« 1 2 3 4 »
Autor Zpráva
Amunak
Profil
jenikkozak:
Rozdíl mezi námi je právě v tom, že já si nemyslím, že to právo, které celou dobu máš za premisu, skutečně právem je.
To právo podle mě plyne z faktu, že nikdo nemá právo spouštět na tvém počítači cokoliv, co tam nechceš. Stejně jako reklamy blokuji firewallem taky všechny možné programy, které provádí tzv. phoning home (aniž by se na to předem zeptaly a třeba vysvětlily, proč je to pro mě dobré). Pokud mě autor programu požádá, abych ho neprovozoval, pokud to chci blokovat, budu to respektovat. Stejně tak to může kdokoliv udělat, pokud mu blokuji reklamy. Pokud mě o to nepožádá, pak to chápu tak, že mu to nevadí. Ale nedonutí mě dělat to jinak (a nemá na to ani právo), pokud nebudu chtít.
Chamurappi
Profil
Reaguji na jenikkozaka:
já si nemyslím, že to právo, které celou dobu máš za premisu, skutečně právem je
A kde je tedy hranice, na co člověk právo má?
Smí nemít flash? Mít starší prohlížeč? Vypnout obrázky? Vypnout JavaScript? Vypnout CSS? Použít uživatelské CSS? Změnit uživatelským CSS kontrast barev? Schovat pomocí něj ošklivý obrázek? Schovat rušivou animaci? Být za proxy? Být za komprimační proxy osekávající nadbytečnosti? Být za proxy, která kategorizuje stránky podle obsahu a nevpouští třeba na nevhodné domény? Ukládat stránku na svůj disk či do jiného druhu archivu? Uzpůsobit ukládanou stránku za účelem lepšího zachování sdělení? Prohlížet si uloženou stránku offline, nebo bez vazby na jiné online-věci propojené s ní?

Kdyby to, co se blokuje, nebyly konkrétně reklamy, ale hypoteticky nějaký jiný populární hnus (z něhož by autor stránky neměl příjem), také bys zvažoval, jestli má uživatel právo ho blokovat?
Na adblock je dobré koukat jako na prostředek proti rušivým a zdržujícím věcem. Výzva Spiegelu zdržuje, zlobivé reklamy ruší. Jiné výzvy a hodné reklamy blokovat nechce. Rozhodující je otravnost (aspoň u ABP), nikoliv to, jestli skrz dotyčný prvek tečou peníze.
Belinea
Profil *
Jak tak koukám, je tu dost odpůrců reklamy =)

Mě osobně jako uživatele nejvíc rozčiluje taková reklama, která vyskočí skoro přes celé okno a je na ni pidi křížek na zavření... Jako příklad reklamy, která mi vůbec nevadí, bych uvedla například Váš web. Reklama je zde přiměřených rozměrů ve spodní úrovni stránky. Člověk si ji všimne, pokud chce zareaguje, ale nemusí na ni furt koukat. Je mi samozřejmě jasné, že reklamy v hodních částech stránek mají své marketingové opodstatnění a manažeři těchto reklam nejvíce využívají a nevzdají se jich.

A schválně, kdyby se hlasovalo, byl by někdo zástancem reklamy?


Reaguji na Chamurappi:
Její příspěvky zaslané pod jinými jmény mi přišly docela hloupé.
Na svou obranu musím dodat, že příspěvky pod jinými jmény jsem nezásilala já, ale můj přítel a segra, se kterými jsem se o tomto tématu bavila.
Taurus
Profil
Belinea:
byl by někdo zástancem reklamy?

Slušné, neinvazivní, estetické, střídmé? Klidně.

Dokud tomu tak nebude, budu ji blokovat, stejně jako odcházím pryč při reklamách v televizi a vůbec se za to nestydím.
Str4wberry
Profil
Mně by v zásadě ani neslušné, neestetické a nestřídmé reklamy nevadily, kdyby nezdržovaly načítání stránky. Proto blokuji i různé měřicí skripty, Facebook boxy apod., které se na stránce nijak zvlášť přínosně neprojeví, ale zdržují.
Petr ZZZ
Profil
Napadlo mě podívat se na problém z pozice autorského práva, ale ani tohle nemůže myslím na stávající situaci nic změnit: Zablokovat reklamu je sice zásah do autorského díla (internetové stránky jako celku), zasahuje ale vždy jen konkrétní brouzdal do své soukromé kopie díla, a ten, pokud vím, smí pro svoje soukromé účely s legálně získaným dílem nebo jeho kopií dělat, co se mu zlíbí.

Neobstojí ani námitka, že ABP soukromý není a můžou s ním zasahovat do autorského díla miliony lidí – to by se daly prohlásit za špatné i nůžky, kterými lze rozstříhat třeba novinovou stránku, která je také autorským dílem. ABP je zkrátka jen nástroj a kdo ho jak použije nebo nepoužije, je jeho soukromou záležitostí.
Amunak
Profil
Belinea:
Je mi samozřejmě jasné, že reklamy v hodních částech stránek mají své marketingové opodstatnění a manažeři těchto reklam nejvíce využívají a nevzdají se jich.
Pak se ovšem nemůžou divit, že je nějaká část lidí bude blokovat. Třeba tady na djpw mám adblock zakázaný. Kdyby ale reklamu přesunuli kamkoliv výš, zase bych ho tu asi povolil. I když je ta reklama relativně mírná, pořád do jednobarevného vzhledu diskuze naprosto nezapadá.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Belineu (a na Amunaka [#7]):
„A schválně, kdyby se hlasovalo, byl by někdo zástancem reklamy?“
O otázce reklamy na této diskusi se hlasovalo a výsledek byl, že tu s decentní reklamou souhlasíme. Předtím diskusi více než pět roků provozoval Yuhů bez reklamy na vlastní náklady.
Belinea
Profil *
Ale to co tu ještě nezaznělo, je vize ohledně internetové reklamy. Internetovou populaci tvoří třetita populace světové (přičemž u Evropy, Austrálie a Severní Ameriky je to v průměru 70% populace). Internet už dávno není nic neobvyklého, vyjímečného. Technologie se neustále vyvíjí k našemu prospěchu. Už dávno nejsme omezeni na stolní pc, ale využíváme notebooky, tablety, internet v mobilu apod., kde nás omezuje pouze výdrž baterie. Nejnovějším příkladem prudkého rozvoje je nositelný počítač Google Glass. Ale i přes dobrou dynamiku technologií nedošlo v internetové reklamě v podstatě ke změně. Firmy se prostě drží zažitých modelů, používají se stále stejné technologické prostředky i stejné modely mediální prezentace. Přitom internetová reklama má budoucnost jistou. Zajímal by mě tedy Váš názor ohledně vize internetové reklamy.
Osobně předpokládám, že už jsme jen krok toho, aby když zadáme do vyhledávače například dort, tak nám vyjedou všechny dorty vyjma ořechových, jelikož díky dlouhodobé osobní historii bude systém vědět o mé alergii na ořechy. Ovšem otázkou je, jak moc nám tato personalizace vleze do soukromí. Samozřejmě, vize se mohou různit.
Ivy
Profil
A co když budu chtít ořechový dort, který chci upéct jako dárek kamarádce? Vyhledávač by nikdy neměl předpokládat že něco nehledám nebo hledám jen kvůli tomu, čemu se říká osobní historie. Nikdo a nikdy nebude vědět líp co hledám než já. Není to jenom o soukromí, ale i o přesnosti. Nechci být odříznutá od celých oblastí informací jen proto, že nějaký algoritmus spočítal, že jsem něco nehledala a tak to nechci hledat ani teď. Jinými slovy - nepřeju si, aby mi kdokoliv filtroval informace, udělám si to sama a podle své vlastní volby. Celá personalizace je špatně. Leda že by to celé šlo ručně nastavit a úplně vypnout. A když píšu úplně, tak myslím úplně.
Vyhledávání a reklama jsou dvě různé věci a mělo by to tak zůstat.
Amunak
Profil
Ivy:
A co když budu chtít ořechový dort, který chci upéct jako dárek kamarádce?
Přesně. Ale musím říct, že je ta nenápadná personalizace Googlu hodně znát. Dokonce si pamatuje, ve kterých jazycích programuji nejčastěji, takže když hledám funkce/výjimky/chyby v JS, PHP nebo Javě, mám výsledky krásně hned nahoře. Když jsem teď nedávno začal v céčku, donutit ho dělat to samé mi zabralo pěkných pár desítek dotazů s C -C++ -C#. Taky je to dost znát, když jsem na cizím PC, a zkusím jedním něbo dvěma slovy najít něco ne moc specifického, coí třeba hledám často. Doma to najdu, a na cizím PC musím dotaz specifikovat. A musím říct, že jsem za to rád. Otázka je, kdy, případně jak, se tohle otočí proti nám. Je děsivé, co o nás Google ví.

Belinea:
Mě tohle třeba docela překvapuje - máme nová zařízení s novými možnostmi, a jediné, co dokáže reklamní agentury a tvůrce aplikací napadnout je narvat tam zas ty samé příšerné, pohyblivé, rušivé reklamy, které žerou baterku. Ono to ale bude stejné jako s vydavateli hudby - místo aby využili nových možností distribuce a síly internetu, marně bojují s piráty.
Ivy
Profil
Největší skrčka na té slavné personalizaci je ta, že mi časem můžou zůstat skryty ve vyhledávání další nové možnosti a budu si to muset hlídat, abych nezůstala ve "vyjetých kolejích". Když budu desetkrát hledat "jahodový jogurt" a po jedenácté budu chtít broskvový, budu muset dělat takové krkolomnosti jak "jogurt - jahodový" a budu na to muset pořád myslet. Za jedno z kouzel hledání na internetu pokládám právě nalézání nových věcí a rozšiřování možností tím, že na ně při hledání narazím náhodně. Velice se obávám, že ta personalizace to značně setře, neboť mi bude podsouvat jen to, co už znám.
Ona by to byla skvělá věc, kdyby se to dalo nastavit a zapnout jen tehdy, když chci. Ale už teď nejde třeba nastavit polohu Berlín nebo Mountain View. Jestli někdo znáte trik jak tohle vyblokovat tak prosím sem s ním.
Belinea
Profil
Reaguji na Ivy:
Vyhledávání a reklama jsou dvě různé věci a mělo by to tak zůstat.
Samozřejmě jsem měla na mysli tu reklamu, která se mi následně začne zobrazovat. Mimochodem reklamou jsou i přednostně umístěné odkazy a katalogové zápisy, kterých hodně využívá seznam.cz. Člověk si to kolikrát ani neuvědomí, ale je to tak.
Amunak
Profil
Ivy:
Ono to takhle ale naštěstí nefunguje. Když budeš desetkrát hledat jahodový jogurt, a pak už vyhledáš jen jogurt, první výsledky budou jahodovější, než by byly u někoho, kdo to nehledal. Když pak ale vyhledáš broskvový jogurt, najde ti to broskvové jogurty. Možná mezi nimi nahoře bude netypicky i ten jahodový, ale většina bude broskvová :-)

To je, jako kdyby ses bála, že při častém vyhledávání třeba php file_get_contents (to dělám já, protože si nepamatuju přesnou návratovou hodnotu ani parametry), ti pak nepůjde najít php readfile.
Ivy
Profil
Amunak:
Ono to takhle ale naštěstí nefunguje
Podle mých zkušeností to funguje tak, že když něco hledám tak ve výsledcích se objeví hromada toho, co jsem sice minulý měsíc hledala, ale momentálně mě to absolutně nezajímá. To je zkreslení výsledků a podle mého názoru je to špatně.
ProbablyYes
Profil
Ivy:
Jestli někdo znáte trik jak tohle vyblokovat tak prosím sem s ním.
Pokud pomůže - &pws=0 na konec adresního řádku po vyjetí výsledků.
lionel messi
Profil
Trošku offtopic, ale čo poviete na toto: Facebook všetkým užívateľom nanúti reklamné videá. Obávam sa, že toto Adblocky blokovať nebudú...
Taurus
Profil
Něco se určitě najde. Adblock, FB purity, … Na každou svini se vaří aplikace.
lionel messi
Profil
Taurus:
V to dúfam :-) - keď už ľudstvo zvíťazilo nad pop-upmi, poradí si s akoukoľvek reklamnou výzvou, hoci vzápätí vyskočí iná - pripomína to večný boj dobra a zla.
Taurus
Profil
Ať už je to reklama nebo zneužívání citlivých dat na sociálních sítích (a že se to pěkně stupňuje, viz články na Živě), snaží se s námi pořád někdo vydrbat. A pak si ještě stěžuje, že se jen bráníme. Naštěstí je to jako s antiviry. Vymyslí novou havěť a v zápětí se na to reaguje záplatou.
Medvídek
Profil
Taurus:
Ale mít FB není povinnost :)
Pokud se někomu nelíbí, nemusí ho používat.
lionel messi
Profil
Medvídek:
Nemyslím si, že je to len o Facebooku, ale skôr o internete ako takom, FB je len jedným článkom reťaze. Mne na tom nápade prekáža aj to, že pôjde o videá, navyše automaticky spúšťané, obávam sa, že spomalenie bude ešte výraznejšie ako pri flashi (tomuto tvrdeniu nahrávajú moje skúsenosti - kde flash spomalí, tam video zasekne).
Taurus
Profil
Medvídek:
Proč ta poznámka? To je snad jasné. Kritika během používání je zakázaná? Pro komunikaci je užitečný, tak ho používám.
Amunak
Profil
lionel messi:
Trošku offtopic, ale čo poviete na toto: Facebook všetkým užívateľom nanúti reklamné videá. Obávam sa, že toto Adblocky blokovať nebudú...
Nebojím se, že by to adblocky neblokovaly. V nejhorším případě se spolu s tím zablokují třeba všechna videa na facebooku. Anebo na to bude samostatný addon, který třeba do stránky zasáhne více než adblock, a reklamu odstraní.

Když to přeženou moc, může se klidně stát, že „vďaka atraktívnej videoreklame priláka nových inzerentov“, a odláká spoustu uživatelů.

Co mě na tom děsí nejvíc, je tohle: „Reklamy sa preto budú sťahovať automaticky a v predstihu, akonáhle sa užívateľ pripojí na Wi-Fi sieť.“ - takže aniž by to člověk tušil, aplikace bude vytěžovat síťové připojení (to, že jsem na wifi, ještě nemusí znamenat, že mi to nějak znatelně nezpomalí připojení), zabírat bůhvíkolik místa v paměti telefonu, jenom proto, abych pak mohl vybíjet baterku nepřeskočitelnou reklamou? Děkuju, nechci.

FB aplikaci nepoužívám už tak - když jsem viděl, k čemu všemu to chce oprávnění a co to dělá, došlo mi, že se bez ní obejdu. S xPrivacy bych to sice mohl dostatečně osekat, ale z principu nechci podporovat takovou... špínu (existuje jiné slovo na s, které by to vystihovalo daleko lépe).
Chamurappi
Profil
Reaguji na Belineu:
Mě osobně jako uživatele nejvíc rozčiluje taková reklama, která vyskočí skoro přes celé okno a je na ni pidi křížek na zavření...
Nebo když je křížek vlevo nahoře, protože si kreativní maestro usmyslel, že takhle to je přece všude v mém počítači, tak proč bořit zvyklosti.

Nejnovějším příkladem prudkého rozvoje je nositelný počítač Google Glass.
Kdyby trh s chytrými brýlemi opravdu začal růst (čemuž nevěřím, dopadne cca jako Segway) a agentury plodící agresivní reklamy nezměnily svůj způsob myšlení, bylo by docela nebezpečné s nimi chodit :-)
Rozvoj technologií nijak zvlášť prudký není, telefon/tablet je jen menší počítač, místo kliků se ťuká a chybí :hover — jinak je to pořád ten samý IT svět, žádná velká revoluce. Využitelná by mohla být geolokace, ale kdo by ji povoloval jen kvůli inzerci…

Firmy se prostě drží zažitých modelů, používají se stále stejné technologické prostředky i stejné modely mediální prezentace.
Stávající zkostnatělé modely nějak fungují. Chybí odvaha je vyměnit a řetězec hladových krků mezi výrobcem inzerovaného zboží a majitelem inzertní plochy je líný přemýšlet nad zájmy obou zúčastněných stran.


Reaguji na Amunaka:
Třeba tady na djpw mám adblock zakázaný. Kdyby ale reklamu přesunuli kamkoliv výš, zase bych ho tu asi povolil.
To už mi přijde trošku přehnané. Je to hodná malá rychlá neanimovaná reklama. Kéž by všechny bannery byly takové.
Její cena stejně není dána žádným konkrétním počtem zobrazení, takže na tom, zda na ni koukáš, až tak nezáleží. Inzerent si počítá jen prokliky (nebo možná až objednávky učiněné na základě prokliků, to už je jeho věc).

Když jsem teď nedávno začal v céčku, donutit ho dělat to samé mi zabralo pěkných pár desítek dotazů s C -C++ -C#.
Zadáš-li „C string“, najde ti popis céčkové knihovny o řetězcích, nebo dámské kalhotky?


Reaguji na Ivy:
Ale už teď nejde třeba nastavit polohu Berlín nebo Mountain View.
O mně si Google myslí, že jsem Němec. Před dvěma měsíci mi začal všechno servírovat v němčině a nevím, jak mu to vymluvit. Na některých jeho webech není přepínač jazyku a tam, kde je, funguje jen dočasně. To je také nezvládnutá personalizace…


Reaguji na lionela messiho:
Obávam sa, že toto Adblocky blokovať nebudú...
Uživatel ABP klikne na reklamní video pravým tlačítkem, vybere „Block audio/video“ a bude mít zase klid.


Reaguji na Medvídka:
Ale mít FB není povinnost :)
Mít FB s reklamou také není povinnost.

Pokud se někomu nelíbí, nemusí ho používat.
Pokud se provozovatelům Facebooku adblock nelíbí, můžou blokovače odhalovat a rušit jim účty. Zrovna FB má možnost s adblockem úspěšně válčit, protože uživatelé si na něm pěstují svůj obsah, jsou vydíratelní.
Medvídek
Profil
Chamurappi:
Pokud se provozovatelům Facebooku adblock nelíbí, můžou blokovače odhalovat a rušit jim účty. Zrovna FB má možnost s adblockem úspěšně válčit, protože uživatelé si na něm pěstují svůj obsah, jsou vydíratelní.

Tak doufám, že vymyslí něco, jako má Google na Youtube. Takovou formu reklamy, kterou uživatel nemá možnost blokovat :)
Amunak
Profil
Chamurappi:
To už mi přijde trošku přehnané. Je to hodná malá rychlá neanimovaná reklama. Kéž by všechny bannery byly takové.
Její cena stejně není dána žádným konkrétním počtem zobrazení, takže na tom, zda na ni koukáš, až tak nezáleží. Inzerent si počítá jen prokliky (nebo možná až objednávky učiněné na základě prokliků, to už je jeho věc).
Ano, jsem, co se týče reklam, hodně nekompromisní. Útěchou (diskusi a wedosu) budiž to, že jsem na ně poprvé přišel právě odsud z diskuse, na "doporučení", a registroval se a něco si objednal právě po prokliku té reklamy :-)

Zadáš-li ‚C string‘, najde ti popis céčkové knihovny o řetězcích, nebo dámské kalhotky?
Je to daleko horší. Až napočtvrté se mi povedlo dostat slušné výsledky (potenciálně NSFW).

O mně si Google myslí, že jsem Němec. Před dvěma měsíci mi začal všechno servírovat v němčině a nevím, jak mu to vymluvit. Na některých jeho webech není přepínač jazyku a tam, kde je, funguje jen dočasně. To je také nezvládnutá personalizace…
Google je celý rozbitý, stejně jako YouTube. U vyhledávání je potřeba kromě nastavení hlídat taky ?hl=cs v URL dotazu, nikdy nemazat googlácké cookies a být pořád přihlášený. Další (snad globální?) nastavení je pak tady. Já to mám takhle:

a když kliknu na ten červený vykřičník, řekne mi to, že nemám všude nastavený jazyk stejně, a umožní mi ho to sjednotit. Docela to funguje.
Kubo2
Profil
Chamurappi:
Zadáš-li ‚C string‘, najde ti popis céčkové knihovny o řetězcích, nebo dámské kalhotky?
Amunak:
Je to daleko horší. Až napočtvrté se mi povedlo dostat slušné výsledky (potenciálně NSFW).

Mne sa ich nepodarilo dostať vôbec (a to som chalan). Google zdá sa o mne ešte zďaleka toľko nevie.
Na prvých miestach stále ostávaly dámské kalhotky, no, mám smolu :-)
Ivy
Profil
Kubo2:
Mne sa ich nepodarilo dostať vôbec (a to som chalan).
C string -kalhotky a už mám jen programování. Teda s výjimkou (překvapivě) placené reklamy.
Amunak
Profil
Kubo2:
Mne sa ich nepodarilo dostať vôbec (a to som chalan). Google zdá sa o mne ešte zďaleka toľko nevie.
Zkoušels třeba to „C string.h“? string.h je jméno hlavičkového souboru, který obsahuje definici funkcí pro práci s textem. Ono to pouhé „string“ je trochu nespecifické, no. A Google taky celkově má problém s jednopísmenými názvy.
« 1 2 3 4 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0