Autor Zpráva
btx
Profil
Zdravím vás,
pred necelými dvěma měsíci jsme provedli radikálnější aktualizaci webu (puxtravel.cz). Zásadně jsme změnili strukturu webu, texty byly přepsány a URL také změněny. Staré URL jsme pomoci 301 přesměrovali na nové. Výsledkem mělo být zásadní zpřehlednění webu pro návštěvníky, což se myslím povedlo.

Čekali jsme, že pozice ve vyhledávačích zůstanou plusmínus stejné, nicméně došlo k jejich výraznému propadu (na některé fráze jsme z výsledků vypadli uplně). Návštěvnost webu klesla o cca třetinu.

Na jiném místě jsem dostal odpověď, že každa radikálnější změna se zpočátku projeví spíše negativně a až postupem času web opět začne stoupat.

Může to být tím, že se rank při přesměrování napřevede celý, ale jen nějaká jeho část? A je ten web vůbec v pořádku (z hlediska on-page faktorů)?
Děkuji za vaše rady a návrhy na zlepšení
ninja
Profil
Jste i jisty ze jste vsechny stranky presmerovali dobre? Co mate v error logu?

Zmeny texty znamenaji, ze pro vyhledavace jsou to vlastne nove stranky. Zpetne odkazy zustanou, ale musi je znovu analyzovat stran obsahu.

Pockal bych 2-4 tydny a az nasledne posuzoval dopad zmen. Mozna byla puvodni verze lepsi. Mimochodem, na zaklade ceho jste se rozhodli ke zmene?
Plaváček
Profil
btx

Každá radikální změna struktury webu má (musí) mít dopad na pozice ve vyhledávačích. Časem se to může zlepšit, ale také se může ještě zhoršit.

Ranky stránek se logicky převádějí se zpožděním a jejich dopad na SERP je prakticky mizivý.

Letmým pohledem do kódu jsem nenašel žádné vážnější prohřešky. Co může způsobovat problémy je fakt, že drtivou většinu každé stránky tvoří navigace (a také externí odkazy na nepříliš důvěryhodné weby - mám na mysli patičku a kupříkladu známého spammera z Berlína) a poskrovnu relevantního a originálního textu, což může být vážný problém.

Neznám původní web, ale pokud účelem radikální předělávky mělo být zlepšení použitelnosti, pak jste myslím šlápli vedle, protože hlavní navigace webem je uživatelsky nepřívětivá, na pomalejším počítači téměř nepoužitelná a na první pohled zmatená. Musel jsem hodně přemýšlet.

Bez znalosti toho, co jste se starým webem provedli a hlubší analýzy původního a současného stavu vám nikdo zdarma asi lepší odpověď neposkytne.

Snad jenom - čekat a uvidět.

Mimochodem - když jste se rozhodovali pro změnu, měli jste k dispozici nějakou kvalitní analýzu současného stavu a návrh řešení zpracované renomovanou firmou v oboru?
bohyn
Profil
Je to sice mimo misu, ale snat ti to trochu pomuze

- co tyce toho menu tak bez toho ze tu bylo zmineno bych ho nenasel.
- tlacitko "odeslat" bych udelal vic tlacitkovatejsi
- policko hledat sem nasel jen diky tomu ze se mi nad nim zmenil kurzor
- To menu je skutecne na starsim pocitaci k nepouziti (K5@133 MHz)
- Sedy text na cernem pozadi je na CRT monitoru necitelny

Edit:
Jestli se to moderatorum zda jako OT necht to smazou
Plaváček
Profil
bohyn

Toto není sekce nazvaná "kritika stránek".
btx
Profil
Děkuji vám za váš čas a reakce.
Původní verzi jsem zprovoznil na old.puxtravel.cz. Ať máte srovnání.

ninja
Ano, stránky jsou přesměrované všechny. Popudem ke změně byly informace o tom, že návštěvníkům se web zdá být nepřehledný, má komplikované menu, že má příliš obsáhlé jednotlive stránky. Změna má být výhledově ještě větší, hlavně co se týka samostné struktury obsahu stránek a způsobu prezentace informací. No načasování změny nebylo úplně šťastné. Měla přijít na konci zimní sezóny, nikoliv na začátku.

Plaváček
V předchozí verzi byla navigace objemem kódu ještě rozsáhlejší. Obávám se, že nějak více zeštíhlit půjde už těžko.
Menu pomalejší je (hlavně v IE tedy), nicméně to není jistě příčina propadu pozic ve vyhledáváčích. Každopádně se na něm ještě bude pracovat. Opravdu je podle vás ve srovnání s původní současná navigace tak špatná?

Čekat a uvidět. Chápu (snad správně), že největší propad je způsoben změnou URL a obsahu stránek. Vycházím z toho, že většina vašich výtek by se dala aplikovat i na původní verzi, přitom návštěvnost byla vyšši.

Ne. Renomovanou firmu v oboru jsme nekontaktovali. Vycházeli jsme z našich znalostí.

Ještě jednou díky a přeji pěkný páteční večer a celý víkend.
Marek Prokop
Profil
Pár příkladů:

Stránka http://www.puxtravel.cz/rakousko-ubytovani/zell-am-see-kaprun/ má nejspíš představovat nabídku či popis ubytování v Zell am See a v Kaprunu. Celkem je na ní 1524 slov, z toho má hlavní obsah (o Zell am See a Kaprunu) 91 slov a relevantní navigace 87 slov. Celkem je tedy na stránce necelých 12 procent relevantního textu.

Stránka http://www.puxtravel.cz/rakousko-ubytovani/ o ubytování v Rakousku je na tom na první pohled lépe, protože hlavní text má úctyhodných 1061 slov z celkového počtu 2434. Když se ale podíváme blíže, zjistíme, že podstatnou část hlavního textu tvoří informace o porodnosti v Rakousku, rakouském HDP, výši jeho zahraničního dluhu apod. To nějak pomáhá lidem hledajícím ubytování u sjezdovky?

V předchozí verzi byla navigace objemem kódu ještě rozsáhlejší. Obávám se, že nějak více zeštíhlit půjde už těžko.

Půjde zeštíhlit velmi snadno -- prostě se vyhodí všechny zbytečné odkazy, které v příkladech výše tvoří přes 90 % hlavního menu. Nebo jste opravdu přesvědčen, že je nutné ze stránky o Zell am See odkazovat na detaily stravování v nějakém ukrajinském hotelu?

Jinak k Vašemu původnímu dotazu. Pokud se starý a nový web zásadněji neliší, pak je pravděpodobné, že se výsledky časem vrátí na původní hodnoty. Skoro jistě to ale budou výsledky hluboko pod možnostmi daného segmentu trhu.
ninja
Profil
Teda az ted jsem se podival na vase stranky. Hruza. Naprosty souhlas s Markem.

- Vyhazet 95% menu
- Vyhazet 80% textu
- Vyhazet vsechny okolni smeti
- Zvyraznit cenu pobytu v lokalite a link rezervuj zájezd, respektive i dalsi odkazy ve stejnem bloku.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0