Autor Zpráva
Anonymní
Profil *
Zdravím všechny, řeším následující problém:

mám stránky, na kterých mám reklamu AdSense, ta stránka může vydělat tak 4.000,- Kč za rok.

No a co s tím, na všech možných diskuzích je spíše doporučeno mít ŽL (ne kvůli placení daně, ale kvůli provozování takové živnosti - Živnostenský zákon, §2 "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem --> podle mnohých je zobrazování reklamy každý den na stránkách soustavná činnost a ať chceme nebo ne, i když zisku nedosáhneme, teoreticky můžeme)

Založit si kvůli 4.000,- ročně ŽL na fyzickou osobu a trápit se s minimální daní, soc. pojištěním, atd. nebude asi to pravé, zobrazovat reklamu a čekat jestli na to nějaký úřad příjde, taky nebude to pravé...

Já mám ale možnost napsat účet na s.r.o., musel bych sice obětovat 1.000,- na ŽL (novou živnost - např. reklamu a marketing), vše by se danilo o něco vyšší daní než u fyzických osob (ale zase bez soc. pojištění, takže by to vyšlo zhruba na stejno). Problémem je však to, že s.r.o. je plátcem DPH a tady mě zajímá, zda s tím má někdo zkušenosti.

- platí se DPH u AdSense a když ano, jakým způsbem (vystavuje se snad Google nějaká faktura)
- zná snad někdo jiný způsob, jak takhle malou částku zlegalizovat (nebavím se o danich z přijmů FO nebo PO, ale o živnostenském zákonu)

díky
Marek Prokop
Profil
Je sporné, zda je pro zobrazování reklamy AdSense vždy potřeba ŽL. Já si myslím, že to vždy nutné není, hodně lidí si myslí opak.

AdSense zobrazuji na webech, které patří společnosti s r.o., a tudíž se účetně jedná o výnosy oné společnosti. Plnění se poskytuje do zahraničí a je tedy AFAIK od DPH osvobozeno. Nejsem daňový poradce, takže pokud to chcete vědět stoprocentně, na nějakého se obraťte.
Mistr
Profil
Anonymní
Například http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adwords.php a využít se dá i tamní diskuzní fórum.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: