Autor Zpráva
bahara
Profil
Ahoj lidi,
nevím jak a kam to napsat, tak vás žádám o radu zde. S části proto, protože něco podobného se může stát i vám.
Dělal jsem statické stránky v XHTML ostravské firmě SUPLEX CZ. Po roce jsem je chtěl ukázat dalšímu potenciálnímu zákazníkovi a jaké bylo moje překvapení, když jsem nikde na stránce ani v hlaviččce nenašel o sobě ani zmínku, vše bylo nahrazeno jménem firmy. Po trapných omluvách potenciálnímu zákaznikovi jsem naštvaně zavolal majiteli firmy, který mi doslova řekl, že jestli tam chci mít své jméno i třeba jen v hlavičce jako autor, že to bude placená reklama a že mi ji vyfakturuje! Že prý si to koupil (a to dodnes dluží druhou část splátky) a může si s tím dělat co chce a ať se prý soudím (s výsměchem).
Na otázku, jestli při koupi práv filmu může nový majitel smazat jméno režiséra a nahradit ho svým mi práskl telefonem.

Nejsou to nijak exceletní stránky, jedny s mých prvních, ale dožralo mne to. Ví prosim někdo z vás, jak se tomuhle bránit v budoucnu? Této firmě udělám google-bombu, mám několik rozdělaných meziprací, původní fotografie, starší soubory. Důkazy mám. Přes soud to hnát nebudu, nato ten vyžírka má peněz dost a dává mi to najevo, že je mu naše justice ukradená (ani se mu nedivím)

Původní hlavička:
<meta name="author" content="David Rezler [bahara] mailto:bahara(@)email.cz]" />
<meta name="copyright" content="copyright Suplex CZ, s.r.o." />

Nynější:
<meta name="author" content="Suplex s.r.o. [suplex] mailto:suplex(@)suplex.cz]" />
<meta name="copyright" content="copyright Suplex s.r.o." />

Dole v patičce odkaz Designed by Bahara mi ani tak nevadí, i když u tohodle šmejda.....
Peca
Profil
Já s tím majitelem firmy naprosto souhlasím. Ona je přece majitelem stránek, tak proč by si s nimi nemohla dělat, co chce? Zaplatila snad za ně, ne jenom za její "půjčení".
Naopak nesnáším, když si někdo za stránky nechá zaplatit (nebo za nějaký skript) od jedné firmy, které to udělá na zakázku, a pak vesele komukoliv jinému to kopíru a dostává za to stejné peníze, jako kdyby to dělal celé znovu.
Dero
Profil
Víceméně souhlasím s Pecou, ale co mi nepřijde košér, je přepsání autora v meta hlavičkách. Ona firma není autorem stránek, pouze obsahu. A informace author vypovídá při nejlepší vůli o obojím, spíše však o autorovi formy, nikoliv obsahu.

Takže bych si vymohl opravu meta informací. Firma může meta hlavičku author zcela vypustit, ale IMHO ne modifikovat tímto způsobem.
habendorf
Profil
Krádež designu firmou Suplex.cz

To jsou silná slova, vždyť ti zaplatili. Zákazník není povinen na svých stránkách uvádět jejich autora. Naopak je oprávněn dle své libosti měnit kód (tedy i metatagy).

Já nejsem podepsán pod žádným ze svých webů a je mi to totálně šumák.
tiso
Profil
Jedine to nabudúce ošetriť v zmluve - že budeš uvedený ako autor, prípadne i odkaz v pätičke... A tak aby a o nedalo obísť, alebo nemohol za to vymáhať peniaze, právnicke kľučky sú všeliaké...
Freya
Profil
Pokud vím, tak autorské dílo zůstává autorským dílem, a firmě, které vytvoříš stránky, de facto poskytuješ licenci - tvoje autorské právo prodejem díla nezaniká. Na druhou stranu, aby to byla jasná a průkazná křivárna, potřeboval bys mít v ruce smlouvu o dílo, ve které by o tom byla zmínka.

Normální samozřejmě je, že klient si na stránkách může na svoje triko měnit, co ho napadne, ale tohle je poměrně nemorální jednání.
bahara
Profil
corr. vymazáno, posláno dvakrát
bahara
Profil
Víceméně souhlasím s Pecou, ale co mi nepřijde košér, je přepsání autora v meta hlavičkách. Ona firma není autorem stránek, pouze obsahu. A informace author vypovídá při nejlepší vůli o obojím, spíše však o autorovi formy, nikoliv obsahu.

Takže bych si vymohl opravu meta informací. Firma může meta hlavičku author zcela vypustit, ale IMHO ne modifikovat tímto způsobem.


Ale vždyť to je to co chci. Opravu metahlaviček, kde je autor uveden jiný. Sám jsem psal, že v patičce být nemusím. Jen se mi nelíbí, že se za autora považuje někdo jiný.

A za krádež to považuju, dokud bude uveden jako autor někdo jiný než já je to krádež. Když to smaže, nezmůžu ani popel, ale dokud se tím bude chlubit (a on se tím fakt chlubí), že je autorem on, tak to mi vadí.

add Freya: Dik, ze alespoň někdo pochopil o co mi jde. A co se může stát každému z vás.
Dero
Profil
bahara: Ono je to bohužel tak, jak píše Freya:

Normální samozřejmě je, že klient si na stránkách může na svoje triko měnit, co ho napadne, ale tohle je poměrně nemorální jednání.

Je to nemorální, jistě, ale u soudu bys jen velmi těžko uspěl. To si myslím já.
bahara
Profil
S právníkem už jsem komunikoval. Řekl mi, že jediné, co bez dobré smlouvy (žádná není) mohu napadnout je to, že 1/ má můj design a používá ho, ač na něj nemá kupní smlouvu - tedy opravdu design scizil a používá ho neoprávněně (což je porušení autorského zákona a zákona o hospodářské soutěži) 2/ pouhé porušení autorského zákona, kde změnil autorské označení díla a to se podle judikatury NESMÍ (to naštěstí potrvzuje to, že hlavičku autora měnit nemůže, pokud tam je, nebo to musí uvést jinde).

Ale prý v naši justici je dokazování tohoto běh na dlouhou míli i když bych nakonec vyhrál. Lol, označil to až na roky.

Edit (přidáno): To tu firmu radši opepřím google-bombou, dokud to nestáhnou nebo nezmění ten metatag. Na soudy, kvůli takovéto blbosti nepůjdu.
Peca
Profil
Vyhrál? Když děláš bez smouvy a bereš za to peníze? To by jsi spíš ty skončil u soudu a měl z toho daleko větší problémy než ta firma. A navíc bych se vsadil, že jsi k tomu používal nelegální software.
bahara
Profil
nelegální SW těžko (mám legální vidle s notebookem, PSPad a GIMP), to zas pozor. Mně šlo spíš o to, jestli nemám napadnout to, že nemá ani kupní smlouvu, a tedy to ani není jeho, takto na něj. Ale tady se asi rady nedočkám, jestli s tím souhlasíte, tak to bohužel jsem namydlenej a ten ***** si může v tom případě dělat, co se mu zlíbí.

Spíš mne překvapuje váš názor, protože pokud děláte weby delší dobu, tak jistě chcete mít nějakou tu referenci. A dost se divím, že by vám nevadilo, kdyby jste najednou zjistili, že jste vlasně nic neudělali, protože autorem je někdo jiný.
jozob
Profil
bahara
Skús sa na neho trošku pooháňať zákonmi, možno to pomôže a vznikne mimosúdna dohoda. Inak by som sa na to kašľal a referenciu si uložil niekde na web a odkazoval na ňu a nie na samotný web danej firmy. Napríklad ja osobne si odkladám všetky referncie na jedno miesto na svojom webe a odkazujem len na ne, nie na adresu stránky klienta. Takto sa rieši aj problém, ak si dá klient po čase stránku prerobiť niekomu inému.
Mistr
Profil
Kolegové,

myslíte si, že bude můj nový možný zákazník studovat META hlavičky? Věřím, že popisovaný problém kolegu Baharu naštval, nicméně na druhou stranu si myslím, že pro běžného budoucího zákazníka by měly předkládané stránky hodnotu reference na nabízené služby především jen v případě, že by na nich našel text typu "Navrhnul a vytvořil Bahara". Jinak asi ne. Divil bych se, kdyby si zobrazoval zdrojové kódy a studoval je.

Proto bych volil raděj postup navrhovaný Jozobem.
quinux
Profil
Autorská práva se pokud vím dají prodat, takže pokud to nebylo nijak ošetřeno ať již ústní dohodou (za přítomnosti svědka) nebo písemně, tak je podle mě jakékoliv vymáhání zbytečné.
quinux
Profil
jozob

Asi jsem nepochopil co jsi to napsal: Takto sa rieši aj problém, ak si dá klient po čase stránku prerobiť niekomu inému.
Jako, že ji udělá nanovo nebo jen provede úpravy?
Proč by to nemoh dát někomu jinému? Toto se zpravidla dělá pokud jsem nebyl s dodavatelem spokojen a opět platí fakt, že by to mělo být ošetřeno smluvně.
jozob
Profil
quinux
Myslel som asi takúto situáciu:
1.) Klient si dá u mňa vytvoriť prezentáciu.
2.) Zaplatí mi za prácu, napíše sa zmluva, všetko je OK.
3.) Prejde doba dajme tomu 1 rok.
4.) Klient sa rozhodne pre redesign alebo nový CMS.
5.) Zadá novú požiadavku, ale už inej firme / webdesignérovi.
6.) Na rovnakej adrese vznikne web od úplne iného autora.

A teraz z môjho pohľadu. Keby na tento web stále odkazujem, odkazoval by som na úplne inú prácu, čo už nie je moja referencia. Preto si myslím, že je rozumné uchovávať si referencie na vlastnom webe a odkazovať len na ne, nie na koncové weby.
quinux
Profil
jozob

Promiň, přečetl jsem si začátek tvého příspěvku a pak až konec takže mi to endávalo smysl. Teď už tomu rozumím a souhlasím, screenshot umístěný na svém webu by mělo být samozřejmostí. :o)
jozob
Profil
quinux
"screenshot umístěný na svém webu by mělo být samozřejmostí"
Nielen screenshot. Osobne si dávam na web celý projekt vo forme, v akej ho odovzdávam klientovi.
quinux
Profil
jozob

To je zbytečné, pokud jsi to dělal tak máš v pc všechny podklady včetně psd, které nijak jinak neseženeš. Takže důkazů máš dost, plnit web celými prezentacemi je zbytečné :o)
jozob
Profil
quinux
Nejde o dokazovanie.

"plnit web celými prezentacemi je zbytečné"
Prečítaj si moje príspevky znovu a pochop, že ide o istotu v odkazovaní na referencie.
quinux
Profil
jozob

Proč jistotu? Přece když si klient nechá u mě vytvořit web, tak odkaz na něho je prospěšný i pro něho takže přímý link není na škodu. Navíc se takto dá i dokázat, že web jsem opravdu dělal pro někoho a né jen jako nějaký návrh, který nikdo nechtěl :o)

Pokud v budoucnu klient změní design tak pořád na mém webu zůstává screen a to, že odkazuje na již prakticky jiný web je jedno. Předpokládám, že moje práce bude klientovi sloužit minimálně 2 roky než se rozhodne pro změnu a za ty dva roky předpokládám, že uděláš dost webů, aby onen spadl na nějakou x-tou stránku v referencích a až at daleko ti půjde málokdo :o)

Já osobně když si u někoho prohlížím reference tak mě zajímají poslední práce, protože to co bylo kdysi bylo vytvořeno na tehdejších znalostech mě příliš nezajímá, protože předpokládám, že se daný člověk dál vyvíjí a jeho práce dnes může vypadat úplně jinak než tehdy.
jozob
Profil
quinux
OK, súhlasím. Ale projekty budem dávať na svoj web.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0