Autor Zpráva
seo dotaz
Profil *
Dobrý den,

kdysi jsem se ptal jednoho SEO přednášejícího, zda je nějaký rozdíl mezi těmito dvěma schématy (myslím z hlediska ranku, který se předá mým podstránkám):

1)

na mou podstránku www.mojedomena.cz/podstranka1 odkazuje www.cizidomena1.cz
+na mou podstránku www.mojedomena.cz/podstranka2 odkazuje www.cizidomena2.cz

2)

na obě moje podstránky (www.mojedomena.cz/podstranka1 a www.mojedomena.cz/podstranka2) odkazuje www.cizidomena1.cz

Řekněme, že jak www.cizidomena1.cz, tak www.cizidomena2.cz mají stejné ranky a ve všech případech by šlo o odkazy z hlavní stránky.

Nevím, zda je ta otázka jasně formulovaná. Prostě mi jde o to - když si chci optimalizovat 2 podstránky, je efektivnější hledat pro každou stránku web extra nebo je to jedno?

(neberte prosím v úvahu, zda by bylo lepší hledat pro každou podstránku web extra z důvodu lepší tématičnosti, o to mi zde nejde, berte to, jako by obě podstránky měly stejné téma)

Za případný názor / odpověď děkuji.

Jen tak mimochodem, ten SEO přednášející to nevěděl.
fuckin
Profil *
tvoje zadani sem cetl nekolikrat, porad si ale nejsem jist jestli jsem to pochopil spravne.

Myslim ze s 1.prikladem dosahnes vice avsak o naprosto mizive procento vyssiho uspechu. Preci kdyz se na tve stranky odkazuje jedna nebo dve stranky je rozdil ne? Je jedno na jakou stranku,dulezite je ze na stejnou domenu, tedy u prikladu jedna mas 2x1 odkaz a u druheho 1x2, prvni je tedy vyhodnejsi. Btw nedivim se ze ti nedokazal odpovedet, kdyby me toto nekdo rekl v ustni forme take bych nebyl schopen kdybys me to nenapsal....
Marek Prokop
Profil
[#1] Zkusím tu otázku přeformulovat, abych se v tom vyznal.

Jsou stránky A, B, Y a Z.
A odkazuje na Y, B odkazuje na Z.
Z a Y leží na stejném webu O (resp. doméně, ale doména asi není úplně vhodný pojem).
A a B jsou všemi myslitelnými faktory rovnocenné.

Otázka zní, zda bude nějaký rozdíl, když A a B leží na stejném webu P, nebo na dvou různých webech P a Q. Je to tak?

ten SEO přednášející to nevěděl

Ani se nedivím. Vědět to, je prakticky k ničemu. Ale teoreticky je to zajímavý problém, tak si o tom klidně povídejme.

[#2] „Je jedno na jakou stranku,dulezite je ze na stejnou domenu

Bože, néé. Zapomeňte na domény. Nic takového v SEO neexistuje (až na pár okrajových výjimek). Odkazovat na sebe mohou jen jednotlivé stránky, nikdy ne domény. Ve výsledcích vyhledávání vycházejí stránky, nikdy ne domény, PageRan a všechny ostatní ranky mají jen stránky, nikdy ne domény. Atd.
fuckin
Profil *
ano, pojem domena je trochu zavadejici...nevedel sem jak jinak to rict :)

Mimochodem, z te tvoji specialni formulace sem si nic neodnesl, spise si u me vzbudil pocit ze sem odpovidal na neco jineho :D
seo dotaz
Profil *
Uvádím tedy svůj konkrétní příklad, u kterého je tento rozdíl dost důležitý:

Mám web a na něm 50 článků a na každý článek chci získat 5 odkazů. Čili potřebuji 250 odkazů celkem.

Pokud rozdíl mezi uvedenými dvěma schématy není, teoreticky bych mohl najít 5 webů, na jejichž hlavních stránkách nejsou žádné externí odkazy a vložit na tyto hlavní stránky 50 odkazů na mých 50 článků. A výsledek by měl být stejný, jako kdybych našel 250 webů a na každé hlavní stránce z těchto 250 webů by byl uveden pouze jeden můj odkaz směřující na jeden z mých článků + 49 dalších cizích odkazů.

V případě A bych měl ve výsledku 5 webů, z jejichž hlavních stránek směřuje 50 odkazů na mé články = 250 odkazů celkem.

V případě B bych měl ve výsledku 250 webů, na jejichž hlavních stránkách se nachází také po 50 externích odkazech, ale vždy jen jeden směřuje na můj článek.

Z hlediska SEO (pokud všechny odkazující stránky budou mít stejné téma a stejné ranky), bude mít případ A i případ B stejný vliv na ranky a pozice ve vyhledávačích.

Je to tak?
ninja
Profil
Dovolím si doplnit Marka: Pokud stránky Y a Z na sebe navzájem odkazují a mají stejné odkazy ze stejných stránek A a B, pak takové odkazy při větším počtu můžou být považovány za link farmu nebo jen méně hodnoceny.

Obecně je lepší, aby odkazy byly z různých stránek. Minimálně proto, že si nebudete drobit případnou hodnotu odkazů ze stránky A mezi stránky Y a Z, ale dostane ji celou jedna z nich.
Marek Prokop
Profil
[#5] Uff, to je ovšem velmi odlišná situace od prvního příkladu, tedy aspoň pokud jsem to dobře pochopil. Ale budiž, kdyby to tak opravdu bylo, rozhodující by byly jen počty odkazů a všechny další faktory by byly zanedbatelné, pak bych dal přednost variantě B (250 odkazů z 250 webů).

Stále si ale myslím, že to je příklad zcela odtržený od reality. V praxi jsem se s ničím takovým nesetkal a ani si to neumím představit. Pokud se domníváte, že takový případ opravdu máte před sebou, nejspíš se mýlíte.

Nereálnost celého příkladu je, mimo mnoha dalších aspektů, dána už tím předpokladem, že na Váš web odkazuje víc zcela totožných stránek. To ale v podstatě není možné. Buď jsou ty stránky opravdu zcela a naprosto totožné, a pak je zřejmě vyhledavač vyloučí jako duplicity, nebo totožné nejsou, ale pak budou odkazované stránky ovlivňovat různým způsobem.

Ten přednášející udělal dobře, že Vám neodpověděl. V takovéhle situaci je každá odpověď asi víc matoucí než užitečná.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0