Autor Zpráva
gyoja
Profil
Nakonec jsem to dal pod SEO...
Přečtou vyhledávače toto
<h1>Tom<span>áš</span></h1>
jako Tomáš nebo jako Tom áš?
Je to taková blbost, ale dělám oficiální web jednomu mému kamarádovi architektovi. Potřebuji tam kvůli vyhledávačům dát jméno ve spisovném tvaru, ale nikdo mu neřekne jinak než Tom a to chce mít i v hlavičce. Jenže ho jako Toma nenajdou potencionální zákazníci. Tomu spanu bych dal display:none; a bylo by to. Nebudou s tím problémy?
Plaváček
Profil
gyoja

Vyhledávače zhusta kašlou na HTML značky. Člověk i hloupý robot to přečtou správně. Tomáš.
Marek Prokop
Profil
Gyojo, možá Vám to bude připadat legrační, ale to, co se chystáte udělat beze zbytku naplňuje definici skrytého textu jehož jediným účelem je zmást vyhledavače a potažmo uživatele. Tím byste vystavil kamaráda architekta riziku penalizace.

Není jednodušší dát do titlu, nadpisu a běžného textu obvyklou formu jména Tom a např. do copyrightu v patičce formu oficiální?
DoubleThink
Profil *
beze zbytku naplňuje definici skrytého textu
Takovou definici bys mohl "naplnit" na 90% webů. Koneckonců textové alternativy obrázků přesně tohle splňují.
Pokud nejsou rozdíly ve viditelném textu markantní - řekněme 50%, tak je to riziko limitně nulové.
gyoja
Profil
A co když dám tomu spanu tohle: background: white; color:white; word-spacing:-2.0em; nebo tak nějak? Bude to pro vyhledávače skrytý text?
Petr Tichý
Profil
gyoja
No jistěže bude ;o)
gyoja
Profil
Takže, chci to mít "košer". Proto se tady tak hloupě vyptávám. Když to udělám takto:
<h1 title="Ing. arch. Tomáš Dejmetomunovák">Tom  Dejmetomunovák</h1>
Budou vyhledávače brát obsah toto title jako rovnocenný k obsahu vlastního h1?
Railbot
Profil
gyoja
Vyhledávačům je nějaký title úplně ukradený, toho se nevšímají.
To je takový problém to "Tom" dát jako obrázek, logo a klasicky jméno do h1? Třeba i pod to, to už záleží na tobě. V podstatě nechápu, co tady řešíš.
Marek Prokop
Profil
Pokud nejsou rozdíly ve viditelném textu markantní - řekněme 50%, tak je to riziko limitně nulové.

Neřekl bych, že jsou důležitá nějaká procenta. Důležitý je záměr a ten je tady jasný -- dostat na stránku slova, která běžný uživatel neuvidí, kdežto vyhledavač ano.

Každý autor se musí rozhodnout, zda dělat stránky pro uživatele nebo pro své ego, a když se rozhodne pro to druhé, měl by být připraven nést následky.
gyoja
Profil
Railbot
Třeba i pod to
A to není v principu skrytí textu? Obrázkem to umím. To není problém. Jen to chci udělat bez něj, protože jde o obyčejný formátovaný text a dělat ho bitmapou je škrábání se levou rukou za pravým uchem.

Marek Prokop
Důležitý je záměr a ten je tady jasný
Aby bylo úplně jasno. Mým záměrem není dostat na stránku slova neviditelná pro uživatele a viditelná pro vyhledávače. Mým záměrem je vyhovět zadavateli a zároveň poskytnout vyhledávačům korektní údaje. Toto téma jsem založil proto, že chci korektní řešení.

Co mi z toho zatím vyplývá? Že korektnost čehokoli na webu se řadí do škatulky "subjektivní pocity".
Marek Prokop
Profil
Mým záměrem není dostat na stránku slova neviditelná pro uživatele a viditelná pro vyhledávače.

Jestliže to není Vaším záměrem, pak to prostě nedělejte, to je jednoduché. Vyhledavače nestojí o to, abyste jim cokoli poskytoval. Chtějí "vidět" stránku stejně, jako ji vidí normální návštěvník. Stejně tak ji chtějí "vidět" nevidomí a uživatelé se zařízeními nepodporujícími CSS.

Jedno z mnoha korektních řešení jsem Vám napsal hned ve své první odpovědi a podobně jako Railbot nechápu, proč to vlastně stále řešíte.
PCMark
Profil
Tak dej do title <title>Tomáš Dejmetomunovák</title>. Tomáš Dejmetomunovák můžeš přidat i do patičky. Do h1 dej jen Tom Dejmetomunovák. Mělo by to stačit na to, aby bylo jméno Tomáš Dejmetomunovák dobře vyhledatelné ve vyhledávačích. Bude ještě záležet zda-li a v jaké podobě se toto jméno vyskytuje na jiných webech. Popř. ještě můžou pomoci odkazy s anchor textem Tomáš Dejmetomunovák.
gyoja
Profil
PCMark
Díky za věcnost bez obalu. Takto to udělám.
swifter
Profil *
No ja si myslím, že keby napíšeš tom a priezvysko, tak ho nájde i keď na stránke je tomáš a priezvysko. Ale s tým skrývaním by som to nevidel až tak zle. Ja mám cez 200 spätných odkazov, ktoré sú skryté a nerobí to žiadne problémy. Ono záleží od celkového vyhotovenia tej stránky či tam je toho viac čo by mohlo upozorňovať na to, že je tam pokus o podvodnú optimalizáciu.
Shadowwolf
Profil
Já fakt nevím, ale tohle mi už příjde jako paranoidní, vyhledávač samotný to asi opravdu neřeší neb jinak by musel penalizovat v podstatě všechno. No a v případě bonzování by musel mít admin v tomhle konkrétním případě nasr... v hlavě.
Na zvážení ovšem je jak velkou důležitost H1 ve skutečnosti má, opravdu bych se na to vykašlal a dal tam jem Tom ... a Tomáš použil v textu. Optimalizace na Jméno a Příjmení není žádné woodoo. K čemu je vlastně dobrá???
PCMark
Profil
swifter
však ono to je jen otázkou času, než dostaneš ban ve vyhledávačích ...

Shadowwolf
je třeba být paranoidní, jinak to může špatně skončit ...
Shadowwolf
Profil
PCMark
Můžeš uvést nějaký konkrétní příklad stránky, která za něco takového dostala penalizaci?
Marek Prokop
Profil
Můžeš uvést nějaký konkrétní příklad stránky, která za něco takového dostala penalizaci?

Shadowwolfe, co myslíte tím "něco takového"? Asi se shodneme, že to, co zamýšlel udělat gyoja, by bylo skrýváním textu s jediným účelem zvýšení nalezitelnosti stránky ve vyhledavačích. Co tedy tento případ odlišuje nebo naopak spojuje s jinými aplikacemi stejné techniky?

1) Jedná se jen o jediné slovo. Ano, to může být polehčující okolnost, ale nejsem si jist, zda interní metodiky vyhledavačů pro penalizaci uvádějí, do kolika slov se ještě nepenalizuje a od kolika už ano.

2) Jedná se o slovo, které je k obsahu stránky velmi relevantní. Na tom nic polehčujícího není, neboť všichni SEO spammeři už dnes podobnými technikami podsouvají vyhledavačům jenom vysoce relevantní slova. Nerelevantní slova skrývají jen blázni.

3) Ve výsledku zřejmě jde o málo konkurenční frázi, která má navíc navigační charakter a tudíž velmi malou konkurenčnost i při výběru z výsledků vyhledávání. V tom opět nevidím polehčující okolnost. Většina SEO spammerů využívajících skrytý text, dorway stránky nebo cloaking staví především na zřídka hledaných synonymech, překlepech a podobných longtailových slovech.

Nic dalšího mne už nenapadá, takže když to shrnu, dvěma vlastnostmi se tento příklad zcela shoduje s typickým SEO spamem a pouze jednou vlastností -- malým počtem skrytých slov -- se liší. Připouštím, že tato jedna odlišnost asi riziko penalizace snižuje, ale i tak nechápu, proč pokoušet osud, když existují zcela bezpečná řešení, která jsou stejně účinná, technicky jednodušší a pro uživatele lepší.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0