Autor Zpráva
Matess
Profil *
Dobrý den,
chci se zeptat zda je lepší pro vyhledávače mít stránky s tisíci soubory (např.: jak-jsem-jel-na-dovolenou.html || .php || cokoliv jiného) nebo je lepší použít databázi a zobrazovat stránky index.php?clanek=jak-jsem-jel-na-dovolenou?

Které řešení je podle vás lepší?

Děkuji za odpovědi.
Lexter
Profil
XCo takhle použít databázi a mod rewrite?
vertigo4
Profil
Matess
lepší bude ta první možnost... nicméně nic ti nebrání využít výpis z databáze za použití adres, které uvádíš v prvním případě... dělá se to pomocí .htaccess

více:
Str4wberry
Jak psát web
Google
Tato diskuse
Matess
Profil *
Co takhle použít databázi a mod rewrite
Já se neptám co použít, ale co je lepší z hlediska optimalizace pro vyhledávače.
Lexter
Profil
Matess
Z hlediska vyhledávače je samozřejmě lepší mít hezké adresy, dobře strukturovaný a hodnotný obsah, takže asi první případ.
vertigo4
Profil
Matess
jen se ti snažíme říct, že i když třeba vidíš na webu stránky typu: jak-jsem-jel-na-dovolenou.html, tak se ve většině případů (zvláště u větších webů) jedná o vypisování z databáze a ne o samostatné soubory...
Chamurappi
Profil
Reaguji na Matessa:
Nemyslím si, že je pro uživatele adresa index.php?clanek=název méně informačně přínosná než název.html, proto předpokládám, že v tom ani z pohledu vyhledávače nebude rozdíl. Krása adresy přeci neovlivňuje relevantnost stránky na určitý dotaz a robot není porotce v umělecké soutěži.
vertigo4
Profil
Chamurappi
Z hlediska použití klíčových slov v adrese je IMHO lepší ta první možnost.
Matess
Profil *
Lexter
Děkuji za odpověď.

vertigo4
jen se ti snažíme říct, že i když třeba vidíš na webu stránky typu: jak-jsem-jel-na-dovolenou.html, tak se ve většině případů (zvláště u větších webů) jedná o vypisování z databáze a ne o samostatné soubory
To já vím, ale zajímá mě jak na to reagují vyhledávače. Která možnost je z hlediska SEO lepší.

Chamurappi
Děkuji za odpověď.
Marek Prokop
Profil
Možná špatně rozumím otázce, ale vyhledavačům je jedno, zda je stránka napsaná ručně nebo generovaná z databáze, protože to nemohou poznat. Z pohledu praktického SEO je vhodné proces generování a správy většího počtu stránek nějak automatizovat, což obvykle znamená použít nějakou databázi.

Nemyslím si, že je pro uživatele adresa index.php?clanek=název méně informačně přínosná než název.html

To je hodně "programátorský" pohled, ze kterého jde snad vycházet u webu zaměřeného jen na programátory. U jiných webů a v SEO všeobecně bych se jím raději neřídil.
Matess
Profil *
vyhledavačům je jedno, zda je stránka napsaná ručně nebo generovaná z databáze
To je to co jsem chtěl vědět.
Děkuji mnohokrát.
vertigo4
Profil
Matess
myslím, ale že jsi nepochopil přesně ten příspěvek Marka Prokopa... Marek chtěl myslím říct, že vyhledávače nerozpoznají, jestli za adresou např. jak-jsem-jel-na-dovolenou.html se skrývá skutečné soubor nebo je to výpis z databáze + mod_rewrite...
Chamurappi
Profil
Reaguji na vertiga4:
Klíčová slova jsou tam přeci stejná, akorát je kolem víc hlušiny. Je zřejmé, že „index“ a „php“ (nebo „html“) nejsou klíčová slova a podle zvyklostí na webu ani „clanek“ neznačí nic, co by bylo unikátní pro dotyčnou stránku. Na to není potřeba žádná složitá heuristika. Po odfiltrování hlušiny zůstává z obou adres jen ten název.


Reaguji na Marka Prokopa:
Vycházím z toho, že vyhledávače programují programátoři.
Samozřejmě, že první adresa je asi lepší při tom širším pojetí „co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon“, kdy do SEO započítáváme i to, jak je stránka použitelná, jak má hezkou grafiku atd. kvůli tomu, že použitelnější, hezčí či jakkoliv jinak lepší stránka má větší naději získat zpětné odkazy.

První adresa je lepší v tom, že může být snáze zapamatovatelná, proto může mít větší šanci získat zpětné odkazy. Když se bude článek jmenovat 0d90d704e01404c69f1c57ffe427a8d2, tak si ani jednu z podob adresy nikdo nezapamatuje.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0