Autor Zpráva
Question
Profil *
Zdárek! Mám taký špecifický problém a hodlám napísať do Atomzu, ale tak mám aj inú robotu a skúsim šťastie, či sa náhodou niekto nestretol s podobným problémom ako mám ja.

Neviem ako iné vyhľadávače, ktoré ponúkajú službu prehľadávania vlastných stránok, ale v Atomz som sa stretol s tabou nemilou vecou. Na stránke mám velice jednoduché počítadlo návštev. Súbor, v ktorom je zapísaný počet návštev sa po každom novom prístupe zväčší +1 a uloží v tom istom súbore a užívateľovi sa pošle cookie, ktoré od neho nezaregistruje nový prístup do 12 hodín (cestou fopen(),fread(),...však viete... napíšem kód ak by ho niekto potreboval ale myslím že nie je až tak dôležitý).

Problém je v tom, že po každom indexovaní súborov zväčší sa počet návštev na stránke práve o počet týchto súborov !! Tzn. v mojom prípade o vyše 100. Čiastočne sa to robí asi preto, lebo moje stránky sú v PHP a všetky sú odkazované cez "index.php", kde sa mení len "?kat=nieco&blablabla" a podľa toho sa len iný text vkladá cez include() do "index.php" (v skratke). Dostal som sa k problematike robots.txt a skúšal som do neho vypísať všetky možné súbory, ktoré čo-to robia s mojim súborom s počítadlom, ale bezúspešne (a to som tam dokonca z úplného zúfalstva uviedol "Disallow: /index.php").

Nevie niekto čo s tým, aby ten robot nechal napokoji moju návštevnosť ? Dík
quinux
Profil
Question
IMHO robotovi cookie nepošleš takže jedině asi zjistit, že přišel robot a nezapisovat návštěvnost.
Question
Profil *
no to mi došlo že asi cookie bude ignorovať... ako to mám podľa teba zistiť že došiel robot ?? od prichádza z nejakej ip adresy alebo ako ??
Marek Prokop
Profil
To není jen problém robota Atomz. Všichni roboti zkreslují statistiku návštěvnosti. Zrovna tento týden jsem řešil statistiku webu, který má reálně okolo 700 živých návštěvníků denně, ale s roboty (převážně spamovacími, které simulují normální prohlížeč, takže nejdou snadno odfiltrovat) to dělá přes 3000 návštěv denně.

Vítejte do reálného světa :-(
Question
Profil *
Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee musí sa to nejako spraviť.
tiso
Profil
Question

Dá sa, treba sa s tým pohrať (IP, identifikácia browsera, ...) a nie je isté že to bude fungovať na 100%
Chytrák
Profil *
Marek Prokop
Tak to je snad ale výhoda, ne? Nebo to má i nevýhody?
Yuhů
Profil
roboti vždycky statistiky ovlivňují. Dá se to řešit různými způsoby, zmíním jich pár:

* zjistit si IP adresy nejčastějších robotů a ty filtrovat (automaticky při zápisu nebo zpětně při vyhodnocování)
* totéž se dá dělat s proměnnou User-agent
* zkusit u návštěvníka nastavit a přečíst vlastní cookie. Ti, kteří to nezvládnou, jsou s obrovskou pravděpodobností roboti.
* měřit návštěvnost stahováním obrázku nebo skriptu. Roboti obrázky a skripty většinou nestahují. Takto to třeba řeší Navrcholu a Toplist

metodu bych volil podle toho, co vlastně chcete dosáhnout. Prosté číslo o návštěvnosti je velmi nezajímavý údaj.
Sevrin
Profil
Ahojte. Mam problem s robotmi. Nerobia nic zle, len to ze velmi casto navstevuju mojej forum a indexuju.
Realnu navstevnost mam okolo 300 ludi denne, boti statistiku skresluju minimalne 5 nasobne viac.
Umelo zvysena navstevnost dost zatazuje moj web.
Da sa to vyriesit tak aby roboti na moj web chodili menej? Napr. Slurp bot (Yahoo!) ma na fore v jednom kuse 15-20 sessions, chcem aby na forum prisiel napr. raz za 10 minut na jednu stranku. Da sa to nejako spravit?
Dakujem.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0