Autor Zpráva
Lumpalot
Profil *
Zdravím, mám takový problém. Mám web a z něj mi lidé pořád kradou texty a mě prostě nebaví už pořád psát na blog.cz, webgarden atd., že se ten a ten dopustil porušení autorských práv ať to smažou. Tak mě napadla taková věc, co když do mých textů začlením odkazy na můj web, např. takto:

Strana 1
Text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana1/">,</a> text text text text
text text<a href="www.mujweb.cz/strana1/">,</a> text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana1/">!</a>
Text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana1/">,</a> text text
text text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana1/">.</a>

Strana2
Text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana2/">,</a> text text text text
text text<a href="www.mujweb.cz/strana2/">,</a> text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana2/">!</a>
Text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana2/">,</a> text text
text text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana2/">.</a>

Strana3
Text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana3/">,</a> text text text text
text text<a href="www.mujweb.cz/strana3/">,</a> text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana3/">!</a>
Text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana3/">,</a> text text
text text text text text text text<a href="www.mujweb.cz/strana3/">.</a>

Někteří totiž kopírují celý zdroják, takže když v textu bude začleněno pár odkazů jako tečky a čárky(nebo slova,ale chtělo by to něco nenápadného), někteří si toho pak nevšimnou a pro mě by to mohlo být pak velké plus, jelikož by se tyto texty pak kopírovali dalšími zloději a tím bych měl pak i dost zpětných odkazů na ruzné stránky na mojem webu, jestli mi rozumíte...

ALE,
tím by vzniklo pak také mnoho stránek, které by měli duplicitní obsah s mýma stránkama, sice by vše odkazovalo jen na můj web, ale i tak, jak by se k tomuto stavěli vyhledávače?? A zvýšil by se mi PR, ikdyž by na mě odkazovaly weby s např. s PR1?
A také, jak by hodnotili vyhledávače to, že bych měl na mém webu v tečkách sktryté odkazy na vlastní web??

Snad jsem to vysvětlil dobře a někdo to pochopí, jak to myslím..:D
Lumpalot
Profil *
Také by to bylo dobré v tom, že pokud by někdo ty odkazy na můj web neodstranil, lehce bych ho mohl dohledat pomoci link:www.mujweb.cz na googlu nebo jiném vyhledávači...
Marek Prokop
Profil
Používat absolutní URL v interních odkazech v textu je dobrý nápad, i když ne jenom váš -- už dlouho patří do širšího spektra metod, kterým říkám pasivní link building. Netýká se jen kradení textů, ale jejich jakéhokoli přebírání (třeba přes RSS). Naproti tomu vytváření takových odkazů z interpunkce považuji za nápad velmi špatný, protože to obsah degraduje a škodí to uživatelům.

Mimochodem, absolutní odkaz musí začínat protokolem, tedy nejspíše http://.
Lumpalot
Profil *
Ano, ano, protokol by tam roznodně měl být...:)

Takže pokud to dobře chápu, tak vyhledávače to jako špatnost brát nebudou... ale že by to škodilo uživatelům? Co když bude na jeden odstavec textu, ve kterém bude mnoho čárek, teček, vykřičníku a já do takového odstavce umístím jen jeden odkaz? Ve výsledku by pak bylo, že na jedné stránce s 5 odstavci by bylo 5 odkazů... i míň, jelikož každý odstavec není zajímavý a důležitý a v těch tečkách se ten odkaz stratí...
Richi
Profil
No podle mě se vyhledávače čím dál líp učí rozeznávat duplicitní texty, takže časem bude jedno že to někdo od tebe zkopíroval protože ten text u něj nebudou vyhledávače indexovat.
Marek Prokop
Profil
Lumpalote, pokud si svého obsahu ceníte tak málo, že jste ochoten ho poškozovat nesmyslně umístěnými odkazy, pak na tom opravdu asi nezáleží.

Richi, vyhledavače mohou chtít duplicity omezovat (i když ne všechny vyhledavače a ne všechny duplicity), ale především musí poznat, která z kopií je ta "správná". K tomu jim odkazy na původní web mohou významně pomoci, protože jsou typické pro většinu legálně přebíraného obsahu.
Lumpalot
Profil *
Richi
A to by mohl být i problém, páč co když vyhledávač právě mě oznaží za toho, co kopíruje a krade a nezaindexuje mi stránky, protože mají třeba nižší PR než ty stránky, na které byl můj text zkopírován? Ale snad se tomu tak nestane a vyhledávače to budou schopny rozpoznat...:))

Marek Prokop
Textů si právě vážím, ale jak zabránit tomu, aby nebyly kopírovány?? Už několikrát jsem nechal takový web smazat, jelikož to bylo na takových těch webech zdarma, tak mi provozovatelé vyhověli, nikdo porušování autorských práv nepodporuje, tak proč nevyhovět pro správnou věc... Ale všechny kopie vyhledat prostě nejdou, a vyhrazovat si na to čas, abych je hledal a pak jednal o jejich smazání, mi přijde tak trošku jako ztráta času, když bych mohl tento problém ošetřit jinak a navíc by to právě mohlo mému webu přilepšit na pozicích a bez práce... Přecejenom, čím více odkazů směřujících na můj web, tím lepší pozice a všechno, né snad?:)) Jen mi šlo o ty odkazy schované v čárkách a tečkách, jestli to pak neberou vyhledávače jako nějaký podfuk a pak by mě za to nezobrazovali ve výsledcích vyhledávání, hlavně na "mém" webu...

Mno zodpověděli jste mi asi tak prozatím všechno, moc Vám děkuji..:)
Plaváček
Profil
Lumpalot

Textů si právě vážím, ale jak zabránit tomu, aby nebyly kopírovány??

Neexistuje stoprocentně účinný a technicky proveditelný způsob, kterým by se dalo zabránit kopírování textů. Prznit si texty zbytečnými a ničemu nesloužícími odkazy je nesmysl. Osobně používám tento šikovný vyhledávač http://copyscape.com/ a dělám to, co každý postižený. Nejprve kontaktuji autora webu (s úspěchem tak 99%) a poté poskytovatele služby (u WZ či estranek s úspěchem 100%).

Jiná cesta neexistuje kromě té, že texty prostě na internetu zveřejňovat nebudete.
ninja
Profil
Lumpalot: Jeste je moznost podavat zaloby na nahradu skody. i v CR je minimalne jeden fotograf, ktery jiz par let nefoti a zije pouze z (mimo)soudnich vyrovnani za neopravnene uziti jeho del.

Pravda, u webu neco.wz.cz atp. je tezsi dohledat konkretni osobu, ale cesty jsou. Ve vysledku samozrjeme mate pravo i na nahradu ucelne vynalozenych prostredku.

A pokud na svem webu zverejnite par prikladu jiz smazanych vykradajicich webu, urcite si to cast lidi rozmysli.
Lumpalot
Profil *
Plaváček
Super, toto je parádní vyhledávač...moc dík! :))))

ninja
Zveřejňovat weby co texty ukradli mám v plánu, u některých se mi podařila získat ip adresa a s tím by šlo už pohrozit dobře... když tam připíši, že podle ip adresy jde konktétní pc dopátrat...


Moc dík všem co odpovídají..:)
Richi
Profil
co když vyhledávač právě mě oznaží za toho, co kopíruje a krade a nezaindexuje mi stránky, protože mají třeba nižší PR než ty stránky, na které byl můj text zkopírován?

IMHO snad správne pochopí a uvidí kdo měl ten text na webu první ... leda že by te nekdo kopíroval ihned po tom co to tam dáš, ale jestli to zkopíruje za týden a později tak už ten text bude u vyhledávačů indexován u tvého webu jako první ... to je jen moje teorie :)
Marek Prokop
Profil
Richi, ten, kdo text zveřejní první, nemusí být původní autor.
Richi
Profil
Marku no textu který napíšeš prvně na svuj web, třeba svoji báseň :-) tak snad jo ... jasne že když opíše text z nějaké knížky tak nemusí být autorem a je prvním na netu kdo to opsal, já myslel neco co píšeš třeba hned na svůj blog z hlavy a pak to nekdo opíše ...

hm, ale pravda je že kdo dá neco na net první nemusí být autorem ... tak pak vyhledávačům nezávidím vyřešit tento oříšek :-)
H13
Profil
Znamená to, že kopírovači obsahu jsou tak neznalí a lenošní, že nedokáži zkopírovat obsah a vložit ho do svého editoru pouze jako text?
Mustafa Ibrahim
Profil *
Znamená to, že kopírovači obsahu jsou tak neznalí a lenošní... ?

Ne..., znamená to, že to jsou zloději a bezpáteřní hovada (pardon) – za posledních pár týdnů jsem vyhmátnul asi čtyři případy a už jich začínám mít plný zuby.
Kradou mi z firemního webu obsah i obrázky (ty dokonce i s vodoznakem), ten nejotrlejší... spíš už analfabet, si obrázky nechal tahat rovnou ode mě.

Děs běs hoši, právní podvědomí a vůbec duševní vlastnictví v ČR nikomu snad nic neříká, připadám si jak v Číně.
Firma krade firmě a navíc z oboru, ouvej.

Asi jsem trošku odbočil, ale jak jsem to tady četl, malinko mi krev vystoupala do hlavy. Omlouvám se.
Vladosik
Profil
Ten "skrytý" odkaz je možná varianta, ale jestli texty kopírují hlavně lidi z webů jako wz, ic a blogů, myslím si, že texty nekradou ze zdrojového kódu nýbrž si ho rovnou kopírují z dané stránky. V takovém případě přeci odkaz ve zdrojovém kódu nezkopírují a zkopírují pouze samotnou čárku, není to tak? Jsem přesvědčen i z vlastní zkušenosti, že jen velmi malé procento lidí krade text ze zdrojového kódu. Ti začátečníci ne a ti pokročilejší takový odkaz odstraní.
Blassen
Profil *
Docela dobrá varianta je text provázat ještě s dalším obsahem stránky a pak je to kopírování horší, protože skoro vždy je nějaký kontext mimo a tan by se taky musel kopírovat a tak dál ....
Marek Prokop
Profil
texty nekradou ze zdrojového kódu nýbrž si ho rovnou kopírují z dané stránky

Což ve většině obvyklých CMS znamená i s odkazy.
H13
Profil
Mustafa Ibrahim
kromě všech ostatních vlastností neznalí a lenošní :-)

Marek Prokop
texty nekradou ze zdrojového kódu nýbrž si ho rovnou kopírují z dané stránky
Což ve většině obvyklých CMS znamená i s odkazy


Ano, v mnoha případech se zkopírují i s linky, podstata je však v tom, že se jde jednoduše linků zbavit kopírováním textu a ne html ... jde o to jestli stojí za to prasit si obsah odkazama, když se těch odkazů dá jednoduše zbavit (kopírování jen textu)

Celkem by mě zajímalo, zda je možné použít citace jako např. při psaní sem. nebo diplomové práce... to znamená, jestli se autor může nějak bránit, když kopírovač vloží před zkopírovaný článek uvozovky a za článkem uvozovky a na konci pouze např. malým písmem vloží 'citace z ...' (a to třeba i bez linku) ...
Richi
Profil
texty nekradou ze zdrojového kódu nýbrž si ho rovnou kopírují z dané stránky

Což ve většině obvyklých CMS znamená i s odkazy.


ješte že jsou textové editory co? :-)))
Darth Nihilius
Profil
si obrázky nechal tahat rovnou ode mě.
Tomu se da jednoduse zabranit, eventuelne muzes takovemu hotlinkerovi podstrcit obrazek s nejakym vtipnym textem, např "Jsem zloděj a podvodník, nic si od mé firmy nekupujte!!!"
Dranel
Profil
Strkání takovýchto odkazů do kódu je dle mě blbost. Nenarazil jsem na člověka, který kopíruje zdroják. Oni si vždy zkopírují čistý text... CTRL+A/+C/+V.
Dranel
Profil
Jinak já používám absolutní adresy vzhledem k rootu (s lomítkem na začátku) a když zkopíruji celý text do Wordu, tak se mi to překopíruje s absolutními adresami (http://)
Martin Dostal
Profil
Ahoj,

nechci nikoho urazit, ale celý tento problém mi přijde jako hloupost. V zásadě mohou nastat jen 3 případy:

1. Text, který zveřejňuji neni můj. Jedná se o nějakou srandičku, která chodí emailem apod. V tomto případě si jí zase může vzít kdokoliv a zveřejnit dle libosti a mně to může být jedno. Nejsem majitelem jen proto, že jsem to jako první dal na web. Je to veřejné vlastnictví.

2. Někdo mi krade text z blogu. Pokud na začátek článku napíše, že je to můj text a pod článek napíše zdroj: celé URI na tu stránku, tak mu můžu navíc poděkovat. Udělal mi zpětný link a já můžu být rád. Navíc pokud mám kvalitní web a SEO, tak stejně budu v google nad tímto člověkem.

3. Pokud mi někdo krade text z blogu, nic o tom neví a nenapíše ani zdroj, tak je to nějakej amatér a stejně se to pozná. Např. v diskuzi pod článkem. Nebo to lze poznat z googlu, že to asi není jeho. Pokud je to webzdarma apod, lze to zrušit, ale přijde mi to jako zbytečná práce. Stejně mu tam skoro nikdo nechodí.

4. Někdo mi ukradnul mojí oficiální nabídku pro zákazníky, včetně obrázků - navíc s vodoznakem. V tomto případě je vhodné to celé předat právníkovi a k soudu. Pak se pošle danému zloději nabídka: "Poslední pokus o smír" s nabídkou mimosoudního vyrovnání. Nejspíše to vezme, protože by ten soud stejně jinak prohrál.

Případně se na to můžeme vykašlat, protože zákazníci stejně poznají kvalitu dané firmy - např. z referencí.

Jiná situace však nastává v případě, kdy některé firmy poskytují službu "kradený obsah na Váš web jen pro vyhledávače". Jejich robot Vám doslova vycucne web a zajímavé a hodnotné články zobrazuje na jiném webu. Ne uživatelům, nýbrž pouze vyhledávačům. Pak jsou tyto firmy TOP i na naprosto nerelevantní klíčová slova. Pak je jedinou šancí je naprášit googlu, případně zkusit soud. Avšak u nás nemáte v tomto případě skoro žádnou šanci vyhrát, protože to nejde pořádně dokázat. Lze o tom však napsat článek a rozšířit na webu. Mam pocit, že něco takového dokonce prodávala firma, která byla spojená s pravednes.cz, nebo něčím podobným. Teď už přesně nevím, ale řešil jsem to u jednoho zákazníka, kterému byl web vykraden.

Avšak pokud chcete mít jistotu, že Vám váš text nikdo neukradne, prostě ho nedávejte na web. Já na web občas napíšu nějaký zajímavý poznatek, přípravy na zkoušku apod a rovnou uživateli dávám možnost si článek jednoduše vytisknout, nebo celý poslat emailem. Informace na web dávam jednak pro sebe (abych je měl po ruce) a jednak pro ostatní (aby jim pomohly).

Pokud se jim článek líbí, nechť si ho vezmou, nebo i zveřejní s odkazem. Pokud ne, ať nekritizujou a jdou pryč. Kdyby to takhle dělali všichni, hned by se nám na webu líp žilo.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0