Autor Zpráva
Jeník
Profil *
Dobrý den...

Mám otázku. Jelikož nemám 18, tak jsem Google AdSense zaregistroval na svoji sestru. Koupená doména je ale na mě (to doufám nevadí).
No ale potřebuju živnostenský list, abych výdělky mohl zdanit. Můžu ho napsat na sebe, nebo to musí být napsané zase na mou sestru?

Děkuji za odpovědi
Railbot
Profil
Jeník:
Můžu ho napsat na sebe, nebo to musí být napsané zase na mou sestru?
Na sestru.
Jeník
Profil *
Díky za rychou odpověd.. jestli to je tak jak říkáte, tak v tom případě to je problém. Nemůžu ji do něčeho takového nutit.

Takže mě napadá taková možná kravina: Co kdybych do svých 18 let na Adsense sbíral peníze (2,5 let do 18). Až poté bych si vyřídil ŽL a nechal si to od Googlu proplatit a následně bych to zdanil.
To je asi velká blbost , že? :D
ninja
Profil
Jeník: Pro získání přijmů z Adsense není automaticky třeba živnostenský list. Zaleží na rozsahu.
Jeník
Profil *
Tzn že pokud budu mít dostatečně malý příjem tak ŽL nepotřebuji? Nebe co je myšleno slovem rozsah?
Railbot
Profil
ninja:
Pro získání přijmů z Adsense není automaticky třeba živnostenský list.
Pro získání příjmů ne, ale pokud chce jít legální cestou a ty příjmy danit, tak ano, jelikož zobrazování reklamy na webu je soustavná činnost za účelem dosažení zisku, tedy podnikání a na to je ŽL potřeba.

Jeník:
Tzn že pokud budu mít dostatečně malý příjem tak ŽL nepotřebuji?
Potřebuješ. Na výši příjmů nezáleží. Viz výše.
ninja
Profil
Railbot: zobrazování reklamy na webu je soustavná činnost za účelem dosažení zisku, tedy podnikání a na to je ŽL potřeba.

S tímto nesouhlasím, pokud jde o stránky jako osobní blok nebo nějaké zájmové, může se jednat jen o příjem z příležitostné činnosti, nikoliv o soustavné podnikání. Znakem soustavnosti není jen dlouhodobé trvání.

A de facto se nejedná o reklamní činnost, ale pronájem části plochy stránek Googlu, který v tomto prostoru následně reklamy zobrazuje. Jako když si nechám na barák umístit billboard.
Jeník
Profil *
ninja:
Jako když si nechám na barák umístit billboard.

A na to nepotřebuješ ŽL pokud z něho máš přijmy?
Railbot
Profil
ninja:
Nešiř tu, prosím, bludy a raději si prostuduj nějaké materiály, namátkou třeba http://jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adsense.php

Jeník:
Potřebuješ pokud tu reklamu zobrazuješ stále a nejedná se pouze o jednorázovou příležitostnou činnost. Viz odkaz výše, o tom se tam také pojednává.
Jeník
Profil *
Je mi jasné, že ŽL budu potřebovat. Já jen chtěl vědět, jestli můžou být jména registrovaná u Adsense a na ŽL rozdílná. Podle všeho ne, takže ti děkuji za odpověď.
ninja
Profil
„Jako když si nechám na barák umístit billboard.“
A na to nepotřebuješ ŽL pokud z něho máš přijmy?


Jeník: Nepotřebuji. V daňovém přiznání pro fyzické osoby na to dokonce byla speciální kolonka: Příjmy z pronájmu a podobné činnosti.

Railbot: Nešířím žádné bludy. Server JakPodnikat, i přes svůj kvalitní obsah, není autorita, na rozdíl od FÚ pro Prahu 6, kde jse se byl na toto osobně informovat. Je možné že jiný FÚ použije odlišný výklad.
Railbot
Profil
ninja:
Autorita to není, ale výklad tam je správný. Stačí si pročíst příslušné zákony, co je a co není podnikání, ke kterému je potřeba ŽL. Pokud lze něco posuzovat různě, pak se nelze spoléhat na to, že zrovna tobě někdo něco odkýval. Nejenže se posuzování liší úřad od úřadu, ale dokonce bych řekl, že i úředník od úředníka.
ninja
Profil
Railbot: To ano, tady jde právě o výklad termínu "soustavná činnost za účelem dosažení zisku".
Marek Prokop
Profil
Přátelé, nehádejte se :-)

Názory na to, zda je pro účast v programu Google AdSense nutný živnostenský list, se různí a je tedy na každém jednotlivci, aby se rozhodl sám.

Kdo nechce mít problémy s úřady a získání živnostenského listu pro něj není problém, udělá dobře, když si ho obstará. Pro koho je naopak získání živnostenského listu obtížné či nemožné, asi si ho obstarávat nebude, ale může pak na úřadech narazit na problémy a měl by být připraven své stanovisko uhájit třeba i u soudu (což by podle mého názoru mělo být snadné, ale žijeme v právním absurdistánu, takže riziko je zde vždy).
Jeník
Profil *
Jak si úřady mohou ověřit, že nedaním? Mslím, že většina lidí co má adsense ani nemá ŽL... někteří o tom ani neví. Zajímal by mě postup jak by mohl uřád zjistit, že vydělávám a nedaním.
J
Profil *
Jeník:
A je problémem, že by si tento příjem uved v kolonce "Příjmy z pronájmu a podobné činnosti" některý z tvých rodičů?
J
Profil *
uvedl - l se nedoťuklo :- )
Jeník
Profil *
J:
A je problémem, že by si tento příjem uved v kolonce "Příjmy z pronájmu a podobné činnosti" některý z tvých rodičů?

Ale Adsense je napsaný na sestru... a nutit taťku do ŽL taky není moc reálné
Jirka_X
Profil *
Pokud se neplatu, tak jeslti Váš příjem nepřekročí 15 000 Kč/ročně, nemusíte jej nikde danit a tím pádem podle mě ani nepotřebujete živnosták. Jekikož je ale účet na sestru, platí to pro její příjmy...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0