Autor Zpráva
:-(
Profil *
Dobrý den,

Co potřebuji abych dostal provize za Google AdSense?

Je mi 18
Zatim chodim do školy
Živnostňák nemám
Mám studenský účet
mates
Profil
tu muzes dostat i klidne v peti letech, precti si pravidla....!
Timy
Profil
:-(
Nejdůležitější je mít navštěvnovaný web :-). Jinak nic z toho podstatné není (akorát ten účet se hodí, je to pohodolnější než šekem), akorát se tady vedly diskuse, zda je potřeba mít živnostňák.
:-(
Profil *
zda je potřeba mít živnostňák.

jo to je ta otázka
Marek Prokop
Profil
Provize za AdSense dostávají statisíce a možná i miliony lidí, kteří vůbec netuší, co to živnostenský list je, takže si myslím, že to žádná otázka není.
Davids
Profil
Pravidla jsem četl, a našel jsem tam že musím být plnoletý, takže ne klidně i v peti letech, mates, tež si přečti pravidla ;-) - Registrací do programu prohlašujete, že jste dosáhli vìku nejménì 18 let a souhlasíte s tím, že spoleènost...
:-(
Profil *
A jak je to s DPH?
budu muset něco platit státu pokud ano tak jak
PCMark
Profil
to Marek Prokop: To že mají z adsense miliony lidí příjmy aniž by měli žl je sice hezké, ale pokud máte z adsense pravidelné příjmy, tak musíte mít dle platných českých zákonů na takový způsob vydělávání žl. V opačném případě by se jednalo o neoprávněné podnikání. Takže nevím jak si to myslel s tím že to žádná otázka není ...
Marek Prokop
Profil
pokud máte z adsense pravidelné příjmy, tak musíte mít dle platných českých zákonů na takový způsob vydělávání žl

1) Platí to opravdu pro každého včetně cizinců, českých občanů žijících v zahraničí, českých občanů žíjících v ČR ale provozujících web v zahraničí a nemluvňat (i nemluvně může např. zdědit web)?

2) Platí to pro české občany - autory literárních či obrazových děl vydávaných vlastním nákladem pomocí internetu a částečně financovaných reklamou? Připomínám, že na tvorbu autorských děl ani nelze mít ŽL.

3) Je třeba ŽL na pronájem pozemku či části budovy pro účely reklamy? Pokud ne, je potom potřeba ŽL na pronájem části serveru resp. plochy stránky, která jinak neslouží k podnikání?

Pokud je odpověď na otázky výše (zejména otázky č. 1 a 2) ano, zajímal by mne odkaz na právní zdůvodnění.

Děkuji.
PCMark
Profil
ad 1) Nevím, k tomu snad jen dodám, že nemluvně může sice zdědit web, ale již nemůže zdědit účet v adsense ani si nový založit.

ad 2) Ano (podle mého názoru), peníze nedostáváte za psaní článků, ale za pronájem reklamní plochy, na což musíte mít žl "reklamní činnost a merketing".

ad3) Ano, nevidím rozdíl mezi pronájmem reklamní plochy na webu, nebo kdekoliv jinde. Pokud na stránce máte reklamu z které jsou pravidelné příjmy, tak k podnikání slouží.

Odkaz na právní zdůvodnění neposkytnu, protože takový odkaz neznám. Překvapilo mě s jakou jistotou tu píšeš, že není třeba pro příjmy z adsense mít žl. (respektive to nepíšeš přímo, ale jasně to vyplývá z tvého příspěvku). Za tím, že je třeba mít žl pro pravidelné příjmy z adsense si stojím. Jestli to platí i pro všechny vyjmenované případy v bodu 1 nevím, ale určitě to platí pro většinu občanů ČR. Jestli si stále myslíš, že pro pravidelné příjmy z adsense není třeba žl, tak se mi to můžeš pokusit vyvrátit, popř. přidat odkaz na právní zdůvodnění.
Joud
Profil *
Ehm, pravidelné příjmy?
Kdy jsou to "pravidelné příjmy" nebo to záleží na částce?
quinux
Profil
PCMark
No adsense nevyužívám, takže se omlouvám pokud se pletu, ale je možné, že ten ŽL opravdu není potřeba, protože jej nahrazuje smlouva (registrace) uzavřená mezi tebou a googlem. Jinak sic nevyužívám adsense, ale využívám bbkontext a tam žl potřeba není. Vydělané peníze ti vyplatí jako fyzické osobě.

Joud
Kdy jsou to "pravidelné příjmy" nebo to záleží na částce?
Nevím jak je to v zákoně (jestli to tam vůbec je), ale za pravidelné příjmy by se daly považovat příjmy, které opakovaně dostáváš od jednoho subjektu. Nezáleží na částce ani na intervalu.
Marek Prokop
Profil
PCMarku, bez mučení souhlasím s tím, že pro většinu občanů ČR je živnostenský list nejjednoduší cesta k příjmům z AdSense. Rozhodně ale nesouhlasím s tím, že to je cesta jediná. Je dost osob, které mít živnostenský list nechtějí nebo nemohou, přesto mohou chtít mít příjmy z AdSense -- jen namátkou např. fyzické osoby podléhající zákazu konkurence (který by v tomto případě formálně platil, ale de facto nedává smysl), právnické osoby zřízené pro jiné účely než podnikání (třeba spolek chovatelů psů), atd.

Nemluvňata jsem zmínil proto, že podle živnostenského zákona mohou v ČR dočasně (a se zákonným zástupcem i trvale) podnikat bez živnostenského listu.

Autory jsem zmínil proto, že živností není "využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory" (§ 3, odst. 1, písmenu b zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání).

Další věc je, že výše citovaný zákon za podnikání označuje "soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku...". Příjmy z AdSense ovšem můžete mít i v případě, že žádnou činnost nevykonáváte, nevykonáváte ji soustavně, nebo ji nevykonáváte za účelem zisku.

Takže shrnutí -- pokud to jde, určitě je dobré živnostenský list mít, protože se tím vyhnete možným problémům s úřady. Pokud ovšem z jakéhokoli důvodu mít živnostenský list nejde, vůbec bych se tím netrápil a AdSense bych úplně klidně použil také.
Yuhů
Profil
Dobře Marku, otázka zní jinak. Jak bys AdSense bez živnostňáku danil?

Ptal jsem se dvou účetních a ty krčí rameny. Dokonce krčí rameny i v případě, že živnostňák mám. Bez příjmového dokladu je to dost zvláštní položka v účetnictví.
Marek Prokop
Profil
Yuhů, myslíš, do jaké kolonky daňového přiznání bych ho vyplnil? To nevím, protože já mám AdSense v účetnictví s.r.o. Do svého osobního přiznání ale tak jako tak musím vyplnit příjmy z asi 4-5 různých zdrojů a žádný problém v tom nevidím. Ze všech věcí na světě se nejméně bojím toho, že by v daňovém přiznání chyběla kolonka pro nějaký druh příjmu.

Příjmový doklad s tím nijak nesouvisí. Na autorské honoráře také nemám žádný jiný příjmový doklad než výpis z banky resp. vlastní evidenci. Stát se nezlobí, když přiznáš příjem, na který nemáš doklad.
PCMark
Profil
Jen dodám, co vás může čekat, pokud budete provozovat neoprávněné podnikání. To zda mít příjmy pravidelné z adsense(nebo i z jiného reklamního systému) bez žl je, nebo není neoprávněné podnikání zvažte sami viz:

§ 61
(1) Neoprávněným podnikáním je provozování činnosti, která je předmětem živnosti, bez živnostenského oprávnění pro tuto
živnost.

§ 63a
(1) Fyzické osobě, která neoprávněně podniká v činnosti, která je předmětem živnosti volné, živnostenský úřad uloží pokutu až do výše 50 000 Kč.
meca
Profil
PCMark
Někdo by měl k těm slovům udělat popisky a vysvětlivky...
PCMark
Profil
Doporučuji ti spíše zeptat se daňového poradce, já to nejsem a Marek asi taky ne. V čem se s Marke shodnem je to, že je lepší mít na takovou činnost žl.
Je docela možné, že na vaše příjmy z adsense nikdo nepřijde a vám to projde, ale nespoléhal bych na to. To co zde píšu jsou čistě moje osobní názory a protože nejsem v této oblasti dostatečně vzdělaný, tak si radši vše ověřte u někoho kdo tomu opravdu rozumí, kdo se tím živí.
Filippo
Profil *
Musí mi být 18let? sakra... no to sa mi nepáčí... jdu do toho i když mi 18 nebylo, ale psst ;-)
SE cz
Profil *
Zajímavá diskuse rovněž zde. Myslím, že jdu do živnosťáku, penízky chodí pravidelně a když se nestane nic neočekávaného, budou chodit i nadále. A dále si myslím, že je v tom docela pěkný chaos, protože hodně lidí na to kašle a stát své dně určitě chce.
DEKO
Profil *
Tak jsem si konečně kvůli ADSENSE pořídil živnostnák - jsem student

Na dvou živnostenských uřadech mi řekli že na ot žl musím mít. tak jsem si to pořídil.
Uvidíme jak se to vyvrbí dál :-)
Jirious
Profil *
Jasna volba, proste ZL je dobre mit .. nikdy nevis, kdy se ti jeste hodi .. napr na nakupy v MAKRO ;) ale to je trochu jina vec ..

Ovsem z diskuze stale neni jasne, jak prijmy z AdSense danit .. kdyz neni prijmovy doklad. Nebo jak bylo receno, je to suma-fuk ?!

A jeste, stale se omylaji cisla, kdy danit a kdy nedanit. Takze jak to bude pro studenta? Plati takova ta tajemna cisla, ze pokud prijem studenta CELKEM za rok, nepresahne PRIZNANYCH 42tis, tak NEPLATI DANE. A socialni a zdravotni za me plati skola, ze?
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0