Autor Zpráva
External
Profil
Mám web dělaný pozicováním v CSS. Nyní jsem si ale uvědomil, že některé vyhledávače se zaměřují na horní obsah stránky. A tam mám menu, které je na všech stránkách stejné.

Otázka pro vás: vyplatí se dát menu na dno HTML kódu (i když díky pozicování zůstane na svém místě)?

Jaké to bude mít přínosy pro SEO a jaké to může mít nedostatky?
Marek Prokop
Profil
Dnes jsem byl na obědě v restauraci, dostal jsem jídelní lístek (neboli menu), a když přišel pan vrchní, objednal jsem si ovocné knedlíky. Pan vrchní na to řekl: "Ano, jedny ovocné knedlíky," a poznamenal si objednávku. Docela jsme si rozuměli.

A teď si představte jiný scénář.

Přijde pan vrchní, já řeknu: "Ovocné knedlíky," a on na to: "Máme řízek, guláš, špagety a ovocné knedlíky. Co z toho si dáte?" Připadá vám to normální? Pokud ne, umíte uvažovat správně a na svou otázku si dokážete odpovědět sám.
Yuhů
Profil
Chápu, kam Marek míří, zkusím to vysvětlit trochu normálněji.

Pokud se některé vyhledávače zaměřují na horní obsah stránky, tak to zřejmě nebudou ty důležité vyhledávače.

> Otázka pro vás: vyplatí se dát menu na dno HTML kódu (i když díky pozicování zůstane na svém místě)?

Vyplatí se to kvůli uživatelům mobilních telefonů. Pro SEO to má význam minimální.

> Jaké to bude mít přínosy pro SEO a jaké to může mít nedostatky?

Na Jak psát web používám menu na konci dokumentu pozicované nahoru už bratru od roku 1998, možná jsem byl jedním z prvních na světě. Nikdy to nemělo negativní přínos.
HeWeR
Profil
Yuhů
Tak také záleží jak důležité to menu je a kolik má menu položek a zde-li jsou ještě na webu jiné menu. Nicméně já zase zastávám názor, že menu by mělo být na začátku stránky a nahorů dát odskok "přeskočit navigaci". Pokud je na stránce druhé menu, které se týká stránky (např. u Yuhůa další odkazy, další informace, více... atd.) dávám ho zpravidla dolů. Nevím jestli je to tak správně. Asi je to jen síla zvyku a dokud mě někdo nepřesvědčí, že menu dole je lepší budu ho dávat nahoru. Zatím jsem neslyšel žádný velký argument.

Vyplatí se to kvůli uživatelům mobilních telefonů.
...kteří můžou stejně tak použít kotvu.

Marek Prokop
Ale představ si, že by ti donesli jídelní lístek ve kterém by tři první strany zabíraly informace o restauraci a až na 4. straně by byl seznam jídel.
Marek Prokop
Profil
HaWeRe, když už jsem si nějaké jídlo vybral, nechci jídelní lístek ani s třístránkovým úvodem, ani bez něj. Chci to vybrané jídlo. Až ho dojím, dostanu možná chuť na desert a teprve pak znovu sáhnu po jídelním lístku.

Mimochodem, už skoro rok se v informační architektuře neřeší takové lapálie, zda menu nahoře nebo dole (resp. vlevo či vpravo), ale to, zda na většině stránek nějaké konstantní menu (AKA hlavní navigace) vůbec má být. Nelze si totiž nevšimnout, že na dobře navrženém webu ho téměř nikdo nepoužívá a je tam tedy skoro zbytečné.

Já sám jsem čím dál tím víc přesvědčen, že konstantní menu je tak trochu vývojový omyl. Kdysi dávno nic takového nebylo. Stránky byly striktně rozděleny na navigační a obsahové. Na těch navigačních byl seznam odkazů na podstránky a případně odkaz na vyšší úroveň. Na těch obsahových byl odkaz jen na vyšší úroveň (a samozřejmě vlastní obsah).

Pak přišly rámce (frames) a začala se používat konstantní navigace, protože k čemu by jinak ty rámce byly dobré, že ano. Jenže ještě o něco později se zjistilo, že rámce moc použitelné nejsou, a webmasteři objevili, jak je nahradit tabulkami. Dnes už máme CSS layouty, ale rámcovo-tabulkové uvažování zůstává a s ním i konstantní navigace.

Možná se zdá, že tím odbočuji od SEO, ale neodbočuji. Pro vyhledavače je tematická konzistence stránky důležitá a konstantní navigace, zejména rozsáhlá, ji velmi často narušuje. Dušan má instinkt vypěstovaný dlouholetými zkušenostmi, který mu nedovolí udělat závažnější chybu, a nad takovými drobnostmi, jako je umístění navigace v kódu, může proto klidně mávnout rukou. Ostatním bych to ale nedporučoval.
Rossi
Profil *
Marek Prokop

Co znamena konstantni menu?
Marek Prokop
Profil
Rossi, konstantní menu je takové menu, které je stále stejné na každé stránce daného webu, bez ohledu na to, o čem ta stránka je.
External
Profil
Děkuji za objasnění. Mimochodem moje "konstantní" menu má víc kb, než zbytek stránky. Ale na druhou stranu si nedovedu představit, čím bych ucpal díru, která by jeho odstraněním vznikla...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0