Autor Zpráva
kzach
Profil *
Co říkáte kolegové na Wolfram Alpha? Jsem si jist že to všichni pěkně zvědavě vyhlížíte, až se spustí. Bude to Google killer? Nebude to Google killer? Jaký bude mít dopad na SEO? Jsou to vše zatím hypotézy, ale určitě zajímavé.
bohyn
Profil
Bude to Google killer?
Takovych uz bylo...

- „Co říkáte kolegové na Wolfram Alpha?
- „Jaký bude mít dopad na SEO?
Zatim me nechava klidnym.
Rammsteinmv
Profil
Můžeš napsat,co ten Wolfram je? Mě se to takhle ani nechce hledat...
Rammsteinmv
Profil
Tak jsem si přečetl http://computerworld.cz/internet-a-komunikace/Bude-projekt-Wolfram-alpha-zabijakem-Googlu-3974. Myslím,že pokud to bude hledat mezi všemi stránkami na internetu (tedy ne v nějaké jejich databázi),mohlo by to být zajímavé a z hlediska SEO i zábavné. Ale nevím,jestli to zabije google (už ho neberu jen jako vyhledávač a občas chce člověk třeba jen najít web o něčem a nemá konkrétní otázku).
Marek Prokop
Profil
Podobných vyhledavačů vzniká asi dvacet do roka a zhruba stejný počet jich zase zaniká. Proč se pár z nich podaří získat pozornost i českých médií, zatímco většině ne, to netuším.
kzach
Profil *
Hm, zajímavé. Že by např. The Independent bylo české médium, o tom jsem ještě neslyšel. A to nemluvím o ostatních médiích.
http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/an-invention-that-could-change-the-internet-for-ever-1678109.html
kzach
Profil *
Omlouvám se za svoji ironii, pane Prokope. Pochopil jsem po prvním přečtení váš příspěvek jinak, než byl míněn. Ale "osvěta" kolem Wolfram Alpha je skutečně velmi povedená. Považuji za silný argument, že jejich website má PR 7 a to ještě nebyl ani spuštěn.
ninja
Profil
Napad je to zajimavy, kvalitu a funkcnost zatim tezko posoudit. Myslim ze se bude jednat spise o technologicke demo. Vidim totiz zcela zasadni kolizi s autorskym pravem a pravy porizovatele databaze.
shaggy
Profil
Teraz som veľmi dlho rozmýšľal, ako sa len volá ten nedávno spustený Google killer... naozaj som si 5 minút nevedel spomenúť, ale potom ma osvietilo. Osobne si o tom myslím to isté, čo o http://www.cuil.com/ - pamätáte si ešte na neho? Aj keď vidím pokroky v jeho vyhľadávaní, stále nemám jediný dôvod ho začať používať.
Nepredpokladám, že Wolfram alpha bude mať prirodzený jazyk zvládnutý natoľko, aby to predstavovalo revolúciu vo vyhľadávaní. A hlavne, podľa toho čo som o tom čítal, tak pôjde skôr o vyhľadávač faktov, vytvorí sa určitá znalostná databáza.
Bubák
Profil
Vědomostní vyhledávač WolframAlpha odstartoval
www.lupa.cz/zpravicky/vedomostni-vyhledavac-wolframalpha-odstartoval/
Přímý odkaz: www.wolframalpha.com
kzach
Profil *
No trochu jsem na tom strávil času, je to zajímavé. Jde sice pouze o začátek, ale řekl bych že to bude konkurovat Googlu při vyhledávání odpovědí na jednoduché a strojem pochopitelné dotazy, Otázka je, zda se to zastaví na neschopnosti rozumět i jiným dotazům nebo to tuto neschopnost bude postupně překlenovat.
Rammsteinmv
Profil
Pro mě jako pro tvůrce webu je tato služba nezajímavá - optimalizovat na ni nejde,jako uživatel si vystačím s googlem,tak na co by mi to bylo?
Timy
Profil
Já bych doplnil takovou velice zajímavou informaci z FAQ:

– Is Wolfram|Alpha a search engine?
– No.


WA není a nemá být vyhledávač. Přesto to umí mnoho zajímavých věcí. Wolfram|Alpha v současné době konkuruje maximálně Googlí kalkulačce.
kzach
Profil *
No umí to přímo odpovídat mnoho dotazů, které jsou jednoduché a jednoznačné.
Timy
Profil
Akorát mi uniká, proč jakýkoliv vygenerovaný výstup, i prostý text, je ve formě obrázku.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Timyho:
WA není a nemá být vyhledávač.
Přesně tak, část novinářů to evidentně nepochopila a vzbudila falešná očekávání.

proč jakýkoliv vygenerovaný výstup, i prostý text, je ve formě obrázku
Protože tvůrci jsou:
ah01
Profil
Timy
Akorát mi uniká, proč jakýkoliv vygenerovaný výstup, i prostý text, je ve formě obrázku.
Vzhledem k tomu, že každý obrázek má svojí textovou podobu, která dost často odpovídá syntaxi prog. Mathematica (resp. tomu co vrátí jádro Mathematici, když běží z konzole) bych tipoval, že výsledky vykresluje jádro z Mathematici a to vrací obrázky (grafy ani matematické vzorce stejně jinak vykreslit nejde, tak to používají na vše).
kzach
Profil *
Tak jsem si pročetl některé aktuální zprávy na webu o wolframu alpha a myslím, že pan Prokop trochu přestřelil s tím, že "Podobných vyhledavačů vzniká asi dvacet do roka a zhruba stejný počet jich zase zaniká". Zřejmě to bude třeba brát v budoucnu vážněji.
Marek Prokop
Profil
[#18] Pokud jsem se mýlil, budu jedině rád.
H13
Profil
Spíš bych tuto službu přiřadil do sekce encyklopedie než do sekce vyhledávačů, takže jde spíš o takovou nepřímou konkurenci pro vyhledávače jako je Google.

Zatímco u vyhledávače očekávám nalezenou webovou stránku s informacema, které hledám, u této služby očekávám přímou odpověď

"what is the largest country of the world?"
dostanu

wolframalpha - result by area, population, gdb + grafy
google - stránky, na kterých se tyto informace nachází

Když budu hledat stránky, použiju Google, když se s někým budu hádat, jestli je Čína lidnatější než Indie, pak použiju Wolfram

I když na druhou stranu, otázka je, co vlastně lidi hledají víc: nějakou stránku nebo přímo jednu konkrétní odpověď?


Jinak díky za tip

EDIT:
Wolfram je celkem zábavnej:
what is your name? My name is Wolfram|Alpha.
How are you? I am doing well, thank you.
What will you do tommorrow? I am doing computation for the world.

:-)
kzach
Profil *
No víte, ono nejde ani o to, co wolfram alpha dělá dneska, ale o to, jakou strategií se vydal a co bude dělat třeba za dva nebo tři roky. Sám si dal do názvu "alpha" - prozatím. A pokud se jedná o rozpoznávání dotazů - to nemusí být tak nepřekonatelná věc. Co třeba takhle - krok 1 - zadáte dotaz, krok 2 - nabídne se vám několik lexikálně podobných ale významově rozdílných variant, krok 3 - vyberete z těchto variant tu, kterou jste měli přesně na mysli - a tím bude (už třeba wolfram gamma) mít váš dotaz v hrsti na vaše dvě kliknutí. Jen tak například.
kzach
Profil *
Pane Prokope, nezlobte se, že se k tomu stále vracím, ale skutečně si myslím, že je na místě se na ten Wolfram Alpha podívat vážněji. Dám tam třeba otázku: How old is Nicole Kidman ? odpoví. Where was Nicole Kidman born? odpoví. Nicméně řadu jiných prostých otázek neodpovídá (zatím). Uvážím-li, že uživatelé vyhledávačů dávají zřejmě většinou jednoduché, krátké a faktické otázky, skutečně se můžeme domnívat, že schopnost přímo odpovídat na jasně zadané dotazy (a tím tedy převrat v dosavadním způsobu hledání s bezprostředním dopadem na SEO) zde již je nebo je otázkou krátké budoucnosti. Můžete lépe vysvětlit, proč si myslíte tomu tak není?
DoubleThink
Profil *
Přesně tak, část novinářů to evidentně nepochopila a vzbudila falešná očekávání.
Novináři jsou idioti, nic nového pod sluncem.

K pochopení, co je vlastně WolframAlpha, je potřeba trochu znát vlajkový produkt společnosti - Mathematicu. Kromě základního matematického procesoru je to už dneska docela monstrózní výpočetní, analyzační a zobrazovací framework. Většina statistických, technických, fyzikálních, chemických a co já vím jakých funkcí čerpá data ze serverů Wolframu. Takto můžete pro výpočty použít třeba průměrnou teplotu v Praze za posledních deset let, nebo si nechat vypsat všechny aminokyseliny nějakého proteinu.
WolframAlpha je jen webový frontend k této obrovské databázi. A protože výstup samozřejmě zpracovává serverová varianta Mathematicy, jsou to většinou rastrové obrázky.
Marek Prokop
Profil
[#22] Na obě uvedené otázky umí odpovědět i Google:

http://www.google.com/search?hl=en&q=How+old+is+Nicole+Kidman
http://www.google.com/search?hl=en&q=Where+was+Nicole+Kidman+born

Umí to několikanásobně rychleji a na první otázku vrátí nejenom věk, ale i datum narození. Pokud si dobře pamatuji, umí to už asi dva roky. Postupně rozšiřuje počet otázek, na které dokáže odpovědět, a přesnost odpovědí (občas se splete).

Od té doby, kdy takto začal odpovídat, se ale nikam zásadně dál neposunul. To má asi nějaký důvod -- buď to vyhodnotil jako nepříliš podstatnou konkurenční výhodu, nebo je dosažení dostatečně kvalitních výsledků neúměrně náročné.

Dopad na SEO není určován kvalitou či zajímavostí vyhledavače, ale tím, kolik ho používá lidí a jak často. Až budou Wolfram používat denně desítky milionů lidí (v angličtině), jistě se o něj začnou SEO konzultanti zajímat víc.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0