Autor Zpráva
Quikc
Profil
Dobrý den, mám doma tuto knihu: http://knihy.cpress.cz/tvorba-www-stranek-pro-uplne-zacatecniky-d3.html
Už chvíli se z ní učím, ale ted me napadlo jestli neni priliz zastarala. Myslite ze je tato kniha vhoda pro zacatecnika?

S pozdravem Quikc.
panther
Profil
Quikc:
vzhledem k tomu, že teorie nestačí a vše se musí zkoušet, co bys řekl na takový JPW? Spousta šikovných kodérů nikdy žádnou knihu neměla. Osobně si myslím, že kniha na HTML je zbytečná.
Quikc
Profil
panther:
Ano, ja si tuto knihu kupoval, kdyz jsem o tvorbe webu !vubec! nic nevedel. Je tam spousta zakladu take na css, ale ja bych potreboval vedet jestli tato kniha neni prilis zastrarala. Co myslite?
panther
Profil
Quikc:
nevím, působí na mě... tak všelijak. Navíc, z prolistování 2 stránek a jedné kapitoly v PDF se toho moc vyčíst nedá.

- snaží se o XHTML syntaxi, přestože se jedná o HTML
- v ukázkové kapitole se tvoří tabulka, zmiňují tam tag col, ale už ne třeba thead, tbody, atp. Sice tyto mají nepovinný počáteční i koncový tag, ale pro úplnost je dobře je zmínit k tabulce. K těm sloupcům, nastavují žluté pozadí, což je fajn, ale už se nikdo nezmiňuje o tom, že třeba barva písma napříč prohlížeči takto sloupci změnit nejde
- nikde tam nevidím zmínku o (ne)povinnosti (počátečních a) koncových značek, což do knihy o HTML jistě patří
- míchají zápisy barev hexadecimální a textové (black a #fff)
- používají rowspan, na posledním řádku. Ale co když bude na prvním, co s buňkami, přes které zasahuje (buňka v prvním řádku má rowspan=3. Co s první buňkou v druhém a třetím řádku?)? Mají být prázdné, nemají být v HTML vůbec?
- padding: 3px 5px - ví už v této kapitole, že to je totéž, co padding: 3px 5px 3px 5px? Nebo dokonce padding 3px 5px 3px?

Základy se z toho asi naučit dají, ale taky můžeš snadno chytnout zlozvyky. Už jen tím, že se ti podsouvá rádoby XHTML (koncová lomítka z HTML XHTML opravdu neudělají).
jenikkozak
Profil
Quikc:
Jak jsem tak tu knihu pročítal (nedíval jsem se na jméno autora, proto ho nechci urazit), řekl bych, že její autor by se hodil také na psaní dětských říkánek. Přijde mi, že je psána stylem, který předpokládá, že tím „začátečníkem“ je tak osmileté až třináctileté děcko. Co jsem si přečetl ty ukázky, nemyslím si, že všechny informace v té knize uváděné odráží praxi. (panther mě předběhl, dál to rozepisovat nebudu.)
Quikc
Profil
Dobře, děkuji moc! Jestli se vas jeste muzu zeptat, co byste mi doporucoval? na tyto zaklady.
Projit si tyto priklady? http://www.jakpsatweb.cz/priklady/index.html
http://www.jakpsatweb.cz/css/priklady/index.html
nejakou knihu?
nebo co jeste?
Z té knizky vyplynulo ze je jedno jestli zapis barev bude takto "black" nebo takto "#fff" a take ze neni rozdil mezi HTML a XHTML tak nevim.
panther
Profil
Quikc:
co byste mi doporucoval?
už jsem psal. Na JPW je vše dobře popsáno, od základů po pokročilé příklady. Není důvod nepřidat se ke řadě zkušených kodérů, kteří zde vyrostli.

Z té knizky vyplynulo ze je jedno jestli zapis barev bude takto "black" nebo takto "#fff"
ano, oba zápisy jsou možné. Ale není důvod je míchat dohromady.

take ze neni rozdil mezi HTML a XHTML
rozdíl je, a to pořádný. Tedy ne, pokud píšeš do HTML jen koncová lomítka (která prohlížeč zahodí) a nadeklaruješ XHTML !doctype, ale pokud použiješ content-type: application/xml (namísto text/html). Ten je rozhodující, zda jde o HTML či XHTML (s kterým neuspěješ v IE). O rozdílech XHTML/HTML tu bylo několik témat, kdyžtak si je dohledej. Věz jen, že XHTML se neučíš, učíš se HTML.
nemeja
Profil
Taky něco přidám.
Já osobně jsem se učil zde a na Programujte.com. Je tam dost kurzů, některé jsou slovensky, ale to snad nevadí. Neni tam jen HTML|CSS, takže rovnou můžeš přejít na další.

Knížka na HTML&CSS no nevím, já bych si ji asi nekoupil, je to jen o základní syntaxi a pak se jen naučit značky.
panther
Profil
nemeja:
je to jen o základní syntaxy a pak se jen naučit značky.
to je jen začátek. Pravá kodéřina je až pak o chápání nuancí mezi používáním jednotlivých tagů, pochopení sémantiky, tedy významu jednotlivých značek. Ale to se z knížek stejně nevyčte.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Quikca:
Předesílám, že jako kodér nejsem žádný profík, ale co umím, to jsem se naučil především na JPW a tady v diskuzi. Určitě se z těchto dvou webů dá naučit i mnohem víc než základy a když vezmu v úvahu i odkazy na další tématické weby, dá se tady nebo hned vedle naučit – no, nevím jestli úplně všechno, ale myslím o hodně víc, než si například my dva dovedeme představit.

Jestli chceš, můžeš si přečíst, jak vznikal můj web.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

 

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0