Autor Zpráva
fanous
Profil *
11. Na svých stránkách mám reklamu společnosti Google adsense (plochu, kam si Google umisťuje vlastní reklamy od inzerentů). Peníze získávám za kliknutí. Někdy je to za den 0,5 dolarů, jindy třeba 10 dolarů. Peníze si můžu nechat vyplácet každý měsíc nebo třeba jednou za rok. Smlouvu s nimi žádnou sepsanou nemám, jen proběhla klasická registrace. Potřebuji na takový výdělek živnostenský list? Dají se z toho platit daně i bez živnostenského listu?

odpověd:

JS: Bude se jednat o příležitostnou činnost podle § 10 zákona o daních z příjmů, na kterou nepotřebujete živnostenský list. Příjmy z těchto příležitostných činností jsou osvobozeny od daně z příjmů do výše 20.000,- Kč za rok. Pokud by jste tuto částku překročil, jste povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů.

odkaz: http://www.penize.cz/zpravy/5013/danove-priznani-z-jakych-prijmu-dan-m usite-a-nemusite-platit/
fanous
Profil *
poradili mi teda správně ? nemusím mít živnostnák ?
Marek Prokop
Profil
Fanousi, pokud jste četl vlákno http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=14&topic=4 5476 , asi jste pochopil, že na Vaši otázku existují různé odpovědi. V této laické komunitě převažuje názor, že živnostenský list mít musíte. Určitě je bezpečnější ho mít, chcete-li se vyhnout složitému vysvětlování nebo ještě horším problémům.

Na druhou stranu je ta otázka tak trochu špatně položena, protože živnostenský zákon neřeší, že něco máte (stránku s reklamou), nebo že Vám z něčeho plynou nějaké příjmy. Řeší živnostenské podnikání, které definuje jako "soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku...". Zároveň z živností výslovně vyjímá "využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory" -- zvláštními zákony je zde myšlen především autorský zákon.

Pokud tedy nevykonáváte soustavně činnost, která k příjmům z AdSense vede (web už dávno máte a již na něm soustavně nepracujete) nebo máte příjmy z AdSense jen v důsledku zveřejnění svých vlastních autorských děl (pozor, nikoli cizích) nebo nepoužíváte AdSense za účelem dosažení zisku (např. jím jen částečně hradíte náklady na provoz jinak neziskového webu), pak podle mého názoru mít živnostenský list nemusíte. Musíte však být připraven si toto stanovisko před úřady obhájit i přes případné nejasnosti ve výkladu zákona.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.