Autor Zpráva
X12
Profil *
Dělám několik let správce sítě, rozumím základům tvorby webu.

Nyní bych se rád naučil (x)html a css. Tím myslím od začátku a dobře naučil.

Velmi pochybuji, že se toto lze naučit z webu, jako je tento. Ten může sloužit jako doplněk.

Otázky zní - víte o opravdu dobré a aktuální knize, která se tímto zabývá? Která to je?

Knížek jsem prošel hodně, ale ani jedna se mi nezdá být dobrá. Většinou neprobírají problematiku do hloubky, mají málo příkladů, nebo jsou zastaralé.

A dále. Kde najdu opravdu dobré weby, na kterých uvidím nejnovější trendy a z jejihž zdrojových kódů se můžu učit? Je nějaký žebříček, nebo stránka s odkazy?

Děkuji
Chamurappi
Profil
Přesunu do kategorie Knihy.

Reaguji na X12:
Velmi pochybuji, že se toto lze naučit z webu, jako je tento. Ten může sloužit jako doplněk.
Na této diskusi se (celkem pochopitelně) vyskytuje mnoho odborníků, kteří se z JPW učili a jako doplněk jim sloužil zbytek internetu.

Kde najdu opravdu dobré weby, na kterých uvidím nejnovější trendy a z jejihž zdrojových kódů se můžu učit?
Žádné nové trendy víceméně neexistují. Občas se zjistí, že nějaká mnoho let stará vymoženost je již konečně použitelná, ale stejně žádný zásadní vývoj nehrozí. Tím nechci říct, že postupy popsané ve starších knihách jsou správné — ony často bývaly zastaralé a nevhodné již v době vydání.
Joker
Profil
Chamurappi:
Občas se zjistí, že nějaká mnoho let stará vymoženost je již konečně použitelná
I to je ale vývoj, přece. Že tu nějaká vlastnost byla a nepoužívala se, ale teď se používá, je přece taky nový trend :-)
A naopak máme i nový vývoj... Co CSS3, HTML5? Kulaté rámečky, stínování, vícenásobné pozadí, značky video nebo canvas, lokální datové úložiště, nové typy formulářových polí... ;-)

ony často bývaly zastaralé a nevhodné již v době vydání
Což je vcelku logický důsledek toho, jak dlouho trvá tu knihu napsat a vydat (nemluvě o tom všimnout si, že je úspěšná, přeložit a vydat tady).
tiso
Profil
Joker: „Což je vcelku logický důsledek toho...
Nie tak celkom. Ak 10 ľudí naraz začne písať knihu s rovnakou tématikou a naraz ju dokončí, tak budú mať rôznu úroveň. A na toto nemá doba vydania(prekladu, ...) vplyv.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Jokera:
Že tu nějaká vlastnost byla a nepoužívala se, ale teď se používá, je přece taky nový trend :-)
Však proto píšu „víceméně“. Nejde o nic zásadního, takže jde i pár let neaktualizované části JPW brát smrtelně vážně.

Co CSS3, HTML5?
Nedokončené a jsou to jen specifikace => pro praxi nepříliš podstatné.

Kulaté rámečky, […], lokální datové úložiště
Staré.

vícenásobné pozadí, značky video nebo canvas
Nedostatečně podporované.

stínování, […], nové typy formulářových polí
Nenáročné na naučení. Řeknu ti „existuje text-shadow, existuje type="e-mail"“ a už víš v podstatě vše, co potřebuješ.

logický důsledek toho, jak dlouho trvá tu knihu napsat a vydat
Spíš se psaní odborné literatury moc nevyplatí. Minimálně v našich končinách jde o projev dobročinnosti, který má ve srovnání s publikováním na webu skoro jen samé nevýhody. Klady to má jen pro ty autory, kteří umějí psát hodně a špatně, protože chybí přímá zpětná vazba :-)
Petr ZZZ
Profil
X12:
Velmi pochybuji, že se toto lze naučit z webu, jako je tento.

Nemohu souhlasit. Já toho sice nevím moc, ale za to málo, co vím, vděčím především webu JPW a této diskusi. Tak vznikal můj web. Skromný, bez blikátek, bez flešů a bez aktivních prvků, ale můj. Ale nechci tě od koupi knihy odrazovat, taky se chystám nějakou koupit. Asi to bude tato: http://knihy.cpress.cz/Pocitac/Book.asp?ID=1394

Sice jsem ji ještě neměl v ruce, ale soudě podle webů hlavního autora (Petr Staníček / pixy – např. www.pixy.cz, wellstyled, colorschemedesigner) a podle webů Dera a Plaváčka (např. plavacek.net, blabolnik.cz, salon-biolage.cz), kteří se na ní taky podíleli, předpokládám, že to bude dobrá investice.
Railbot
Profil
X12:
Celkem dobrá kniha o HTML, s kterou jsem začínal, je od O'Reilly. Vůbec si nemyslím, že by nebyla aktuální a probírá toho celkem dost. Samozřejmě ty nejlepší postupy se lze naučit jen praxí, naprosto vše nevyčteš v žádné knize. Ohledně CSS pak není lepších (českých) knih než od Petra Staníčka a druhé od Petra Staníčka a kolektivu.
Carrot
Profil *
Knížku mám doma za celou svou webdesignerskou praxi asi jednu a sedá na ni prach. Časem přijdeš na to, že dobré knížky (hlavně anglické) u nás k dostání (běžným způsobem) nejsou a nad to i tak neposkytují takový komfort, jako elektronická média. Například v knížce se dá celkem obtížně fulltextově vyhledávat a taky není na dosah komunita, která ji v danou chvíli čte.
Petr ZZZ
Profil
Nevzdával bych se myšlenky na knihu úplně. Dobrá kniha může mít i v soutěži s PC své výhody, ať už je to didaktická struktura nebo hustota a ucelenost informací, nebo třeba to, že běží i bez elektřiny. Hledat se dá v obsahu a v rejstříku a je-li oboje kvalitní, neměl by být s hledáním problém. Řekl bych, že jde hlavně o to, aby kniha byla kvalitní. Kvalita bývá vzácná, ale to se netýká jen knih.
X12
Profil *
Děkuji za odpovědi. Vidím, že co se týká knih, je situace podobná, jako v jiných oborech.

Pokud jde o inspirativní weby, měl jsem na mysli něco podobného, jako je www.csszengarden.com.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0