Autor Zpráva
Karlík ma
Profil *
Mám před sebou úkol postavit sérii stránek na určité společné téma. Zvažuji nyní zda by bylo lepší z pohledu vyhledávačů aby se jednalo o jeden web nebo několik. Tedy například zda stavět jeden web flora.cz a pod ním samostané části stromy.flora.cz; květiny.flora.cz ... nebo tyto logické celyk raději stavět na samostatných doménách II.řádu.

Jako plus pro jeden web vidím:
- jedná se o velký web, který vyhledávač pravděpodobně více ocení než malý
- kw mohu dávat do domén III.řádu (bohužel ale ne do II.)
- zpětné odkazy mohu budovat přímo směřující na domény III.řádu
- když budu zakládat další doménu III.řádu na příbuzné téma, bude hned pro vyhledávače Váženější než kdyby to byl nový web na doméně II.řádu

Jako plus pro více samostatných vidím:
- kw přímo v doméně II.řádu
- několik webů, které si mezi sebou budou měnit odkazy (hlavně jednosměrně)

Ty jednotlivé části (domény III. řádu) budou spravovat rozdílní lidé, tedy i ty weby mohou být hodně rozdílné. Proto uvažuji i o variantě více samostatných webů na doméně II.řádu. Jinak bych volil pro uživatele jeden sourodý web.

Víte o jiných významných argumentech pro jednu nebo druhou variantu? Nebo je některý z argumentů zásadně důležitější?
Marek Prokop
Profil
Domény třetího řádu jsou určeny k tomu, aby na nich byly umístěny různé weby, takže to, že je budou spravovat různí lidé a budou vypadat různě, je v rámci takového řešení zcela OK.

Více domén druhého řádu bych volil asi jen tehdy, pokud:

a) jednotlivé weby mohou mít různé majitele (od začátku nebo kdykoli v budoucnu),
b) jednotlivé weby budou mít různé cílové skupiny uživatelů s minimálními překryvy,
c) disponoval bych opravdu špičkovými doménami druhého řádu, které by se pro jednotlivé weby výborně hodily a jiné využití bych pro ně neměl.

Úvahy o klíčových slovech a vzájemném prolinkování mi připadají v souvislosti s takovým rozhodováním spíše bezpředmětné. Dále mi připadá absolutně irelevantní možnost budovat "zpětné odkazy přímo směřující na domény III.řádu" (nechápu, v čem je ta výhoda) a předpokládané zvýhodnění nových domén třetího řádu (už dávno žádnou výhodu do začátku nemají).
pc_jimbo
Profil
Marek Prokop: Dále mi připadá absolutně irelevantní možnost budovat "zpětné odkazy přímo směřující na domény III.řádu" (nechápu, v čem je ta výhoda)

IMHO z teoretického hlediska to sice význam nemá, ale z praktického ano. Když budu shánět zpětné odkazy na více domén III.ř. , tak si můžu z jednoho serveru koupit více než jeden odkaz. Takové odkazy se pak dají koupit se slevou a někdy i za cenu jednoho.
Marek Prokop
Profil
Pc_jimbo, stále to nechápu. On někdo nabízí množstevní slevu na zpětné odkazy podmíněnou tím, že povedou jen na různé domény třetího řádu? Když povedou na různé domény druhého řádu, nebo na různá URL v téže doméně (je jedno, jakého řádu), tak už slevu nedostanu?
Joker
Profil
pc_jimbo
IMHO z teoretického hlediska to sice význam nemá, ale z praktického ano.
Myslíte, že třeba všechny britské nebo indické stránky jsou nějak zvýhodněné, když leží na doméně (minimálně) 3. řádu (co.uk, co.in)?
pc_jimbo
Profil
já neodpovídal na otázku jestli le lepší několik domén II nebo III.řádu, ale že když se rozhodneme pro III, tak nebudu budovat jeden odkaz směřující na flora.cz z jednoho serveru, ale radeji více odkazů z jednoho serveru na více domén III. řádu... (s možností nižší ceny) Jenom jsem reagoval na to co napsal Marek Prokop ... je to z vlastních zkušeností. Když si koupim více odkazů z 1 serveru směřujících třeba na flora.cz/kontakt a flora.cz/novinky, tak mi nikdy žádnou velkou slevu nedají a umístní mi tam jen jeden odkaz s tím že nechápou proč na stejný web odkazovat 2x a málokdy dají 2 za cenu 1, zatímco sleva na dvě různé domény (II. nebo III.ř) se shání mnohem lépe

Tento můj komentář se tolik netýká původní otázky....
Karlík ma
Profil *
Marek Prokop: Dále mi připadá absolutně irelevantní možnost budovat "zpětné odkazy přímo směřující na domény III.řádu" (nechápu, v čem je ta výhoda)

Pokud budou budovat zpětné odkazy ze stránek týkajících se květin na mou subdoménu kvetiny.flora.cz pak to podle mě má pro vyhledávače větší význam při hledání "květiny". Nebo se platu a mám se snažit všechny zpětné linky směřovat na hlavní stránku flora.cz?

Pokud by to nebylo důležité, pak se mi zdá jednodušší se vůbec nezabývat doménami III.rádu a technicky jednodušší bude stavět weby typu www.flora.cz/kvetiny. Do jaké míry je doména III.řádu výhodnější?
ninja
Profil
Karlík ma
Pokud budou budovat zpětné odkazy ze stránek týkajících se květin na mou subdoménu kvetiny.flora.cz pak to podle mě má pro vyhledávače větší význam při hledání "květiny". Nebo se platu a mám se snažit všechny zpětné linky směřovat na hlavní stránku flora.cz?

Rozhodne budujte zpetne linky tak, aby vedli z tematicky podobnych stranek primo na tematickou stranku, ne jen na vasi uvodni.


Pokud by to nebylo důležité, pak se mi zdá jednodušší se vůbec nezabývat doménami III.rádu a technicky jednodušší bude stavět weby typu www.flora.cz/kvetiny. Do jaké míry je doména III.řádu výhodnější?

Jak jiz psal Marek P., domeny 3. radu je vhodne pouzit pokud se jedna o tematicky rozdilne stranky. Naopak kdyz mate jendotlive stranky, na kterych prezentujete podobne veci, je lepsi pozut normanlni strukturu v ramci jedne (sub)domyny.

Vezmeme priklad ze mate domenu eshop.cz a provozojete na ni nekolik oddelenych eshopu (kvetiny, mobily, jidlo, auto-moto). Pak se vyplati pouzit domenu 3 radu pro kazdou sekci, protoze khoo zajimaji kvetiny, nechce jidlo, atp. Budete chtit pouzit i odlisnou grafiku, atd.

Naopak v ramci fitkivnich stranek kvetiny.eshop.cz, kde mae stranky Karafiaty, Ruze, Kaktusy, bude lepsi pouzit varianty kvetiny.eshop.cz/ruze, kvetiny.eshop.cz/karafiaty, atd.

Realne posouzeni co je vyhodnejsi vzdy zalezi na konkretni situaci. Muzete to brat jako nakupni trznici. Pro nektere veci chcete mit vlastni prodejnu (oddeleni), pro jine staci vedlejsi regal.
Marek Prokop
Profil
Souhlasím se vším, co napsal Ninja, a myslím, že tím i odpověděl na všechny otázky. Nebo ještě nějaká zbývá?
Noira
Profil *
Co když vám dobře navštěvovaný obsahový web s menší nabídkou služeb, a pro ty služby a související produkty si chci vytvořit eshop. Hodit ho na subdoménu nebo koupit další doménu a jenom to prolinkovat? Eshop bude běžet na jiném systému (pronajímaném), web je na Drupalu, takže stejně bude vypadat jinak.
ninja
Profil
Noira: Stejná doména může u návštěvníků vzbudit větší důvěru, pokud eshop nabízí produkty/služby vztahující se k obsahu. Pokud to tedy není obtížně proveditelné, volich bych stejnou doménu (eshop.example.com nebo www.example.com/eshop, to je celkem jedno).
Noira
Profil *
Zvolila jsem nakonec koupi druhé domény, budou tam vycházet články k produktům, magazín zůstane zájmový a do eshopu se proklikne ze stránek, kde je nyní prezentace služeb.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0