Autor Zpráva
bubak
Profil *
Zdravim,

na adrese http://vyhledavace.info/seo-faq/8/skryty-text-css Marek Prokop uvadi cosi o penalizaci pri skyrani textu pomoci css. Zajmalo by mne, zda pokud mam obrazek (logo, atd.) a pod nim mam pres z-index nejaky span nebo h1, jedna se vlastne pro uzivatele o skyry text, takze by mela hrozit penalizace? Je to jen ochrana pro uzivatele, kteri maji vypnute odkazy. Dekuji za odpoved.
Lexter
Profil
Tak to ti myslí nic nehrozí :). Tohle děláme všichni a s podvodným seo to nemá pranic společného.
bubak
Profil *
Lexter
no ja souhlasim, muj nazor je na to stejny. Ale skryvani to je, takze me zajima, zda to muze v budoucnu vyustit v to, ze za to bude udelena penalizace.
Lexter
Profil
Kdyby se to stalo, považoval bych adminy vyhledávačů za ... :)
Vladosik
Profil
bubak
Penalizici udelaji lide, nikoliv vyhledavece a Ti lide jsou tak inteligitni, ze urcite nebudou penalizovat stranky, ktere se snazi byt naopak pristupne co nejvetsimu postu lidi. Je to proste zastupny text.
Jiny pohled na vec je ten, pokud tam clovek nepises nejake kraviny a skutecny skryty text zamereny na cil dostat se co nejvyse ve vysledcich vyhledavani. Pak muze hrozit, ze treba konkurence na to upozorneni adminy vyhledavace a Ti to prozkoumaji. Presto podle toho co vim, nejdrive napisou majiteli dotycnych stranek at to napravi, nez aby ihned penalizovali stranky.
MichalekII
Profil
Vladosik
Co to tu proboha melete o přístupnosti :-O do toho tu je parametr alt ... tedy alternativní text!
To, že skrývání textů pod obrázek, některé vyhledávače v současné době tolerují, neznamená to, že
je to v pořádku, nebo že to budou tolerovat na věky ...
Vladosik
Profil
Na webových stránkách občas chceme mít text v dekorativní podobě, do které prostý text nedokážeme zformátovat. Proto text nahradíme obrázkem s grafickou podobou textu. Tyto obrázky ale mají obvykle čistě dekorační charakter (nenesou žádnou informaci) a z hlediska sémantiky je nežádoucí, aby byly v kódu. Měly by patřit do předpisu stylů, ne do stránky samotné. V takovém případě těžko obrázku dám alt...

To, že skrývání textů pod obrázek, některé vyhledávače v současné době tolerují
Jen některé to tolerují? Které to prosím Vás netolerují? Děkuji.
Railbot
Profil
MichalekII
Být tady anketa Mimoň týdne, tak jsi zřejmě žhavý favorit. Vladosik správně mele o přístupnosti, ty meleš kraviny.
bubak
Profil *
no, ja se teda v tom netoleruji, ale podle me urcite nejake hodnoceni roboti maji, kvuli udelovani PR, nezda se mi moc efektivni administrace vsech odkazu, ktere ma treba google zaindexovane, k prolizani stranek proti "etice". Podle me drive nebo pozdeji se to bude prozkouvavat, zalezi, jestli kladne, ci zaporne.
bubak
Profil *
no, ja se teda v tom netoleruji,

melo byt: neorientuji :)

pardon
Vladosik
Profil
bubak
Tvůj příspěvěk absolutně nepobírám. Jinak roboti žádné hodnocení nemají, ty jen prolézají a prolézají...
bubak
Profil *
Vladosik
nejaka logika a automatika za tim byt musi, ano prolezaji a prolezaji a shromazduji a shromazduji a prave v tom je tem problem.

Odpoved jsem uz dostal. Dekuji vsem.
MichalekII
Profil
Railbot
Vladosik
Nevím odkud čerpáte své informace o přístupnosti vy ....
ale pro mě je docela zajímavý tento zdroj: Pravidla tvorby přístupného webu pro účely novely Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy.

kde se píše:

Mnoho uživatelů nedokáže interpretovat vzhledem ke svému handicapu nebo vybavení obrázky nebo různé skripty. Proto všechny obrázky, které mají informační význam, mají ve značce <img> uvedený atribut alt, který obsahuje textové vyjádření významového sdělení obrázku. Atribut alt rovněž obsahují i části obrázkové mapy (prvek <area>) a odesílací obrázkové tlačítko (prvek <input type="image">).

V případě, že je textová informace pro použití v rámci atributu alt příliš rozsáhlá, je přítomen navíc atribut longdesc, který odkazuje na speciální WWW stránku, která obsahuje kompletní textový popis významu daného obrázku.

Pakliže obrázek žádnou významovou informaci nenese a je použit pouze jako dekorace, atribut alt má vždy prázdnou hodnotu.

Všechny další netextové prvky nesoucí významové sdělení (tj. např. informace vypisované JavaScriptem, Flashem, pomocí audiovizuálního prvku atp.) jsou na WWW stránce k dispozici rovněž v textové podobě.


Vidíte zde něco skrývání nějakých textů obrázky?

To, že skrývání textů pod obrázek, některé vyhledávače v současné době tolerují
Jen některé to tolerují? Které to prosím Vás netolerují? Děkuji.


Nevím, neznám všechny vyhledávače a proto jsem si nechal otevřená vrátka, pokud chcete vyjmenuji vám všechny co znám a vím, že toto tolerují, ale raději ne sem do diskuse, asi by to pro většinu lidí byl dlouhý a nezajímavý seznam ...
MichalekII
Profil
Railbot A vyprošuji si ty urážky! Nemáš-li jiný argumet k diskusi nežli urážky raději se nazapojuj, jen diskusi znepřehledňuje.
Vladosik
Profil
MichalekII
Ano nevidím, protože jak už to tak v Česku bývá, ten zákon není uplně tip top:-)
Pokud dobře čtu (a nečtu to poprvé, neboj), píšou tam o značce <img> a jejich atributech. My ovšem řešíme klikací logo přes CSS, na což tento zákon jaksi taksi nemyslí... Já při klikacím logu žádný obrázek přes <img nedávám, kam mám potom napsat alt případně jiné? Do toho divu? Těžko...
Proto dám skrytý text pod obrázek, který mi tuto funkci vynahrazuje. Ale na to už jsem odpověděl výše ne?

Každopádně tu zbytečně rozvádíš jedno slovo o přístupnosti, kdy jsem to myslel spíše prakticky, než odborně, jak jsi to pojal ty.

Ne, opravdu nepotřebuji vyjmenovat vyhledávače, které to tolerují. Pokud vím, jsou to všechny. Chtěl jsem znát aspoň jeden, který při klikacím logu web penalizuje. Pochybuji, že by se administrátoři takto někdy zachovali.
mm2075
Profil
Google, i presto ze ma nejrozvinutejsi algorytmus proti spamu, tak i jako takovy nedokaze skryty text pres CSS odhalit automaticky. Jedinou cestou jak penalizovat web se skrytym textem ci ho uplne dostat z indexu Googlu je pres spam report a doufat, ze to technici Googlu proveri manualne. A jakykoliv skryty text, ci text fontem velikosti 1 a podobne veci jsou neeticke a Google za ne denne vyhazuje z indexu, bud docasne nebo permanentne. Zalezi pouze na posouzeni daneho webu, ale tak ci tak je to ve vetsine pripadu zbytecny risk.
Darth Nihilius
Profil
je velky rozdil jestli pod obrazkem s napisem firma abc, je text firma abc, nebo text nejlepsi, nejlevnejsi, bezkonkurencni vyrobek, nejlevnejsi vyrobek, nejlepsi vyrobek, blabla, blabla blabla...
V jednom pripade penalizace hrozi, v druhem ne.
MichalekII
Profil
Vladosik To už je trochu demagogie, já tedy v původní příspěvku vidím něco skrývání H1 pod obrázek pomocí CSS nikolim něco o klikacím logu a spol ....

Ano zákony samozřejmě nejsou dokonalé, ostatně je to zákon vztahující se pouze na weby veřejné zprávy, ale je to jeden z mála souhrnných a poměrně přesných textů okolo přístupnosti.

Zda můžeš, tak mi ukaž nějaký zdroj informací o přístupnosti stránek který doporučuje skrývání H1 pod obrázky
Timy
Profil
MichalekII
"Zda můžeš, tak mi ukaž nějaký zdroj informací o přístupnosti stránek který doporučuje skrývání H1 pod obrázky"
Takový zdroj zcela jistě nenajdeš, protože ne každý nadpis musí být dělaný obrázkem, že jo. Ale pokud už chceš mít obrázkový nadpis, máš v podstatě dvě možnosti jak to udělat. Buď přes IMG a alternativní text pro vyhledávače a pro lidi prohlížející si web bez obrázků hodíš do altu nebo právě pomocí některé z technik image replacement, kdy se přes normální text napozicuje obrázkový nadpis (který je stejný jako holý text H1). Oba dva případy jsou správné a neznám žádný případ, kdy by to nějaký vyhledávač penalizoval.
Vladosik
Profil
MichalekII
Odpověděl za mě kolega Timy.


To už je trochu demagogie, já tedy v původní příspěvku vidím něco skrývání H1 pod obrázek pomocí CSS nikolim něco o klikacím logu a spol
Ano, to je pravda. Chápal jsem to tak, že logo bývá v drtivé většině správně klikací. I kdyby ale nebylo, stále to je jen logo vložené přes CSS, kterému takto nastavím alternativní text.
Je samozřejmě penalizovatelné, pokud člověk tímto způsobem skrývá text jako psal Darth Nihilius. Ale to se stále jen opakuji. Od toho májí vyhledávače své Spam Reporty, kde se to může nahlásit a příslušní lidé to posoudí. Skutečně nevím o žádném webu, který by byl za pouhé klikací logo penalizován. Sám jsem si to ověřil, kdy jsem zkusil takovou stránku nahlásit. Samozřejmě že s negativním výsledkem, protože admini jsou chytří lidé a vědí co penalizovatelné je a co není.
MichalekII
Profil
Timy
Vladosik
Samozřejmě, to je všechno pravda, a plně s vámi souhlasím. Pořád tuto diskusi směřujete jiným směrem než co jsem napsal a měl na mysli. Mě vadilo jen a pouze to, že se bylo do slova napsáno, že skrývání H1 pod obrázek zlepšuje přístupnost webu, což v žádném případě není pravda. Samozřejmě, že došlo k editaci této diskuse a dnes už to tam napsáno není, no asi si někdo uvědomil svou chybu a příspěvek upravil, takže tímto tuto diskusi ukončuji.
Railbot
Profil
MichalekII
Ty jsi blábolista. Skrývní textu jako alternativa k obrázkům je zcela běžná věc, která přístupnost samozřejmě zvyšuje. Nezapojuj se příště, prosím, do diskuse, které nerozumíš.
Marek Prokop
Profil
Michalku II a Railbote, zanechejte prosím silných slov a osobních útoků. Pravdu máte stejně oba -- MichalekII v tom, že obrázek + alt je obvykle přístupnější řešení než image replacement, a Railbot v tom, že image replacement vyhledavače obvykle nepenalizují (pokud se text s obrázkem dostatečně shoduje).

Jen malý výlet do historie: Náhrada textu obrázkem, původně nazývaná podle svého "vynálezce" Fahrner Image Replacement (FIR), se začala objevovat někdy na přelomu let 2002-3 jako reakce na fakt, že Google tehdy neindexoval atributy alt obrázků, které nebyly součástí odkazu. Je to tedy primárně technika SEO, které přístupnost sloužila spíš jako alibi.

Ostatně ještě koncem roku 2003 největší světový expert na přístupnost Joe Clark napsal: "Unfortunately, Fahrner Image Replacement cannot be said to be an accessible web technique when used for text. (...) For that reason, standards-compliant designers should use FIR only for images that could be called “nonsemantic,” that is, not meaningful."

Od té doby sice byly vymyšleny lepší metody IR, které jsou na tom s přístupností lépe (mj. i díky Petrovi Staníčkovi), ale zároveň pro IR pominuly důvody na straně SEO -- vyhledavače dnes alty normálně indexují. Reálný smysl má tedy IR jen v případě, že chcete zásadněji měnit (např. personalizovat) design jen změnami CSS. Náhrada textu obrázkem může být oproti altům teoreticky přístupnější na mobilních telefonech, pak ale musí být udělána opravdu dobře (a to je málokdy).
Yuhů
Profil
Já jenom stručně zareaguji na původní dotaz:

Pokud překrýváte obrázkem text, ujistěte se, že na obrázku je vidět tentýž text, který je obrázkem překryt. Pokud bude pod obrázkem text jiný, může přijít penalizace. Penalizace bývá tím tvrdší, čím více se text liší od textu na obrázku. Za příkrou neshodu obrázku s překrytým textem už jsem takhle na Seznamu zabannoval pár domén.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0