Autor Zpráva
matyey
Profil
Zdravím,...
Na mnoha a mnoha místech se hovoří o problému s tvarem URL a odkazů. Mě ale zajímá, zda-li v případě odkazování z vlastního webu (na tentýž) je rozdíl mezi těmito tvary odkazu a jaký :

"./strana-a.html"
"http://www.example.cz/strana-a.html"

Vím, že po praktické stránce funkčnosti v tom není rozdíl, ale co SEO ? Zkoumal jsem, jak to kdo píše a je to opravdu velice různé. Nic jednoznačného. A žádný text o této problematice jsem nenašel. Vždy se řeší jen konec odkazu, nebo (ne)přítomnost "www".
1) To v těch příkladech odkazu opravdu není rozdíl ? Skladá se snad URL odkazu již na serveru ?
2) A co vyhledávače a SEO ? Nehraje náhodou roli vypsání(míněno přítomnost v kódu) celé cesty i s doménou namísto zkratek v podobě "./" a "../" ?
3) K otázce 2 ještě drobnost : Byl by rozdíl v odpovědi, kdyby kompletní cesta nebo doména 2.řádu obsahovala, nebo naopak NEobsahovala podstatná klíčová slova ?
Diky...
Chamurappi
Profil
Reaguji na matyeyho:
Vím, že po praktické stránce funkčnosti v tom není rozdíl, ale co SEO ?
Proč by měl být z hlediska SEO rozdíl v něčem, co funguje stejně? Bude snad stránka zajímavějším výsledkem pro uživatele vyhledávače, když bude používat ve zdrojovém kódu absolutní adresy?

Každý nástroj zpracovávající HTML (včetně robota vyhledávače) musí umět vyhodnocovat relativní adresy. Po zjištění, na jakou URL odkaz vede, už nemá smysl pamatovat si, jak byl zapsaný.
matyey
Profil
Reaguji na Chamurappiho:
Díky za reakci,ale :
Proč by měl být z hlediska SEO rozdíl v něčem, co funguje stejně?
Protože v tom rozdíl je velice často a mnohdy dosti podstatný. Například javascripty fungují stejně, ať jsou přímo v kódu, nebo jsou uloženy v externím souboru. Z mnoha zdrojů je však známo, že z hlediska SEO je dosti podstatné nezaplácávat kód js a uložit ho do externího souboru.
Nebo pokud napíši nadpis mezi tagy <Hn>,<strong>,<B>,nebo formátuji pomocí CSS či <font.......> , MŮŽE to uživatel vidět stejně, ale z hlediska SEO je snad úplně zřejmý rozdíl, nepříjde ti ?
Každý nástroj zpracovávající HTML (včetně robota vyhledávače) musí umět vyhodnocovat relativní adresy. Po zjištění, na jakou URL odkaz vede, už nemá smysl pamatovat si, jak byl zapsaný.
Nejde mi o to jestli se na adresu dostane, ale jestli je přítomnost absolutní adresy ( s případnými klíčovými slovy uvnitř adresy ) PŘÍNOS, nebo je NA ŠKODU.
Chamurappi
Profil
Reaguji na matyeyho:
Například javascripty fungují stejně, ať jsou přímo v kódu, nebo jsou uloženy v externím souboru.
Pokud jsou přímo v kódu, tak se nekešují zvlášť a prodlužují načítání stránky => funguje to trošičku jinak.

z hlediska SEO je dosti podstatné nezaplácávat kód js a uložit ho do externího souboru
Proč by to mělo mít vliv? Je to trošičku podstatné, ne víc, než pro návštěvníka.

MŮŽE to uživatel vidět stejně, ale z hlediska SEO je snad úplně zřejmý rozdíl, nepříjde ti ?
Ani moc ne. Kdybychom my dva psali vyhledávač a já bral na rozdíl od tebe <font size=6> stejně jako <h1>, dosahoval bych z pohledu uživatele lepších výsledků, protože ty bys zbytečně trestal hůře napsané stránky a uživatele nezajímá, jak vypadá kód.

jestli je přítomnost absolutní adresy ( s případnými klíčovými slovy uvnitř adresy ) PŘÍNOS, nebo je NA ŠKODU
Opakuji: Nemá smysl si pamatovat, jak byla adresa zapsaná. Robot, který by toto zahrnoval do výpočtů, by byl hloupý.
Michal Blahut
Profil
Pokud Váš obsah někdo přebírá nebo by mohl přebírat, je z pohledu zpětných odkazů lepší ponechat absolutní adresu
matyey
Profil
Víborně, to jsem potřeboval vědět. Jestli správně chápu, tak Chamurappi míní, že je to úplně jedno a Michal Blahut tvrdí část toho, co jsem předpokládal. Nenašel se žádný hlas, který by se vyslovil záporně, jdu tedy upravit odkazy a i nadále budu psát absolutní adresy.
Jsem úplný začátečník, ale příjde mi, že toho vím více o SEO, než o psaní kódu :) ...proto to zdráhání, ale teď je jasno. Absolutní adresy u mě vedou.

Díky...

A mimochodem, Chamurappi > jak jsem uvedl, jsem začátečník, ale v několika odborných publikacích jsem se dočetl takřka opak některých tvých tvrzení. Nicméně se nemíním hádat, mimo jiné I proto, že na to nemám zkušenosti a neustále bych jen odkazoval. A navíc mi přijde, že bych tím stejně nic moc nezměnil ;)
Každopádně upřímné díky za názory a
Michal Blahut > také děkuji.
Marek Prokop
Profil
Pravdu mají tak nějak všichni :-)

V obsahu, který může být dále šířen (ať už se souhlasem autorem či bez něj) jsou opravdu lepší absolutní adresy, protože ne každý přebírač umí nahradit relativní za správné absolutní. U obsahu, který prakticky určitě na jiné weby kopírován nebude (hlavní menu apod.) stačí adresy relativní.

[#3] Dodržujte základní pravidla přístupnosti a správného kódování s ohledem na uživatele a udržovatelnost kódu. Pak nebudete muset řešit, zda je z hlediska SEO důležité vyznačovat nadpisy, mít JS v externích souborech apod.
Chamurappi
Profil
Reaguji na matyeyho:
Když si někdo stáhne jednotlivé stránky na disk s tím, že si je prohlédne jindy (až bude offline, třeba na dovolené na úpatí Olympus Mons), tak mu nebudou absolutní adresy v odkazech fungovat.
Samozřejmě, že chytrý stahovač webů si odkazy převede, ať budou jakékoliv — a stejně tak chytrý přebírač obsahu.

Budeš-li chtít přestěhovat web na jinou doménu, nebo ho ladit na localhostu, jsou absolutní adresy také (malinká) komplikace.

Zkoumal jsem, jak to kdo píše a je to opravdu velice různé.
Nemyslím si, že by nad tím autoři webů, které jsi zkoumal, nějak zvlášť SEO-přemýšleli.
matyey
Profil
Názor člověka je od toho, aby se měnil. Ten můj se na tuto věc během pár dnů změnil tolikrát, že se ani nedopočítám :)

Marek Prokop,Chamurappi> V praxi se to má tak, že web, který právě tvořím (tedy již po X-té přetvářím:), je podnikatelského charakteru - prezentace firmy, nabídka služeb a několik málo kategorií produktů ( obměna většiny produktů 1 za rok ).

Nepočítám s tím, že by se na tento web nějak příliš odkazovalo ( i když některé texty mají, jak pevně věřím, kvalitní objektivní obsah, asi bude spíše (když už,tak) kopírován text, než-li odkazováno na stránku ). To se změní až s příchodem plánované odborné diskuze, či weblogu na subdoméně ( kde bude situace samozřejmě úplně jiná ).
Také moc nepočítám s tím, že by takovýto web více než 0,1% návštěvníků kopírovalo na disk a prohlíželo si prezentaci naší firmy v offline režimu. I když to nevylučuji úplně, spíše asi stáhnou ceník, katalog případně kontakt. Nejde o web s mraky zajímavých článků.

Nicméně, to, co píšete, jsou velice přínosné informace a jistě je využiji, ať už při tvorbě plánovaného weblogu, či v budoucích očekávaných projektech a děkuji za ně.

Takže když to shrnu, chápu z vašich příspěvků, že pro tento můj web momentálně neexistuje jednoznačná odpověď. Jde zkrátka o to, kde se odkaz nachází a jaký vývoj očekávám od webu. I přes to si však neodpustím poslední ( zopakovanou ) otázku :

Z hlediska SEO je tedy úplně jedno, zda se v odkazech v kódu vypíše celá absolutní adresa, i kdyby se v doméně vyskytovalo podstatné klíčové slovo ? Roboti vyhledávačů to ignorují/nepřikládají tomu ŽÁDNOU váhu ? Všichni ?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Zajímavé čtení:
Poptávání výměny odkazů je na této diskusi nežádoucí.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0