Autor Zpráva
mat
Profil
dlouhou dobu jsem měl v seznamu.cz v kategorii Studijní materiály o historii zařazen svůj web (podle seznamácké kvality na prvním místě), při hledání ve fulltextu seznamu.cz pak můj web "vylezl" vždy na druhém až třetím místě na klíčové slovo "životopisy".
Stala se ale jedna věc - z kategorie odkaz na můj web najednou (poslední týden) vymizel, prostě není, a v seznamáckém fulltextu, který, jestli to dobře chápu, řadí na první místa ve výsledcích nejdříve odkazy ze svých kategorií, jsem na klíčové slovo "životopisy" kolem 15-18 místa.
A protože helpdesk na seznamu prostě se mnou nemluví (resp. přeposílá můj dotaz, co že se děje, již poněkolikáté na správce katalogu), chci se zeptat, měl-li někdo z vás někdy podobný problém - tedy to, že vám ze seznamu najednou z kategorie vypadl odkaz na váš web a jak jste to řešili, když podpora na seznamu je taková jaká je.

Ještě podotýkám, že jde o nekomerční web, byl vložen do jedné kategorie, odkaz se proti ničemu snad neprovinil...

a ještě jedna poznámka - když zadám "editovat odkaz" a do formuláře zadám url webu, odkaz podle seznamu.cz v katalogu je.

a teď babo raď...
Plaváček
Profil
Mám podobnou zkušenost se Seznamem, jeden den se vyskytuji na hledané slovní spojení na první stránce vyhledávání, druhý den záhadně odkaz zmizí v nenávratnu. Moudrý z toho taky nejsem. Velmi podobně se občas zachová i Jyxo. Počítám, že nějaké zodpovědnější vysvětlení by mohl podat Yuhů, já jsem s rozumem v koncích :)
Yuhů
Profil
Yuhů by vysvětlení podat mohl, i když není admin katalogu a v Seznamu už nepracuje. Hodilo by se znát url problematické stránky.

Jinak na omluvu helpdesku -- helpdesk Seznamu je určený primárně pro podporu emailu, chatu a jiných registrovaných služeb. Problém je, že to venku nikdo neví (aneb typická firemní chyba -- předpoklad, že svět zná vnitřní strukturu firmy). Katalog to sice řeší, ale pokud vím nemá centralizovaný CRM.

Že je ta stránka asi patnáctá, to by odpovídalo výsledku seznamáckého Jyxa. Zatím doporučuju pár dnů počkat. V emailech přicházejících z katalogu Seznamu se objevují ID i pro sekce nového stromu, takže se mohlo stát, že se něco někam stěhuje a ze dne na den se to neobjeví v exportu hledací databáze, ale pak se to tam brzo vrátí.
mat
Profil
Jen doplňující otázka - je správný můj předpoklad, že seznam.cz řadí ve vyhledávání na první místa odkazy ze svých kategorií (ať se jedná o sebevětší ptákovinu, která není pro dané vyhledávání relevantní, jen se ocitla ve správné kategorii) a až pak řadí výsledky z fulltextu?
SuE
Profil
tak jsem se taky koukla a jsem na tom přesně jako mat. V sekci, kde by web měl být zmizel :-((
když si dám změnit odkaz - tak se tváří, že tam je, chjo a přitom je tam i spousta mrtvol ... tak to dost nechápu
http://suewebik.net co jim na mě vadí ? že by přípona? je fakt, že jyxo robot ke mně as nechodí .. co s tím ?
Martin Kuželka
Profil
SuE, JyxoBot nesouvisí se Seznamem, Seznam má SeznamBot. Jinak jestli chceš, aby na doménu mimo .cz chodil i JyxoBot, stačí napsat email na jejich technickou podporu.
mat
Profil
to sue: to s tou koncovkou .net - můj web má také koncovku .net (zivotynawebu.net) - že by seznam vyřazoval z katalogu .net domény? To je asi hloupost, ne?

A k jyxu - napiš mail M. Illichovi, ať do jyxa tvoji doménu přidá, sám od sebe asi jyxobot na doménu nepřijde (i když byly - a možná ještě i jsou - snahy o to, aby jyxo indexovalo i domény mimo .cz)
SuE
Profil
Martin K. díky, tak jsem to zkusila a těším se na kladné výsledky :-))
Martin Kuželka
Profil
Seznam weby s jinými doménami než .cz. nevyřazuje, pouze znevýhodňuje ve výsledcích vyhledávání. Viz. toto.
mat
Profil
ale já nemluvím o výsledcích vyhledávání - mluvím o katalogu seznamu s jeho sekcemi a kategoriemi - tam mizí weby v doméně .net (aspoň můj a sue{lin})
SuE
Profil
Martin K. no ale ono to tam fakt není v té sekci, kde to být má :-(

tohle dostanu, když jakože chci změnit odkaz - že je to zařazené zde
Sekce: Seznam : Zábava a hry : Hry : Hry počítačové : Abecední seznam her : D : Diablo 2
a kde nic tu nic :-(((

mat: já ti nevim, jeden web s koncovkou .net jsem tam viděla
mat
Profil
to sue: no nechám to koňovi, ono to nějak vyhnije, možná, že se odkaz na můj web v katalogu seznamu.cz zase objeví - je ale fakt, že z katalogů (ať je to centrum, seznam či atlas, ať zůstanu u těch největších) mi na web přichází snad 5% návštěv - ostatní jdou přes fulltext (ať je to centrumácké morfeo, či jyxo na atlasu či seznamu nebo google).

Ještě poslední otázka - pouští seznam do svého katalogu googlebota, tj. má umístění odkazu v katalogu seznamu nějaký zásadní vliv na google pagerank (omlouvám se, ale robots na seznamu jsem nějak nepochopil)?
Martin Kuželka
Profil
Ano, Google má katalog Seznamu zaindexovaný.
Martin Kuželka
Profil
AFAIK Seznam používá robota (downloader.seznam.cz), který mimo jiné zjišťuje dostupnost stránek a pokud nejsou dostupné, vyřadí je na nějakou dobu z katalogu. Nejsem si tím ale moc jistý, víc by snad mohl vědět Yuhů :-)))
Yuhů
Profil
Seznam používá asi patero kontrolních robotů, měl by v to patřit i výše zmíněný Seznam-bot (který nijak nesouvisí s Jyxem). Nejenom že dělají různé věci, ale také jsou různě staří (myslím vývojově). Něco z výše popsaných problémů bych klidně viděl na tom, že se v robotech projevují nějaké chyby. Kluci z vývoje se mnou nebudou souhlasit, ale oni taky nevědí, co dříve.

Hlavně bych to viděl na současný zmatek v katalogu. Rozjíždí se nový strom (nebo to tak aspoň lze vyčíst mezi řádky z automatických mailů od adminů), takže asi bude trochu veselo.

Co se týká hledání, tak ano -- jak to zmiňuje Mat -- Seznam defaultně hledá u sebe v katalogu. Teprve když je výsledků málo, tak to doplní Jyxem. No a teď přicházejí porodní bolesti ne-cz domén: hledání v katalogu znevýhodňuje ne-cz domény (bere to jako absolutní řadící kritérium). Dále -- seznamácké jyxo sice nějaké ne-cz domény bere, ale od té doby, co tam nedělám, mám podezření, že nikdo neupravuje konfigurák (dělal jsem to do února). Michal Illich si sice do ostrého jyxa přidává (a forcuje) nové ne-cz domény, ale do konfiguráků seznamáckého Jyxa se to IMHO už nedostává.

A tak by se dalo pokračovat. Ale buďme rádi, že to hledá. Zas takovej průšvih to není.
mat
Profil
Teprve nyní byl problém (viz. první reakce v diskusi) snad vyřešen - cituji: zobrazovani a zobrazování odkazu v sekci vsak bylo z duvodu opakovane nefunkcnosti stranek (chyba 601) automaticky pozastaveno robotem... od zítřka pak bude bude zobrazování opět obnoveno, neboť stránky jsou nyní již funkční...

co si představuje seznam pod pojmem opakovaná nefunkčnost (že by seznambot zavítal na web v době výpadku v casablance a v při útoku bagle na ceskyhosting.cz a usoudil z toho, že web je nefunkční?).

Máte někdo podobnou zkušenost?

Jo, a poradí mi někdo, co je to chyba 601 (vysvětlení chybových stavů je třeba tady http://internet.einstein.cz/clanek/stavove-kody-http/ ale o 601 nic)?
SuE
Profil
mat: tys tam psal? u mě problém ještě trvá - technicky tam su ale vidět to v katalogu není :-(
mat
Profil
sue: ano psal, ale ne na helpku, ale přímo na odkazy@firma.seznam.cz - odpověď pak byla briskní, během deseti minut, zítra by se měl odkaz opět začít objevovat
SuE
Profil
mat: díky, zkusím :-)
Erik
Profil *
Obecne. Jak jiz spravne napsal "mat" pokud chcete neco vyresit ohledne katalogu Seznamu, piste na odkazy@firma.seznam.cz

Chodi to primo lidem, kteri se o odkazy staraji. A pokud mate spravne odkaz dle pravidel, viz:
http://www.seznam.cz/napoveda/?show=faq_odkazy&page=2
tak neni problem aby se nasledujici den Vase stranky objevili v Seznamu.

E;)
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0