domény.
Timy
Profil
Tak já už radši vážně mlčím...
mm2075
Profil
ja nemlcim :)) .. napred jen pro vysvetleni, at si rozumime:
Za relativni cestu beru napr. "../home.html"
Za absolutni beru "http://www.web.com/home.html"

A ted k tematu:
Relativni cesta z hlediska SEO nefunguje tak, jako absolutni. V algorytmu nejen Googlu je nekolik drobnosti, ktere odlisuji tyto 2 cesty presto, ze spiderovi pri indexaci webu je to jedno.
Po absolutni ceste se prenasoi "vaha" odkazu ze stranky na stranku, po relativni prejde robot, ale lince se vaha nedava.
Zaroven se pri relativni ceste vystavuje majitel webu jedne velke nevyhode pri rekneme budouci optimizaci a budovani zpetnych odkazu z jinych webu. Vetsina webu k Vam bude linkovat stylem "http://www.web.com/", zatimco interni linky budou smerovat na "home.html". Takze interni odkazy budou budovat neco jineho, nez odkazy externi, misto aby to budovali dohromady.

Zaroven:
SE indexuji web a davaji rankings indivindualnim "URL" ... ne "file". Ve vysledcich Googlu taky vidite "www.web.com", a ne "home.html" ...
Google to na svem webu pise pro duvod ... ne ze srandy. Natukejte nejake slovicko treba v anglictine, ktere ukaze vic jak 100M vysledku a schvalne, kolik webu na prvni strance bude mit relativni linky.

A specialne pro MATA:
SEO je v CR v plenkach, a to doslova. Ve svete (hlavne v USA a UK) SEO existuje dele, jak 10 let. V techto zemich se toci v internetove reklame miliardy dolaru rocne a je tam tim padem tisice SEO firem. A to, ze nekdo prave v CR zacal delat optimizaci jeste neznamena, ze se jedna o SEO experta. Pokud nesouhlasis s mojim nazorem, v pohode, ale misto toho, aby si hledal odpoved od nekoho, kdo SEO dela mozna jenom o par tydnu dele nez ty, nemyslis, ze by bylo lepsi se zeptat treba nejake firmy v zahranici, ktera to dela delsi dobu a ma vysledky? :)
pompator
Profil *
tak v tom poslednim odstavci si Michale zatnul poradne hluboko, protoze pokud si spravne vykladam podpis jednoto z tech nazoru (ktere sehnal Tiny) a ktery s tebou nesouhlasil a to "MI, Jyxo" tak se jedna primo o typka co dal dohromady cesky vyhledavac jyxo.cz (ten ale asi neznas)... ale jinak jsem rad ze se potvrdilo, ze absolutni linky jsou lepsi a taky ze je poznam i v cizim HTML :)
mm2075
Profil
Pompator:
Jyxo znam (z doslechu), ale vzhledem k tomu, ze jsem jeste nemel tu cest optimizovat web v cestine, tak jsem ho nikdy nepouzil :) Vse, co tu pisu se tyka Google.com (ohledne ktereho se tu bavime), YAHOO.com, MSN a dalsich ... a i kdyz dal "MI, Jyxo" dohromady jyxo.cz jeste neznamena, ze je expertem pro Google. Samozrejme ze kazdy SE ma svoje specifika a detaily, ve kterych se od jinych lisi ... ruznym "atributum" dava jine hodnoty apod., a je take mozne, ze to co plati pro jyxo neplati pro Google a naopak.
A to v tom poslednim odstavci je podle me fakt (a nemyslel jsem to spatne) ... protoze v odvetvi a v SEO zvlast se nejvice pocitaji zkusenosti a vysledky. A vzhledem k tomu, ze SEO nema zadny "navod" a zatim ani zadny standard (i kdyz se na nem v W3C zaclo pracovat), je to cele o metode "pokus/omyl". A je daleko vetsi sance, ze firma, ktera dela SEO 10 let udelala daleko vice pokusu a omylu, nez firma ktera prave zacala, tudis metodika 10ti lete firmy v tom co funguje a co ne bude asi presnejsi.
Marty
Profil
mm2075: To že pracuješ patrně zejména se zahraničními weby ti teď paradoxně je spíš na obtíž. Češi jsou velmi nedůvěřiví a než aby připsali pár znaků kódu, radši zůstanou v nejistotě a potají si budou v noci kousat nehty.

Pořád si stojím za svým názorem (o stránku výše) ale také paradoxně na svých webech používám též aboslutní cesty (leč z daleka jiných důvodů než je SEO). A problémy s indexací... nemám.

Je důležité si uvědomit že většina věcí okolo SEO jsou jen dohady, možná pár věcí se ověřilo praxí. Každé zjištění je tedy třeba brát s rezervou a nepokládat ho hned za dogma. Pokud si něco ověříte praxí - fajn, používejte to a raďte i ostatním. Ale už po nich nikdo nemůže chtít, aby to pochopili, či uznali.

Tvá teorie ohledně webů s absolutními adresami na prvních místech v SERP na vysoce konkurenční slova je však pravdivá...
mata
Profil
mm2075
Uff, ty ses rozjel. Možná mám přehnanou úctu, ale domnívám se, že pánové Kopta, Illich a Smička jsou asi jedni z nejpovolanějších co se SEO týče (aspoň v ČR) - proto jsem se na ně obrátil (rozhodně bych netvrdil, že se SEO věnují "pár týdnů"). Ale aspoň je více informací z více stran - tak to v diskusi má být ne?
pompator
Profil *
mata
ma to tak byt
avaranger
Profil
Tak, me google web spravne nezaindexoval (i kdyz zatim asi nemel dost casu.. .zkusim predelat adresy na absolutni a uvidime ;)
Marek Prokop
Profil
mm2075, v zásadě tvrdíte dvě věci:

1) Relativní URL mohou vést na duplicitní obsah (např. home.html namísto kořene doméne) a to je špatně. S tím naprosto souhlasím a uvedl jsem to už ve své odpovědi z 2.5.2006 11:24:20.

2) Relativními URL se nepředávají off-page faktory (Vy píšete "váha odkazu"). To je ovšem zcela nelogické a v praxi vyvratitelné stovkami konkrétních případů. Jak byste např. vysvětlil, že vnitřní stránky webů, na které vedou jen interní relativní odkazy, běžně získavají page rank a běžně jsou k nalezení jen díky anchor textu těchto relativních odkazů?

Někdy je vhodnější použít vlastní hlavu a logickou úvahu, než desetileté zkušenosti zakódované v rigidních metodikách. Ostatně moc nechápu, k čemu Vám ty desetileté zkušenosti konkrétně v případě Googlu jsou, když Google existuje jen něco přes sedm let a celou to dobu se neustále vyvíjí (a to nemluvím o Yahoo, jehož aktuální vyhledavač je starý asi tři roky, a o MSN, které je ještě mladší).

Disclaimer: SEO (především pro zahraničí včetně USA) se zatím věnuji jen necelých osm let, takže jsem vlastně teprve začátečník a neberte mne proto moc vážně.
mm2075
Profil
Marek Prokop:
ad 2):
Ja nikde netvrdil, ze relativni linky zabrani indexaci (roboti po nich ve vetsine pripadu prejdou), ale psal jsem ze absolutni linky jsou z hlediska SEO pro SE prijatelnejsi a davaji jim vetsi vahu.

A tomu konci:
Ja nikde nepsal, ze se SEO venuji 10 let :)) uvadel jsem to jako priklad a nekde nahore jsem psal, ze necelych 8. Jinak je jasne, ze SE se neustale vyviji, jinymi slovi "pridavaji" dalsi a dasli prvky do sveho algorytmu, ale jejich podstata a zaklad zustava uplne stejny. Takze dlouhodobe zkusenosti urcite ovlivni metodiku dnesni optimizace. A dodatek k YAHOO. YAHOO ma soucasny search stary pouhe 3 roky, ale pracuje na bazi Inktomi, ktery tu byl daleko pred Googlem a ktery YAHOO pouzivalo celou svoji historii (krome tech 2-3 let, kdy kupovalo vysledky z Googlu). Takze vlastne o zadny novy SE nejde, protoze zatimco politika Googlu je svuj SE vyvijet, YAHOO naopak nevyviji a kupuje hotove produkty, ktere pak akorat do sveho SE zacleni.
Marek Prokop
Profil
OK, mm2075, nebudeme se přít. Už mám jen poslední otázku. Proč podle vás vyhledavače zvýhodňují absolutní odkazy před relativními? V čem je tak úžasný přínos pro kvalitu výsledků vyhledávání a tudíž i pro uživatele, že stojí vyhledavačům za to ukládat si do databáze ke každému odkazu navíc informaci o tom, zda byl absolutní nebo relativní?
pompator
Profil *
Marek Prokop: ...,že stojí vyhledavačům za to ukládat si do databáze ke každému odkazu navíc informaci o tom, zda byl absolutní nebo relativní?

tuto informaci si nemusi preci nikam ukladat, rovnou tim ovlivnuji mohutnost prislusneho off-page faktoru
mm2075
Profil
Marek Prokop:
Ja se taky prit nechci. Zakladem SEO je mit naprogramovany tak, aby ho roboti oindexovali co nejjrychleji a aby jim byl co nejvice srozumitelny. A jedna z veci, ktera to umozni je prave absolutni linky, ktere jsou robotum primo srozumitelne a vedi, ze pod danou URL je toto a toto, nez aby si URL skladali dohromady. Stejne jak extreni linky musi byt absolutne (jinak to ani nejde), tak i interni linky by meli toto dodrzovat.
Nebudu tu rozebirat vsechny detaily, protoze interni struktura webu + extreni linky jsou v soucasne dobe pro Google to nejdulezitejsi a stejne se to ani v jedne diskusi ci clanku shrnout neda.
Mame na to 2 rozdilne nazory, tak to tak klidne muzeme nechat byt, ale jak jsem uvedl jiz pred nekolika dny, hodne takovychto zbytecnych diskusi a polemik o tom, co je pro SE nejlepsi by nemuselo byt, kdyby si programatori alespon precetli zakladni "navod", ktery Google nabizi na svych strankach. Koneckoncu je v zajmu kazdeho SE, aby oindexoval co nejvice webu a oindexoval je presne, a proto to taky na svych strankach pise.

Citace z Google.com:
"In general, keep in the mind the following to ensure Google's spiders can follow links in your site:
Where possible, use absolute rather than relative links. (For instance, when linking to another page in your site, link to www.example.com/mypage.html rather than simply mypage.html)."
mata
Profil
Ta citace z googlu je však vytržená z kontextu. Doplňuji ještě část před tím:
"This category lists URLs that we were unable to completely follow, along with some information as to why". Pokud je tedy udělaná architektura webu tak, že na něm nelze "zabloudit" neviděl bych v relativních odkazech problém. Podle mě by neměl být pro bota problém při přechodu z jedné stránky na další si pamatovat absolutní adresu a tu měnit na základě relativních odkazů.
dgx
Profil
Nejprve jsem si myslel, že mm2075 si dělá z přítomných šoufky - ale on má pravdu.

Používání absolutních odkazů ve formátu http://www.example.com/page je v podstatě kombinací pravidla o užívání jednotného zápisu domény (s www nebo bez www) a běžného užití relativní adresy. O smyslu zmíněného pravidla snad nikdo pochybovat nebude. A protože šikovní webdesignéři dnes situací řeší dvěma řádky v .htaccess

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.example\.cz$
RewriteRule ^.*$ http://example.cz/$0 [R=301,NE,L]
(nebo reverzně)

tak samozřejmě odpadá nutnost užívat ono http://www.example.com.

Ale tím ještě nejsme u konce. Pokud se nacházíme na www.example.com/abc/page1 a chceme směrovat na page2, je vhodnější zápis href="/abc/page2" nebo "page2". Tady nastupuje další ne příliš známá vlastnost Apache, která se aktivuje pomocí direktivy AcceptPathInfo = On. Díky ní mohu velmi snadno "rozhodit" například toto diskusní fórum.

Srovnejte:

http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php
http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php/wow

Hlavně se podívejte, kam směřují další relativní odkazy. Na stejný obsah ale pod zcela jiným URL. Tím se dá tříštit PageRank. Kdyby toto fórum místo relativních odkazů (třeba na stylesheet ./bb_classic_style.css) obsahovalo odkazy absolutní (/bb_classic_style.css), k podobné situaci nedojde.

Tedy, ač se to nezdá, mm2075 má v důsledku pravdu. I když mám pocit, že neví přesně proč.
Marek Prokop
Profil
Ale Davide, to už jsem přeci napsal v této diskusi dříve, cituji: "Obava Googlu z relativních URL je celkem logická, protože díky relativním URL vzniká mnoho chybných odkazů. Někdy za to může nepozornost autora, jindy chyby CMS či jeho implementace. Někdy může vniknout i dost nepříjemná rekurse."

Takže shrnuto, používat absolutní URL s http://www.example.com/ na začátku je rozhodně bezpečnější, ale to neznamená, že by platné absolutní odkazy bez http://www.example.com/ na začátku nebo odkazy relativní byly chybné.

Čili mm2075 nemá pravdu :-)
dgx
Profil
Ano, máme na to oba stejný nazor :-) Prezentoval jsem jej jinak, aby byl srozumitelnější. Nakonec i závěr, že mm2075 má pravdu pouze v důsledku, znamená, že jinak pravdu nemá.

(aby nedošlo k nedorozumění, samozřejmě neberu osobu mm2075 seriózně. Dělá do SEO teprve 8 let. Kdežto já se o SEO bavil již před válkou s naším panem okresním hejtmanem)
Dmagician
Profil
To co sa bezne robilo pred 10 rokmi (resp. pred rokom 2000) sa velmi za optimalizaciu povazovat nedalo. Nakup/predaj pozicii vo vysledkoch. Prepchavanie meta-tagov klucovymi slovami ktore sa prepokladali ako najhladanejsie. Prepchanie obsahu stranok skrytymi klucovymi slovami. (klasicky biely text na bielom pisme a podobne). Ak by som mal byt velmi sprosty, tak by som to skor nazval Search Engine Oj-b-v-nie

SEO zacalo as po tom ako sa Google postupne v ociach verejnosti *odlisil* od ostatnych vyhladavacov tym, ze taketo a podobne taktiky zacal postihovat, alebo ignorovat. Dovolim si teda tvrdit ze SEO zacalo az so zaciatkom ery penalizacie za nekale seo praktiky.
2
Profil *
Lidi co blázníte, já píšu všude absolutní cesty .... C://Program Files/WWW/index.html a nikdy by mě nenapadlo to psát jinak a je to tak správné. :-?
tiso
Profil
2
Pokus o vtip? Alebo reálna otázka?
Gimb
Profil *
Ale tím ještě nejsme u konce. Pokud se nacházíme na www.example.com/abc/page1 a chceme směrovat na page2, je vhodnější zápis href="/abc/page2" nebo "page2". Tady nastupuje další ne příliš známá vlastnost Apache, která se aktivuje pomocí direktivy AcceptPathInfo = On. Díky ní mohu velmi snadno "rozhodit" například toto diskusní fórum.
....
Hlavně se podívejte, kam směřují další relativní odkazy. Na stejný obsah ale pod zcela jiným URL. Tím se dá tříštit PageRank. Kdyby toto fórum místo relativních odkazů (třeba na stylesheet ./bb_classic_style.css) obsahovalo odkazy absolutní (/bb_classic_style.css), k podobné situaci nedojde.


A co použití <base href="http://www.neco.cz" /> potom je path info hodně užitečná věc. Tohle řešení používám již hodně dlouhou dobu a roboti nemají žádný problém.
dgx
Profil
pro Gimb>

Lze i tak. I když zkušenosti se různí http://seo.nawebu.cz/200507/0097.html

Na jednom webu jsem si pomohl skriptem, který před odesláním stránky ze serveru odstranil tag base a hodnotu href přidal ke každému relativnímu odkazu. Ne, že bych narazil přímo na konkrétní problémy s base, spíš pro jistotu.
« 1 2
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0