Autor Zpráva
mikiii
Profil *
Zdravím všechny,
mám jen jednoduchý dotaz. Na těchto stránkách (tedy jakpsatweb.cz) je u vzorce pageranku napsáno, že je v něm originální dokumentaci chyba. Jelikož vzorec potřebuji prezentovat, rád bych věděl jak to je. Dušan Janovský je u mě hodně důvěryhoná osoba a dle mého ví o čem píše.. jenže nemám věřit originální dokumentaci googlu? :-( kde je prosím pravda??

Jinak výpočet a zmínka o chybě je zde: http://www.jakpsatweb.cz/seo/pagerank.html

díky za pomoc všem
Marek Prokop
Profil
Pravda je někde venku a žádný vzoreček PageRanku není absolutně správný :-)

Asi záleží na tom, komu je vaše prezentace určena. Pokud absolutním laikům, pak nechte vzorečky plavat a dejte tam nějaký názorný obrázek. Pokud matematikům, kteří chtějí pochopit základní princip PageRanku, dejte tam vzorec z původní dokumentace.

Další verze vzorce mají smysl spíš pro praktickou implementaci než pochopení principu. To dělení v Dušanově variantě, je ochrana proti inflaci PageRanku a, upřímně řečeno, ochrana hodně tvrdá. V případě prudkého nárůstu počtu dokumentů v databázi může dělat problémy, takže nelze vyloučit, že pro určité implementace by bylo vhodnější jen měkčí omezení míry inflace, nikoli její naprosté potlačení.

Další implementační věc je, že původní vzorec prakticky neřeší rank sinky, takže ve skutečnosti stejně musí být použit jiný, ještě o dost složitější. Takových implementačních detailů bude určitě víc, ale jak píšu výše, základní princip už nijak podstatně nemění, takže na jeho ilustraci si vystačíte s tím původním, nejjednodušším vzorcem.

Pokud se v něčem mýlím, Dušan mne snad opraví či doplní.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0