Autor Zpráva
Jiří Kroužek
Profil
Hezký den,
poslední dobou stále častěji narážím na omezení, která Google uvaluje na použití ochranných známek v inzerátech. Existují dva základní případy užití ochranných známek, mám na mysli jenom ty seriózní:

1. Užití na nějaké neoriginální zboží určitého výrobce, například náhradní díly do automobilů. Pokud je značka automobilu ochrannou známkou, nemohu ji v textu inzerátu použít. V Zákoně o ochranných známkách se v § 8 mimo jiné píše: "Nestanoví-li tento zákon jinak (§ 10 a 11), nikdo nesmí v obchodním styku bez souhlasu
vlastníka ochranné známky užívat označení v obchodních listinách a v reklamě."
§ 10 však dále uvádí: "Vlastník ochranné známky není oprávněn zakázat třetím osobám užívat v obchodním styku označení nezbytné k určení účelu výrobku nebo služby, zejména u příslušenství nebo náhradních dílů,
pokud užívání je v souladu s obchodními zvyklostmi, dobrými mravy a pravidly hospodářské soutěže."

2. Užití ochranné známky při prodeji originálního zboží, například softwaru různých společností (distribuce jejich výrobků). K tomu se v zákoně (§ 11) píše: "Vlastník ochranné známky není oprávněn zakázat její užívání na výrobcích, které byly s touto ochrannou známkou uvedeny na trh v České republice tímto vlastníkem nebo s jeho souhlasem."

Dle mého názoru z toho jednoznačně vyplývá, že v inzerátech je v obou případech možné ochranné známky uvádět a Google s jeho striktním omezením ztěžuje inzerentům práci. Ano, je možné předložit souhlas s užitím, ale toto je ve většině případů nereálné. Jaký názor na to máte vy? Není ještě nějaká nadzákonná právní norma, kterou jsem třeba opomenul?
Děkuji za reakce.
Jirka
ninja
Profil
Google má takto nastaveno základní chování. Při zamítnutí inzerátu je možné požádat o výjimku, kde můžete takto argumentovat.
Jiří Kroužek
Profil
S těmi výjimkami je to komplikované, už jsem to zkoušel, oni chtějí souhlas držitele, což je nereálně, pokud člověk nemá opravdu dobré kontakty.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0