Autor Zpráva
ADamC
Profil
Zdravím. Mám takovou teoretickou úvahu. Chtěl bych se tímto zeptat, má na SeO nějaký vliv přeskládání pořadí prvků na stránce?
Prvky myslím jako třeba navigace, obsah, patička + případný podobsah,atd. Pokud ano, tak do jaké míry?
Dám př.: třeba takový eshop s 3sloupcovým layoutem, tak budu mit obvykle dle designu pořadí takto: %hlavicka (h1+navigace,atd), %levy sloupec, %obsah, %pravy sloupec, %paticka. Přemýšlím, zda by bylo třeba vhodnější přesunout %obsah uplně na horu za %hlavicku a jednotlivé sloupce setřídit dle míry důležitosti propagovaného obsahu za sebe + %paticka za to.
A co prohazování pořadí podbloků jednotlivých sloupců? Samozřejmě že po vykreslení stránky by bylo v pořadí již dle původní grafiky. V grafickém navrhu to může vypadat ok, ale třeba by jiné pořadí prvků s vypnutými styly mohlo mít větší efekt?
Zajímalo by mě, jestli tohle opravdu má nějaký praktický přínos, či nikoliv.
(Nedokážu si představit, jak bych se kvůli tomu hrál s CSS styly, ale nějak by to snad šlo.)
Shadowwolf
Profil
Ve třísloupcovém layoutu bys to max. mohl řešit absolutním pozicováním. Ovšem reálný přínos pro SEO je hodně sporný. Pokud jsi někde četl, že text na začátku stránky má větší význam tak to myslím níkdo nedokázal. Rozhodně bych kvůli tomu nepředělával celý e-shop. Myslím, že jsou daleko účinější způsoby jak dosáhnout lepšího umístění.
Marek Prokop
Profil
Uspořádání obsahu ve zdrojovém kódu podle důležitosti má význam v případech, kdy je stránka zpracována lineárně odshora dolů. Kromě některých prohlížečů (např. v mobilech) ji tak může zpracovat i vyhledavač, např. tehdy, když vybírá úryvek pro výsledky hledání. Uspořádání obsahu ve zdrojovém kódu podle logických souvislostí může být navíc dost důležité pro analýzu textu, kterou vyhledavače provádějí kvůli určení míry relevance stránky vůči konkrétnímu dotazu, kontextu zpětných odkazů apod.

Přestože je vizuální uspořádání obsahu pomocí CSS technicky vzato správnější a má některé (obvykle nepříliš podstatné) praktické výhody, řešení pomocí jednoduchých tabulek může být výrazně snazší a spolehlivější.

Shrnuto: Logické a správně prioritizované uspořádání obsahu ve zdrojovém kódu obvykle vede k lepším výsledkům ve vyhledavačích a zvyšuje použitelnost stránek pro část uživatelů. Zároveň je zpravidla snadno dosažitelné bez zvýšení nákladů a nemá žádné negativní účinky, takže není důvod se od něj odchylovat.
PJ
Profil *
Reaguji na:

> Shrnuto: Logické a správně prioritizované uspořádání obsahu ve
> zdrojovém kódu obvykle vede k lepším výsledkům ve vyhledavačích

Jake je to spravne prioritizovane a logicke usporadani?
Diky za odpoved.
Marek Prokop
Profil
Jake je to spravne prioritizovane a logicke usporadani?

Představte si, že stránku nevidíte a jen Vám někdo nahlas čte její obsah odshora dolů v pořadí, v jakém se nachází ve zdrojovém kódu. Je vše srozumitelné? Dává to dohromady smysl? Jsou zachovány všechny souvislosti? Dozvěděl jste se nejprve nejdůležitější informace, pak méně důležité a nakonec nejméně důležité?

Pokud si na vše odpovíte ano, je nejspíš uspořádání logické a správně prioritizované. Bohužel to ještě neznamená, že je text opravdu optimalizovaný, ale jeden možný problém máte aspoň s krku.
PJ
Profil *
> Dozvěděl jste se nejprve nejdůležitější informace, pak méně důležité a nakonec nejméně důležité?

Jistě. Tak bych si představoval stránku já, jako uživatel. Ale opravdu stroji vyhovuje, pokud na každé z mých stránek nalezne první topic, potom pořád stejný header, potom pořád stejné menu a pak vlastní obsah?

Ja byt ten stroj, tak bych nejradsi dostal prvni vlastni text. Pripadne jeste predtim vsechny odkazy, at je muzu nacpat nekam do fronty.

Proto jsem se pozastavil nad tvrzenim:

> Logické a správně prioritizované uspořádání obsahu

Ty dve veci totiz z meho hlediska muzou jit proti sobe. Ale nejsem zadny SEO expert, mozna ani zacatecnik :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0