« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
jenikkozak
Takže mám návštěvníkovi říci: „Zde máš chleba zadarmo, prosím, buď tak hodný a schroustej k tomu i hrst štěrku, děkuju.“ (Používám argumentaci prvního odkázaného textu.)
Druhý článek nenabízí řešení problému nastíněného v prvním odkázaném. Tedy to, že zobrazování reklamy je neefektivní platební kanál. Autor zřejmě nenašel způsob, jak nahradit reklamu jiným účinným systémem.
margin
Profil *
Pokud reklama vydává zvuk, zakrývá text, nebo zatěžuje počítač, jako bych těžil Bitcoiny, tak ji bez uzardění zablokuji.
Plaváček
jenikkozak:

Já ti nerozumím. Ty ses svobodně rozhodl provozovat web a problém s jeho financováním hodláš přehodit na uživatele?
jenikkozak
Přesně.

Jako když se svobodně rozhodnu provozovat přepravní služby, financovat to budou zákazníci; provoz restaurace budou platit návštěvníci, provoz autoopravny řidiči, elektrárnu pak platí spotřebitelé. Jsem podnikatel, ne Robin Hood, navíc články nekradu bohatým, ale platím jejich autory.
Mým záměrem je mít z vloženého kapitálu co největší zisk. Ty přece usiluješ o totéž, jako každý podnikatel.
Krakatoa
Používám adblock a reklamou jsem tak zhnusen, že vesměs všechnu reklamu okamžitě blokuji.
Proč autoři reklam při tvorbě reklam a reklamních kampaní nepostupují tak, aby ty reklamy nebyly obtěžující, byly účinné a návštěvník webu neměl potřebu je blokovat?
Jako vzor takové reklamy považuji na webshare.cz tu reklamu se seznamkou a leteckou hrou, líbí se mi a nemám potřebu ji blokovat.
Plaváček
jenikkozak:

Jako když se svobodně rozhodnu provozovat přepravní služby, financovat to budou zákazníci

Jenže to není totéž. Web (nebo šířeji internet) je digitální ekvivalent analogového náměstí.

Zatímco o přepravní služby budou mít zájem jen ti, kteří je zrovna potřebují, na běžící web může přijít kdokoliv, často i náhodou. To není chyba, ale vlastnost internetu.

Lidi, kteří na tvé stránky přijdou, nebude zajímat, proč a jak to děláš. Když je otrávíš, půjdou jinam. Když je motivuješ, zůstanou. A zaplatí rádi, když ty, jako majitel, si najdeš smysluplný a pohodlný obchodní model.

Shrnuto - jde o tvůj problém.
Amunak
jenikkozak:
Proč by měl jiný model hledat on? Web je jeho a on si na něm může dělat, co chce.
Nemusí, ať si dělá co chce. Ale to, jak má nastavený obchodní model, se přímo promítne na jeho ziscích. S faktem, že se nezobrazí reklamy úplně všem musí počítat a měl by se podle toho zařídit, protože s tím může něco dělat. Ale těžko změní těch ~20% návštěvníků, kteří reklamy blokují. Ovšem jak jsem psal - občas někde na stránce vidím, že někdo detekoval zapnutý adblock, a slušně mě poprosí o zapnutí reklam. Pak se podle toho řídím (pokud reklamy nejsou agresivní, což většinou na takovém webu nebývají).

Člověk nemá univerzální právo lézt všude. (To je jen argument zabanovaných uživatelů na diskusi.)
To je pravda. Ještě jsem to sice nikdy neviděl, ale pokud mi někdo napíše něco ve smyslu zapni si reklamy nebo sem nechoď, budu jeho přání respektovat, stejně jako bych respektoval oprávněný ban. Většinou je ale cílem provozovatelů webu návštevníky neodhánět - i když třeba nevydělají z reklamy, pořád je šance, že na ně dotyčný odkáže, nebo na web pošle někoho, kdo reklamu neblokuje. Zkrátka lepší, než když jde ke konkurenci.

Webová stránka je soukromý projekt, jehož pravidla určuje provozovatel.
Ano. A stejně tak já určuji pravidla zobrazování/spouštění cizího kódu na svém počítači. Můžu používat třeba elinks; neuvidím ani reklamy, ani jiné obrázky, ani flash a nespustí se javascript. Je to pak taky špatné, že tím vlastně efektivně blokuji reklamu? :-)

Takže mám návštěvníkovi říci: ‚Zde máš chleba zadarmo, prosím, buď tak hodný a schroustej k tomu i hrst štěrku, děkuju.‘ (Používám argumentaci prvního odkázaného textu.)
Zkus to, na mě to funguje. Dokonce můžeš napsat ... nebo můžete přispět přes PayPal. Já bych si třeba vybral paypal před reklamou, a věřím, že bych ti tak poslal mnohem víc, než bys měl zisk z reklamy, která by navíc i otravovala mne, jako čtenáře.
Str4wberry
Reakce na jenikkozaka:
Přesně tak, proto pokud ti vadí návštěvníci, co blokují reklamy, tak přece není problém jim přístup zablokovat.
jenikkozak
Plaváček:
Web (nebo šířeji internet) je digitální ekvivalent analogového náměstí.
Výstavbu i provoz náměstí si platí občané svými daněmi. U vás ho přece také nefinancuje starosta velkoryse ze svých zisků z prodeje vánočních kaprů.

Když je otrávíš, půjdou jinam.
Ano, toho chci dosáhnout. Aby v případě, že se jim má nabídka nelíbí, ji nevyužili.

Amunak:
Je to pak taky špatné, že tím vlastně efektivně blokuji reklamu? :-)
Pokud ten prohlížeč budeš používat jen proto, abys získal obsah zdarma, pak to z mého pohledu je nefér.

Str4wberry:
Mně je „ukradené“, jestli uživatel používá AdBlock. Takové uživatele nehodlám počítat, prosit ani blokovat. Vadí mi jen způsob, jakým svou činnost, kterou nepovažuji za férovou, obhajují.
Taurus
S estetickým cítěním vnímám reklamu jako drzé h*vno na zlatém podnose. Je to kýč, vrchol nevkusu, narušitel řádu... Je pro mě zkrátka neakceptovatelná a často je mi trapně, když vidím, co je kdo schopný vymyslet. Že je i mnoho dobrých, je bohužel jen statistika, ti ať poděkují svým hloupým kolegům. Já to jejich handrkování ale řešit nehodlám, svých starostí mám dost a v podobě adblocku i prozatímní řešení.

jenikkozak:
Chamurappi: „Na druhou stranu má uživatel nepopiratelné právo zobrazovat si obsah tak, jak se mu zlíbí.“
Považuji to za podobné situaci, kdy by se zákazníkovi v kamenném obchodě nezdály ceny, a tak by zkrátka zboží nakradl ve skladu s tím, že prodejce donutí slevit. Asi ne.

Nemůžeš srovnávat virtuální svět s reálným*. Nezobrazením reklamy ti nic neberu. To by musel jít počet zobrazení do mínusu. Že ti ani nepřidávám je věc druhá, bohužel. Svět je nespravedlivý, viz výše.

Člověk nemá univerzální právo lézt všude.

Má právo lézt všude, kde je mu to dovoleno nebo má přístup. Kam se lézt nemá má být ošetření (registrací, platbou, ...), jinak co si napíšu do adresního řádku je na mně.

Webová stránka je soukromý projekt, ale na veřejném místě. Dokonce tím, že se nachází v mém počítači, si ho pro sebe můžu upravit jak chci.

* Podobně je to s autorským právem a příkladem stahování, který taky nejde napasovat na krádež kola.

jenikkozak:
Vadí mi jen způsob, jakým svou činnost, kterou nepovažuji za férovou, obhajují.

Já tě Honzo asi chápu. Mně zase podobně ale vadí, když jsou na pranýři ti, kteří se snaží řešit zoufale nějakou situaci. Tedy, že se řeší následky místo příčiny. Podobně jako mi vadí, když soudce/rozhodčí odsuzuje/vylučuje oplácejícího namísto recidivistu.
jenikkozak
Taurus:
Nezobrazením reklamy ti nic neberu. To by musel jít počet zobrazení do mínusu.
Se zobrazením webové stránky jsou spojené skutečné náklady. Čím víc návštěvníků na webu budu mít, tím dráž mě provoz vyjde. K navyšování ceny dochází ve skocích - vyjde nastejno provoz webu pro jednoho nebo sto tisíc návštěvníků. Pro stovky tisíc musím přejít na podstatně dražší službu. Cena za zobrazení stránky je velmi nízká, ale přesto je. Vychází na stotisícinu až tisícinu koruny (záleží na náročnosti sestavení stránky a zvoleném hostingu). Přičemž cena za reklamu placenou za zobrazování je také v řádu tisícin koruny.

Uživatelé AdBlocku by měli být rádi, že se jim povedlo obejít systém, a být zticha. Ne machrovat, jak zachraňují svět od agresivní reklamy a nenažraných provozovatelů webu.
Davex
jenikkozak:
Mně jako uživateli webových stránek vznikají také náklady na načtení stránky a na načtení reklamy, které jsem ochoten akceptovat pouze v případě, kdy náklady na načtení reklamy nepřevýší náklady na načtení obsahu. Tedy v případě, kdy je reklam méně než obsahu. Nehodlám plýtvat procesorovým časem, svým FUP limitem a čekat několikanásobně déle na načtení jenom kvůli tomu, že si vydavatel obsahu myslí, že musí nacpat reklamu jako obrázek na pozadí stránky, několik reklam ve Flashi vedle článku, do článku a pod článek, reklamní odkazy do obsahu atd.

Nedávno mi někdo ukazoval zpravodajský web o autech, který byl bez AdBlocku a FlashBlocku na starším počítači úplně nepoužitelný, protože se procesor vytížil na 100 % a na každé nepatrné posunutí stránky se muselo asi vteřinu čekat.
Joker
jenikkozak:
Vnímám to jinak. Provozovatel webu má určitě náklady spojené se získáním materiálu, který nabízí, i s provozem své služby. Proto by měl mít právo určit si cenu, za kterou chce materiál nabízet. Pokud nabídka není pro uživatele atraktivní, měl by hledat výhodnější a ne se snažit provozovatele doběhnout.

Jako provozovatel webu se chystám zapracovat na lepším cílení a zároveň větším množství i agresivitě reklam. :-)

To už má trochu nádech postoje autorských svazů, kdy autor z titulu že je autor si může za dílo účtovat jakoukoliv cenu a lidi jsou povinni mu za to tu cenu zaplatit.
A kam až to má zajít? Když reklama má platbu za proklik a návštěvník neklikne, jsou to vlastně jen další náklady navíc. Neměl by návštěvník mít povinnost alespoň na nějakou reklamu kliknout?
Co třeba já když zvětším stránku a reklamní bannery se dostanou mimo obrazovku (přičemž někdy je to docela významný důvod, proč stránku vůbec zvětšuji), není to taky nemorální?
Není nemorální jít pryč od televize (třeba na záchod), když dávají reklamy?

Ano, na druhé straně uživatelé nejsou povinni přistoupit na jakákoliv pravidla si autor vymyslí.
I to je vlastně trh: Když reklamy jsou přínosné anebo alespoň nejsou moc otravné, vyplatí se to neřešit a smířit se s nimi. Blokování přijde na řadu až ve chvíli, kdy používání webu je kvůli reklamám tak nepříjemné, že je lepší ztrácet čas dohledáváním a nastavením toho blokování.

Zajímal by mě konkrétní způsob výdělku.
To jsem napsal výše: Nedávat tam natolik otravné reklamy, aby je návštěvníci začali blokovat.
Na většině webů to podle mě funguje.
A právě proto si myslím, že spíš než agresivita reklam poroste jejich lepší zacílení.

Kromě toho blokování nemusí vždy poškozovat autora webu.
U některých reklam se platí za proklik. Když už si někdo dá tu práci s blokováním reklamy, asi mu přijde otravná a stejně by na ni neklikl. V takovém případě neodeslání reklamy sníží „náklady“ provozovatele a zároveň zvýší míru prokliku (nezobrazí reklamu návštěvníkovi, který by nejspíš neklikl).

Davex:
Čím víc je reklama cílená, tím víc mi vadí a mám větší potřebu ji blokovat. Google si třeba už dva týdny pamatuje, že jsem byl na webu realitní kanceláře a na každé druhé stránce mi nabízí nemovitosti všeho druhu.
Ivy:
Podívala jsem se na Youtube na video o kočkách a google mi víc než čtrnáct dní poté cpal reklamu Jste alergický na kočky?
Amunak:
Personalizace je podle mě peklo.

Řekl bych, že to co popisujete že vám vadí není příliš cílená reklama, ale špatně cílená reklama.
Zobrazování reklamy na nemovitosti, léky či auta vám vadí proto, že o danou věc v danou chvíli nemáte zájem.
Vyplývá z toho, že právě lépe zacílená reklama (tzn. reklama na něco, o co se zajímáte) by vám přišla méně otravná.

Se zobrazením webové stránky jsou spojené skutečné náklady.
S tím bych polemizoval.
Náklady na provoz webu obvykle s návštěvností souvisí jen velmi volně. Respektive pro drtivou většinu webů platí, že kdyby se aktuální návštěvnost zdvojnásobila nebo snížila na polovinu, náklady na provoz budou pořád stejné. Často by byly náklady stejné i kdyby se návštěvnost změnila o řád.
Takže se nedá moc tvrdit, že 1 návštěvník, nebo 10, nebo 100, nebo 10% celé návštěvnosti webu generuje provozovateli nějaké konkrétní náklady navíc.
Amunak
jenikkozak:
Se zobrazením webové stránky jsou spojené skutečné náklady. Čím víc návštěvníků na webu budu mít, tím dráž mě provoz vyjde.
To je ale jako kdybys rozdával letáky s reklamou zdarma, a pak si stěžoval, jak tě to vyjde draho, a jak jsou ti lidé, co si to vezmou a reklamu (bez prohlédnutí) odtrhnou, špatní. Hledej problém v tom, že letáky rozdáváš zdarma, a buď rád, že si je vůbec někdo ochotný je vzít a prohlédnout.

Buď web nemá konkurenci, a pak si za obsah lidi klidně zaplatí, a můžeš třeba i zkusit reklamy nějak vynucovat, ale pokud konkurenci má, tak ti tam ti, co reklamy blokují, stejně nepůjdou. To je právě na internetu to krásné - klidně se můžeš pokusit obcházet adblock a reklamy zobrazovat i přes něj (a že to snad ani není moc obtížné), ale já si pak taky můžu vybrat jinou stránku, na které informace najdu. A neříkej mi, že je pro tebe cennější zobrazit stránku menšímu množství uživatelů, a u všech tržit na reklamě, než tam pustit těch pár procent navíc, co reklamu blokují.

Joker:
Řekl bych, že to co popisujete že vám vadí není příliš cílená reklama, ale špatně cílená reklama.
Problém je, že si nedokážu představit tak dobře cílenou reklamu, aby mi její zacílení nevadilo. Daleko raději se podívám na reklamu správně zasazenou do kontextu, která mě ani zrovna nezajímá (ale mohla by - přeci jen zrovna myslím na něco, o čem si čtu, reklama mě může zaujmout), než když se zobrazí nějaký paskvil jen proto, že jsem předtím navštívil nějaký specializovaný web, kde superinteligentní algoritmus usoudil, že by mi měl na dalších reklamních plochách ukazovat reklamy na služby z toho oboru.

A až bude reklama tak dokonalá, že při hledání nového notebooku dostanu nabídku s přesně těmi parametry, které hledám, navíc od mé oblíbené značky, dost se začnu bát o svoje soukromí, a reklamu budu blokovat o to víc :-)
jenikkozak
Joker:
A kam až to má zajít? Když reklama má platbu za proklik a návštěvník neklikne, jsou to vlastně jen další náklady navíc. Neměl by návštěvník mít povinnost alespoň na nějakou reklamu kliknout?
Mám také vymyslet nějaký absurdní scénář s opačným vyzněním a pak porovnávat, který je lepší? :-)

To už má trochu nádech postoje autorských svazů, kdy autor z titulu že je autor si může za dílo účtovat jakoukoliv cenu a lidi jsou povinni mu za to tu cenu zaplatit.
Jako poskytovatel produktu nebo nabízející službu si mohu produkt či službu nacenit, jak chci. Zákazníci nabídku buď akceptují, nebo nakoupí jinde za výhodnějších podmínek. Cituji z Wikipedie: „Na trhu se setkávají nabízející, kteří chtějí směnit za peníze, a poptávající, kteří za ně chtějí získat nějaké nové zboží. Cílem prodejců je maximalizace ceny, zatímco kupující si přejí pravý opak, cenu co nejnižší. Na trhu se tyto protichůdné zájmy střetávají, k transakci dojde pouze v případě, že obě strany jí získávají (jde o dobrovolnou směnu). Nabízející si musí cenit obnosu, který mu kupující nabízí, více než prodávaného zboží. Naopak kupující musí preferovat dané zboží před smluvní částkou peněz. Jestliže jsou obě podmínky splněny, pak dojde k obchodu.“ Cenu tedy určí trh jako kompromis zájmu nakupujícího a prodávajícího, o limitech ceny či o pirátech tam není nic uvedeno. Proč by si tedy autor nemohl za dílo účtovat jakoukoliv cenu? Jasně že může.

U některých reklam se platí za proklik. Když už si někdo dá tu práci s blokováním reklamy, asi mu přijde otravná a stejně by na ni neklikl. V takovém případě neodeslání reklamy sníží ‚náklady‘ provozovatele a zároveň zvýší míru prokliku (nezobrazí reklamu návštěvníkovi, který by nejspíš neklikl).
Skutečně se ten obrázek nestáhne?

To jsem napsal výše: Nedávat tam natolik otravné reklamy, aby je návštěvníci začali blokovat.
Na většině webů to podle mě funguje.
Ovšem AdBlock ve výchozím nastavení blokuje reklamy na všech webech, nejen těch, které překročily meze otravnosti.
Chamurappi
Belinea/Stopar13 je možná studentka, ale má zvláštně podezřelou tendenci toto vlákno neseriózními způsoby přiživovat, její příspěvek typu „já reklamu rád vůbec nemám“ zaslaný pod třetím jménem už je vyhozený.

Reaguji na Medvídka:
přijde mi to "nemorální", jelikož u hodně webů to bývá jediný možný výdělek pro autory
Je morální na reklamy nikdy neklikat? Nebo je nečíst? To je též druh blokace penězovodu pro provozovatele. Kdybys byl ty sám inzerci více poddajný, byla by účinnější a autor stránky by mohl dostat víc peněz, ne?

Weby, který to přehání s reklamou (třeba deník.cz) prostě ignoruji.
Deník.cz má (stejně jako většina velkých serverů) cenu bannerové reklamy určenou především návštěvností změřenou auditem Netmonitoru, takže je otázka, jaký vlastně vliv na jeho příjmy mají ti, kdo blokují reklamu a neblokují Netmonitor.

Reaguji na Amunaka:
rozhodně bych byl raději, kdyby větší množství lidí dělalo službu ostatním "jen tak", bez nároku na odměnu. Odměnou by bylo, že by mu stejně hodnotné služby ostatní poskytovali taky zadarmo, bez reklam. No jo, holt jsem idealista.
Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb… jak krásně to zní a jak zrůdně se to vždycky zkazí.

Reaguji na Plaváčka:
Zase už to napsal Martin za mě: http://www.misantrop.info/anti-adblock-reseni-pro-vydavatele-obsahu/.
Německý Spiegel zkoušel se svojí vzpurnou čtvrtinou návštěvníků vyjednávat a moc si tím nepomohl. U menších webů, které udržují přátelský vztah s návštěvníky, to ale fungovat může.

Reaguji na jenikkozaka:
Provozovatel webu má určitě náklady spojené se získáním materiálu, který nabízí, i s provozem své služby. Proto by měl mít právo určit si cenu, za kterou chce materiál nabízet.
Ovšem ta cena v podobě reklamy je dobrovolná, což vychází už z principu stavebnicového a otevřeného fungování World Wide Webu. Samotné médium prostě takhle funguje, provozovatel webu se s tím musí smířit. Riziko, že si lidi cokoliv zablokují, odjakživa bylo přirozenou součástí podnikání na webu.

nehodlám proti němu [AdBlocku] bojovat, dokud nepřesáhne třeba 50 procent
Je otázka, zda by šlo takový boj vyhrát. Myslím, že ne. Filtry se dají snadno upravit.

AdBlock lidé používají pro vlastní (sobecké) zájmy, ne pro blaho lidstva tím, že by omezovali agresivní reklamu.
Nezáleží, proč ho používají, je to jejich svobodná volba. Omezování agresivity reklamy je důsledek, adblock funguje jako strašák. Což je pak dobře pro blaho těch, kdo reklamy neblokují.

Jako když se svobodně rozhodnu provozovat přepravní služby, financovat to budou zákazníci
Myslím, že je chyba nahlížet na koukání na reklamu jako na platbu ze strany návštěvníka. Ten, kdo opravdu platí, je inzerent a i ten má být smířený s tím, jak WWW funguje — podobně jako u televizního/rádiového vysílání je smířený s tím, že lidi můžou v době reklamy přepnout na jiný kanál, nebo mít pořad nahraný a reklamu přetočit.
Existují pochybné systémy, které lepí cenovku opravdu přímo na koukání na reklamy — slibují uživatelům „nainstaluj si tuhle věc, budeš přes ní koukat na reklamu a my ti za to budeme platit“, ale ty nebývají samostatně moc životaschopné, takže za zmíněným slibem ještě dodávají tradiční pyramidové „sežeň víc lidí a vyděláš víc“.

Mám také vymyslet nějaký absurdní scénář s opačným vyzněním a pak porovnávat, který je lepší? :-)
Ono to není zase tak absurdní. Cena reklamy je určená řadou faktorů. Počet prokliků na zobrazení má nepochybně vliv, tak proč nezohlednit i počet zobrazení reklamy na zobrazení obsahu? Inzerent počítá s tím, že 99 % lidí na reklamu neklikne. Může tedy i počítat s tím, že klidně třeba i 25 % návštěvníků ji neuvidí. Cena (kterou platí inzerent, ne návštěvník) musí tato čísla respektovat.

Kdybys provozoval web pro malé děti, mohl bys mít klidně míru prokliků až 10 %, z čehož by měl mít inzerent velkou radost, ale nezaplatí ti víc než u průměrného webu, protože stejnou míru prokliků mu nabídnou i konkurenční weby pro děti. A naopak, pokud napříč celým segmentem trhu 50 % lidí blokuje reklamu, tak jsou tím všichni poškozeni cca stejně, výkonnost všech dostupných ploch zůstává relativně stejná. Pokud jeden z webů uprosí větší množství blokujících návštěvníků k vypnutí adblocku, může tím získat konkurenční výhodu (de facto mu tím vzrostla zpeněžitelná návštěvnost). Zrovna tak získá výhodu, pokud do své stránky nevpustí agresivní reklamu, která by speciálně u něj zvedla podíl blokovačů. Nebo pokud obejde filtry adblocku a naservíruje přátelské reklamy (viz Krakatoou zmíněný webshare.cz).

Skutečně. Některé druhy adblocku dokonce ten obrázek krom skrytí i vyměňují za jiný, takže není triviální zjistit, že k nějakému zablokování došlo — takhle tuším funguje u nás nejrozšířenější adblock pro Chrome. Nepřeruší-li se požadavek na reklamní JS, tak si i reklamní systém započítá zobrazení, přestože uživatel ve skutečnosti nic nevidí.

Ovšem AdBlock ve výchozím nastavení blokuje reklamy na všech webech, nejen těch, které překročily meze otravnosti.
Před cca dvěma roky zavedl AdBlock Plus bílou listinu pro neobtěžující reklamy.

Reaguji na Jokera:
Opravdu dobře cílená reklama zobrazená v nevhodnou chvíli také není žádoucí. To pak člověk zase neví, kam dřív skočit :-)
Extrémně účinná reklama může poškozovat obsahový web tím, že z něj odlákává lidi.
Amunak
Chamurappi:
Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb… jak krásně to zní a jak zrůdně se to vždycky zkazí.
Skoro to tak vypadá. Ale je to o lidech, a režim s tím podle mě nemá moc co dělat. Když se k moci dostane nějaký despota, společnost trpí. Spíš mě těší, že existují lidi, co vyvíjejí open source a nic* z toho nemají. Lidi, co dělají zdarma třeba pluginy pro Minecraft servery, protože je to baví. Lidi, co vytvoří skript, který opraví YouTube, a podělí se o něj se světem. Lidi co přispívají do projektů jako Rosetta Code. Statisíce lidí co přispívají odpověďmi a komentáři na Stack Overflow. Vy všichni, co pomáháte lidem, co píšou sem do diskuze. :-)

* Dobře, ne vždycky je to úplné nic. Většinou se tím člověk i učí, někdy má pár korun z reklamy, nebo má nějaké jiné benefity. Ale podstatou je, že to nedělají jen jako kšeft, ale jako něco, čím chtějí pomoct ostatním.

Jsou to všechno příklady z virtuálního světa, mj. proto, že dělat něco takového ve hmotném světě je obtížnější - zatímco na internetu je cena za takovou dobrovolnou pomoc prakticky jen čas, v reálu třeba charity potřebují skutečné peníze, nebo skutečné oblečení/jídlo/vodu/léky. Zkrátka je fajn, že občas lidi dělají pro druhé něco „jen tak“.

jenikkozak:
Proto, pokud s tím chceš něco dělat, můžeš uživatele adblocku slušně poprosit, aby si reklamy zapnuli. Pochybuji, že to někoho odradí - přinejhorším tě nikdo neposlechne, a procento návštěvníků s adblockerem se nezmění.

Německý Spiegel zkoušel se svojí vzpurnou čtvrtinou návštěvníků vyjednávat a moc si tím nepomohl. U menších webů, které udržují přátelský vztah s návštěvníky, to ale fungovat může.
Existuje někde překlad toho textu od Spiegelu? Německy umím mizerně, ale nepřijde mi, že by to bylo napsané zrovna vhodně. Ale pravda je, že to pro velké weby dost možná nefunguje.
Joker
jenikkozak:
Tak adblock a třeba jít pryč od televize nebo ztlumit zvuk když jsou reklamy mi přijde prakticky totéž.

A s tím klikáním:
Když provozovatel nasadí reklamu, na kterou nikdo nekliká, je to chyba té reklamy.
Když provozovatel nasadí reklamu tak otravnou, že ji návštěvníci začnou blokovat, je to chyba návštěvníků.

Cenu tedy určí trh jako kompromis zájmu nakupujícího a prodávajícího, o limitech ceny či o pirátech tam není nic uvedeno. Proč by si tedy autor nemohl za dílo účtovat jakoukoliv cenu? Jasně že může.
To je v principu správně, akorát že výsledná cena je určená trhem a ne prodávajícím.
Tedy prodávající může stanovit libovolnou cenu, ale je pak absurdní ji použít k vypočítávání ztrát vzniklých tím, že kupující nejsou tu cenu ochotní akceptovat.

Další věc je, že „stanovit cenu“ budiž, ale tady poskytovatel obsahu stanovil cenu „zdarma“ za celý obsah včetně reklamy. A tak nějak očekává, že jako poskytovatel obsahu má automaticky právo mluvit do toho, jakým způsobem uživatel bude ten obsah konzumovat.
Což mi rozhodně automatické nepřipadá.
Srovnejme, že by třeba host v restauraci z jídla nechal něco co mu nechutná a kuchař mu přišel vykládat, že to musí sníst celé.

Asi podle způsobu blokování, ale typicky asi nestáhne.
Třeba blokování obsahu v Opeře prostě neodesílá požadavky na blokované adresy.

Ale kdyby uživatel reklamu stáhl a pak zablokoval, nastane zase opačná situace: U reklamy placené za proklik by to vadilo, ale u reklamy placené za zobrazení by se zobrazení započítalo a provozovatel webu by tak žádnou ztrátu neměl.

Amunak:
„Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb… jak krásně to zní a jak zrůdně se to vždycky zkazí.“
Skoro to tak vypadá. Ale je to o lidech, a režim s tím podle mě nemá moc co dělat.
Dovolím si úvahu mimo téma, která mi přijde důležitá:
Má s tím co dělat hodně a „o lidech“ to je svým způsobem: S bakteriemi nebo s bohy by to třeba fungovalo, ale s lidmi komunismus fungovat nemůže. Jde to i dokázat: Každý vnímá „lepší“ a „horší“, ale každý trochu jinak a nikdo nezná ani svůj vlastní žebříček celý. Jen v dané situaci dokáže zvolit variantu, kterou považuje za nejlepší.
V tržním prostředí to stačí: Každý dělá transakce, kde to co získá považuje za lepší než to co vydá. A když se ty transakce dělají průběžně a ve velkém množství, vyplynou z nich tržní ceny a pak už se dá dobře orientovat v hodnotě věcí.
Naopak bez existence trhu neexistují tržní ceny a není ani jiný způsob, jak zjistit poměry mezi hodnotami věcí. Ještě u podobných věcí se to dá trochu odhadnout, ale věci jako „Bylo by lepší vyrobit navíc jeden mobilní telefon, nebo dva metráky brambor?“ jsou prakticky neřešitelné.
I kdyby v komunismu měli všichni upřímnou snahu pracovat co nejlépe pro kolektiv a brát si přiměřeně podle svých potřeb, nikdo nebude schopný říct, jaká práce by byla zrovna nejvíc potřeba a kolik si brát je „přiměřeně“.
Petr ZZZ
Chamurappi [#16]: „Německý Spiegel zkoušel se svojí vzpurnou čtvrtinou návštěvníků vyjednávat a moc si tím nepomohl.“
Údaj o tom, že prosba německých vydavatelů, aby jejich čtenáři nepoužívali Adblock, měla za následek nárůst instalací adblocku o 129 %, je jednak tvrzením Adblocku, které by mohlo být dobré ověřit, a jednak by bylo zajímavé vědět také to, jaké procento z těch nových instalací povolilo kterým webům výjimku.

Amunak: „Existuje někde překlad toho textu od Spiegelu?
Nevím, přeložím:

Je hezké, že čtete Spiegel Online! Poskytujeme Vám nejdůležitější zprávy, analýzy, rozhovory, videa, 365 dní v roce, 24 hodin denně. 140 redaktorů pracuje na tom, abyste byli vždy co nejlépe informováni. To stojí peníze. Naše redakce stojí peníze, naši korespondenti, weboví vývojáři, technici, linky na přenos dat, elektřina.

Pro Vás je Spiegel Online zdarma. Financujeme se přes reklamu. Mnoho čtenářů používá adbloker, protože jim vadí vyskakující okna a reklama, která se náhle rozhuláká. I nám to vadí – proto se dotěrných forem reklamy vědomě zříkáme.

Adblokery pro nás znamenají, že za naši práci nedostaneme zaplaceno. Proto Vás prosíme, abyste adblokery nepoužívali, nebo pro Spiegel Online povolili výjimku. Protože Vám i nadále chceme Spiegel Online zdarma nabízet.

Zařiďte si u Vašeho Adblokeru pro Spiegel Online výjimku. Je to úplně jednoduché. Tady Vám vysvětlíme, jak na to.

„Německy umím mizerně, ale nepřijde mi, že by to bylo napsané zrovna vhodně.“

Je to napsané čistě a srozumitelně. Je možné, že jen autoři vědí, nakolik se dosažený účinek shoduje s tím zamýšleným. Nějak si neumím představit, že by si předem neuvědomovali, že takovou výzvou na službu jednak upozorní čtenáře, kteří o její existenci dosud nevěděli, a jednak jí tím vyjádří něco jako uznání.

Mohl by to být pokus o virální symbiózu Spiegelu a Adblocku, nebo pokus o zvýšení účinnosti reklamy a snížení nákladů na provoz webu nenačítáním reklamy těm uživatelům, které reklama vyloženě nezajímá, nebo pokus získat uživatele s pomalým připojením, kteří se webu kvůli výkonnostně náročným reklamám dosud vyhýbali, může za tím být snaha dostat se na bílou listinu zmíněnou Chamurappim, může to mít mnoho aspektů, o kterých nemáme tušení.
Ivy
Ono je to s tím blokováním dost neřešitelné, protože pochybuju že ti, kteří usoudili že je reklamy příliš otravují, budou třídit stránky na ty s agresivními reklamami a na ty s neotravnými a u těch neotravných blokaci zruší. To je moc práce a uživatelé jsou často líní.
Ovšem na tomto vlákně mě nejvíc zajímá motivace zakladatelky (zakladatele) belinea/stopar/didi, čím dál tím víc mi to připadá jako nějaký marketingový nebo jiný průzkum.
Amunak
Ivy:
Ovšem na tomto vlákně mě nejvíc zajímá motivace zakladatelky (zakladatele) belinea/stopar/didi, čím dál tím víc mi to připadá jako nějaký marketingový nebo jiný průzkum.
I kdyby to byl marketingový průzkum, v nejhorším se snad dočkáme toho, že vznikne reklamní agentura, která bude tvořit nevtíravé reklamy obcházející adblock, ne? :-)

Petr ZZZ:
Děkuji za překlad. Zajímalo by mě, jaký byl rozdíl mezi těmi agresivními a neagresivními reklamami, které údajně zavedli později. To je totiž docela subjektivní, jak je ostatně vidět už z tohoto vlákna.
Petr ZZZ
Amunak:
Děkuji za překlad.
Rádo se stalo.

Zajímalo by mě, jaký byl rozdíl mezi těmi agresivními a neagresivními reklamami, které údajně zavedli později.
Přinejmenším z toho textu, který jsem překládal (...deswegen verzichten wir bewusst auf aufdringliche Werbeformen – proto se dotěrných forem reklamy vědomě zříkáme), nevyplývá, zda agresivní formy reklamy v minulosti používali nebo ne (a mám za to, že to netvrdí ani můj překlad – že se někdo něčeho zříká, přece neobsahuje žádnou informaci o minulosti).
Ivy
Amunak:
v nejhorším se snad dočkáme toho,
Aby to nebyl průzkum co všechno ještě uživatelé snesou. Jako s těma žárovkama - to byl zadaný průzkum, jak dlouho musí žárovka svítit než odejde aby za ni lidi ještě byli ochotni zaplatit. Pak životnost žárovek výrobním postupem zkrátili na dobu kterou průzkum zjistil.
Amunak
Ivy:
Aby to nebyl průzkum co všechno ještě uživatelé snesou. Jako s těma žárovkama - to byl zadaný průzkum, jak dlouho musí žárovka svítit než odejde aby za ni lidi ještě byli ochotni zaplatit. Pak životnost žárovek výrobním postupem zkrátili na dobu kterou průzkum zjistil.
I tak si myslím, že je to neškodné. Pokud to přeženou, taky si můžeš nainstalovat adblock, pokud ho ještě nepoužíváš. Hlavně ale vzorek tady oslovených lidí je pro nějaký průzkum naprosto nevhodný, protože jsme tu na hodně specializovaném místě, a naše názory na webovou reklamu budou nejspíš o dost vyhraněnější (tohle slovo fakt existuje?), než je běžné.
Chamurappi
Reaguji na Petra ZZZ:
Díky za překlad.

nárůst instalací adblocku o 129 %, je jednak tvrzením Adblocku, které by mohlo být dobré ověřit, a jednak by bylo zajímavé vědět také to, jaké procento z těch nových instalací povolilo kterým webům výjimku
Nikdo krom komunity autorů AdBlocku Plus se asi k počtu instalací nedostane a výsledek, zda kampaň Spiegelu měla žádaný efekt, lze odhadnout z toho, že už v ní nepokračují.
Spiegel nebyl jediné německé médium, které letos zkoušelo s blokujícími uživateli vyjednávat, a autoři adblocku o celé kauze také sepsali nějaké povídání, převážně v němčině. Neměl bys chuť si zase zapřekládat? :-)

Nějak si neumím představit, že by si předem neuvědomovali, že takovou výzvou na službu jednak upozorní čtenáře, kteří o její existenci dosud nevěděli, a jednak jí tím vyjádří něco jako uznání.
Upozornění zobrazovali jen tomu, u koho rozpoznali nainstalovaný adblock. Symbióza mezi autory a návštěvníky nebývá u velkých serverů ideální, takže když Spiegel zoufale vykřikne „tady nás to bolí“, část čtenářů mu ochotně nasype sůl do rány (třeba tím, že doporučí/nainstalují adblock známým/příbuzným).

nevyplývá, zda agresivní formy reklamy v minulosti používali nebo ne
Momentálně užívají nadměrně hardwarově náročné flashové bannery. Tipnul bych si, že se nic moc nezměnilo. Maximálně ceník inzerce.

Reaguji na Ivy:
mě nejvíc zajímá motivace zakladatelky (zakladatele) belinea/stopar/didi, čím dál tím víc mi to připadá jako nějaký marketingový nebo jiný průzkum
Nenašel jsem nic, co by vyvracelo tvrzení, že je studentkou. Zeptala se na stejný dotaz sice na více místech, ale zase ne na mnoha, takže… nevím. Její příspěvky zaslané pod jinými jmény mi přišly docela hloupé. Ať je to jak chce, pochybuju, že se debata vyvíjí směrem, který chtěla. Neřešíme tu, jestli reklama zničí nás, ale jestli my zničíme reklamu :-)
Petr ZZZ
Reaguji na Chamurappiho:
„...a výsledek, zda kampaň Spiegelu měla žádaný efekt, lze odhadnout z toho, že už v ní nepokračují.“
Že v ní nepokračují, by mohlo být i tím, že Adblock tu kampaň zablokoval (viz překlad níže). Moje předchozí úvahy o tom, proč s ní vůbec začali, bych doplnil ještě o variantu, že to taky mohl být pouhý akt zoufalství.

„Neměl bys chuť si zase zapřekládat? :-)“
Ale jo, nakonec proč Adblocku nedopřát i v češtině trochu té tento, no... — reklamy, že jo. :-)

Nejsme problém, jsme součást řešení

Jako provozovatelé Adblock Plus vítáme, že dnes velké zpravodajské portály jako Spiegel Online, ZEIT, RP Online, FAZ.NET upozorňují svou kampaní na tématiku spokojenosti uživatelů s reklamou na internetu. Vysoké počty stažení a téměř deset miliónů aktivních uživatelů našeho doplňku v Německu jsou dokladem velké potřeby uživatelů prosadit nový druh internetové reklamy. Internetový reklamní průmysl však žel z velké části zatím není nakloněn inovacím natolik, aby se zabýval alternativami blikajících banerů. Příčina je v tom, že mnoho lidí v reklamní branži internet nepochopilo a jednoduše kopírují koncept televizní reklamy (upoutat co největší pozornost). Internet je ale demokratické médium: Uživatelé si zde nenechají nic vnucovat a pomocí udělátek jako Adblock Plus mají možnost sami rozhodovat, kdy a jaký druh reklamy jsou ochotni akceptovat.

Jsme si plně vědomi toho, že kvalitní žurnalismus je financován reklamou. Proto jsme už v roce 2011 dali vzniknout iniciativě únosné reklamy [Acceptable-Ads-Initiative], abychom nalezli kompromis mezi uživateli internetu a vydavateli. Reklama, která je nevtíravá a byla komunitou Adblock Plus certifikována jako „snesitelná“ (akceptabilní), není ve výchozím nastavení protireklamního filtru blokována. Demokratická myšlenka se uplatňuje v naší komunitě: ona sama určuje směrnice únosné reklamy. Ona rozhoduje, které reklamy jsou nevtíravé a informativní a mohou se uživatelům Adblock Plus při brouzdání ukazovat. Certifikovaná reklama má v této cílové skupině větší dosah a průměrně o 15 až 20 procent více prokliknutí než obvyklá efektu lačná internetová reklama. Problém je vtíravost internetové reklamy, která nebere ohledy na přání brouzdalů. Tři příklady z desítek uživatelských komentářů (zdroj: Spiegel Online), všechny v jednom duchu:

„Vypnul jsem filtr v nejlepším úmyslu, protože mi dobrý žurnalismus leží na srdci, ale po pár minutách jsem ho zase zapnul, protože reklama bliká a hýbe se a okamžitě mě přiváděla k šílenství.“

„Sorry milý týmu ze Spiegel Online, ale dokud Váš FLASH ukazuje reklamu, zůstane Adblocker zapnutý“

„Kdyby reklama, kterou ukazuje Spiegel Online, nebyla tak mega dotěrná, tak bych nad tím uvažoval. Ale skoro 40 % obrazovky je pokryto reklamou. Co je moc, to je příliš!“

Proto vyzýváme všechny weby, nakladatele a reklamní agentury, aby se postavili dialogu a začali dělat reklamu pro uživatele a ne proti nim. Jen tak je možné se k lidem na internetu dostat.

P.S. Všem uživatelům služby Adblock Plus: Naše komunita již zareagovala a diskutované výzvy zpravodajských webů jsme v Adblock Plus zablokovali. Zásadně, jak řečeno, takovou výzvu podporujeme, avšak naše komunita reaguje citlivě, jestliže samotná výzva má vysoký rušivý charakter (viz proti-adblokový návod pro webmajstry v EasyList-Blogu – Anti-adblock guide for site admins in EasyList-Blog). Příslušný update filtru dostanou uživatelé v následujících dnech automaticky, kdo by chtěl okamžitý manuální update, najde zde návod.

[Překlad německého prohlášení Adblock Plus s anglickým nadpisem Our thoughts on the unity of German newspapers against ad blockers]
Taurus
Petr ZZZ:
…a začali dělat reklamu pro uživatele a ne proti nim.

Díky, Petře, za překlad. Myslím, že tato věta je vševystihující.
jenikkozak
Překlad Petra ZZZ:
Naše komunita již zareagovala a diskutované výzvy zpravodajských webů jsme v Adblock Plus zablokovali.
Takže původně jsme blokovali reklamu, ale teď už likvidujeme i zmínky o reklamě.
Zveme vás k dialogu. Ale právě se nám vaše názory nelíbily, tak jsme je zablokovali. Haha. Rádi s vámi pokecáme, ovšem pouze za předpokladu, že s námi budete souhlasit. Prosazujeme náš názor, protože náš názor je správný. A správný je proto, že je náš.
Chamurappi
Reaguji na Petra ZZZ:
Děkuji za přeložení.

Adblock tu kampaň zablokoval
Mohli ji upravit podle zmíněného Anti-adblock guide for site admins in EasyList-Blog, pak by ji nezablokoval.

to taky mohl být pouhý akt zoufalství
… a naivity.

Reaguji na jenikkozaka:
Adblock obecně filtruje obsah, nemusí jít jen o reklamy, výzva Spiegelu byla moc rušivá. V otázce způsobu zobrazení stránky má vždy poslední slovo návštěvník, byť si to většina brouzdalů neuvědomuje (a prohlížeče postupně oklešťují jejich svobody). Z toho vyplývá, že zúčastněné strany dialogu skutečně nemají rovnocenné pozice. Klient vládne, server slouží. Tuto nerovnost nezpůsobili zlí tvůrci AdBlocku Plus (nebýt jich, byl by tu někdo jiný), ani zlí uživatelé (ti jsou naštvaní na tvůrce reklam, nikoliv zlí), tak jsou prostě webové protokoly a jazyky vymyšlené. Vydavatelé obsahu podlehli mylnému dojmu, že jediná možná obrana návštěvníka je nepříjemnou stránku nenavštěvovat, tak tomu nikdy nebylo.

Rádi s vámi pokecáme, ovšem pouze za předpokladu, že s námi budete souhlasit.
Dialogem není zamýšleno vyjednávání s autory AdBlocku Plus, ale především upřímné usmíření s návštěvníky. Řekl bych, že tvůrci ABP docela věrně a s pokorou reprezentují názory svých uživatelů, nezneužívají jejich důvěru k nějaké vlastní zlotřilé politice (třeba, že by prodávali výjimky nebo blokovali své ideové nepřátele), ani jim neporoučí, jen poskytují žádaný nástroj.
Našla se radikální část lidí, kterým zmíněná iniciativa únosné reklamy (bílá listina pro hodné reklamy od ABP) nevoní, a ti si vyrobili nekompromisní odnož ABP zvanou AdBlock Edge.

Zdaleka ne všichni uživatelé ABP/ABE používají výchozí filtry přednastavené výrobcem, existuje více předpisů, na reklamy v ČR jsou hodně populární seznamy z dajbych.net a z webu vsevjednom.cz (který mimochodem patří zdejšímu diskutérovi djlj).

protože náš názor je správný
Nehledá se nějaký vznosný ideál, zájmy blokujících uživatelů jsou sobecké, ale mají na ně právo, proto se musí najít rovnováha. Nakonec je celkem fuk, co je správné (i když je dobré o tom přemýšlet), musel bys přesvědčit ohromná kvanta lidí, že dělají něco hanebného, aby to mělo na celkový stav měřitelný efekt.

Sám jsem si adblock nainstaloval na cca třetinu míst, kde brouzdám, a většinou je vypnutý. Za jeho trvalé zapnutí bych se nestyděl. Nainstaloval jsem ho proto, abych věděl, jak vypadají weby s adblockem… a vypnutý je, abych věděl, jak vypadají bez adblocku. Připadá mi to tak správné :-)
jenikkozak
Chamurappi:
Nehledá se nějaký vznosný ideál, zájmy blokujících uživatelů jsou sobecké, ale mají na ně právo, proto se musí najít rovnováha.
Rozdíl mezi námi je právě v tom, že já si nemyslím, že to právo, které celou dobu máš za premisu, skutečně právem je.
« 1 2 3 4 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: