Autor Zpráva
janavk
Profil
Je možné pověsit si na stránky generování statistik AWstats? Nebo to jde jen přes hosting?
DoubleThink
Profil *
AWStats je perlový script, který čte logy serveru, takže jenom na hostingu
janavk
Profil
DoubleThink
Díky moc za odpověď.
Nox
Profil
Jinak ale doporučuji Google Analytics, s AWS z hlediska kvality měření nejsem zrovna spokojený, sice měří některé hodnoty, co GA ne,
ale to platí i naopak a v celkovém smyslu mi z toho GA vychází nesrovnatelně lépe
janavk
Profil
Nox Mně totiž u Google analytics chybějí statistiky přístupů z vyhledávačů, hledaných výrazů a slovních spojení a přístupů přes odkazy z jiné stranky. A nepřišla jsem na to, v čem by měl být Analytics lepší než AWS.
Morasino
Profil
janavk
To tam je.
Nox
Profil
janavk
Zdroje provozu > Klíčová slova

A nepřišla jsem na to, v čem by měl být Analytics lepší než AWS.
Však jsem to psal - AWS podle mého názoru nemá kvalitní měření, zobrazuje mnohem méně statistik
GA údaje (teď letmo tam nevidím roboty a objem dat, jako nic není dokonalé, ale rozdíl je imho velký)
plus mnohem lepší uživatelské rozhraní

...také tedy nic nebrání používat obojí zároveň
janavk
Profil
Nox
Zdroje provozu > Klíčová slova
Díky, to pomohlo. Nejsou tam i ty přístupy přes odkazy z jiné stranky?
Nox
Profil
Zdroje provozu > Odkazující stránky ?
janavk
Profil
Nox
Díky, už jsem se zorientovala a našla to. Je to fakt docela dobré, i když jsem byla zvyklá na AWS.
Marek Prokop
Profil
Jen pro pořádek, AWStats pracuje s logy, kdežto Google Analytics s měřicí tečkou. Jsou to tedy dva zcela odlišné systémy, každý měřící něco pricipielně jiného a dávající tudíž naprosto odlišné výsledky. Uvažovat o tom, který z nich je lepší, dává smysl asi jako srovnání barometru s teploměrem.

Pokud jste to, Jano, dosud nevěděla, doporučuji Vám si o analýze návštěvnosti něco prostudovat, protože jinak budete z výsledků nejspíš vyvozovat nesprávné závěry.
janavk
Profil
Marek Prokop
Těší mě váš vstup do diskuse :)
něco prostudovat
Průzkum info na webu mi moc nepomohl, tak jsem zkusila srovnat data obou systémů na jednom svém webu. Rozdíl ve výši návštěv mi ani tak hlavu nedělá, zaměřila jsem se na klíčová slova:
1) AWstats má nejen statistiku slovních spojení, ale hledaných výrazů (to mi pomáhá hodně)
2) Google Analytics má pro statistiku slovních spojení nejen počet přístupů, ale i chování a profil dotyčného návštěvníka (počet prolistování, strávená doba, zda jde o nového nebo vracejícího se návštěvníka) - (tady mě zatím nenapadá jak to vyhodnotit)
3) U AWStats ráda pracuji s tím, přes které stránky mi lidi na stránky chodí a z kterých utíkají (to je i u Analytics), Analytics přidává čas strávený na stránce, což je dohromady geniální
4) Analytics umí nabídnout údaje za libovolný časový úsek, což u AWS postrádám

Roky jsem dělala jen s AWstats, takže se mi zdají daleko přehlednější, ale je fakt že Analytics má patrně podstatně víc info (teď jde hlavně o to, aby to člověku k něčemu bylo).
Nox
Profil
No jak jsem říkal - člověku nic nebrání používat oboje, dokonce bych řekl, že při vážnějších věcech je 2 a víc způsobů měření nutných

Marek Prokop
Je toto třeba dobrý článek?
Ono asi je pravda, že logy mohou nabízet něco navíc, jenže to, na co jsem narážel, je správná interpretace těch logů.

(pozn. k násl. - mám malý web, s celkem nevelkou návštěvností)
A pokud mi AWStats řeknout, že mám UIP (dle měsíců od června) 100 / 1100 / 9 / 11 / 2 ...tak je něco hodně blbě (a ne u mě...logování aktivní, vše v pořádku).
GA naproti tomu vykazují celkem stabilní, podstatně reálnější statistiky (300-400UIP/měs)
Marek Prokop
Profil
Noxi, v tom článku Dobrého webu je několik nepřesností, ale to podstatné v něm asi je (nečetl jsem moc pečlivě).

pokud mi AWStats řeknout, že mám UIP (dle měsíců od června) 100 / 1100 / 9 / 11 / 2 ...tak je něco hodně blbě

Nikoli, to je naopak naprosto správně. Problém je zřejmě v tom, že UIP chápete jako návštěvu či návštěvníka, jenže tak tomu není. UIP je prostě UIP. Jeden návštěvník může používat mnoha IP adres, a to i během jediné návštěvy. Ještě víc než pro živé návštěvníky to pak platí pro různé nepříliš vychované roboty (spamboti a spol.).

GA naproti tomu vykazují celkem stabilní, podstatně reálnější statistiky (300-400UIP/měs)

Teď ale nejspíš myslíte návštěvy či návštěvníky, protože Google Analytics UIP standardně neměří.

Jano, rozdíly, které uvádíte, jsou spíš jen detaily v reportech a uživatelském rozhraní. Ty podstatné rozdíly jsou:

* GA poměrně dobře odhaduje "živé" návštěvníky a jejich návštěvy, AWStats to neumí.
* GA může zjistit vlastnosti prohlíže, AWStats ne.
* GA může měřit klikání a další klientské akce, AWStats ne.
* GA neovlivňuje kešování (skoro), AWStats to ovlivňuje.
* AWStats měří i roboty, GA ne.
* AWStats změří všechny (nekešované) požadavky, GA dost požadavků (page views) uteče.
* AWStats změří i typy souborů. do kterých nejde žádný měřicí kód vložit (obrázky, TXT, DOC, RSS atd.).
* AWStats změří objemy přenesených dat, GA ne.

Určitě jsem na něco zapomněl, ale to jsou hlavní vlastnosti na úrovni primárního měření. Všechno ostatní je už jen nadstavba GUI a reportování, která ale samozřejmě není schopná pracovat s daty, jež systém z principu nemůže změřit.

Ještě poznámka k termínu návštěva a návštěvník. Lidé si za tím často představují skutečné návštěvy a návštěvníky, ale nic takového není schopen změřit žádný systém. Počty návštěv a návštěvníků jsou vždy jen údaje počítané určitou metodikou z primárních veličin. Tečkové systémy (GA) to umí docela dobře, systémy na zpracování logů (AWStats) to neumějí vůbec, i když se často snaží naznačovat, že ano.

Mimochodem, ten čas strávený na stránce, který se Vám v GA tak líbí, je ve většině případů jen hausnumero bez reálného významu.

Z hlediska použití bych GA doporučil obchodníkům, markeťákům a majitelům firem, kdežto AWStats je určen pro webmastery a další lidi zodpovědné za technické fungování webu.
Nox
Profil
Přiznávám že v tom asi nemám na 100% jasno.
Jeden návštěvník může používat mnoha IP adres, a to i během jediné návštěvy. Ještě víc než pro živé návštěvníky to pak platí pro různé nepříliš vychované roboty (spamboti a spol.).
To číslo 1100 je jasné, to je naspamované, zjistil jsem zdroj a právě na konci měsíce jsem ho utnul, proto ta změna. Jen jsem tím chtěl demonstrovat, že pokud je cílem měření zjištění množství lidí, kteří stránku navštíví, tak se to ze zobrazených čísel zjišťuje obtížně

Díky za objasnění...ta vhodnost bude tak, jak jste řekl, také myslím, že se janavk řadí spíše k první skupině.
Ano, ti návštěvníci se nějak počítají, trochu odhadnou, ale pořád lepší než to odhadovat sám ze zobrazeného

je ve většině případů jen hausnumero bez reálného významu.
Nevím co je "hausnumero", ale máte na mysli zkreslení tím, že si to někdo nechá půl dne odložené v nějakém tabu, nebo že to je úplně tipnuté?
Marek Prokop
Profil
Noxi, ano, pokud je cílem odhad počtu lidí, AWStats se na to moc nehodí. Pokud je cílem odhalit spamboty, nehodí se na to vůbec GA.

Hausnumero -- http://www.google.cz/search?hl=cs&q=hausnumero

Problém doby strávené na stránce není jen multitasking (i když ten taky), ale navíc i to, že nejde zjistit doba strávená na poslední stránce (no, teoreticky jde, ale GA ji nezjišťuje). Když tedy někdo přijde na Váši homepage, za 3 vteřiny přejde na navigační stránku nějaké sekce, za další 3 vteřiny na stránku podsekce, za další 3 vteřiny na článek a ten si 5 minut pečlivě čte, máte průměrnou dobu strávenou na stránce stále jen 3 vteřiny.
janavk
Profil
hausnumero
Přijde mi, že nejméně zavádějící jsou údaje z obou měření právě u klíčových slov. Co se týče návštěv, do velké míry mi stačí základní údaje z obyčejného Toplistu (počet návštěv, stránek, vstupních stránek), přemíra dalších údajů sice vypadá bezva, ale nakonec z ní nic moc směrodatného nemám. Z toho důvodu z mého pohledu nejsou rozdíly mezi oběma systémy měření nijak podstatné.
čas strávený na stránce
O.K., ot je pravda, ale stejně to statisticky docela sedí (se mi zdá).
warman
Profil
Kdyz tak premyslím, tak semtam nejakej hosting pa podporu perlu a nejaky davaj logy do urcite slozky na ftp, tak to by slo v tom pripade by to melo jit ne? Cron uz nabizi snad kazdy hosting, tak to neni problem :)
Michal666
Profil
warman
Celkem zbytecne plytvani vykonem serveru. Vsechny webhostingy jiz statistiky meri a dost z nich pouziva prave awstats.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0