Autor Zpráva
DikyZaPomoc!
Profil *
Zdravím,
mám zájem o zavedení služby Google AdSense. Mám web, který již přes 5 let funguje, je pravidelně denně aktualizován, má poměrně slušnou návštěvnost a stabilní komunitu. Dosud jsem web nijak nemonetizoval, nyní mě napadlo, že by mi služba AdSense mohla pomoci pokrýt výdaje spojené s existencí webu, takže bych to rád zkusil. Na internetu jsem už několik informací pročetl a získal, ale nemůžu najít to základní - tedy alespoň pro mě. Jak je to se zavedením služby na úplném začátku? Jak je to v ČR z pohledu legislativy? Musím si zajistit živnost na finančním úřadě, popř. kdy (ještě před spuštěním služby nebo až při určitém výnosu)? Četl jsem něco o registrování se jako identifikované osoby (k dani), apod., nevím co je pravda a co ne a jak prostě vlastně postupovat od úplného začátku. A celkově - co musím předtím než se do toho pustím udělat kromě toho základního (kvalita webu, publika, ...)?
Díky moc všem za jakoukoliv radu či zkušenost! :)
H13
Profil
Ahoj,

ano, nemusíš být plátce DPH, ale identifikovaná osoba, což pro tebe bude znamenat to, že každý měsíc budeš podávat přiznání k DPH (s nulou, pokud se nestaneš plátce DPH) a společně s tím Souhrnné hlášení, kde budeš uvádět, kolik ti irská společnost Google měsíčně zaplatila (jde o společnost sídlící v EU). Co se týče živnosti, pravděpodobně: "Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení" by ti měla stačit.

Google Ireland, Ltd.
Gordon House
Barrow Street
Dublin 4, Ireland
VAT: IE6388047V

Tedy, před tím, než začneš poskytovat reklamní prostor, bylo by dobrý, aby jsi měl živnostenské opravnění, jakmile dostaneš první platbu, je zapotřebí zaregistrovat se k DPH jako identifikovaná osoba - a pokud jsi doteď nebyl plátce DPH, nebo identifikovaná osoba, budeš podávat přiznání k DPH každý měsíc (tuším, že u nových subjektů už čtvrtletí neexistuje - je to takový paradox, posíláš nulové přiznání k DPH, ale musíš to dělat každý měsíc)

Trochu utěšující je, že v případě Google Adsense neřešíš přepočítávání měnových kursů (peníze dostáváš na český účet v Kč, neřešíš EET (protože jde o bankovní převod) a neřešíš MOSS (protože tvůj zákazník je firma z EU s VAT)

Složitější je to na konci roku, kde se rozdílně účtuje daň z příjmů a DPH - podle daně z příjmů ti lednová platba patří do minulého roku (výkon za prosinec), podle DPH ji uvádíš v únoru za leden nového roku (v lednu příjde platba za výkon v prosinci, DPH přiznání do 25. dne následujícího měsíce).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0