Autor Zpráva
hhonzaaa
Profil *
Ahoj chci se zeptat, jestli existují nějaké možnosti, jak zajistit,
aby nějaké stránky vyhledavače nezaindexovaly, z pozice člověk,
který není správcem oněch stránek?
Konkrétně jde o příklad o univerzitního informačního systému a webového portálu,
kde jsou informace o všech studentech, datu jejich promoce, názvu a stažení jejich
diplomových prací a všechno veřejně přístupné. Když člověk takové jméno zadá
do googlu tak mezi prvními odkazy vyjede link na školní web se všema informacema.
Žádné soukromí. Jak se to dá řešit, když se to člověku nelíbí??
A rád by uplatnil elementární právo na zachování vlastního soukromí.
Řešil někdo někdy podobný problém?
Hitman
Profil
hhonzaaa
Slyšel jsi někdy o zaheslování?
hhonzaaa
Profil *
Například svůj disk mám zaheslovaný, takže slyšel.
Ale jaký vztah má pojem zaheslovaní k webu jehož nejsem správcem a vyhledaváči,
jehož vyhledávací algoritmus taky nespravuji?
Timy
Profil
hhonzaaa
Bez zásahu na těch stránkách to nejde. Musel bys buď upravit HTML kód nebo na web nahrát správně nakonfigurovaný robots.txt.
Marek Prokop
Profil
Prostudujte si Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a pokud se domníváte, že byl porušen, podnikněte příslušné právní kroky. Technické prostředky Vám v tomto případě nepomohou.
Hitman
Profil
hhonzaaa
Hmm, jestli nejsi správcem webu tak nic neuděláš. Maximálně můžeš napsat správci email, bez přistupu na web to nejde.
fuckin
Profil *
pri registraci vetsinou souhlasis se zverejnenim dat zadanych pri registraci.
hhonzaaa
Profil *
Díky za odpovědi.
Bohužel jsem si myslel, že to člověk "z venku" nemůže nijak ovlivnit.
To Marek Prokop: Obávám se, že zákon na ochranu osobních údajů neporušují, neboť rodné číslo nezveřejňují. Jen celé jméno,
status (student/nestudent/absolvent) roky ukončení, a veřejný odkaz ke stažení diplomé práce.
A mně se zkrátka nelíbí, že jsem tak snadno vyhledatelný, proto jsem se ptal,
zda li s tím něco jde dělat. (S využitím technických prostředků)
hhonzaaa
Profil *
To fuckin: Nikde jsem se neregistroval a s ničím jsem nesouhlasil.
Univerzita zakoupila sama informační systém a sama začala zveřejnovat údaje na webu.
ninja
Profil
hhonzaaa: Diplomova prace je vase autorske dilo, skola ale ma ze zakona pravo jej uzivat a sdelovat verejnosti.

Jak je to s udaji o ukonceni studia nevim. rtozhodne zde ale placete na spatnem hrobe. Musite kontaktovat prislusnou skolu a zadat stazeni techto udaju. Pokud se vam podari dat dohromady vetsi skupinu byvalych studentu, mate sanci.
hhonzaaa
Profil *
To ninja: Nepláču na žádném hrobě,
jen jsem se chtěl zeptat lidí znalých technické stránky služby www, tvorby stránek a činnosti vyhledávačů a katalogů,
jestli existuje nějaký schůdný způsob, jak zabránit publikaci vlastního jména a údajů na webu.
Hitman
Profil
hhonzaaa

Co mi, lidé znalý technické stránky služby www, tvorby stránek a činnosti vyhledávačů a katalogů máme vědět o právech?

Nechtěl jsi napsat advokáti?

Snadný způsob jsem ti tu radil já i ninja, takže potřetí: Kontaktuj toho, kdo spravuje server, na kterém je tvoje diplomová práce.

Jestli myslíš jiný, tak potom přes soud.
hhonzaaa
Profil *
Díky všem za odpovědi.
Možno smazat tento thread.
Timy
Profil
Hitman
Co mi, lidé znalý technické stránky služby www, tvorby stránek a činnosti vyhledávačů a katalogů máme vědět o právech?
Možná to chce lépe číst, na co se vlastně hhonzaaa ptá. Na nic o právech se neptal, ptal se přesně na to, co specifikoval v [#11].
Hitman
Profil
Timy
A dostal odpověď, která mu očividně nestačí. Asi tě nějak nechápu, ale jakým způsobem by jsi chtel tuto situaci řešit, než-li právně? Uplatit poskytovatele hosingu a dostat z něj heslo?

//Chamurappi: Pravda, na první pohled jsem to neviděl, ale můj předchozí příspěvek reaguje s reakcí na jeho větu má stejný význam.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Hitmana:
dostal odpověď, která mu očividně nestačí
Stačí mu. V příspěvku [#11] jen zdůvodňoval, proč se ptal a proč nepláče.


Reaguji na hhonzuuu:
K zodpovězení tvé otázky stačí pár jednoduchých úvah:
1) Kdyby šlo jednoduše nějakým technickým způsobem vyhodit stránku z vyhledávače, vyhazovaly by se navzájem konkurenční firmy.
2) Kdyby šlo o těchto věcech vyjednávat např. s provozovatelem vyhledávače, jak by ten měl posuzovat, zda jsou požadované zásahy oprávněné a skutečně vhodné?

Technickými prostředky můžeš nanejvýš zmírnit dopady — můžeš zaplavit výsledky vyhledávače při zadání tvého jména jinými informacemi, které ta nežádoucí data buď odsunou z předních pozic, nebo je znevěrohodní. Můžeš si třeba vymyslet fiktivního jmenovce, vyrobit mu web atd. :-)
Timy
Profil
Hitman
Dobře, takže si rozebereme, co se vlastně v tomto vlákně stalo.

[#1] hhonzaaa se zde ptá, jestli jde nějak zakázat indexace webu, u kterého není správce.
[#2] Ty se hhonzyyy ptáš, jestli už slyšel o zaheslování, což je nesmyslná reakce vzhledem k tomu, že hhonzaaa není správcem daného webu a nemůže tak daný obsah zaheslovat.
[#3] hhonzaaa odpovídá v témže stylu.
[#4] Já mu odpovídám na jeho původní otázku, že to nejde.
[#5] Marek mu doporučuje, aby si sám prostudoval daný zákon, zda jednání školy není s tímto v rozporu.
[#6] Ty odpovídáš to stejné, co jsem mu já řekl v [#4].
[#7] fuckin říká něco o registraci, která vůbec nemusela proběhnout a nakonec se dovídáme, že ani neproběhla.
[#8] hhonzaaa se smiřuje s tím, že se s tím po technické stránce nedá nic dělat a zároveň dodává, že právně je to asi v pořádku.
[#9] Upřesňuje, že žádná registrace neproběhla.
[#10] Ninja upozorňuje na to, že škole může publikovat diplomku a dodává, že autor pláče na špatném hrobě, přestože autor nijak nepláče, jen se informuje na technickou stránku věci, se kterou doteď nebyl 100% obeznámen.
[#11] hhonzaaa říká, že nepláče, jen opakuje, že se informuje, jestli nejde zamezit tomu, aby byly informace nalezitelné ve vyhledávačích.
[#12] Ty říkáš, co my máme vědět o právech, přestože se honzaaa na žádnou právnickou otázku nezeptal (a sám dokonce v [#8] říká, že právně je to OK). Potřetí mu opakuješ, že s tím jako nesprávce nic neudělá, přestože se s tím smířil už v [#8].
[#13] hhonzaaa tuší, že se tady už nic zajímavého nedoví a odchází.
[#14] Já tě upozorňuji na to, že na právní otázku se hhonzaaa neptal.
[#15] Ty nechápeš a ptáš se mě, jak jinak bych situaci řešil, přestože jsem nic o řešení situace v minulém komentáři nepsal.
[#16] Chamurappi na jednom řádku vysvětluje to, na co jsem tady napsal celý traktát.

No, díky za pozornost, jdu se dál učit ;-).
Hitman
Profil
2. No jo, tak to se omlouvám, do teď jsem si té věty "terý není správcem oněch stránek" nevšiml :-).

6. Nepřijde mi to stejné, o kontaktování správce jsi nic nepsal.

12. Tím jsem chtěl říci, že pokud není správce serveru, z toho hlediska s tím nic neudělá, takže mu nikdo z výše zmíněných lidí asi nic neporadí.


Snad už to je jasné, za 1. příspěvek se tedy omlouvám, pokud to někomu leží v žadludku, přehlédl jsem, že není správcem stránek.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0