Autor Zpráva
pa3k
Dobrý deň, prosím o kritiku, rady a pripomienky k vylepšeniu SEO optimalizácie stránky www.ktx.sk Hlavne ma zaujíma váš názor na použitú navigáciu v kategóriách katalógu (ľavý stĺpec). Táto navigácia je totiž dosť obsiahla a opakuje sa na každej stránke. Tiež by ma zaujímal váš názor na použitie "drobečkovej" navigácie ako nadpisu prvej úrovne (pri výpise kategórie), ktorý je zložený v viacerých odkazov, napríklad:

<h1 class='navigacia'><strong><a href="shop.php?cat=1386">Chladiče</a> / <a href="shop.php?cat=1385">Pre CPU</a> / Multifunkčné</strong></h1>

Pri detaile tovarovej položky je nadpis prvej úrovne h1 už názov tovaru. Navigácia v katalógu je zvolená zámerne tak, aby sa s ňou dobre a rýchlo pracovalo zákazníkovy - preto je celá štruktúra sekcií katalógu v kóde na každej stránke a je rozbaľovateľná JavaScriptom. Stránka je stará cca 5 mesiacov a katalóg obsahuje cca 13.000 tovarových položiek v cca 550 kategóriách. aktualizovaných zhuba raz do týždňa S výsledkami v umiestnení vo výsledoch vyhľadávania je vcelku spokojnosť, z vyhľadávačov chodí denne cca 150 návštevníkov, návštevnosť v súčasnotti osciluje okolo 160-200 návštevníkov denne, čo nie je veľa. Som si vedomý, že je určite čo zlepšovať. Hlavne v budovaní spätných odkazov. Na čom treba ešte zapracovať pre zlepšenie optimalizácie a následne výššej návštevnosti? Budem rád aj za váš názor, ktorú z komerčných služieb (adwords, eTarget a podobne) by ste v tomto projekte uprednostnili pre zvýšenie návštevnosti. Ďakujem.
tiso
Celkom by ma zaujímala konverzia toho obchodu - koľko ľudí aj skutočne nakúpi produkty z toho shopu... Zvýšiť predaj sa dá totiž viacerými spôsobmi - zvýšiť návštenosť alebo zvýšiť konverziu - to znamená zapracovať na použiteľnosti, prístupnosti a dôveryhodnosti obchodu...
Marek Prokop
Namátkou jsem se podíval na stránku zboží Nikon digitální zrcadlovka D50 černý body. Nachází se na ní 1880 slov, z nichž 19 (tj. 1%) tvoří vlastní obsah stránky, zbytek je navigace a balast. Za optimální bych považoval stránku, na které hlavní obsah tvoří alespoň 70%, přijatelných by ještě bylo i 50%. Jedno procento je ale opravdu málo.

Kdybych byl profesor Klezla z reality show Česko hledá superstar, řekl bych, že to je ten nejpříšernější e-shop, který jsem kdy viděl, a že vlastně o e-shopu nemůže být vůbec řeč. Máte štěstí, že nejsem profesor Klezla, takže to neřeknu :-)
pa3k
tiso:
Aké percento je dobrý konverzný pomer? Ja naozaj neviem. Je hodnota okolo 1% OK? Na konverzie má vplyv samozrejme aj cenová politika, kvalita popisov a textov, "meno" obchodu a ďalšie veci, ktoré tu nechcem teraz riešiť - zaujíma ma (momentálne) čisto technická stránka zvýšenia návštevnosti a SEO optimalizácie.

Marek Prokop:
:) Áno pravda, samotného obsahu je na stránke pomenej. Len neviem, či to je v tomto prípade nevýhoda, nakoľko popis tovaru je z 99% bez úprav prevzatý z katalógov výrobcov, distribútorov a veľkoobchodov, t.j. nejde vôbec o originálne texty. Prístupy z vyhľadávačov idú dosť na samotné texty napisov kategórií a na texty z navigácie. Asi to o niečom vypovedá.

Nie som si vôbec istý či 47kB navigácia na každej stránke nie je z hľadiska SEO chybou. Myslíte, že je to treba riešiť? Z hľadiska rýchlosti načítavania obsahu to kritické nie je, stránka ide zo servera zkomprimovaná - bežná veľkosť je okolo 12-13 kB, čo je pohoda. Viem si ale predstaviť aj nejaké AJAX riešenie alebo niečo podobné, kde by sa zanorené úrovne navigácie pri rozbaľovaní načítavali zo servera, alebo niečo na ten spôsob. Toto by mohlo niekoľkonásobne zmenšiť veľkosť navigácie.
Anonymní
Profil *
Nachází se na ní 1880 slov, z nichž 19 (tj. 1%) tvoří vlastní obsah stránky, zbytek je navigace a balast
Presne tak. (mohl bych se zeptat, v čem jste to analyzoval?)
Plaváček
pa3k

Marek vám celou odpověď podal, tak jak to skutečně je. Z hlediska SEO (pokud berete SEO jako extra vědeckou disciplínu, kterou ale není) je celý váš web největší průšvih, který jsem viděl. A zdá se, že nejen já. Uvědomte si, a Marek to nakousl, že vyhledávač, který má lidem dodat odpověď na jejich zvídavé dotazy, zásadně hledá právě a jenom skutečný obsah webu. To, o čem stránka skutečně je. To, co vy jste pohřbil až na samém konci zdrojového kódu - informaci o digitální zrcadlovce Nikon D 50. Obsah je totiž alfou a omegou každé úspěšné webové stránky.

Srovnejte váš web a tento web http://search.seznam.cz/search.cgi?w=nikon+d++50 , který vypadne jako druhý na klíčové slovo (ten první odkaz je důkaz, že žádný vyhledávač není neomylný). A podívejte se, jakým způsobem k zákazníkovi (a tím pádem i k vyhledávači) přistupuje. Protože, a to pro vás bude možná nová myšlenka: zákazník=vyhledávač. Oba totiž dělají totéž.

Hledaji informace, které potřebují, aby zodpověděli položenou otázku.
Marek Prokop
Nie som si vôbec istý či 47kB navigácia na každej stránke nie je z hľadiska SEO chybou.

Já si jsem jistý. Je to fatální chyba.

Myslíte, že je to treba riešiť?

Upřímně řečeno, nevím. Drobné chyby obvykle stojí za to řešit, protože to je možné. Od určité velikosti ovšem jednotlivé chyby řešit nejde, a je proto lepší udělat vše znovu od začátku.

Viem si ale predstaviť aj nejaké AJAX riešenie...

Pokud jde o hlavní navigaci na stránce detailu zboží, výborné AJAXové řešení má např. Amazon :-)

(Pro méně chápavé nebo líné klikat: Na Amazonu na stránce detailu zboží žádná hlavní navigace není.)

Anonymní, celkový počet slov na stránce mi spočítal TextPad po trojkombinaci Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V. Počet relevantních slov hlavního obsahu jsem spočítal ručně -- když jich je jen 19, není to tak těžké.
pa3k
Jasné, rozumiem kam mierite, to podstatné na začiatok a "balastu" čo najnemej. Ten amazoňácky AJAX je vcelku jednoduché riešenie :)
PS: Kto by to bol tušil, že moju otázku budú riešit celebrity českého webdesignu :-) Vďaka páni.
tiso
pa3k
1% je podľa niekoho priemerná hodnota, mohlo by byť viac... V každom prípade som to napísal len aby som sa vyhol hodnoteniu SEO na stránke ako alternatívu k zvyšovaniu úspešnosti obchodu, dávať do H1 drobečkovú navigáciu nie je zrovna prirodzené, "výhoda" javascriptovej navigácie určite neprevyšuje nevýhodu pomalého načítania stránky, o množstve obrázkov ani nehovorím... Zákazník s pomalším pripojením radšej pôjde nakúpiť inde ako by mal klikať a čakať na naťahovanie stránok. Systém nakupovania by sa tiež mal prehodnotiť, nemám silu to tetraz skúšať a dávať tipy na zlepšenie (momentálne pomalé pripojenie).
pa3k
tiso
"výhoda" javascriptovej navigácie určite neprevyšuje nevýhodu pomalého načítania stránky, o množstve obrázkov ani nehovorím...
Je to už asi malinko mimo tému, no ak to nevadí zareagujem. Dovolím si s tým názorom nesúhlasiť. Písal som že navigácia napriek tomu že je dosť obsiahla (rádovo desiatky kB), má skomprimovaná pár kB (rádovo jednotky), takže pomalé pripojenie by nemal byť zásadný problém. Obrázky sa dajú vypnúť priamo v nastavení zobrazovania katalógu (nutná podpora coookies) alebo priamo v prehliadači. IMHO je z úžívateľského hľadiska oveľa pohodlnejší pohyb v strome kategórií, ak je u klienta k dispozícii kompletný strom rozbaľovaný JavaScriptom, pretože na zbalenie/rozbalenie vetvy netreba čakať na odpoveď servera a opakované stiahnutie a vyrenderovanie celej stránky. Pri používaní systému "reloadu" na niektorých e-shopoch mi osobne toto čakanie príde frustrujúce a takáto stránka sa mi subjektívne javí ako neskutočne pomalá. Nehovoriac o "posunutí" stránky pri reloade, čo tiež nepomôže v orientácii, ak je strom na výšku dlhší ako stránka prípadne ak je stránka odrolovaná nižšie. Čo som vysledoval chovanie bežných užívateľov, tak preliezanie stromu kategórií produktov je jedna z najčastejšie vykonávaných činností. Čakanie na odpoveď servera a prekreslenie stránky pri každom rozkliku kategórie sa mi preto javí ako horšie riešenie. Dlhší čas, potrebný na stiahnutie skomprimovanej navigácie je vo veľkej väčšine prípadov zanedbateľný a stránka subjektívne pôsobí svižnejším dojmom. Samozrejme beriem do úvahy pomalšie pripojenia cez mobilné zariadenia, modemy a podobne. Ak sa potrebujem preklikať k určitému výrobku cez strom, je rozdiel či to bude jednou požiadavkou na server alebo tromi, a to hlavne pri pomalšom pripojení.

Zákazník s pomalším pripojením radšej pôjde nakúpiť inde ako by mal klikať a čakať na naťahovanie stránok.
Je to možné aj keď mám aj na toto iný názor. Pri rozhodovaní o kúpe je faktor rýchlosti načítania stránok takmer nepodstatný, ak nepresiahne určitú medzu únosnosti. Samozrejme čakanie 30 sekúnd odradí zaručene veľké percento, sekunda navyše nemá význam.
quinux
Zákazník s pomalším pripojením radšej pôjde nakúpiť inde ako by mal klikať a čakať na naťahovanie stránok.
to IMHO není tak docela pravda. Pokud bude po následném načtení dostatečné množství informací o produktu a celkově ten shop bude výborně použitelný tak uživateli delší načítání zpravidla vadit nebude.

pa3k
Díval jsem se na detail produktu na který odkazuje Marek Prokop a málem jsem se zděsil. Myslíš že stačí napsat "POLO PROFI zrcadlovka,6. Mpix,+ bez OBJEKTIVU"? I když se nějakým záhadným způsobem budeš objevovat první ve vyhledávači (vzhledem k malému obsahu opravdu podstatných informací), tak myslím, že takových 80% zákazníků hned odejde, protože když něco kupují tak o tom chcou něco vědět a u tebe se nedozví nic.

Jen SEO v tomhle případě nepomůže. ;o)
tiso
pa3k
Pozrel som sa na to a zabudol si na jednu vec - stránka sa stále znovu načítava, bez ohľadu na to na ktorú kategóriu klikáš, JS Ti vôbec nepomôže. Môže za to vypisovanie produktov - je na každej stránke iný... Takže úplne zbytočne posielaš na stránku všetky zbalené časti navigácie, i príslušný JS... Takže sa o tom úplne zbytočne bavíme, nie?

quinux
Áno, vo všeobecnej rovine... Ale konkrétne pre tento obchod to neplatí...
pa3k
tiso
Asi si nerozumieme, treba kliknúť na to rozbalovacie plus, bol som v tom, že táto funkcia je úplne zrejmá. Pravdou je, že bez využita JavaScriptu sa druhá a tretia úroveň stromu prenáša zbytočne.

quinux
Díval jsem se na detail produktu na který odkazuje Marek Prokop a málem jsem se zděsil. Myslíš že stačí napsat "POLO PROFI zrcadlovka,6. Mpix,+ bez OBJEKTIVU"?

Pravda, môj absolútny suhlas. Ako príklad je to asi presne vystihuje problém tohto katalógu, aj keď dĺžka popisu je v priemere malinko vyššia - okolo 250 znakov. Z pozície tvorcu aplikácie túto vec žiaľ nemám možnosť dosť výrazne ovplyvniť - je to hlavne o možnostiach prevádzkovateľa. Samozrejme moje doporučenia majiteľovy budú brať do úvahy výsledky tejto diskusie ;) Pri desaťtisícoch položiek je plnenie popisov dosť časovo náročné, v tomto prípade to však robí plne automatizovaný systém importom cenníkov niekoľkých výrobcov a veľkoobchodov, vrátane obrázkov a pod. Niektoré popisy sú z tohto dôvodu zatiaľ dokonca prázdne, niekde sa nájdu aj chyby. :(

Samozrejme, nedostatočný popis beriem ako jednu z najdôležetejších a oprávnených pripomienok v tejto debate. Už trocha lepšie chápem, že práve obsah, jeho štruktúra, dĺžka, originalita a hustota na kľúčové slová je tu zásadná, nehovoriac o sile slova a presvedčovacích schopnostiach kvalitného popisného textu.
tiso
pa3k
...aha, sorry, to mi uniklo... Otázka pre Teba na zamyslenie: koľkým ľuďom ešte?
Darth Nihilius
v tomto prípade to však robí plne automatizovaný systém importom cenníkov niekoľkých výrobcov a veľkoobchodov
To není příliš dobré řešení, budete mít totiž popisky úplně stejné jako spoustu jiných konkurenčních shopů. Na to není zvědavý ani zákazník, ani SE. Není lepší zaměstnat pár studentů, kteří ty popisky za pár šupů napíšou ručně, svými slovy?
pa3k
Darth Nihilius
...plne automatizovaný systém... To není příliš dobré řešení...

Z hľadiska SEO to dobré nie je. Z hľadiska rozsahu ponúkaného sortimentu, údržby, minimalizácie nákladov a s tým súvisiacej konkurencieschopnosti obchodu, to môže byť zásadná existenčná otázka. Neviem či ručné písanie nebude neúmerne drahé - predsalen v tejto brandži vývoj priam letí a udržiavanie popisov pri 13.000 tovarových položkách asi nebude o pár korunách. Každopádne písanie originálnych textov za pokus určite stojí, testnúť to na časti katalógu by nemal byť veľký problém - vyskúšame :) Myslím, že by sa reálny prínos mohol dať aj celkom dobre merať.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0