Autor Zpráva
jezek
Profil *
Ahoj,
před časem jsem si vytvořil jednoduché www stránky. Časem jsem přišel na adsense. Řekl jsem, proč si malinko nepřilepšit a dal sem reklamu na své stránky. Nyní jsem poprvé dosáhl částky 100dolarů. Při bližším prozkoumání svého google účtu sem narazil na odkaz: Odešlete nám své daňové informace, bez nich jso vaše platby pozdrženy. Nevím, co s tím? Co zde mám vyplnit? Navíc nemám živnostenský list. Musím si založit živnost? I když mé vydělky předpokládám nepřesáhnou 5000Kč ročně. Prosím poraďte, mate s tím někdo zkušenosti?
bohyn
Profil
jezek
1) Zadej ze jsi mimo USA = Google za tebe zadne dane neplati
2) Pro poslani penez na ucet potrebujes mit cislo uctu aktivovany. To je potvrzeni kontrolni platby (posilaji cca 1 dolar)
3a) Oficialne: Mel bys mit zivnostensky list zalozeny pred prvni platbou
3b) Neoficialne: Pri takoveto castce se na to vykasli. Starat se o dane kvuli takoveta castce by se mi teda moc nechtelo.
4) Jestli to stihnes do 15 tak koncem mesice nebo zacatkem unora cekej platbu.
warman
Profil
já mám web, který vydělá na adsense cca 10-30$ denne, jsem student a nemam zivnostak... vadi to moc?
Joker
Profil
warman
já mám web, který vydělá na adsense cca 10-30$ denne, jsem student a nemam zivnostak... vadi to moc?
Jak komu. Například mně to vcelku nevadí :o)))

Pokud na tom skutečně vyděláte nějakých 150 000Kč za rok, teoreticky na to trestní zákon má paragrafy o neoprávněném podnikání (§118) a krácení daně (§148).
warman
Profil
Joker: me to vadit nebude :)
bohyn
Profil
warman
Joker: me to vadit nebude :)
Kdo chce kam...
warman
Profil
spis by me zajimalo, jesli je to zjistitelny ze mi bude chodit cca 6000 mesicne ze zahranici....
bohyn
Profil
warman
Ze zahranici ti to chodit nebude (pokud zvolis variantu posilani na ucet), ale vsechny bankovni transakce se eviduji v CNB, takze namatkova kontola je mozna. Otazka je jestli ma financni urad dost lidi aby kontoly provadeli.
Joker
Profil
Ještě jezek
Musím si založit živnost? I když mé vydělky předpokládám nepřesáhnou 5000Kč ročně.
No, ne že bych se v tom nějak vyznal, ale:
Na téma ŽL se, co jsem vyrozuměl, názory různí. A to dokonce i u úředníků- podle některých úřadů ano, podle jiných úřadů ne.
Názor 1: Jde o "šíření reklamy různými způsoby", takže je na to potřeba ŽL na "Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení"
Názor 2: Je to vpodstatě pronajímání prostoru na webu pro reklamu a na to ŽL potřeba není.
...a teď si vyberte.
Zdá se ale, že převažující názor je, že ŽL potřeba je.

Ohledně danění příjmů, podle zákona o daních z příjmů:
Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč,
anebo:
Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a (...) nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

Takže podle mě zaměstnanci nemusí přiznávat příjmy z AdSense, pokud jsou do 6000Kč (a nemají ještě další příjmy) a pro lidi bez jakýchkoliv jiných příjmů je ten limit 15000Kč.

warman
me to vadit nebude :)
No nevím, jestli by to byla taková sranda, kdyby to třeba nějaký dobrák kterého naštvete "bonznul" finančáku.
Ono totiž v tomhle případě by úřad nemusel vynaložit skoro žádnou aktivitu- stačí, když se v tom začnou vrtat. Od Google si zjistí vše potřebné a už to jede- vyměření daně, penále, až 50 000 pokuta, v horším případě policajti, soud...
warman
Profil
Joker: tedka jak je to s danenim a jak s tim zivnostakem a jesli je zivnost potreba?
Joker
Profil
warman
Vždyť přesně to píšu v tom předchozím příspěvku. Ještě jednou:
ŽL: Ani úřady na to nemají jednotný názor. Zdá se ale, že převládá názor, že ŽL potřeba je.

Daně:
Tady se to začíná dělit:
1) Zaměstnanec - za toho obvykle platí daně zaměstnavatel. Takže vezmete všechny zdanitelné příjmy mimo zaměstnání, včetně AdSense, za ten rok:
1a) Je to 6000Kč nebo méně. Příjmy mimo zaměstnání do 6000Kč ročně se nemusejí přiznávat, takže podle mého názoru to není třeba nijak řešit a daň zaplatí normálně zaměstnavatel
1b) Je to víc než 6000Kč -> u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení o příjmech (nebo jak se to jmenuje) a sám podáte daňové přiznání, kde budou příjmy ze zaměstnání, AdSense a případné další zdanitelné příjmy

2) Nejste zaměstnanec, takže jste OSVČ (protože máte ŽL kvůli AdSense). Sečtete veškeré své zdanitelné příjmy včetně AdSense:
2a) Dá to 15000Kč nebo méně -> nemusíte podávat daňové přiznání
2b) víc než 15000Kč -> podáte daňové přiznání se všemi příjmy, včetně AdSense

Tolik můj, právně nezávazný, názor, jak by to snad mělo fungovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: